Финансовият министър Симеон Дянков използваше често доклада на МВФ в споровете за пенсионната реформа, но си затвори очите за препоръката ранното пенсиониране да се ограничи драстично. |
Сега реформата на правителството предвижда стажът за пенсия да се увеличи от 37 г. на 40 г. за мъжете и от 34 г. на 37 г. за жените, като започне да се вдига с по 4 месеца на година от 2012 г. Това ще рече, че по стратегията на фонда българите не бива да вземат пенсия повече от 10 г. У нас все още няма конкретни данни колко време се получава пенсия, защото променените през 2000 г. правила на практика бяха изпълнени в края на 2008 г. В същото време има и прекалено много опции за ранно пенсиониране. Според МВФ близо 340 000 души успяват да се пенсионират под официално признатата възраст.
Експертите на фонда смятат, че за да се гарантира стабилността на пенсионната система дългосрочно, пенсионната възраст би могла да се обвърже с продължителността на живот. Предложената формула е за всяка година увеличение на средната продължителност на живота в страната да се пенсионираме с 9 месеца по-късно. Това щяло да запази правилото да прекарваме в пенсия само 1/4 от трудовия си стаж. По проекта на правителството възрастта за пенсия ще започне да се вдига от 2021 г. с по 6 месеца на година, докато за жените от 60 г. стане 63 г., а за мъжете от 63 г. стигне 65 г. От МВФ държат това да се случва още от 2017 г. и да не спира да се вдига, докато стигне 66 г. и за двата пола.
От доклада е видно, че финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков, който оправда настояването си пенсионната реформа да започне още от 2011 г. с предложенията на МВФ, много удобно е пропуснал настояването на експертите му силно да се ограничи ранното пенсиониране на военни и полицаи. "Не е икономически обосновано определени категории, включително военните и държавните служители, да се възползват от една по-благосклонна към тях пенсионна правна уредба в сравнение с останалите работници. Стажът, който се изисква за ранно пенсиониране, следва да продължи да се увеличава. Освен това в средносрочен план следва да бъдат установени граници при възрастта за пенсиониране", смятат експертите. Те дори държат след 2028 г. да няма привилегии за военни и полицаи. Според тях ранното пенсиониране е обосновано единствено за опасните професии.
РАЗМИНАВАНЕ
От МВФ смятат, че големият проблем на родната пенсионна система е слабата връзка между осигурителни вноски и обезщетения. Вноските са най-ниските сред новите страни членки. В същото време обезщетенията са над средните нива. Причината според тях е, че във формулата за изчисляване на пенсията основна роля играе стажът, а не осигурителният принос. МВФ предлага да се въведе законодателство, което да не позволява ползване на права, ако работодателят не е превел осигурителни вноски. Сега това е разрешено, тъй като се смята, че те не са виновни. Работниците обаче трябва да бъдат информирани от НАП и НОИ, ако не са плащани вноски за тях. Фондът е категорично против индексиране на пенсиите с швейцарското правило, което води до много по-високи увеличения на обезщетенията, отколкото е нарастването на доходите. Те държат индексациите да стават само с инфлацията. Друга идея е да се правят 3-годишни актюерски разчети и на базата на тях да се вземат политически решения за увеличаване на вноски или за замразяване на обезщетения.