:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,857
Активни 580
Страници 10,760
За един ден 1,302,066
Една напред, две назад

Няма как да излязат сметките с тези разточителни режими за ранно пенсиониране

И други държави от нашия регион посегнаха на парите от личните пенсионни партиди, но обявиха това за временна мярка и дадоха право на избор на пенсионираните
Бисер Петков
През последните 10-15 години вълната от пенсионни реформи по модела на Световната банка премина през повечето постсоциалистически държави от Централна и Източна Европа и Прибалтика. Бяха създадени многостълбови системи със задължително пенсионно осигуряване на капиталов принцип на основата на индивидуални партиди в пенсионни фондове от отворен тип, управлявани от частни стопански субекти. Това е т.нар. втори стълб.

Мнозина изследователи определиха този процес като частична приватизация на пенсионното осигуряване. Личният характер на спестяванията в тези фондове трябваше да мотивира допълнително лицата да се осигуряват и да възпре или поне



да ограничи апетита на политиците



да разполагат с тези натрупвания в пенсионната система. Дългосрочните ефекти се очакват под формата на повишаване на адекватността на пенсиите и подобряване на финансовата устойчивост на пенсионните системи.

Фактическите резултати би трябвало да се проявят, когато тези фондове започнат да изплащат пенсии. Но в навечерието на фазата на изплащане правителствата на редица държави от нашия регион почнаха да предприемат рестриктивни действия по отношение на задължителното пенсионно осигуряване от капиталов тип, които могат да доведат до неизпълнение на поставените с реформата цели. Или пък до компрометиране на частно управляваните капиталови пенсионни фондове и до частично разрушаване на капиталовите елементи в тези пенсионни системи.

Някои страни със сравнително висок първоначален размер на осигурителните вноски за втория стълб, например Латвия, редуцираха техния размер, други (Румъния) замразиха планираното им нарастване, а трети като Унгария са на път временно да спрат осигурителните вноски за пенсионните фондове от втория стълб. Правителството на Словакия на два пъти "отваря" пенсионните фондове от втория стълб, като дава възможност на осигурените в тях да изберат да се върнат и прехвърлят натрупаните по индивидуалните им партиди средства в държавно администрираната система. Съвсем наскоро унгарското правителство анонсира подобна мярка. Т.е. става ясно, че капиталовите пенсионни фондове, поне в нашия регион, не са имунизирани срещу политически риск.

Тези действия в основата си са продиктувани от



все по-големия натиск върху публичните финанси



на нарастващите разходи за плащане на текущите пенсии и необходимостта правителствата да търсят решения за финансиране на дефицитите в първия стълб. Кризата допълнително сви постъпленията за държавното обществено осигуряване (ДОО). От друга страна ефектите на кризата върху капиталовите пенсионни системи, изразяващи се в намаляваща доходност (а тя беше дори отрицателна през 2008 г.) и значителната обезценка на пенсионните активи, създават благоприятна обществена нагласа да се отиде назад към солидарната и гарантирана от държавата пенсионна система.

Да, но прави впечатление, че изброените по-горе мерки имат временен характер и дават възможност на засегнатите от тях да направят избор. Примери за крайни решения от типа на национализация на активи на пенсионните фондове от втория стълб досега има само в Латинска Америка - Аржентина през 2008 г. национализира активи от втория стълб на стойност 40 млрд. щатски долари. Решението на българското правителство за прехвърляне на натрупаните средства в индивидуалните партиди в на осигурените в професионалните пенсионни фондове (ППФ) в ДОО е по същество национализация на тези активи и



ще бъде прецедент в Европа.



Ако в България нещата се случваха в съответствие с приетата през 1999 г. Стратегия за пенсионна реформа, от началото на следващата година професионалните фондове трябваше да започнат да изплащат срочни пенсии за ранно пенсиониране на осигурените в тях лица, които изпълняват изискванията за съответния осигурителен стаж при условията на първа или втора категория труд и са навършили определената в закона възраст. Целта е след 2010 г. ранното пенсиониране да се осъществява само на базата на участие в такива фондове. С решението на настоящото българско правителство тази цел няма да бъде постигната, а проблемът с пенсиите за ранно пенсиониране се връща в системата на ДОО, администрирана от НОИ, с всички неблагоприятни последствия от това в дългосрочен план. Натрупаните във фондовете активи на стойност около 500 млн.лв. ще излязат от индивидуалните партиди на осигурените лица и най-вероятно ще формират нов, солидарен фонд в системата на ДОО, подобен на учителския пенсионен фонд.

Но осигурените лица във фондовете ще загубят права, които действащото законодателство им дава, като например правото да изтеглят при пенсиониране натрупаните средства в индивидуалните им партиди, ако не са придобили право на професионална пенсия. Активите, които ще трябва да финансират бъдещите пенсии за ранно пенсиониране, едва ли ще се управляват по-добре, като се има предвид, че в сегашния си вид



НОИ няма функцията и капацитета да управлява активи.



Наистина разчетите показват, че средният размер на пенсиите на първите пенсионери от фондовете ще бъде значително по-малък от размера на пенсиите, отпуснати от ДОО. Но това се знае изначално и е следствие от параметрите, при които се осъществява осигуряването във фондовете, и от различния характер, срок и предназначение на пенсиите, които се отпускат от фондовете и от ДОО. Още при старта на реформата през 2000 г. е било ясно, че първите пенсионери от фондовете, работили при условията на втора категория труд, през 2011 г. няма да имат пълен период на осигуряване от 15 г., т.е. достатъчно натрупвания в индивидуалните партиди за осигуряване на адекватен размер на срочните пенсии. Логичното решение на този проблем е увеличаване на размера на осигурителните вноски и удължаване на периода на натрупване.

Ако първата мярка изглежда неприемлива, то стартирането на изплащането на срочни пенсии от фондовете от началото на 2011 г. ще има за следствие достигането на предвидената при старта на реформата по-висока възраст за ранно пенсиониране и ще удължи периода на натрупване във фондовете за лицата, на които предстои пенсиониране по & 4 от ПЗР на КСО след 2011 г. Тази мярка ще доведе и до намаляване на тежестта върху бюджета на ДОО.

Досегашните правителства отлагаха решаването на проблема със срочните пенсии от професионалните фондове чрез удължаването на срока за упражняване на правото за ранно пенсиониране при запазване на възрастта за ранно пенсиониране отпреди 2000 г. Което на практика отлагаше началото на изплащане на срочните пенсии за ранно пенсиониране от фондовете. Отказът на правителството да отложи старта на плащането на пенсии от професионалните фондове чрез поредно удължаване на срока на действие на преходния режим за ранно пенсиониране можеше да се оцени като принципна позиция, ако същото правителство не беше приело искането на синдикатите за запазване до 2014 г. на условията за ранно пенсиониране на лицата, работили в условията на първа и втора категория труд.



Този непоследователен подход поражда съмнения



доколко и докога натрупаните в професионалните фондове активи, прехвърлени в системата на ДОО, ще стигнат за финансиране на разточителните и по правило толерирани от политиците режими на ранно пенсиониране. В дългосрочен план връщането на ранното пенсиониране в ДОО не е в интерес на бъдещите пенсионери. Това се потвърждава от сравнителните разчети, които показват, че при по-дълъг период на осигуряване в професионален фонд размерът на пенсията от него значително превишава размера на пенсията от ДОО.

Осигуряването на адекватни по размер пенсии за първите пенсионери от професионалните фондове може да се постигне чрез създаване на законова възможност (при определени условия и за определен преходен период) за едновременно изплащане на професионална пенсия от професионален фонд и пенсия от ДОО в намален размер за същия срок. Това би било справедливо решение за хората, които отговарят на законовите условия за ранно пенсиониране, но имат непълен период на осигуряване в професионален фонд.

Има и други резерви за повишаване на адекватността на пенсиите, отпускани от професионалните фондове. Трябва да се приемат инвестиционни регулации и политики за тези фондове, които са съобразени със специфичния времеви хоризонт на инвестициите в тези фондове и биха омекотили ефектите на бъдещи финансови кризи. Постепенното намаляване на разходите за управление на професионалните фондове под формата на такси и удръжки също би осигурило, при равни други условия, по-голям размер на изплащаните пенсии. Не че такива предложения не са правени досега, но в предните години те не срещаха достатъчно разбиране в бизнеса и необходимата политическа воля за тяхното приемане.



*Авторът е д-р по икономика и бивш зам.-председател на Комисията за финансов надзор
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Още при създаването на втория стълб на пенсионното осигуряване преди 10 години се знаеше, че при сегашния стаж и възраст за пенсиониране парите в системата няма да достигат за първите ранно пенсиониращите се миньори и пилоти, които ще получават пенсиите си от професионалните фондове.
24
3608
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
25 Октомври 2010 22:35
Логичното решение на този проблем е увеличаване на размера на осигурителните вноски и удължаване на периода на натрупване.

Значи средствата внасяни в частните фондове дават не само много по-малко пари от обикновена спестовна сметка в коя и да е банка, не само вместо да дават дори проста лихва вземат 6 % от парите "за управление" и ядат дори номиналната сума, но и имат нахалството да искат вдигане на задължителният рекет.
-
И няма нужда от теория и засукано многословие за "благините" от частните фондове. Практиката показа. Те се провалиха. Освен в източването и краденето на чуждите пари. Време е за прокуратурата.
25 Октомври 2010 23:27
Аз искам само да попитам защо, за да се пенсионирам, трябва да работя 20 години повече от един полицай или един военен? Млади, здрави, че и починати мъже, камък да стиснат вода ще пусне и... пенсионери! Как да стигат парите, кой да работи, че да има пенсии?
25 Октомври 2010 23:28
Тази "национализация" определно трябва да се случи. Дори и само заради безумния вой, който се вдигна срещу нея от страна на "работодателите". На които, теоретически, не би трябвало да им пука къде работниците си слагат пенсионните отчисления.

Редактирано от - Калки на 25/10/2010 г/ 23:30:04

25 Октомври 2010 23:41
Прав е Брайтмънът, че частните фондове са успешни само за собствениците и мениджмънта си. Цялата история с частното пенсионно осигуряване е само една далавера, гарантираща на шепа хора луксозен живот. Нещо като фирмите за топлинно счетоводство или като банковите такси на Цветелинината банка - държавна такса 2 лв, банкова (за превода) - 3.50 ...
Представяте ли си - 3 000 000 българи (в идеалния случай) внасят по 7% от доходите си в частния пенсионен фонд. При средна заплата 500 лв това са 105 млн месечно. 6% от които правят "само" 6 млн. ШЕСТ МИЛИОНА месечно за поддръжка на една несложна компютърна програма и за заплати на мениджмънта...

Ще доживеем (дано!) до 2020 и тогава със сигурност ще се окаже, че и за редовните пенсионери, тези от 3-а група, пак няма пари. И пак НОИ ще плаща и пак ще има протести от пишман работодателите.
26 Октомври 2010 00:22
Ще доживеем (дано!) до 2020 и тогава със сигурност ще се окаже, че и за редовните пенсионери, тези от 3-а група, пак няма пари.
Мечтател! Не е 2020, а 2024 и то ако имаш 40 години стаж . А парите няма да ги има още 2014 г., когато влиза в трудоспособна възраст поколението на "бурната" раждаемост от 1994-1997 г.
Пенсионната система се удави от привилегии и помощи, къде на честни частници, къде на заслужили артисти, политически и всякакви.
Само чакаме заветните Му слова, че Той закрил това безумие на предишните така както Той беше дал най-високите пенсии от предишните.
26 Октомври 2010 00:46
Не е зле кандидат-пенсионерите да проучат изоснови въпросът "Защо канят магарето на сватба?" и в частност - дали за да е.е булката или за нещо друго..
26 Октомври 2010 01:31
"През последните 10-15 години вълната от пенсионни реформи по модела на Световната банка премина през повечето постсоциалистически държави от Централна и Източна Европа и Прибалтика. "" Toва маи обяснява на пръв поглед необяснимото - на базата на какви актюарни изчисления са правени фондовете и как тези изчислвния са уж периодично актуализирани - а пък изведнаж - пари няма. Хеи така, няма ги.Тя, Световната банка, все едни такива хубави рецепти дава, спаравка - Аржентина, Що ли все така става?
26 Октомври 2010 01:33
Само като си помисля, че преди Демокрацията, родителите-пенсионери ПОДПОМАГАХА парично децата си-с "излишната" част от пенсиите си!- и ми става жал за...Демокрацията!
26 Октомври 2010 02:56
Ами така де, а сега - децата на недемократите избягаха на запад и кой да ги върже тук да дават на ГЕРБ-Атака-СК вноски за пенсии. А пък преди демокрацията се народили толкова много деца, дето искат всички пенсионери да стават СЛЕД ДЕМОКРАЦИЯТА
26 Октомври 2010 04:37
Независимо от напъните да се съхрани "системата", основата на пенсионната ПИРАМИДА става все по неустойчива и неминуемо ще настъпи часът на истината!
26 Октомври 2010 04:44
неминуемо ще настъпи часът на истината!

Часът на истината вече е настъпил. Пенсионната система трябва да се смени изоснови. Трябва да се промени така:
-
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване, получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
26 Октомври 2010 08:35
"Опять двойка":-Докога ще грабите народа, тунеядци?
26 Октомври 2010 08:44
Ще доживеем (дано!) до 2020 и тогава със сигурност ще се окаже, че и за редовните пенсионери, тези от 3-а група, пак няма пари.

Това е красотата на системата. Никой не обещава, че ще се получава определена парична сума. Колкото има, толкова. Рискът се поема от бъдещия пенсионер.

Редактирано от - galia2 на 26/10/2010 г/ 09:27:34

26 Октомври 2010 09:19
Интересни данни за другите държави. Излиза, че България не е изключение и навсякъде този замисъл се е провалил. Естествено в статията се твърди друго, но то и не може да се очаква някой да реже клона, на който седи.
При това специално за България все се подминава факта, че даже и тези професионални пенсионни фондове да можеха да плащат пенсиите до възрастта за пенсиониране на хората с 3-та категория труд, то няма никакви основания след тази възраст те да си получават пенсия на общо основание, защото са работили почти два пъти по-малко от останалите и съответно пенсията им би трябвало да е почти два пъти по-малка, а това не е така.

Редактирано от - XYZxyz на 26/10/2010 г/ 09:21:30

26 Октомври 2010 09:23
Брайтмънът: гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване ...

Ех, мечти, мечти
26 Октомври 2010 09:30
Двайсет години икономически експерименти и безхаберие логично доведоха и проблема с пенсиите, щото много млади навремето демократи наближават тази възраст и изведнаж се замислиха, като как ще бъде и к, во ще става с тях?!, ей го на и Ванчо Костофф, аФтора на първата пенсионна рИформа, ограби на времето пенсионерите, ама сега наближава да го изФърлят от НС, к, во ще прави требе да се пенсионира някак си...Дайте да нагодим работите за нас си...Пфу-у-у.
26 Октомври 2010 09:40
Наистина разчетите показват, че средният размер на пенсиите на първите пенсионери от фондовете ще бъде значително по-малък от размера на пенсиите, отпуснати от ДОО.

Е, и?
Какъв е проблемът?
Какво пречи на един мъж, пенсионирал се на 52 г., като не му стига пенсията, да продължи да работи? Не е казано, че непременно трябва да работи до 63 г. като миньор, нали така?
26 Октомври 2010 09:43
брайти писа:
И няма нужда от теория и засукано многословие за "благините" от частните фондове. Практиката показа. Те се провалиха.

брайти писа:
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.


брайти,
нещо обърка тезисите май излиза, че си за пенсионно осигуряване в частните фондове, които се провалиха. ха сега де
26 Октомври 2010 10:39
Невъзможно е подобни частни фондове да действат в интерес на осигурените. Първо, те отговарят всъщност пред акционерите си, които са си в правото да изискват все по-големи печалби. Второ, парите, които въртят, им дават мощен лост за лобиране и нагаждане на законите тъй, че да увеличават печалбата и да намаляват разходите – т.е. пенсиите. Т.е. вътре в схемата е заложен флагрантен конфликт на интереси.
Криминалистите биха казали: налице е мотив, налице е възможност, значи въпросът е, дали само фондовете са извършили деянието, или някой друг им е помагал.
Има ли политици, които прокараха тази схема - "реформа" - и после се оказаха акционери и консултатнти? В следващите правителства, след онова на Костов, кой по-конкретно какво получи, за да удължава сроковете на изплащане на пенсии? И не трябва ли СБ да бъде изгонена от Източна Европа? Да не забравяме, че тя наложи и схемата за Софийска вода, вследствие на която водата от 5 лева стана на 25 лева.

Редактирано от - Автоцензор на 26/10/2010 г/ 10:44:14

26 Октомври 2010 15:00
Енчо 26.10.2010 г. 09:40:35
Е, и?
Какъв е проблемът?
Какво пречи на един мъж, пенсионирал се на 52 г., като не му стига пенсията, да продължи да работи? Не е казано, че непременно трябва да работи до 63 г. като миньор, нали така?
Проблемът е, че от парите на останалите се плащат пенсиите на ранно пенсиониращите се, като полицаи, военни, миньори и останалите, а те са прекалено много. Ако имаше отделни фондове, пенсиите на тези от първа категория щаха да са примерно десетина пъти по-малки, а на трета категория щяха да са примерно два пъти по-голями.
26 Октомври 2010 16:00

Автоцензор- "Криминалистите биха казали: налице е мотив, налице е възможност, значи въпросът е, дали само фондовете са извършили деянието, или някой друг им е помагал." Почитания!!!Полицаите ни получават награди, като бранят чуждия паричен суверенитет, а за нашия се доверяват на борсовите магьосници...
26 Октомври 2010 16:54
Адвокат,
странно наистина се държи полицията. Сякаш получава заплатите си от чужбина, а не от нашия джоб.
26 Октомври 2010 20:04
Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги с големи букви, които затрудняват четенето от другите потребители.



Редактирано от - sybil на 26/10/2010 г/ 20:13:57

01 Ноември 2010 09:40
Та само ще споделя, полицай наскоро пенсионирал се, се оплака че не са му дали всички полагаеми пари за пенсионирането, 20 заплати ли са колко ли са не знам,
Били му превели само 20 000 лева а трябвало да са 30 000 лева.
Някои българи толкова не могат да заработят през живота си
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД