Преди години един французин много обичаше да пътува от Враца до София с влак. За да се любува на красотите на Искърското дефиле. Твърдеше, че не бил виждал такива красоти. След това си замина.
Сега този французин не би погледнал през прозореца на влака. Гледката към дефилето вече се слива с индустриалната зона на София. На почти всеки завой на реката е издигната или в момента се строи малка водна електроцентрала (МВЕЦ).
Според сухата статистика, която получихме от екоминистерството, в момента по Искър са изградени и действат 8 и се довършват още два МВЕЦ-а.
Колко общо ще бъдат, не се знае. Около 100 -120 са изградените до момента малки ВЕЦ-ове в цялата страна, докато издадените разрешителни са за над 840.
Екоминистър Нона Караджова обяви, че има съмнения, че не всички разрешителни са били издадени от предното ръководство в съответствие с изискваните оценки за съвместимост с европейската екомрежа "Натура 2000" и други екооценки. Държавата обаче няма възможност да ревизира проектите и тепърва да им назначава оценки за съвместимост.
В момента екоминистерството е предложило промени в закона за водите, според които няма да бъдат одобрявани повече проекти за водноелектрически централи на територията на "Натура 2000". Според документа долното течение на р. Искър почти изцяло влиза в защитените територии.
От справката на ековедомството се вижда, че в момента са построени и действат МВЕЦ "Мездра" - собственост на "Варуна" АД, МВЕЦ "Калето" - на "Интерстрой - калето" АД, централите "Лакатник" и "Свражен", които принадлежат на смесено дружество "ВЕЦ Своге" ООД, МВЕЦ - "Карлуково" със собственик фирма "Лукел" ООД, МВЕЦ "Енергия" до с. Койнаре, МВЕЦ "Искра" до Роман, МВЕЦ "Луковит" на НЕК ЕАД и изграждащите се МВЕЦ "Черепиш и МВЕЦ "Кунино" на "Кунино Енерджи" АД.
Екип на в. "Сега" видя, че е изградена и работи МВЕЦ "Церово", усилено се изграждат МВЕЦ "Прокопаник" и МВЕЦ "Оплетня". В момента багери изриват един от бреговете на Искър и насипват в реката над табелата над село Оплетня.
Най-големият инвеститор по реката
е смесеното дружество "ВЕЦ Своге" ООД, в което акционери са община Своге (с дялово участие 10%) и "Петролвилла България" АД (с 90%), дъщерна компания на италианската Petrolvilla Group. Те работят по проект "Каскада Среден Искър", предвиждащ изграждането на девет малки ВЕЦ-а с обща мощност от 25,7 MW по поречието, на около 40 км северно от София.
След пускането си в експлоатация през пролетта на 2008 г. МВЕЦ "Лакатник" работи с 3 MW инсталирана мощност. Нетното годишно производство на електроенергия на първата централа от "Каскада Среден Искър" е 19 GWh, а инвестицията за изграждането й е 9,5 млн. евро, вкл. общата начална инвестиция за стартиране на проекта. Общата стойност на проекта "Каскада Среден Искър" се изчислява на около 80 млн. евро. Първата част на проекта (изграждането на МВЕЦ "Лакатник" и МВЕЦ "Свражен") се финансира от Уникредит Булбанк, а останалите две фази - от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
"ВЕЦ Своге" ООД е инвестирало и около 2 млн. лева за изграждането на 12 км далекопровод за включването на МВЕЦ "Лакатник" в националната електропреносна мрежа. Обектът е съгласуван с националната мрежа още преди началото на изграждането си, а "ВЕЦ Своге" има сключен договор за изкупуване на произведената електроенергия с ЧЕЗ.
На МВЕЦ "Лакатник" са изградени и 10 бунгала, които италианците ползват за отдих. Официално в тях не се допускат външни хора, но местните хора твърдят, че винаги може да се договориш с пазачите и да изкараш уикенда в бунгало на метър от водата и да ловиш риба.
Освен италианците от фирмените регистри се вижда, че водна електроцентрала притежава и Володя Лозанов, който е избран за Велик майстор на
Великата ложа на масоните
Негови заместници са депутатът Марио Тагарински и Стефан Щърбанов. В момента Тагарински е независим депутат, след като напусна групата на РЗС и стана причина тя да се разпадне.
Зад водната централа до с. Крета пък стои фирма "Интерстрой - калето", която е собственост на Цанко Петков и Тони Йорданов. От регистрите се вижда, че собствениците на фирмата от Мездра имат и други интереси към енергийни проекти.
Бизнесменът Владислав Цветков е едноличен собственик на две от действащите централи - до Койнаре и Луковит. Той притежава на 100% фирмите "Лукел" ООД и ВЕЦ "Енергия", които са изградили и стопанисват обектите. Цветков е представител и на фирма "Хидропауър България 2009" ЕАД, която е изцяло собственост на "Литекс Инвестмънт Лимитид". Запознати твърдят, че Гриша Ганчев отдавна има интереси в различни енергийни проекти.
Манията по изграждане на такива съоръжения не подмина и институциите. В края на миналата година Столичната община обяви, че има идея да започне да изгражда през 2011 г. осем ВЕЦ-а по водопровода от язовир "Искър". Това е заложено в програма на кметството за възобновяеми енергийни източници и биогорива.
Места за водните централи, които са избрани и проучени, са край Бистрица,Симеоново в местността Малина, "Модерно предградие", Бояна, Коньовица. Според общината ще е нужна инвестиция от 15 млн. евро, която може да се осигури от ЕС. Инвестицията се изплаща за 8 -10 г., а експлоатацията им продължава около 50 г. ВЕЦ-овете ще произвеждат 50 000 мегаватчаса ток годишно, което било 1-2% от потреблението на София. Вредните газове във въздуха ще намалеят със 102 500 тона.
Всички водни електроцентрали може да са в рамките на закона и да са получили необходимите екооценки, но и с просто око може да се види как се разваля и премества коритото на реката. До красивите скали се изливат тонове бетон, за да мине водата през турбините на електроцентралите. Местните твърдят, че все още Искър дава риба, но и виждали често във водата обърнати по корем екземпляри .
Със сигурност онзи французин никога повече няма да бъде впечатлен от Искърското дефиле. То вече прилича на индустриалната зона на Марсилия.
|
|