:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,773,811
Активни 679
Страници 685
За един ден 1,302,066
Анализ

Откъде накъде творците ще молят министъра за субсидия?!

Културата, за която перманентно липсва политика, за 20 години се превърна в жалък просител
Харесвам "Светът е голям", и не само, защото осем години работих в екипа, който го направи възможен, но и защото той е много повече от поредния български филм. Това е първият български аудио-визуален продукт, който, заедно с книгата на Илия Троянов и саундтрака към него, отваря повече от една врата, за да може публиката по света да разбере за българската култура. Харесвам го, защото той очертава рамките на една зараждаща се културна дискусия - на жизнена и печеливша българска култура, с която всички ние можем да се гордеем.
През изминаващата година доста се изговори за българската култура - за липсата на пари, за мизерията на творците, за които, изглежда, никой не си е мислил, че също са подвластни на законите на природата и, колкото и да е невероятно, също остаряват или се разболяват. 2010 година ни напомни за всичко това. По странна ирония на съдбата годината, в която финансовата криза докара до инсулт и частична парализа културата, няколко от големите имена на българската музикална сцена, на театъра и на киното също се оказаха на ръба между живота и смъртта. Любовта ни към тях, вярваме, ще им помогне да стъпят отново на краката си и да продължат похода си към душите и сърцата не само на българите, но и на всички онези хора по света, които откриват в ролите на хора като Христо Мутафчиев частичка от себе си. Защото ролята на Христо в "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" е гледана от хора в близо 60-те държави по света, откупили за показ един български филм, заснет по бестселъра на един български писател, преведен и издаден на десетки езици. С единствената бележка обаче, че разпространението на филма е плод на немската културна политика (Германия е копродуцент на филма - б.а.), насърчаваща културните индустрии в страната в многообразието от дейности, които те обхващат - продуцентство, показ, разпространение, маркетинг и реклама. В това е и силата на тази политика - тя е цялостна и гледа на културата като на система от форми на изразяване и дейности, което е и гаранция за ефективността й.

В последната година много се каза за финансовата криза и за нуждата от солидарност с всички, страдащи от недостига на пари, за нуждата от промени, за децентрализирането и преструктурирането.



Но нима съкращаването на щатове с процент,



съответен на съкратените държавни субсидии, има нещо общо с демократичност и прозрачност на управлението или с пазарни механизми, нужди, правила, права? Къде е децентрализацията, когато Министерство на културата решава колко театъра да има в страната и как те да се обединят?

Когато в началото на годината артистите от Музикалния театър излязоха на улицата, за да отбраняват своя театър от избрания от Министерството на културата нов директор, разговорът в медиите неусетно се премести към личността на директора, но поне на мен ми се струва, че голямата битка на тези хора беше срещу липсата на прозрачност, в която управлението на културата продължава 20 години да съществува и в която продължава да е невъзможно обществото да преценява и да се намесва в решенията, взимани по отношение на неговата култура и бъдеще. За 20 години единствената промяна в управлението на културата е въвеждането на конкурси, при които стратегии, подадени в запечатани пликове, се четат и оценяват от министерска комисия - без възможност за публична дискусия, камо ли за намеса от страна на онези, на които политиката на културното министерство трябва да служи - хората, които са потребителите на тази култура и от които се очаква да плащат, за да имаме пълни и печеливши от програмата си театрални и концертни зали, изложби и музеи.

Излиза значи, че голямата болест на културата е, че всъщност няма воля да й се даде възможност да се развива като конкурентен и жизнен сектор, макар че още през 90-те години един европейски експерт - Чарлз Ландри, заедно с екипа си провежда и публикува изследване за състоянието на българската култура след децентрализацията и предлага мерки за преструктуриране на сектора и механизми за финансиране през разнообразни източници, което да осигури устойчивостта му, включително и в ситуация на криза. Нито една от препоръките му реално не е осъществена до момента. И защо? Защото в тях става дума за политика за култура - нещо, което всъщност нямаме.

Нямаме стратегия, дългосрочно мислене и смелост. Никой не иска да носи отговорност за нищо. Имаме си едно мише царство, в което някой седи и църка жално в ъгъла. Имаме министри на културата, които влизат с тесния си профил я на археолози, я на музиканти, я на актьори, я на художници и, естествено, се захващат да разчистват първо собствения си периметър с надеждата, че когато вече не са министри, техният сектор ще работи добре, ще има пари и те спокойно ще изкарат старините си. Но следващият министър идва със собствените си пристрастия и тесен поглед, секторът на предшественика му е захвърлен в небитието и нещата се завъртат отначало. Ако пък предшественикът е политически опонент, най-добре е фаворизираният от него сектор направо да бъде стъпкан, та да се научат работещите в него, че културата не им е бащиния!

За 20 години остава неясно



какво пречеше да има достъпни и лесни за ползване данъчни облекчения



за спонсорство и меценатство, отчисления от тотото, лотарията и хазартните игри за култура, да има бърз механизъм за връщане на пари от ДДС, както и диференцирано ДДС, да се договори пакет от услуги за културата от страна на банките - безлихвени или нисколихвени кредити, застраховки... А защо не и схема празните апартаменти, които банките получават от неспособни да изплащат кредитите си фирми и граждани, да бъдат предлагани с преференции за офиси на организации, действащи в областта на културата и социалните дейности? Със сигурност има толкова много неща, които могат да се направят за културата и които да я извадят от жалкото състояние на просител от държавния бюджет, но всичко това е въпрос на политика, която, разбира се, е собствено работата на министерството, а не конкретните проекти. Но политика, уви, не се задава...

Строежът на комплекс, който да представя българското изобразително и пластично изкуство (а защо не и аудио-визуално изкуство във всичките му форми?) с глупавото име "Лувър", пародийно разположен до паметника на Васил Левски, който и след смъртта си остава дякон Игнатий, не трябваше да е работа на министерството, а на НХГ, на общината (която най-вече ще се ползва от подобен комплекс) или на граждански форум. Работата на министъра е само да посочи нуждата и да подготви инструментите, нужни, за да може проекти като "Лувъра" да се финансират, но да се финансират множество проекти - дългосрочно, прозрачно и при конкурентни условия. Множественото число тук е важно, защото то осигурява демократичността на работата на Министерството на културата, а не едноличното решение на министъра. Тъжно е, че киното и книгоиздаването, които са наистина единствените сектори, които следват правилата за демократично финансиране на културните продукти, се оказват в позиция да се молят за пари! Да се молят за субсидия! Трябва ли всички ние, отивайки в банката, за да изтеглим кредит, да се молим, за да можем да го получим? Нали, отивайки там, ние предлагаме нещо - нещо ценно, срещу което получаваме нужните ни средства?



В киното парите се получават срещу идеи



Оригиналността на авторите е техният залог. Талантът и умението им да говорят за важните неща. На последната (и единствена за 2010) сесия на ИА "Национален филмов център" конкуренцията беше между десетки проекти и едва няколко получиха финансирането, нужно, за да стигнат до зрителите. Голяма част от тях най-вероятно ще потърсят финансови партньори извън България, привличайки финансов, но и не по-малко важния творчески капитал в България, чрез които всички ние да вървим напред.

Получаването на субсидия е обвързано с правила. И както навсякъде по света, в България такива правила има. Има и схема държавата да получава обратно пари, вложени в културата. Да, това става по-бавно, отколкото в промишлените сектори и секторите, свързани с новите технологии, но се случва. И нима е толкова сложно да се проумее, че ако държавата не подаде ръка на киното, следващ "Светът е голям", който да бъде продаден по цял свят, или "Мисия Лондон", който да направи милиони от продажба на билети в България, просто няма да има?



Харесвам "Светът е голям" и не само защото осем години работих в екипа,



който го направи възможен, но и защото той е много повече от поредния български филм. Това е първият български аудио-визуален продукт, който заедно с книгата на Илия Троянов и саундтрака към него, отваря повече от една врата, за да може публиката по света да разбере за българската култура. Харесвам го, защото той очертава рамките на една зараждаща се културна дискусия - на жизнена и печеливша българска култура, с която всички ние можем да се гордеем.

Случващото се в киното през последната година обаче е далеч от повод за гордост. То говори за отказ от демократичността, конкурентността и прозрачността като принципи на управление в полза на един неизживян центристки и тоталитарен по същността си модел! Все пак нека не забравяме, че моделът на творците, взимащи решения по отношение на културата, си е рожба на реформистките напъни на БКП от 70-те години на вече отминалия век. Време е да се замислим, че културата освен от талант има нужда и от предвидливо управление, реализирано с помощта на политика, гледаща в бъдещето и отнасяща се до разнообразието от форми на културно изразяване.
58
4325
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
29 Ноември 2010 20:47
що е това манаджемент на културата? недоумявам. и за такива щуротии се харчат парите на данъкоплатците.
най много ми хареса че трябвало там да се управлява културата. добре че ван гонг не чакал да го управлява някаква гъска ами си рисувал . на самоуправление само със секс и абсент.
29 Ноември 2010 20:50
с помощта на политика, гледаща в бъдещето и отнасяща се до разнообразието от форми на културно изразяване. такава мисъл и александър лилов трудно би сътворил
29 Ноември 2010 20:59
Америко, изпускаш незначителната подробност, че точно Ван Гог е бил изцяло на издръжката на брат си, Тео, и приживе не съм сигурна дали и една картина е продал. А на Микеланджело, Моцарт и др., макар и гении, са им плащали "царе, папи, патриарси", наричани евфемистично меценати. Иначе не е сигурно какво от направеното щяха да успеят да направят. Толкова за пазарните механизми в културата.

Редактирано от - SvSophia на 29/11/2010 г/ 21:01:22

29 Ноември 2010 21:02
А и за нещастници, които не са сполучвали със спонсорите, като Модилиани, също знаем как им е вървяло.
29 Ноември 2010 21:09
Разбира се, написаното от мен по-горе се отнася за Ван Гог. Виж за "ван гонг" на Америка-та133 не знам как стоят нещата, може пък той да е станал милионер от продажбата на картините си.
29 Ноември 2010 21:16
на брат си, но не на държавата.
продал е 1 картина за 1 франк и с него си купил обяд в ресторант. като нямал какво друго си е ядял картините и пак е творял. то творчество преди всичко изисква талант а не "манаджемент"
29 Ноември 2010 21:19
Лично за мен филмът "Светът е голям" е плакатен, измислен и нереалистичен. Дори не знам от къде да започна да питам, но като начало - този нереалистично младолик дядо (приложете малко математика и ще видите, че нещата не се вързват) къде точно живее, в град-модел от приказките или в реална България? Какви бяха тези китни музейни къщи сред които той се разхождаше на път за кафенето дето играеше табла? А защо му трябваше на това момче израснало от Германия да говори с такъв акцент - та той беше на 7-8 години когато си тръгна от България. На тази възраст децата знаят да четат гладко на български и нямат никакъв акцент, ако в къщи се говори на майчиния език . Ако режисьорът и екипът му няма опит със семейства живеещи извън България, да попитам бе, ще им се обясни. Нашата щерка излезе от България на 3 години и пак няма акцент и проблеми с майчиния си език. Същото се отнася за сина ми, който беше на 8 когато заживя извън България.


Защо питам за тези неща? Ами защото с очевидни измишльотини хубави филми не се правят.

Редактирано от - Нели на 29/11/2010 г/ 21:48:27

29 Ноември 2010 21:24
хайде сега да разясниш и ботев кой е "спонсорирал". и сашо сладура.
29 Ноември 2010 21:25
Именно, а Моцарт си е ял партитурите, Микеланджело - фреските, Леонардо е дъвкал Джокондата... Това там Сфорца, Медичи, папата са вземали пример от Дянков през туй време. И от други подобни ултралиберални пазарници, разбирачи на изкуство.
29 Ноември 2010 21:28
Женицата толкова чувствено е обяснила защо творците трябва да се занимават с манаджиране на финансови потоци, а вие пак не сте я разбрали ...
29 Ноември 2010 21:38
Еми такива сме си ние, дето не се занимаваме с мениджмънт, хиксе, по-простички и трудно ги разбираме тия работи с финансовите потоци
29 Ноември 2010 21:43
Във връзка с темата и доста сполучлив коментар на Юлиан Вучков в жълтата преса : Натиснете тук
29 Ноември 2010 21:44
що е това манаджемент на културата? недоумявам. и за такива щуротии се харчат парите на данъкоплатците.

Ами, драги, като се огледа човек каква културна политика има в БГ, и разбира, че не само ти недоумяваш, ами всичките ни управници и повечето работещи във въпросната сфера. А защо сметна, че за въпросното нещо се харчат пари на данъкоплатците, не знам.
29 Ноември 2010 21:48
Статията е много точна и казва напълно смислени неща, не за първи път, впрочем, дъвкали сме ги доста пъти. Никаква културна политика обаче няма да има, докато ни управлява сегашният олигархичен елит. В най-добрия случай той има патриархално отношение към културата: абе дай да ги поканим тука на масата тия творци, да хапнат нещо и те, хехехе, пък като ударят няколко чашки таквиз вицове разправят! В най-лошия случай я смята за излишен придатък, раково образувание, което само пречи.
29 Ноември 2010 22:12
А бе, изкуството е вечно...
И науката - също, ама за нея не става въпрос тук...
На човек като му се занимава с изкуство, като му идва отвътре - той просто го прави...
И не си задава въпроси за мениджмънт, за реализация или други такива...
Просто сяда и твори...
Примери - бол!
Кафка - написал три недовършени романа, няколко повести и разкази - и нищо не публикувал. Преди да умре ги дал на приятеля си Макс Брод - да ги унищожи.
Що не ги унищожил сам?
Ами усещал е, че има нещо в тях, че е казал нещо, дето никой никога не го е бил казвал...
Какво значение има мениджмънта тук???
29 Ноември 2010 23:03
Само ми е интересно кога последно дамата е ходила до банка за субсидия. Иначе е права, че е идиотщина да се молиш за субсидия - обаче съм сигурен и че няма такова изискване, за да я получиш.
29 Ноември 2010 23:12
***

1.10. Потребители, които предизвикват спорове и скандали и насаждат неприязън към потребител или група потребители, подлежат на директен бан.


Редактирано от - sybil на 29/11/2010 г/ 23:17:02

29 Ноември 2010 23:19
Нели, с изключение на поредното описание на Чичо Фичовото семейство, с останалото за филма съм съгласен.

Относно акцента, може създателите на филма да са се ръководили от Кичка Бодурова, Ками Тодорофф(след като се върна от Англия) и други български културни дейци живели в странство. Все пак е достоверно, не са контактували с деца на философи-емигранти

29 Ноември 2010 23:28
Господи помилуй, "докторант по мениджмънт" (sic) публикува мнение за художествено творчество. Изпичи се свето.
29 Ноември 2010 23:57
Така - така! Машала! Ти ми турни намалено ДДС за култура, пък и празен апартамент ми дай, че на всичкото отгоре и безлихвен кредит, пък ела тогава да гледаш що култура и културни организации ще се навъдят. Е, покрай останалото може да се занимават и с внос на стари коли и китайски чорапи, но това като съпътстваща дейност, колкото да си покрият културния мастраф.
30 Ноември 2010 00:03
В моето българско училище в Ню Йорк няма дете, което да е родено в България и да говори с акцент. Повечето от тях имат проблеми с граматиката, но не и с акцента. Голяма част от родените в САЩ също не говорят с акцент, ако майчиния език в дома е български. Имаме няколко родени тук, които имат явен акцент, но това е друг, по-сложен проблем, свързан с детегледачки, или говорене в къщи на английски от бебешка възраст. Има и единични случаи на двама българи в едно семейство, които говорят на роденото си тук дете само на английски, за да не се чувствало неудобно в училище. За този вид мислене имам конрааргументи и живи примери, но това е друг въпрос.


Още веднъж, въпреки големи хвалби на автораката на "Светът е голям", това е един изключително слаб (като разказване) и недостоверен филм (като примера с града в който живее дядото или говоренето с акцент на "малкия" ) - още в първите 15 минути се почувствах прекарана като зрител. Един от най-добрите български филма, които съм гледала през последните 20 години, това е "Дзифт". Някои от картините и диалозите са почти гениални (в чакалнята на клиниката, например) - нищо, че са явни реплики и са вземали идеи от филмите на Тарантино. А да, и на "Бразилия" с Роберт Де Ниро напомня на едно място. Няма нищо лошо човек да се учи от най-добрите в съответната област.

Редактирано от - Нели на 30/11/2010 г/ 00:11:54

30 Ноември 2010 00:09
Статията има изчистен изказ, какъвто не показват дори някои щатни журналисти.
30 Ноември 2010 01:20
Кафка - написал три недовършени романа, няколко повести и разкази - и нищо не публикувал. Преди да умре ги дал на приятеля си Макс Брод - да ги унищожи.

А пък Балзак писал ден и нощ, за да може да плаща на кредиторите си и от изтощение умрял на петдесет години. При друга организация на нещата би могъл да печели достатъчно, за да се издържа, да живее още двайсет години, и да си довърши "Човешката комедия".
Много ме кефи позицията: обичаме изкуството, но искаме да е безплатно и творците му да гладуват.
30 Ноември 2010 03:15
Нели, аз също съм от онези, дето смятат че малките деца трябва да се учат да говорят на английски в УСА, на испански в МХ, на френски във Франция и т.н. Друг, втори, език - разбира се, но полезен. За какво да му пълниш главата с български, къде ще го ползва, ако живее в Германия, примерно?
Още повече, че децата които вече няма да са родени в България, едва ли ще имат желание да учат един мъртъв за тях език. Пък и за какво?
30 Ноември 2010 03:16
Постоянно чувам как в САЩ се отпускат от правителството пари за развитие
на изкуството. Те сащо си имат БАН, тоест ААН и там те сащо държат
маса некадърници и им плащат от парите на данъкоплатците.
Те сащо използват различен подход към гражданите си и ги делят на нисши и висши. стари и млади, депутати и обикновени труженици. Вижте каква дума измислиха нашите комунисти и си правете заключения - труженик. Красота е да се живee в България. Ще ставаме все по културни, ще правим филми и ще смаем света, а също и песни-хитове!
Интересно какво ще правим с тружениците? Аз знам Ще ги изринем с лопата да не ни пречат.
Така е в САЩ...! А ние знаем, Те не са хора..?
30 Ноември 2010 03:29
Holdan, почети малко преди да говориш, когато слгаш паралел между БАН и ААН:
Натиснете тук


Mission Statement

*
Distribute scientific information to public

*
Organize academic exchanges among scientists

*
Promote engineering and commercial applications of important scientific findings

*
Advise governments and the United Nations on important issues such as science development, human health, and global environment

*
Elect AAS Academicians and AAS Fellows

*
Award the AAS Prize
Това е което аз писах преди два дни че трябва да стане БАН. Ама между БАН и American Academy of Sciences има много разлики.
30 Ноември 2010 03:33
БАН би трябвало да се сравнява ето с това:
Натиснете тук
30 Ноември 2010 04:13
"Светът е голям..." съвсем не е чак толкова лош филм колкото се е сторил на Нели.
Когато се женят и правят деца млади не е невероятно дядовците-спортисти да са млади и младолики. Градът с къщите-музеи е Карлово. Говоренето с акцент не зависи само от възрастта на която детето е проговорило друг език.
30 Ноември 2010 04:39
Lukcho,
Просто ми е писнало да ни делят.
Тук се подигравам на българската действителност и това е!
30 Ноември 2010 06:58
и достоевски и солженицин също много добре са ги "спонсорирали"-на каторга в сибир.
30 Ноември 2010 07:28

Много ме кефи позицията: обичаме изкуството, но искаме да е безплатно и творците му да гладуват.

Защо да е безплатно?! Когато човек харесва нещо то той е готов да плати за него. Обратно, ако човек не харесва нещо, то и безплатно да му го даваш той няма да го вземе. Значи, изкуството, за да има ефект трябва да се гледа, за да се гледа трябва да се харесва, а ако се харесва то ще се и плаща. И обратно, ако не се харесва, то не се и гледа и като така е без значение за обществото. Защото с нищо не му помага, ако и създателите му да се мислят и имат за много важни. Просто е! Да намерят начин да правят хем стойностни, хем харесвани неща. Иначе просто няма смисъл и никой няма полза.

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

30 Ноември 2010 08:01
Лукчо, моят опит с доста деца, не само с моите, показва, че двуезичието е голямо богатство за интелектуалното им развитие и очевиден плюс в кариерата им след университета. Да не говорим, че българският не е мъртъв език (както ти го наричаш) и че на кирилица пишат около 250 милиона по света. Може би не разбираш проблема, пак да ти обясня - всяко двуезично дете говори добре и без акцент и на двата езика (български/немски, български/английски и т.н.), ако семейството му говори на майчин език, а в училище (примерно) учи местния език. Предубеждение е, че децата изоставали в училището заради двуезичие - изостават само онези, които биха изостанали и при едноезичие. Зависи от децата и най-вече от семейната им среда, и заниманията им в къщи. Не случайно аристокарцията в Русия, да кажем, е възпитавала децата си на два или три езика едновременно от бебешка възраст. Същото се отнася до вискоите класи във Франция, Англия и т.н.

Наскоро ми се наложи да дискутирам този проблем с една моя колежка от СУ, която е преподавател в тукашен унивеситет и която има чудесно момиченце, родено тук, но от двама родители българи. Детето е изключително интелигентно, схватливо, образовано, музикално, радост за нацията ни, но...говори само английски. Майката ми обясни, че й говорили само на английски за да не попаднела в програма за двуезични, когато започвала училище и за да не изоставала в програмата. Слушах и не вярвах - това невероятно дете, да изостава, в 1-ви клас?

Няма да давам пример с моите деца (виждам, че на някои им се зловиди), ще говоря за едно дете от неделното ни българско училище. Дойде при нас на 4 и половина година - заченат в Германия, но роден в САЩ. До тази възраст в къщи му говореха само на български. На 5 години тръгна в предучилищна възраст, за няколко месеца говореше свободно и без акцент английски, след година и половина, във 2-ри клас, взе теста за надарени деца в Ню Йорк и в момента е в специализирано обучение за способни ученици. В къщи му се говори само на български в ежедневно общуване и се обясняват, ако е нужно (заради научната терминология) на английски, определени предмети.

Кое е най-важното в развитието на едно дете? Домашното добро интелектуално възпитание - часове наред, всеки ден. Доброто умствено развитие на един език автоматично се прехвърля върху втория, при това детето вече има изработената нужда да знае високи материи и да ползува анстрактни понятия и на двата езика. Момченцето за което говоря чете гладко от 6 годишна възраст на български, в момента е на 9 и не прави разлика на какъв език са му книжките, няма предпочитания, и двата езика са му еднакво близки.

По принцип, двуезичните деца в Америка са едно от нейните богатства. Единствените хора, които говорят добре чужди езици в тази страна са хора като нас и нашите деца. Днес към мен се обърна един господин от организация "Teach for Bulgaria" (по примера на тукашната Teach for America или немската Teach First Deutchland), който моли да разпространя обявата му, че има "нужда от талантливи българи" за програмата им. Става въпрос за учителстване в т.нар. "непривилегировани училища". Много американчета звършващи тукашните "либерал артс" започват кариерата си точно в такива организации по целия свят. Знанието на съответните езици е голям плюс при вземането на работа.

Оракле, малко математика: малкият Алекс от филма "Светът е голям" напуска България в 1980, заедно със семейството си. Според създателите на филма след 25 години той, жител вече на Германия, попада в катастрофа, изгубва памет и се завръща към действителността с помощта на извънредно младоликия си дядо, който на всичкото отгоре знае немски (за да не се питаме на какъв език, галиба, говори с докторята в Германия тоз ми ти човек, на есперанто ли, що ли? :-) ). Алекс във филма е вече на около 32-33 години. Аз съм с около 10 години по-голяма от него и в 2005 моите дядовци биха били единия на 103, а другия на 110. Най-малката възраст на която можеше да бъде дядото на Алекс, дето мина цяла Европа на колело, е 80, но по мои изчисления трябваше да е поне на 85-90, защото по време на втората световна беше получил шампионска титла по колоездене и беше живял в Германия, нали? В допълнение, защо създателите на филма са сложили действието си в 2005, а не в 1996, когато е писана уж книгата, е също загадка за мен? Поне младоликостта на почти столетния дядо нямаше така да се набива на очи.


Толкова за достоверността. След това - моментът с лагера в Гърция беше стереоптипен и до болка ни познат от мизерния филм от края на миналия век "Сезона на канарчетата" (имам особено неприятни спомени в 1999, когато го прожектираха в Ню Йорк и една стара благородна дама ме попита "така ли точно е било" - как да й кажа, че това е политически лозунг, а не животът такъв какъвто е?). Недостоверно, мизерно, плакатно. Тези хора не могат да разказват като човеци, всичко на политика обръщат. Светът е голям, да, само дето създателите на филма са забравили, че е и шарен, а не черно-бял. Пиша им слаб (2).

И още нещо, Оракле, няма такова нещо като акцент добит на всяка възраст. Има нещо друго - може да се измени музиката на речта. Българите извън България по принцип говорят тихо, спокойно, без особено напиращи хормони в гласа. Приветливи са, добронамерени, в погледа им не напира недоизреченето "виж я па тая/тоя". Но...акцент нямат освен, ако не искат насила да го добият. В началото на октомври, вървейки с една група българи по тихите нощни улици на Милано, минахме покрай една много възрастна двойка, която ни проговори на български. Жената ми изглеждаше на около 90, мъжът на около 70. Може би бяха майка и син, не ги запитах. Живеели в Маями от 1952 - в начина им на говорене имаше нещо от старите български филми, нещо от музиката на речта на Аспарух Лешников като запее "Страшно обичам жените..." :-), но нямаше и сянка от акцент.

Акцент може да се появи само при нашите внуци, децата на нашите деца.
30 Ноември 2010 08:04
Руританец,
има и маринчовци, които искат за изкуство да се плаща - но което е до обувките им. Те да определят за кое колко.
А "Светът е голям" е претенциозна боза - Нели този път е права /случва се понякога /. Както, за съжаление, много нови филми. В които авторите се опитват да кажат всичко и не могат нищо.
Бих изключил някои като "Шивачки" /историята, реализацията някак си...", "Хиндемит".
----------------------------------------- -------
Блогът на Генек
30 Ноември 2010 08:14
Не че нещо, ама дядото спокойно би могъл да бъде на възраст 60-65 години, на която да е достатъчно активен че да кара колело от Германия до Италия. Лагерът определено беше в Италия, а не в Гърция, а доколко достоверно е показан мога само да гадая.
На мен лично акцентът на получилия амнезия внук не ми направи особено впечатление, та едва ли е бил прекалено тежък. Във всеки случай не е нещо за което си струва да се спори.
Филмът пък ми направи впечатление като приятен за гледане без кой знае какви претенции и горе-долу така беше и оценен на фестивала в Палм Спрингс където го показаха.

Редактирано от - Oraсle на 30/11/2010 г/ 08:16:19

30 Ноември 2010 08:18
а пък гогол изгорил за една нощ 2я том на мъртви души над който работил 11 години. не е имало явно манаджер да го управлява
30 Ноември 2010 08:39
Вярно, Оракле, Италия беше - ядяха само спагети. Но дядото нямаше как да е на 60-65 години. Ако е на 60 и действието се развива в 2005, както се твърди тук, натисни "за филма":


Натиснете тук


това означава да е роден в 1945. Да, обаче малкият Алекс, внукът му, е роден според филма в 1973 (1980 напускат България). Само 28 години ли им е разликата? Как може и жената на дядото, и дъщеря му да са раждали на по 14 години. Такива неща в България стават само в определени махали, а не на китна музейна улица. Ако е на 65 пак същото - жена му и дъщеря му са раждали на по 16 години. Съгласи се, че не е достоверно. Как пък на един от екипа не му направи впечатление това? Може пък да им е все едно - подценяват българския зрител.

Редактирано от - Нели на 30/11/2010 г/ 08:43:08

30 Ноември 2010 09:01
Не намерих къде се твърди че действието се развива през 2005та година, но когато гледах филма не останах с такова впечатление- сцените в Германия и България ми приличаха повече на 90те.

Редактирано от - Oraсle на 30/11/2010 г/ 09:01:55

30 Ноември 2010 09:14
Значи, изкуството, за да има ефект трябва да се гледа, за да се гледа трябва да се харесва, а ако се харесва то ще се и плаща.

Мисълта ми беше, че човекът, отдаден на изкуството, го твори без да се интересува особено дали ще му се плати или не. Ако не може да се храни с изкуството си, ще мизерства (като Ван Гог) или ще се препитава с нещо друго (като Кафка). Има много примери в това отношение.
Разбира се, всеки който създава нещо, иска то да стане достояние на хората, а не да му се наслаждава сам. Затова и творецът иска творението му да види бял свят и за него е от особено значение как ще бъде прието то от хората. Но това няма нищо общо с плащането.
Говоря за истинските творци - като Ван Гог, Кафка, Достоевски, Солженицин и т.н. - които творят въпреки света около тях....
30 Ноември 2010 09:33
Оракле, като отидеш на сайта трябва да кликнеш "за филма" (или просто "скролваш даун", както би казало някое дете от тукашното неделно школо ). Там ще видиш следния текст:



България, 1980. Безоблачното детство на Алекс в малък провинциален град е помрачено. Милицията изисква баща му да шпионира дядо му Бай Дан, местния цар на таблата. Семейството решава да емигрира на Запад. 25 години по-късно Алекс е в немска болница след тежка катастрофа, в която са загинали родителите му. Остарелият Бай Дан заминава за Германия. Алекс не разпознава дядо си, от катастрофата е получил амнезия. Бай Дан започва да учи внука си на табла. Древната игра връща Алекс към живота. Бай Дан измъква Алекс от болницата и тръгват на път. По време на това пътуване обратно към България – но и обратно към миналото – паметта на Алекс бавно се възвръща, а с нея и желанието му за живот.


1980 +25 = 2005
30 Ноември 2010 09:47
Хубаво, ама филмът го гледах преди две години, а това на сайта го чета сега. Във филма не се споменава конкретно 1980 г., а не си спомням и да става дума че автомобилната катастрофа е 25 години по-късно. Напротив - бягството от България няма как да е през 1980 г. понеже категорично е след смъртта на Брежнев (есента на 1982 г.). Значи най-рано през лятото на 1983 г., понеже семейството уж тръгва на море.
-
С други думи, позволи ми да съдя за филма по самия филм, без да чета разни сайтове.
30 Ноември 2010 09:49
Значи, изкуството, за да има ефект трябва да се гледа, за да се гледа трябва да се харесва, а ако се харесва то ще се и плаща.

Понеже почнахме примерите с писатели... Ако пишеш на английски, испански, френски, руски, немски... Казаното горе вероятно е вярно. Това са езици с големи читателски публики по цял свят. Ама ако пишеш на гръцки, унгарски, български - не е вярно. Щото езикът ти е с малка публика и тя не може да те издържа. Как се прави по-голяма публиката? С културна политика вътре и вън от страната (стимулиране на четенето вътре и стимулирането на преводи навън). Не е толкоз трудно да го схванеш, стига да искаш, разбира се.
30 Ноември 2010 09:51
а пък гогол изгорил за една нощ 2я том на мъртви души над който работил 11 години. не е имало явно манаджер да го управлява

Яко, а? Що не правеха всички творци така. Нямаше да създават проблеми.
30 Ноември 2010 09:59
Мисълта ми беше, че човекът, отдаден на изкуството, го твори без да се интересува особено дали ще му се плати или не.

Докато твори, да. Творчеството е цел сама за себе си (по Кант).
Въпросът е какво правим, след като творбата е завършена. Вариант а): потупваме твореца по рамото; вариант б) даваме му добро заплащане, за да може спокойно да напише нова творба; вариант в) изпращаме го в Сибир, за да пише от дъното на душата си, както намеква тук един форумец.
Не всеки истински творец твори въпреки света. Това е заблуда, измислена от романтиците през ХІХ век. Има и такива, но те не са правило.
Да не говорим, че проблемът значително се усложнява, ако излезем от чисто индивидуалните изкуства и отидем в едно доста по-сложно като процес изкуство, каквото е киното, или дори театърът. Ами там без пари просто не става, уважаеми. Това са скъпи работи. Ако смятаме, че са ни прекалено скъпи, дайте направо да го кажем ясно веднъж завинаги, да закриваме НАТФИЗ и който иска да се занимава с театър и кино, да ходи в Белград и Букурещ.
30 Ноември 2010 10:45
ами ако им трябват пари на кино"творците" да си намерят. какво ще чакат от държавата, тоест да окрадат залците на бедняците. в холивуд чакат ли?
то пък киното едно изкуство...
30 Ноември 2010 10:50
***

Редактирано от - sybil на 30/11/2010 г/ 11:40:00

30 Ноември 2010 10:58

Ама ако пишеш на гръцки, унгарски, български - не е вярно. Щото езикът ти е с малка публика и тя не може да те издържа.

И к'ва стана тя сега - малките народи не можели да имат собствено изкуство защото били малки. Има известна логика, разбира се, но аз си оставам с едно на ум. Защото (пак) заобикаляме въпроса с ефекта от изкуството - ако плащаме на някой не защото хората го харесват и гледат, а само защото смятаме, че прави изкуство, то какъв точно ефект постигаме от това ( освен, че ще го "нахраним" )? Защо данъкоплатеца да плаща за "творческите" напъни на някой ако не харесва (и съответно не гледа) това, което този някой прави? И защо се (само)заблуждаваме, че по този начин правим нещо за България (като цяло)? Да, правим нещо за една тясна прослойка хора, но нищо повече. Това е много подобно на парите давани за показния спорт (този който се показва по телевизорите, а не масовия, който е в девета глуха). Това, че нашите телевизии показват някой наш спортист надълго и нашироко, само ни помпи с измамно самочувствие, защото чуждите телевизии, по абсолютно същия начин показват техните си спортисти и изобщо не се и сещат да отразят "върха" постигнат от някой от нашите спортисти (примерно завоювал световна титла в категория до 62.525 кг.).

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 30/11/2010 г/ 11:03:39

30 Ноември 2010 11:04
Aма и вие с вашата аритметика.

Година горе година долу - това ли е наи-вайното.

Тези дни чета за великата сталинска стройка на 30-те години- БеломорКанал.

Историците и до днес не могат да определят колко лагерници са загинали.

Казват че са между 20 и 200 хиляди. ама колко точно.

Вечер след края на работния ден са минавали да посъберат и складират труповете от деня.

А те са достигали до 700 на ден... Аритметика ...
30 Ноември 2010 12:46
В Холивуд се създават много повече високи културни продукти, отколкото в цялото държавно кино в Европа. Извън блокбастърите, които плащат сметката. Културата трябва да се остави на пазара, и тогава ще процъфти. Това сега не е култура, а е култура на корупцията - кой ще измисли по-корумпиран продукт, за да вземе субсидията...
30 Ноември 2010 12:56
Това за безпаричието и малките народи е вярно, но не ми се прави тема. Художникът се нуждае само от малко рабиране и да не му дерат кожата от данъци, което обаче е приказки по водата и никой не ще да чуе... Колкото до държавата и обществото - да му мислят, да умуват и да решат как и с какво ще правят изкуство и т.н. И да забравим големите претенции - дай пари, пък да видиш какъв съм гении! По-скромно, човек трябва да изпитва удоволствие от работата си, а не да задоволява лакомията си. Менаджерите да си гледат другите работи, защото си е направо смешно да ми говорят за изкуство и то у нас.
30 Ноември 2010 16:17
това означава да е роден в 1945.

Нели, ти български ли преподаваш на децата в твоето училише?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД