:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,774,086
Активни 666
Страници 960
За един ден 1,302,066
Дежа вю

Защо са й на София претоплени съвети за 2 млн. лв.

Поръчката за нов генерален план на движение е пример за общинско великодушие - каквото и да направи консултантът, неустойки няма. А и препоръките му си остават само за сведение
снимка: Михаела Катеринска
Общината даде милиони за съвети как да се облекчи трафикът в София, но не изпълнява нито един от тях.
В нормалните договорни отношения, ако една от страните не достави навреме услуга или продукт или свърши некачествено работата, търпи неустойки. Столична община обаче отдавна е показала, че предпочита по-нестандартно бизнес поведение. Договорът й с британския консултант "Мот Макдоналд" за изработване на генерален план за движение в града е пример за великодушие - в него няма предвидени никакви неустойки или санкции. Стратегическият документ ще бъде готов една година след крайния срок, а част от предложенията в него са отдавна известни и вече неизпълними. За сметка на това софиянци ще трябва да платят 2.3 млн. лв.

Планът трябваше да е готов през март тази година. Сега, в края на ноември, става ясно, че работата по него ще продължи още 3-4 месеца (според общинския съветник Мартин Заимов) или до края на годината (според зам.-кмета по транспорта Любомир Христов). Забавянето обаче не било изцяло по вина на консултанта, а по-скоро на общината, тъй като администрацията не разполага с актуални данни за трафика си, признават от "Московска".

Да се чуди човек



на коя част от оправданието



да се ядоса повече - че общината е проспала една година в нищо-не-правене или че договорът е сключен така, че и 2020 г. да има резултат от него, ще е все едно и също. Да не говорим за цената, която така и не получи икономическа обосновка.

Хронологията на тази сделка си струва да бъде припомнена, защото илюстрира батака, в който е затънала общинската администрация. Преди това стратегии за транспорта писаха японската "Падеко" за паркирането, за което общината плати 250 000 евро със заем от ЕБВР, общинската "Софпроект", пак за паркирането, италианците от "Лигурия" за сензори при светофарите и електронни табла за задръстванията. Препоръките от тези документи, като например диференцирано заплащане за паркиране в града с най-скъпа цена от 3 лв. на час, бяха предложени и тогава, и сега.

В последния конкурс в началото на миналата година подават оферти само две фирми - британската "Мот Макдоналд" и френската "Луи Берже". Тогава цената за изработването на плана е 400 000 лв., а срокът за изпълнение е 1 г. Двете компании обаче са отстранени от търга заради непълни документи. Само месец след това заради "необходимостта от спешното изготвяне" на плана компаниите са поканени за пряко договаряне. Печели "Мот Макдоналд". Срокът пак е 1 г., но цената вече е 2.3 млн. лв. Това се случва през март 2009 г. Оттогава никой не е обяснил как и защо сумата е скочила толкова драстично.

През февруари тази година, месец преди крайния срок за предаване на плана, стана ясно, че консултантът не е стигнал доникъде. Причината - данните на общината за трафика са твърде остарели,



липсват основни изследвания,



върху които да се стъпи. А за лош късмет бе изборно лято и, както обясни Мартин Заимов, комуникацията между консултанта и общината се забатачила. На "Московска" 33 преди изборите и малко след тях се държали пасивно. Надали е само по генералния план, ама това е друг въпрос.

За 11 месеца "Мот Макдоналд" бяха извършили колосалния труд да анкетират 2500 софиянци как, кога и за колко време стигат до работа или училище, да преброят колите, които минават през 51 кръстовища, и да изследват генералния план от 2004 г. Бяха предложени и бързи мерки - да се асфалтират дупките по кръстовищата, за да може колите да минават по-бързо, да се настроят светофарите на "зелена вълна", да се купят нови тролеи, трамваи и автобуси, да се построят паркинги около центъра, да се поставят нови и видими пътни знаци по улиците. Общинските съветници определиха тези предложения като, меко казано, несериозни. Със същия успех би ги предложил всеки, който поне седмица е имал удоволствието да шофира из софийските улици или да се повози на градския транспорт. Според Мартин Заимов все пак от работата на консултанта има и допълнителни ползи - обучението на общински екип, който ще може да прави транспортни модели за бъдещи проекти на общината.

Трафикът и транспортната инфраструктура в другите страни са наука. У нас са по-скоро основани на впечатления. Похвално е, че Столична община се опитва да извиси транспортната си инфраструктура на аналитично ниво. Засега обаче много от предложенията и анализите на консултанта не вдъхват особено доверие. Някои като това да се използват паркингите на молове и големи магазини от гражданите и общината звучат екстравагантно. А и от общината признаха, че няма да се съобразят с други, например да има "синя зона" в събота. Трети мерки пък засега са технически невъзможни - например подземните паркинги. В същото време давността на плана е 5 г., градът се развива динамично и най-вероятно само след няколко години част от предлаганите мерки няма да са актуални и сигурно ще се наложи нов генерален план. Срещу нова колосална сума.
20
3557
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
29 Ноември 2010 21:19
Претоплените съвети са и полезни.
Разправя ми познат за една американска история. Обява: "Искате ли с пълнене на пликове да изкарвате по 1 000 долара седмично?Пратете 30 долара и ще ви включим".
Пращат, получават писмо: "Започнете да пълните пликове с указания как се пускат обяви за пълнене на пликове срещу 1 000 долара. И искайте по 30 за съвета".
Та - това е!
----------------------------------------
Блогът на Генек
29 Ноември 2010 21:36
да се асфалтират дупките по кръстовищата, за да може колите да минават по-бързо

Ученото си е учено. Парите не са отишли напразно.
29 Ноември 2010 21:52
Какви ти пет години. Догодина очаквайте нов конкурс за консултант за няколко милиона, нов план, който да се проточи известно време и да излезе с абсолютно същите препоръки, които общината по абсолютно същия начин да не изпълни.
29 Ноември 2010 21:56
Да се разширяват дупките вместо да се запълват, трафикът ще намалее и няма да има запушвания (задръствания). Да се забрани тотално паркирането в центъра - трафикът силно ще намалее. Да се въведе такса център - 20 лв, трафикът силно ще намалее. Да се пратят разните министерства и агенции по комплексите където има хиляди квадратни метри свободни офис сплпщи - трафикът ще намалее. Да се провежда качествен годишен преглед - трафикът ще намалее.
Трафикът може да намалее и без да се влагат средства, напротив даже ще се печели от намаляване на трафика.
Гражданите ще ходят с колите си (паркирани на сателитни крайградски паркинги) предимно до родните си села, а в града ще се движат с обществения транспорт, в който кръшни стюардеси ще им сервират топло кафе, докато преглеждат пощата и вестниците на лаптопа, собствен или любезно им предоставен. Мечти...
29 Ноември 2010 23:29
Трафикът и транспортната инфраструктура в другите страни са наука


Бе и у нас са си наука!Още преди 10 ноември, проф Тодоров ни преподаваше във ВИАС и за трафик, и за транспортна инфраструктура..За системите с датчици по светофарите-ами пак във ВИАС ни го показваше..и математични модели се учеха и т.н..Преди 1990!!!
Ехх, спомени..но дойде 10 и вече в България няма наука?!?От ВИАС стана УАСГ, и ето го резолтата-няма професори, няма преподаване и изучаване на утвърдените по света начини за изследване на трафик и проектиране на инфраструктура?!
30 Ноември 2010 00:11
Да се сложи дефектен бушон на реактора на 4-ти километър - трафикът ще намалее.
Да се изсели цяла София в провинцията - трафикът ще намалее.
Да се забрани на неандерталци да дават акъл по форумите - интернет трафикът ще намалее.
30 Ноември 2010 02:14
Столична община е една безкрайна далавера. Няма спиране там, точене на пари за информационни системи за детскиет градини (8000-9000 % надценка), планове всякакви (400-4000% надценка), сега и това.. За 2 милиона лева, мога да ви намеря компания, която и асвалтирането ще направи и зелената вълна ще въведе.
30 Ноември 2010 04:06
"Да се изсели цяла София в провинцията - трафикът ще намалее."

Не, ще се увеличи

Но виж, ако всички държавни институции - парламент, министерства, агенции и т.н. - се преместят в Перник, като един център на просветата, или може би в Правец... Тогава и магистралите ще се поддържат
30 Ноември 2010 04:51
Защо не се съберем софиянци и да издигнем инициатива да се премести столицата в Перник? Хем и перничани ще ни подкрепят, защото няма да схванат достатъчно бързо какво си стоварват на главата
30 Ноември 2010 05:28
Столична община има нужда от обновяване на базите - данни и за тези 2 мил. можеше да го направи. Който и съветник да вземат, няма как да дава съвети без да има необходимата информация. Сега - хем 2 мил. изхарчени, хем няма актуална база - данни, а и съветите глупави!
30 Ноември 2010 06:07
Определено си е наука. МЕИ София е обучило колкото си искате кадри по Управление на транспорта.
30 Ноември 2010 08:49
Някой знае ли, че НИКОГА в София не е провеждано цялостно (не извадково) изследване на транспортните потребности на населението - кои, къде, кога, защо, с какво и как иска и пътува в града. Това е единствения подход за определяне на маршрутната мрежа на обществения транспорт, разположението на паркингите, местата за спирки и прекачване, броя и ширината на лентите за движение, велоалейте и всички други атрибути на транспортния план на града. Сега се предвижда през 2010 година да се извърши преброяване на населението и жилищния фонд и смятам за редно, най-после общината за направи ПЪРВОТО цялостно изследване на транспортните потребности на населението, на чиято основа да се вземат решения по транспортните проблеми на града, както се прави в големите градове на ЕС.
Но като се туткат, пак ще дават насам натам пари без никакъв резултат.
30 Ноември 2010 09:14
"Мод Макдоналд", както и "Сър Александър Гиб", бяха много актуални през 1995-2001 год. Тогава те произведоха също толкова скъпи и също така ненужни папки с хартийки... И все в областта на транспорта...
30 Ноември 2010 10:11
Наистина, цялостно изследване ЕДНОВРЕМЕННО не е правено, защото е нямало толкова дадени средтсвта, та да се направи..Но пък иначе от достата направени ИЗВАДКОВи са оформяни цялостни концепции..Извадкови изследвания има огромно количество..пак преди 1990 имах съквартирант-правеше Дипломна работа, та той, заедно с някакви други студенти, ходеха та брояха колите, после данни те други ги обработваха и т.н.А ръководителят направи, човекът, публикация..Всъщност доколкото знам, и в по-долните курсове, студентите когато са по стажове и практики към тая катедра, вземат участие в подобни разработки..
То може би и Мот Макдоналд е наело български гладни асистентчета, доцентчета и студенти, от Университетите в София, занимаващи се с Транспорт да му подготвят изследването?
Да обобщя..
1.В България от десетилетия се знае и се правят Транспортни изследвания
2.Даже се и преподават-има професори специализирали по цял свят..
3.Архитекти, строителни инженери, инженери по транспорта и т.н. учат основните нещана тези изследвания, а по-горните курсове и аспирантите се задълбават в темата..нивото ни, мисля си, е било нормално европейско!
4.Пари е можело да се дадат на някой Български Университет, да свърши работата на англичаните..
30 Ноември 2010 10:24
Които взема решения за Генерален план определящ развитието на трафика на базата на 2500 анкетирани човека, което е 0, 19% от населението е или неграмотен или.......
30 Ноември 2010 11:14
Emo11, 1 000 домакинства (т.е. 2 500 човека) са напълно достатъчно за определяне на общите параметри на подвижността, а именно - modal split, брой пътувания за деня, средно време на пътуванията, върхов час и пр. Това не е анкета произход-предназначение, за която 1 000 домакинства действително биха били недостатъчни. Последната такава анкета е правена в периода 1999-2000 за целите на транспортния модел на ОУП. Тогава са анкетирани 27 300 човека, като анкетата е представителна за 80% от транспортните райони (общо около 250 на брой). Мот по принцип се очакваше да актуализират стария транспортен модел, но те не го направиха. Вместо това отбиха номера с една измислена матрица за 2009, получена чрез matrix estimation на базата на само 51 (при това зависими) преброявания на кръстовища. Целата работа действително е калпава, но нека не драматизираме въпроса с извадките.
30 Ноември 2010 11:39
Ахил Пелеев. Може да са достатъчни за общи параметри ма подвижността, но не и за кореспонденции, направления, цели, средства, времена, скорости и т.н. Докато не се направи пълно изследване на тези параметри ще се оправдават консултантите, че не могат да си калибрират моделите и ще ни представят недоносчета. Язък, че се изпуска шанса това преброяване да се направи с преброяването на населението. Пък след това може да се моделира, кои колкото и когато иска.
И как са мерени скоростите на потоците? При нас знаем за няколко години за София, скоростите на движение по квартали, дни, часове и т.н. но на база на около 30 000 курса. Така се прави.
30 Ноември 2010 12:28
Защо са й на София претоплени съвети за 2 млн. лв.

За няколко долара повече... Или за няколко квадрата повече. В "Изток" напр. А после да ни занимават с това-онова, уж препоръчано от реномиран и скъпоплатен консултант... А всъщност да се окаже, че това го знае всеки софиянец. Че даже и перничанин.
30 Ноември 2010 12:58
"градът се развива динамично" - ха-ха-ха!!! по скоро градът се развива хаотично или пък стихийно.
30 Ноември 2010 13:59
Да се разширяват дупките вместо да се запълват, трафикът ще намалее и няма да има запушвания (задръствания). Да се забрани тотално паркирането в центъра - трафикът силно ще намалее. Да се въведе такса център - 20 лв, трафикът силно ще намалее. Да се пратят разните министерства и агенции по комплексите където има хиляди квадратни метри свободни офис сплпщи - трафикът ще намалее. Да се провежда качествен годишен преглед - трафикът ще намалее.
Трафикът може да намалее и без да се влагат средства, напротив даже ще се печели от намаляване на трафика.
Гражданите ще ходят с колите си (паркирани на сателитни крайградски паркинги) предимно до родните си села, а в града ще се движат с обществения транспорт, в който кръшни стюардеси ще им сервират топло кафе, докато преглеждат пощата и вестниците на лаптопа, собствен или любезно им предоставен. Мечти...


Бай Иване,
мерките, които си предложил наистина може да допринесат за намаляване на трафика. Според мен обаче си изпуснал най-важната от тях. В момента цената на билетите за градския транспорт е много висока и тя е факторът, който тласка хората масово да използват личен транспорт, защото ползването му е по-евтино, следователно по-изгодно. Колкото и парадоксално да е това, фактът е факт неоспорим. Освен че високата цена тласка хората към ползване на личен транспорт, тя същевременно лишава хората с ниски, а дори и със средни заплати от възможността редовно да ползват услугите на масовия транспорт. По-подробни разчети по темата можете да видите като Натиснете тук Пак тук можете да видите идеален пример за бездействие на общинското ръководство в Пловдив и за нехайно отношение по проблеми, засягащи стотици хиляди хора.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД