:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,137
Активни 755
Страници 29,702
За един ден 1,302,066
Сравнения

Как страните в Европа управляват здравните си системи

Най-социална е Дания, а най-тежко е в Кипър и Румъния
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пациент в една от най-големите болници в Гърция - столичната "Еритрос Ставрос", чака в коридора да се освободи легло. Държавните болници в страната се финансират от глобални бюджети, което често води до листи на чакащи.
България продължава да търси оптималния модел за здравната си система. Естествено, умишлено или не, досега не го е намерила, а идеите за промени минават през въвеждане на доплащане и преобразуване на клиничните пътеки в диагностично-свързани групи до демонополизация на здравната каса. Единственото, което реално се случи, е въвеждането на делегираните бюджети в болниците, които сложиха ред в бюджета на здравната каса и блокираха плановия прием. Другата промяна е, че от поне теоретично независима институция здравната каса се превърна в отдел на Министерството на финансите, тъй като вече МФ определя какво и как ще плаща тя. Така постепенно от здравноосигурителен моделът у нас става държавно-планов. Лошо ли е това обаче?
Тъй като задоволството от здравната система в дадена държава е твърде субективен показател, по-подходящи за сравнение са данните за средствата, които една страна харчи за здравеопазване, моделът на финансиране на системата, на заплащане на лекари и болници, формата на участие на пациентите в разходите. И така - кои са отличниците и кои - изоставащите в Европа?

Разходи

Според последните данни на Световната здравна организация за 2008 г., страната в Европа с най-високи разходи за здравеопазване, е Франция. Там за сектора се отделят цели 11.1% от брутния вътрешен продукт. Следва Германия с 10.4% от БВП. На трето място са Австрия и Португалия с по 10.1 на сто, четвърта е Дания с 9.9%. На челни позиции са и Гърция, Холандия, Швеция, Англия и Италия. В дъното е Румъния, която заделя едва 4.7% от БВП за здраве, втора е Естония с 5.9 на сто, следват Литва, Латвия и Полша. България с нейните 7.3% е на девета позиция отдолу нагоре.
Здравеопазването обаче е социална дейност и навсякъде в Европа е прието, че е важно то да е солидарно, а не справедливо. Тоест - за добра система се смята тази, при която с публични средства са обхванати максимален брой граждани и услуги. Повсеместно в ЕС системите са солидарни - плащат всички според доходите си, а получават тези, които имат нужда според увреждането на здравето си. С други думи - богатите и здравите издържат бедните и болните. Справедливост има в САЩ, където от нивото на застраховката зависи и броят на услугите, които осигуреният може да получи. Богатите получават максимум лечение, а бедните - минимум. По тази причина и високият процент от БВП, заделян за здраве, не значи автоматично, че тази държава осигурява на гражданите си най-много. Например най-високият процент за здраве от БВП в света е точно този на Съединените щати - над 15 на сто.
Затова е важен и показателят за съотношението публични-лични разходи. Под публични се разбират всички средства, плащани солидарно - през данъци, осигуровки и дарения, от държавата, здравните фондове, неправителствени организации, църква. Личните разходи пък са тези, които пациентите плащат кеш или през лични здравни застраховки. Като най-социални системи данните на СЗО определят тези на Чехия и Дания - там публичните разходи покриват 84.7% от всички плащания за здраве. Следва Норвегия с 84%, в Англия с 83 на сто от разходите за сектора за публични. Сред отличниците са и Швеция, Холандия, Ирландия и... Румъния с 81%. Личните разходи за здраве са най-високи в Кипър - 55% от всички, следват България - 42 на сто, Латвия, Гърция и Словакия.
Очевидно е, че предимно най-богатите страни заделят най-много средства за здраве. Като публично най-осигурени с услуги и социално ориентирани обаче изпъкват скандинавските страни и Англия. Случайно или не, там няма здравно осигуряване, а секторът се финансира с данъци от държавата или общините. Страните с най-високи общи разходи - Франция, Германия, Австрия, в които обаче публичните разходи са на по-ниски нива, имат силно развита осигурителна система. Нещо повече - в тях има и въведено доплащане от пациентите за всички публични услуги, което цели намаляване на свръхпотреблението и разходите на системата.
Според модела на финансиране страните в ЕС се делят на две. В северните - Скандинавия, Англия, Ирландия и южните - Италия, Испания, Португалия, предимство има системата "Бевъридж" - финансиране през данъци, с по-голямо участие на държавата и общините в управлението. По средата на континента са Франция, Германия, Австрия, Белгия, Холандия и бившият соцлагер, където системата се финансира от здравно осигуряване, или моделът "Бисмарк". Интересно изключение е Гърция, която е по средата. Там има здравни каси, но те поемат едва половината от публичните плащания, а останалото е от данъци. През годините двата модела са заели доста един от друг. "Бевиръдж" вече само отчасти разчита на финансиране през общи бюджети за изпълнителите на медицинска помощ, което води до листи на чакащи, а "Бисмарк" - на плащане за дейност, което пък е бърз път към преразходи и дефицити.
Какво представляват системите в различните страни?

Дания

Данните сочат тази страна като здравен рай. Там системата се финансира от подоходните данъци. Средно обаче те са над 44%. Здравеопазването се управлява от Държавната служба по здравеопазване и подопечните й 16 местни (областни) съвета . Цялото население е обхванато в задължителното държавно здравно осигуряване, което покрива основните здравни услуги. Те са напълно безплатни, а гражданите имат свободен достъп до личния лекар или болницата. В Дания няма подобие на българските лимити, нито дори пакет, осигуряван с публични пари. От какви изследвания или консултация има нужда пациентът преценява лекарят. Ако например той сметне, че пациентка има нужда от козметична хирургия, защото без нея ще живее в психологически дискомфорт, тя получава безплатна операция.
Личните лекари получават капитация - ежемесечна сума за записан пациент, което е една трета от дохода им, плюс пари за извършена дейност, например преглед. Болниците се финансират от местните съвети, които контролират дейността им и обикновено ги и притежават. В една област има по една централна голяма болница и няколко по-малки в общините. Лекарите в болниците получават заплати. Самите лечебни заведения получават от местните съвети годишни бюджети, с които се издържат. Бюджетът обаче се смята на базата на диагностично свързани групи, т.е. на извършена дейност. Диагностично свързаните групи, за разлика от клиничните пътеки, отчитат извършени процедури за дадено лечение, а не цялостни случаи. И тъй като болниците имат спуснати бюджети, а не се финансират за отчетена дейност, в Дания има листи на чакащи, но не повече от 2 месеца.
В Норвегия преобладава бюджетното финансиране през данъци и здравеопазването е се управлява, планира и финансира от държавата, особено в болничната помощ. Доболничната помощ пък е задължение на общините, които също получават пари от централното правителство. Заплащането е както с бюджети, така и на базата на отчетен случай или лечение. В Норвегия също има листи на чакащи и медицинската помощ е безплатна за гражданите. В Швеция има Национална осигурителна система, която се финансира предимно с вноски на работодателите. Отделно данък общ доход е 35%, а с част от него се финансира здравната система, която се управлява от 23-те окръжни съвета. Те планират, финансират и контролират основната част от здравната помощ, освен това притежават болниците. Лекарите получават предимно заплати, без доходите им да са обвързани с отчетена дейност. Така стоят нещата и в повечето болници - те разполагат основно с бюджети, разчетени на база разходи за заплати, лекарства и т.н., и в по-малка степен се финансират за извършена дейност. В Швеция обаче има доплащане - от 11 до 16 евро при джипи и по 9 евро на ден в болница.

Франция и Германия

Във Франция здравното осигуряване е задължително за всички граждани и покрива 93% от публичните услуги. Вноската е 13.55% от заплатата, но огромната част - 12.8 на сто, се поема от работодателя, а за работника остават 0.75%. Здравната система се финансира и от държавни субсидии. Здравните каси са много, а собствеността им е и държавна, и частна. Личните разходи на гражданите обаче са 21 на сто от всички плащания за здраве в страната. Пациентите плащат 30% от цената на прегледите в доболничната помощ и 13 евро на ден в болница. Вероятно по тази причина частното осигуряване е добре развито. Пациентът избира къде и кой да го лекува, а също и в кой фонд да се осигурява. Една трета от болниците са частни и обикновено не се занимават със скъпо и сложно лечение.
Лекарите - и общопрактикуващите, и специалистите, не получават заплати, а пари за извършена дейност. Публичните болници се финансират с глобални бюджети, като системата е въведена през 1983 г. Дотогава финансирането е било за ден престой в болница - един от най-скъпите модели. Частните клиники получават реимбурсация за разходите си за лечение. По принцип повечето страни със здравно осигуряване отдавна са загърбили типичните за тази система, по-пазарни плащания за извършена и отчетена дейност, тъй като те водят до огромни преразходи и свръххоспитализации. Масово в Европа са въведени и бюджети, които ограничават прекомерната дейност. Лимити няма само в Полша, Естония, Унгария и Словакия. Само въз основа на отчетена дейност се финансират болниците във Финландия, Ирландия и Италия, но там няма здравно осигуряване.
Франция е известна с две неща - огромните дефицити, които здравната й система трупа и огромните си разходи за лекарства - тя и Гърция държат първите места в Европа по разходи за медикаменти. Във Франция се предписват твърде много оригинални лекарства, които са по-скъпи, потреблението е огромно, а цените - високи.
В Германия здравното осигуряване също е задължително за всички, въпреки това 24% от разходите за здраве се плащат лично от пациентите. Германците със заплата под 48 600 евро на година се осигуряват чрез държавното здравно осигуряване. Тези с по-високи доходи - 20% от населението, имат право да избират дали да останат в държавното осигуряване, или в частен фонд. Държавната система покрива около 85% от населението.
Германия е родината на здравното осигуряване. Допреди 20 години тя е имала цели 600 здравни каси, но през 90-те години на 20 век те са се слели и обединили до 180, като никоя от тях няма право на печалба. Здравната вноска е 14.9% от заплатата и се дели поравно между работодател и работник. Догодина обаче тя ще скочи на 15.5%. Системата на плащане на изпълнителите е доста отворена. В доболничната помощ се плаща за извършена дейност, което предразполага към свръхпредлагане. Затова и заплащането се определя и от бюджетен таван за специфичната услуга, например ендокринологичен преглед. Колкото повече прегледи са отчетени, толкова по-ниска е цената на всеки отделен. Така стоят нещата и в болниците, където се работи с диагностично свързани групи. Те имат лимити и санкции за надвишаването им. В Германия обаче се плаща и за леглоден, което е довело до дълъг болничен престой на пациентите и въвеждането на ДСГ и лимити.
В опит да се ограничи потреблението на здравни услуги през 2004 г. в Германия беше въведена такса от 10 евро за посещение при личния лекар или специалист. 12 евро на ден пък се плаща за болничния престой.
Холандия често е сочена у нас като страна с почти перфектен осигурителен модел. Допреди 1986 г. там осигуряването не е било задължително и се е осъществявало основно в частни фондове. Постепенно обаче системата се променя и там също има задължително осигуряване, което обхваща все повече граждани в национална осигурителна система под опеката на здравния министър. Болниците са основно частни, но държавата планира болничната мрежа и само тя може да разреши появата на ново лечебно заведение. Интересното е, че заплащането в тази страна е твърдо планово и извън логиката на здравното осигуряване - в доболничната и болничната помощ се получават заплати, без никаква връзка с извършената и отчетена дейност, а болниците получават само бюджети, отново без връзка с преминали случаи.

Дъното на класацията

Там определено е Кипър, където едва половината от разходите за здравеопазване се плащат от публични фондове, в случая - министерството на здравеопазването. Системата се финансира от данъци. Останалото са лични разходи, обикновено плащани за частни кабинети и болници. Системата в Кипър доста напомня на българската преди 10 години - исторически бюджети за държавните болници, липса на общопрактикуващи лекари и пряк достъп до специалисти, които също са наети директно от министерството.
В Гърция публичните разходи представляват 61 на сто от всички плащания за здраве. Паралелно с това обаче процентът от БВП, заделян за системата е 9.7% - над средния за ЕС, т.е. пациентите плащат от джоба си доста средства. Възможно е това да се дължи на доста странната организация на финансирането в тази страна. Там има задължително социално осигуряване, което се финансира от държавния бюджет и в по-малка степен - от здравни вноски на гражданите. Последните се осигуряват задължително в близо 300 фонда, които обаче не се избират свободно, а са по месторабота. Частният сектор е доста развит - той участва както във финансирането, така и в предоставянето на медицински грижи. Държавните болници се финансират основно от държавата и получават бюджети, а частните - от фондовете, като плащането е за ден престой, което провокира доста свръхразходи.
Латвия е единствената нова членка на ЕС, в която няма здравно осигуряване, а близка до "Бевъридж" система. Секторът се финансира от данъци, като над 28% от данък общо доход отива за здравеопазване в централен, държавен фонд, който финансира основен пакет в здравеопазването, достъпен за всички граждани. Доболничната помощ е приватизирана, като първичните грижи се предоставят от общопрактикуващи лекари, а болниците са основно държавни и общински. Официалното позволено доплащане е 20% за услуги в основния пакет. Заплащането за изпълнителите частично се базира на отчетена дейност.
В Румъния, страната с най-нисък процент от БВП, отделян за здраве, има задължително здравно осигуряване като вноската е цели 14%, които се делят по равно между работодателя и работника, а населението се осигурява в една здравна каса. За сравнение, в други бивши социалистически страни вноската е 9% - например в Полша и Литва. В Румъния, подобно на България, с данъци от централния бюджет се финансират около 20% от системата - публични услуги като спешна помощ и инвестиции в държавните болници. Официалните данни сочат, че Румъния е на челни места по ниски лични разходи на населението - едва 19%, но е възможно данните да не се особено точни, тъй като там все още са широко разпространени плащанията под масата в болниците. Здравната система е подобна на българската - касата поема подобен пакет, доболничната помощ е разделена на джипита и специалисти, а болничната мрежа е предимно държавна с големи и по-малки многопрофилни и специализирани болници. Плащанията също са като в България - капитация при личните лекари, за преглед при специалистите и глобални бюджети плюс пари за отчетена дейност в болниците. Официални доплащания няма. Румъния има още една прилика с България - и там здравната система ползва заем от Световната банка.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френският здравен министър Розлин Башло си поставя ваксина срещу свински грип в опит да популяризира имунизациите срещу болестта. Правителството купи ваксини за 871 млн. евро, голяма част от които останаха неизползвани. Франция се слави като страната в Европа с най-високи разходи за медикаменти.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Общопрактикуващи лекари протестират пред здравното министерство на Румъния през април тази година, тъй като доходите им от здравната каса са намалели. Почти по същото време протест на джипита имаше и в България, при това по почти същата причина - забавените плащания от НЗОК.
32
7287
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
12 Декември 2010 20:24
Предпочитам обикновената справедливост в САЩ - платил, получавай, вместо солидарната справедливост - плащай, за да получава, който не плаща. Подчертавам - не който има нужда, а който не плаща.
Данните от статията дали са познати на родните бивши лекари, сега чиновници в МЗ и НЗОК?
------------------------------
Блогът на Генек

12 Декември 2010 21:43
Германия е родината на здравното осигуряване. Допреди 20 години тя е имала цели 600 здравни каси, но през 90-те години на 20 век те са се слели и обединили до 180, като никоя от тях няма право на печалба.
Манрикоо, питай за топките.
12 Декември 2010 22:13
.....никоя от тях няма право на печалба.... да, така е, но що им е печалба като могат да вземат огромно заплати, да ползват ред благинки, които минават за разходи. В администрирането е далаверата на частните оздравни фондове.
12 Декември 2010 23:23
Браво, браво, очевидно вестикът се вслушва все повече във форумните коментари.
Точно от такава подробна информация имаше нужда , за да се види къде сме ние и какво правим и що така става, че у нас все не върви и 1/3 от населението е извън всякаква лекарска помощ, оставено да умре при всеки абцес - като пигмей в гората.
Аз от тая статия не разбрах що не върви, а?

____________________________________
New world Order = Assange
12 Декември 2010 23:34
Бай Иван е напълно прав. Точенето на дефакто-печалбата става чрез "външни услуги" на свързани фирми, високи възнаграждения или каквото излезе най-евтино. "никоя от тях няма право на печалба" е уловка за наивни червенотиквеничковчета.


Аз съм привърженик на сложните модели в здравеопазването. От една страна е безумие някой, който страда от генетично заболяване например, да си плаща сам лечението. От друга страна хора, които не си внасят здравните осигуровки, просто не трябва да получават нищо от НЗОК. Нека си плащат сами или да си внесат накуп всички невнесени досега осигуровки. От трета страна ако някой не иска да се осигурява в държавен фонд - нека си избере сам къде да го прави.
13 Декември 2010 01:42
До Генек

Не си мисли, че системата тук, в САЩ е много добра. Твърде голяма част от населението е без здравно осигуряване и не може да си позволи лекарски и зъболекарски преглед. При огромният обем здравни разходи тук, заболеваемостта и смъртността сред деца и възрастни не е цвете.

КЛЮЧАРЪ
13 Декември 2010 04:27

Генек, и от мене
Идея си нямаш какви ги приказваш тоз път, да те пази Господ!
13 Декември 2010 04:43
Янина Здравкова
13 Декември 2010 05:40
Само една поправка - в САЩ здравните разходи от 17% от БВП и растат с ужасяваща скорост. Въпреки това САЩ, макар че има най-развитата медицинска наука в света, е на 37-о място по качество на здравеопазването си според класацията на СЗО и единствен от развитите страни няма всеобщо медицинско осигуряване. И всяка година стотици хиляди домакинства фалират заради здравни разходи.

Причината за слабостите е 100% класова: алчността на лекарите, на фармацевтичните компании, на адвокатите по медикъл малпрактис, както и огромните административни разходи на частните застрахователи, които харчат повече пари за да не плащат, отколкото - за да плащат за здравеопазване.

Ние лично не се оплакваме, имаме застраховка Оксфорд от моя работодател, за двамата струва около хиляда долара на месец, от които плащам една трета - според бълг. мащаб на цените е около 70 лв. Тя покрива всичко, вкл. болница и операции, има доплащане на място за специалист и за лекарства "втора категория" (маркови), някъде по 10-15-20 лв по бълг. мащаб.

Децата са осгурени отделно, сина - от работодателя си, малката - от университета, дето ние плащаме 80 дол. (15 лв) на месец, покрива й всичко.

Най-добре са бедните и пенсионерите (над 65 г.) които са напълно безплатно осигурени от държавата с двете федерални програми Медикейд и Медикеър. Не покриват напълно зъбните протези, хоспис и др. продължителни грижи за терминално болни, заради което и много хора фалират, ако се залежат дълго в зеленчуков вид. Но покриват уреди, инвалидни колички, помощници (с тях се и злоупотребява).
13 Декември 2010 05:42
Добре, де, не сте съгласни едни да плащат осигуровките си, а други да не се осигуряват, пък да ползват, нали така? А защо, тогава, не харесвате идеята здравната вноска за фирмите да се начислява като процент от данък-оборот, а вноската за здраве на гражданите да бъде процент от ДДС? Така не само всеки българин, който живее в България ще плаща за здраве, но и чужденците, които пребивават в страната, те също ще плащат. По този начин дори крадените пари и парите от просия ще бъдат обложени с данък "здраве"! По този начин ще отпаднат и ОГРОМНИТЕ РАЗХОДИ по "управлението" на парите за здраве(разбирай Здравна Каса, Здравни Фондове) и тези пари също ще отиват за здраве, а не за яки заплати, административна издръжка, БМВета и вечери с проститутки! Разбирам хайдуците и просяците да не харесват идеята, ама нали в този форум такива няма? Или...а?

Редактирано от - Т_Живков на 13/12/2010 г/ 06:37:26

13 Декември 2010 05:45
Фичо, ти гледа филма на Майкъл Мур "Сико"?...
13 Декември 2010 05:52
"Алчността на лекарите" - те се извиняват с цената на медицинското образование, което е дълго (4 години медицински институт след завъшена бакалавърска степен, но често и магистърска, плюс стаж - интерншип, резидентура, често и специализация - фелоушип, а често и две резидентури и специализации), обикновено лекарите започват работа с по 250 хил. дол. дълг. Огромни разходи имат и за застраховки срещу медикъл малпрактис, средно 65 хил. дол. годишно, но често и над 100 хил.

От друга страна, немалко лекари специалисти взимат по половин милион и повече годишно, не е чудно професор патоанатом да взима 4-5 милиона годишно (само от болницата, нищо че тя е нонпрофит). Много лекари са консултанти на фармацевтични компании, ръководят изпитания на лекарства и нови техники - инвестигейтърс, всички изявени лекари са и професори (В Ню Йорк има 6 медицински института и те имат отворен брой асистънт и анджънкт професори и клинични инструктори), работят и в по няколко болници освен частната си практика, често са и в няколко практики, нерядко имат и собствени фирми за лекарства.
13 Декември 2010 06:20
Американската система на здравеопазване е възможно най-лошата! Поради това, че през здравеопазването на САЩ минават най-много пари в света на глава от населението, та е на 37 мо място - ако за здраве се харчеха толкова пари, колкото в една Куба, да речем(която по резултати е до САЩ - 39 място), САЩ щяха да са на последно място с тази калпава система на здравеопазване. Во кратце - системата на здравеопазване в САЩ е добра като печеливш бизнес, т.е. за онези, които го практикуват и за МНОГО богатите, които могат да си го позволят(двете групи донякъде се припокриват)! Ако парите, който САЩ харчат за здравеопазване, минаваха през здравна ситема като тази на Куба, или Канада - САЩ щяха да имат най-доброто здравеопазване в света!
Е, тук е добре да споменем, че ние - българите учихме Куба на здравеопазване преди 50 години, пращахме и наши лекари да ги обучават! По ефективност здравеопазването ни редовно се класираше в първата десятка в света!Преди 20 години, седесарите смениха една прогресивна и добре работеща система на здравеопазване в България с практикувания в САЩ бизнес-модел здравеопазване - резултатите са видни за всички! Днес България е класирана на 102 място по ефективност на здравеопазването - непосредствено до Ирак, където от 10 години се води война!! Какво повече ви е нужно, за да видите кои са палачите на България!?



Редактирано от - Т_Живков на 13/12/2010 г/ 06:44:34

13 Декември 2010 06:59
"Пациент в една от най-големите болници в Гърция - столичната "Еритрос Ставрос", чака в коридора да се освободи легло. Държавните болници в страната се финансират от глобални бюджети, което често води до листи на чакащи."
***
Господ здраве да му дава на наш тумбу...
13 Декември 2010 08:08
Колеги,
имам си идея. И тя е простичка - внасям, консумирам.
Колкто съм внесъл - допълвам при нужда. И сам си нося отговорността.
Да, не съм се лекувал в Щатите. Високите цени не са предмет на спор - говоря само за принципа.
Солидарната система хич не е солидарна. Едни внасят, други ползват. И, ако за болни и бедни спор няма, за тарикатите, дето се правят на умни...
Така че, ако обичате, палчетата другаде.
----------------------------------------- ---------
Блогът на Генек
13 Декември 2010 08:15
САЩ не ни интересуват. Ние сме в ЕС . Франция отделя 10 % /десет процента/ от БВП за здраве. 70 % от средствата идват от държавата. Който иска - да осмисля тия две цифри.
13 Декември 2010 08:31
Едни внасят, други ползват.


генек, ти нарочно ли се правиш, че не разбираш? Хората без здравни осигуровки не могат да ползват никакви медицински услуги безплатно, запомни! Имат право само на безплатна спешна помощ, но ако след това се налага лечение трябва да си платят.
По твоята логика ще гледаш как някой умира не защото е безнадеждно болен, а защото примерно 4 месеца не си е плащал здравните осигуровки и ще бъдеш доволен. За теб това ще е висша справедливост, ще се почувстваш доволен, че "твоите" пари не са пипнати?
----
Системата е калпава!
13 Декември 2010 08:37
Колеги,
имам си идея. И тя е простичка - внасям, консумирам.
Колкто съм внесъл - допълвам при нужда. И сам си нося отговорността.


Сега е долу-горе така - внасяш - консумираш, само че има вариант, в който си внасял, но примерно си счупиш крак, тогава съвсем легално трябва да доплатиш едно 1500-2000 лв за пирон, а ги нямаш тези пари. Нищо, че си внасял не ти правят операция докато не платиш допълнителната сума. Ако не можеш да платиш се оставяш на мислостта на Господ.
13 Декември 2010 08:54
kaily
...Аз от тая статия не разбрах що не върви, а?...
*
и аз не разбрах, изглежда не това е целта на статията, по-важно е, че са дали безпристрастно сравнение на здравните политики на страните. Щото ние обикновено не знаем подробности и гледаме умно, когато разни заинтересовани лица лянчат тука и подхвърлят некви откъслечни данни, които няма начин да проверим.
Само затова и от мен за статията.
13 Декември 2010 09:10
Изнесените факти са полезни за сравнение. Би било добре да се направи подобна статистика по отношение на практиките свързани с получаване на лекарства от аптеките, цени, надценки, такси за обслужване и плащане от публичните фондове, bармацевтично законодателство и регулация в сектора.
13 Декември 2010 09:38
Информация за управлението на здравните системи не е особено полезна без най-важното. Какви резултати се получават на единица вложени средства. Другото интересно е дали съответната система е устойчива. Ако позволява непрекъснато увеличаване на търтеите, колкото и хубава система да има, ще бъде заменена с друга по очевидни причини.
13 Декември 2010 10:25
Солидарната система хич не е солидарна. Едни внасят, други ползват.
Може би, такова мнение се дължи на някакъв допотопен антикомунизъм?
Това явление "анти"-то е особенно разпространено у нас.
Такива едни "модерни" комунисти са се навъдили по Европата.
А пък може би това мнение е рожба просто на "най-човешкия" егоизъм ?
И в единия и вдругия случай, то напълно си заслужава пръстчето
13 Декември 2010 11:30
Информация за управлението на здравните системи не е особено полезна без най-важното. Какви резултати се получават на единица вложени средства.

Мойто мнение е различно от това на тиквите-пазарници.
Една система е ефективна само и ако населението е здраво, образовано и благоденстващо. И това е единственият показател, алфата и омегата, които трябва да се гредат.
Всичко останало са щуротии.

____________________________________
New world Order = Assange
13 Декември 2010 12:24
По някога гледаш красиви родители, а детето грозното пате (доказано не е от комшия). Та и при нас от солидарната и справедливата система се е получил
един грозен бързо растящ и скъпоструващ лаком тумор.
13 Декември 2010 13:10

"Този филм не е за хората без здравни застраховки.Този филм е за хората СЪС здравни застраховки"е мотото на един известен филм.
Аз съм Никой, дребен човечец...Но ти ми падна в очите.
Язък за претенциите ти.
13 Декември 2010 13:15
Kакви7, 3% Натиснете тук
13 Декември 2010 13:34
Една система е ефективна само и ако населението е здраво, образовано и благоденстващо. И това е единственият показател, алфата и омегата, които трябва да се гредат.

Интересно къде има такава система в страни с много триоки, дето не искат да произвеждат и да плащат данъци и осигуровки.
13 Декември 2010 13:53
Да ама ние сме в България и тук-"...умишлено или не..."
13 Декември 2010 14:02
С учудващо старание не виждате въпроса ми за събирането на данък "здраве" чрез процент от ДДС - важно е, да продължавате да се репчите на ония, които в избора си дали да умрат от глад сега, или от болести в неопределеното бъдеще, са избрали второто! Онези, които злоупотребяват със здравните ни вноски, крадейки ги и правейки гуша от тях ги разбирам да са противници на идеята, ама вие защо? Или и вие сте от тях, а?...
13 Декември 2010 15:02
Ето за това пледирам от майната му време. Вземете готови модели на най-добре действащите системи. Не би! Щото някои трябва да краде. Ами я вижте строителния код в щатите - просто преведете го и го приложете - а да видим дали ще мръдне някои. И само това ли е! Като гледам каква пасмина чиновническа върлува в България и как безчинства срещу хората ми ..айде да не продължавам.
Една голяма червена точка за авторката, че се е сетила. Когато има тесни места повдигнете се на пръсти и погледенет оттатък Драгоман - ще получите отговор. Ама май не го търсите щото има за крадене!
13 Декември 2010 17:08
Антибиотик
Случайни пропуски или грешки на системно ниво определено няма.
13 Декември 2010 18:48
Страните от ЕС управляват здравните си системи зобре или не толкова.У наше селу управление няма.Добро попадение беше лафа, че стадо маймуни е влязло в пилотската кабина и се весели.Да му мислим пасажерите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД