Общината даде милиони за съвети как да се облекчи трафикът в София, но не изпълнява нито един от тях. |
Планът трябваше да е готов през март тази година. Сега, в края на ноември, става ясно, че работата по него ще продължи още 3-4 месеца (според общинския съветник Мартин Заимов) или до края на годината (според зам.-кмета по транспорта Любомир Христов). Забавянето обаче не било изцяло по вина на консултанта, а по-скоро на общината, тъй като администрацията не разполага с актуални данни за трафика си, признават от "Московска".
Да се чуди човек
на коя част от оправданието
да се ядоса повече - че общината е проспала една година в нищо-не-правене или че договорът е сключен така, че и 2020 г. да има резултат от него, ще е все едно и също. Да не говорим за цената, която така и не получи икономическа обосновка.
Хронологията на тази сделка си струва да бъде припомнена, защото илюстрира батака, в който е затънала общинската администрация. Преди това стратегии за транспорта писаха японската "Падеко" за паркирането, за което общината плати 250 000 евро със заем от ЕБВР, общинската "Софпроект", пак за паркирането, италианците от "Лигурия" за сензори при светофарите и електронни табла за задръстванията. Препоръките от тези документи, като например диференцирано заплащане за паркиране в града с най-скъпа цена от 3 лв. на час, бяха предложени и тогава, и сега.
В последния конкурс в началото на миналата година подават оферти само две фирми - британската "Мот Макдоналд" и френската "Луи Берже". Тогава цената за изработването на плана е 400 000 лв., а срокът за изпълнение е 1 г. Двете компании обаче са отстранени от търга заради непълни документи. Само месец след това заради "необходимостта от спешното изготвяне" на плана компаниите са поканени за пряко договаряне. Печели "Мот Макдоналд". Срокът пак е 1 г., но цената вече е 2.3 млн. лв. Това се случва през март 2009 г. Оттогава никой не е обяснил как и защо сумата е скочила толкова драстично.
През февруари тази година, месец преди крайния срок за предаване на плана, стана ясно, че консултантът не е стигнал доникъде. Причината - данните на общината за трафика са твърде остарели,
липсват основни изследвания,
върху които да се стъпи. А за лош късмет бе изборно лято и, както обясни Мартин Заимов, комуникацията между консултанта и общината се забатачила. На "Московска" 33 преди изборите и малко след тях се държали пасивно. Надали е само по генералния план, ама това е друг въпрос.
За 11 месеца "Мот Макдоналд" бяха извършили колосалния труд да анкетират 2500 софиянци как, кога и за колко време стигат до работа или училище, да преброят колите, които минават през 51 кръстовища, и да изследват генералния план от 2004 г. Бяха предложени и бързи мерки - да се асфалтират дупките по кръстовищата, за да може колите да минават по-бързо, да се настроят светофарите на "зелена вълна", да се купят нови тролеи, трамваи и автобуси, да се построят паркинги около центъра, да се поставят нови и видими пътни знаци по улиците. Общинските съветници определиха тези предложения като, меко казано, несериозни. Със същия успех би ги предложил всеки, който поне седмица е имал удоволствието да шофира из софийските улици или да се повози на градския транспорт. Според Мартин Заимов все пак от работата на консултанта има и допълнителни ползи - обучението на общински екип, който ще може да прави транспортни модели за бъдещи проекти на общината.
Трафикът и транспортната инфраструктура в другите страни са наука. У нас са по-скоро основани на впечатления. Похвално е, че Столична община се опитва да извиси транспортната си инфраструктура на аналитично ниво. Засега обаче много от предложенията и анализите на консултанта не вдъхват особено доверие. Някои като това да се използват паркингите на молове и големи магазини от гражданите и общината звучат екстравагантно. А и от общината признаха, че няма да се съобразят с други, например да има "синя зона" в събота. Трети мерки пък засега са технически невъзможни - например подземните паркинги. В същото време давността на плана е 5 г., градът се развива динамично и най-вероятно само след няколко години част от предлаганите мерки няма да са актуални и сигурно ще се наложи нов генерален план. Срещу нова колосална сума.