:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,227
Активни 768
Страници 28,792
За един ден 1,302,066
Vox populi

Кога учениците бяха по-глупави? Преди или сега?

Форумът на "Сега" завижда на финландците за образователната им система. Ама пък не могат да пият...
Снимка: IMPACT PRESS GROUP
Доколко днес възпитанието е свързано с лошото образование, питат се форумците на "Сега".
hamel

Какво да коментираме? Такива бяха векторите в образованието преди Десети - хомогенност, достъпност, субсидиране, извънкласна заетост и т.н. Известна разлика има в отношението към учителската професия. Засега - няма какво да се говори.

Друг важен аспект - учителската професия е много уважавана във Финландия. Начален учител е най-популярната професия сред младите хора и едва около 15% от кандидатите за обучение се приемат.



softwind

Не мога категорично да твърдя какви са били точно векторите преди десети, вероятно такива. Но явно е имало и друго.

Факт е, че голяма част от по-възрастното поколение е на катастрофално ниво, въпреки че е възпитавано преди десети и е получило образование преди десети. Вижда се на всяка крачка в България - демонстративна простащина, арогантност, абсолютно нежелание за саморазвитие, войнстващ еснафлък.

Естествено, че няма какво да се коментира финският опит. Щом не става дума за салатка и ракийка.



Ловкия

Не съм съгласен, че гореизброеното е следствие от лошо образование... И сред високо и добре образованите се срещат мнозина арогантни простаци.



softwind

Напълно си прав Ловки. Тукашният форум е ярък пример.



hamel

Ловък, поначало това са необсъждаеми в контекста на статията неща. Необсъждаеми, защото не могат да се измерват. Статията се основава на резултати, които се измерват. Софтуинда е написала за някакви свои впечатления. С претенция за масовост в статистически смисъл, демек има право да обобщава. Но то не става така. Има време, ще се научи. Пък ако не се научи - такъв е животът, хората са различни.



UNIVERS

Май по-възрастното поколение, обучавано преди 10-,ти, си е баш на мястото и по грамотност и обща култура. Днешните келеши освен теория на Голфа, арогантността и как да правим стойки и къчове - едва ли са държали друго. Има и прекрасни младежи - но за съжаление те все повече се затварят в себе си на малки групи и се претапят сред тарикатите, яхнали баничарки и бусове и решили, че днес и сега на всяка цена трябва да те изръчкат на светофара и ти покажат, че си тъпанар. А те са предприемчивите строители на капитализма.



SvSophia

Степента на образованост не е задължително свързана с възпитанието. Възпитанието основно зависи от семейството. И от самовъзпитанието в по-късна възраст. И донякъде от училището, макар че това отдавна не е така. Особено след намесата на един много демократичен министър на образованието, който упорито твърдеше, че училището не е възпитателна институция. Е, вече не е.



softwind

А, Хамел нещо се засегна. Не, нямам претенции за масовост (в смисъл не натрапвам мнението си на никого). Това са само мои впечатления.



SvSophia

"Реформите във Финландия са се развивали бавно и внимателно в продължение на десетилетия, радвали са се на широка и устойчива политическа подкрепа при много правителства"... Нашите пишман реформатори дали четат вестника? Дано!



Die Hexe

"Факт е, че голяма част от по-възрастното поколение е на катастрофално ниво....." Не знам откъде ги вадиш тия факти, но действителността е доста различна. И като професионална компетентност, и като обща култура, и като умения за анализ и обосновка - всичко това е в полза на преддесетоноемврийското поколение. Не говоря за най-добрите - предполагам, че те са еднакви. Но преди имаше много хора на средното ниво, сега средното ниво е пусто, с огромна ножица между високо и ниско ниво.



Зевзека

След като възрастните не могат да се разберат дали математиката е наука или не е наука, какво може да се очаква от децата....



StrikeEagle

Добре са, защото майките им и бащите им са финландци.

1. Ако бяха цигани, щяха да са на последно място, а прекрасните гори опожарени и озверени.

2. Ако бяха българи - в добавка на първото щяха да са пропаднала загиваща руска губерния.

Те така те.



UNIVERS

А така Страйкче, и да добавиш, че търгуват в рубли.... Так держать ! И за ДС и КГБ добави нещо.



hamel

Кое не е корелирано - устойчивостта на системата, несмущавана от налудничави реформатори, високият статус на съсловието, субсидирането на учебници, помагала и т.н., от една страна, и високите резултати на учениците?! Значи, викаш, ако им друснат една хубава реформа, изпозакрият училищата, намалят заплатите, почнат да им се бъркат и т.н., резултатите, с корелация 1, ще станат още по-високи!? Честно, и аз така мисля!



Die Hexe

Подкрепям всяко изречение в статията! Писала съм неведнъж, още от времето на учителските стачки. За учителите трябва да има огромни заплати и те трябва да имат достатъчно власт да контролират положението в класната стая и училището. Също неведнъж съм казвала, че логиката "те първо да станат добри, после ще им дадем пари" е сбъркана. Правилната е: "Даваме много пари и добрите ще поискат да станат учители".



softwind

Ди Хексе, няма такъв филм почти никъде. В Италия има големи стачки, защото намаляват бюджетите за образование и наука, в Англия - също. В Китай не става дума въобще за "даваме много пари", а за зверска дисциплина и жесток подбор.





Доси

Четох преди време, че в Сомалия хората харчели цели 98% от доходите си за храна, докато в Канада този процент бил едва 12%! Това кво требе да значи? Канадците ли умират от глад, или сомалийците преяждат ката ден?



SAKI

Няма наплив на млади хора към учителството, така че инерцията от Татово време ще спре съвсем и откъм кадри. А както знаете, един болшой другар е казал "кадрите решават всичко".



hamel

Абе във Финландия още ли са на сух режим? Пак преди години, бях в С. Петербург и ги гледах как се търкалят от автобусите.



Ловкия

Още...
48
4401
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
12 Декември 2010 19:57
След като възрастните не могат да се разберат дали математиката е наука или не е наука


Ето, ето го доказателството, че системата преди десети не струва

Ако математиката не е наука, нищо не е наука. 'Щото сравнително точните и сериозни науки задължително ползват математика.
12 Декември 2010 20:15
гоше, набий си го у главата и оди да питаш учени хора, ако искаш: математиката нема нищо общо с науката. Обидно е за математиката да я слагат в същата торба. Не че е по-възвишена, просто е в друга категория.
12 Декември 2010 22:48
Сравнението е най-старият изследователски метод.
Но представете си колко милиарди часове човешки труд се губят в сравнения на минало и настояще! Каква велика глупост да се сравняват факти от различни времена! Какъв е смисълът?
Сравнението има смисъл ако се прави между два обекта или явления отнасящи се до един и същи времеви интервал или момент.
Така че въпросът в заглавието е безсмислен.
12 Декември 2010 23:48
.
13 Декември 2010 03:41
Присъединявам се към мнението на Математика. Както за математиката изобщо, така и по темата. Дъртаците си мислят, че днешните младежи са по-различни от предишните. Парадоксално, младежите си мислят абсолютно същото и причината е обща и ясна - и двете групи не са запознати с математиката и съответно не са им ясни нещата от живота. Философстват си.
Като стана въпрос за Алипи Матеев, не мога да се стърпя да не ви разкажа една история, която ми разказаха в Минск. Била истинска, не измислена като другите истории за Матеев. Според мен има някаква връзка с темата, макар да не мога точно да формулирам каква. Та историята е следната: поканили от тамошния университет професор Матеев на "обмяна на опит" с жена му - демек - да прочете лекция, да се пообиколят насам-натам и да се почерпят юнашки. И на въпросния банкет го попитали - защо е дошъл без жена си? Той отговорил: хехе - все едно да идеш в гората и да си носиш дърва. Макар и стар според тогавашните ми критерии, беше си млад отвсякъде Матеев. Няма ги днес такива. Опс, това не трябваше да го казвам. Поне не тук.
13 Декември 2010 04:42
Защо математиката да не е наука? Нали си има и метод и предмет на изследване, дори може да се каже, че има и обект на изследване. Значи е пълноценна наука.


Виж, философията не е наука, нищо че и философите си дават научни степени.
13 Декември 2010 07:06
За образованието в България - или хубаво, или нищо!...
13 Декември 2010 08:57

Многократно съм писал, че докато в лицето на учениците виждаме едни пари(от делегираните бюджети), то образованието ще върви надолу. Когато отново започнем да гледаме на тях като на индивиди, с техните индивидуални качества, тогава ще имаме отново напредък.
13 Декември 2010 08:57
Математик
получаваш отличен /с ударение на е-то/
А ако се сетиш кой друг известен наш математик го е казвал - получаваш и
13 Декември 2010 10:15
Такаааааааа! Дойдохме си, значи, на дежурния хюбрис, проявяван от занимаващите се с природни науки към т.нар. от тях "уманитари"! Много достойно занимание! Но и съпроводено с немалко незнание от страна на тези "истински учени".
1. В Древна Гърция няма общи определения за науката и образованието, а моделите варират драстично съобразно мястото и епохата.
2. "Математици" са се наричали питагорейците през един етап от своето обучение. Те са преминавали през три етапа: първо са били "акустици", сиреч в продължение на 2 години само са слушали какво им се говори; после са били "математици", защото са изучавали т.нар. ОТ ТЯХ μ α θ ή μ α τ α (геометрия, гномоника, музика и други подобни дисциплини), и накрая са ставали "физици", тъй като пристъпвали към наблюдения върху устройството на света и началата на природата.
3. Ако вземем Класическа Атина на Перикъл в периода на най-големия й разцвет (V в.пр.Хр.), атинските момчета изучавали три неща: γ ρ ά μ μ α τ α (четмо, писмо, смятане, учене наизуст на поемите на Омир и Хезиод); μ ο υ σ ι κ ή (музика, защото това била пряката връзка на човека и божественото); γ υ μ ν α σ τ ι κ ή (упражнения в бягане, скачане, борба, хвърляне на копие и диск, за да станат добри воини). А някакво подобие на висше образование давали т.нар. "софисти", които обучавали учениците си главно на реторика и философия, за да могат последните да се изявяват на агората. Често пъти освен това давали знания и по такива предмети като аритметика, геометрия, астрономия и др.
4. Подобни класификации като "естествени", "неестествени" и "свръхестествени" стават за раздумка в кръчмата или за демонстрация на остроумие, но не и за сериозен диалог.
5. Глуповатият спор между "природниците" и "хуманитарите" е отглас от един дебат в СССР през 80-те години, който бе проява на мерене на пишките сред тамошните учени, не доведе до нищо и отдавна е забравен. Но продължава да съществува само в главите на поостарели носталгици.
13 Декември 2010 11:02
И преди съм ви казвал, че младите и само младите (и малките) могат да оправят България, а не ние... "зрелите". Ние само можем да им помагаме да разбират някои неща, но не и да ги учим, защото сме раснали по "ония времена" и си им носим белезите.

_
Спомняте ли си кога за първи път сте се замисляли върху ПРОМЯНАТА -дали да промените нещо... което не върви в училище, в квартала или града си, т.е. нещо по-общо и общественозначимо, и КАК?

_

Моята първа среща с думичката промяна беше в училище, по-точно в техникума, в най-първия час по литература, в който естествено „литературно“ нямаше нищо. Запознавахме се и говорихме за организация: кой как се казва, какво ще учим и по колко, как ще ни изпитват; колко е важно да учим литература – все неща полезни, мислех си.
_

Беше есента на обикновена социалистическа година, но не социализъм какъв да е, ами „развит“, който още мъъъъъничко и щеше да ни отведе в комунизма, където животът щеше да е песен, понеже „от всекиму според способностите, на всекиму според нуждите“, водени от неуморната БКП, водена от неуморния Тодор Живков. Нищо, което да вещае някаква промяна... обаче...
_

Още с представянето си другарката Деспотова взе страха на имащите естествено предразположение да се страхуват. Разправяше, че имената не били показателни за човека и че не трябвало да се правят някакви прибързани изводи. Вярно, ала в нейния случай името си беше абсолютно показателно – първото ми впечатление, колкото й да беше прибързано, беше съвсем точно. За да разсее и сянката от всякакъв деспотизъм, другарката направи неочакван въпрос-предложение: „Предвид, че тези методи на преподаване и учене са критикувани постоянно, аз съм готова да ги променя. Още утре! Ето, питам ви как. Как вие виждате новите методи? Споделете ги, че да ги обсъдим, и аз ще се съобразя. Кой иска да каже? (10 секундна гробна тишина!) Никой?“ След други 10 секунди, в които огледа всеки от нас, онемелите средношколци, с многозначителния си поглед, добави: „Предложения за промени няма, значи ще се придържаме към установените правила. Щом нямате възражения преминаваме към... [не си спомням точно какво]”.
_
-- продълженито тук --


13 Декември 2010 12:04
Wazow, математиката е инструмент, с който си служи науката.


Туткалчев, за т.4 - къде ви е чувството за хумор? Майтапът си е майтап, но зад него си има и съвсем хубава идея.
13 Декември 2010 12:39
При тоталното сриване на системата от национални ценности през последните 20 години (спасила нацията ни през вековете от претопяване и изчезване), няма особено значение каква е образователната система - в обществото на Нейно Величество Чалгата младото поколение е обречено на провал ! Макар и децата (ни) да не са по-тъпи и по- некадърни от нас. Просто са яко зомбирани, манипулирани и циганизирани, както във фермата на Оруел. Тъжно, но факт...
13 Декември 2010 14:12
Die Hexe, в наличност си е чувството ми за майтап, но в случая тази иначе интересна конструкция отново е в служба на долнопробния хюбрис, за който вече говорих. Ако тя беше подхвърлена в друг контекст и добронамерено, би била наистина хубава.
Чудя се обаче защо не коментираш другите неща, които съм написал, ами точно за това намери да ме укориш.
13 Декември 2010 14:29
.
13 Декември 2010 15:00
Вай, уважаемий математико! Виждам, че всичко, което пишете, гаче ли е предназначено за употреба в кръчмата. Поне така сочи логиката на Вашите обяснения. И особено на изречения като "друга наука извън математиката няма".
Не знам защо се чудите, че се проявявам по този начин, след като всички ние сме "мисловни гимнасти" и се упражняваме в "словесни юмручни схватки". Е, от време на време има и такива, които го удрят на сантиментална лирика.
Не ми е ясно обаче как такъв виден логик (предполагам, знаете кой е най-големият логик?) като Вас е определил едно нормално обобщение като аrgumentum ad hominem, а най-паче - как се е стигнало до понятието "рециклиран партиен философ" от 50-те години. Бихте ли навързали убягващите ми брънки от Вашата логическа поредичка?
И не виждам какво поучително има в надписа на Платоновата академия, след като неговият кумир Сократ е бил точно такъв софист - категория, за която съм споменал в моя постинг.
Отново ще Ви обърна внимание, че думата μ α θ ή μ α τ α се употребява по различен начин в различните епохи и места през Античността и поради това не може да е обект на такова обобщение, каквото се опитвате на направите. То ще бъде невярно и неточно.
Има обаче нещо, от което съм щастлив: най-после да чуя един математик да изразява почитания към хуманитарите. Голям напредък!
P.S. А понятието "гигапишка" ми хареса!
13 Декември 2010 15:11
Сетих се за онзи виц дето вятърът задухал неизвестно накъде един балон с екипажа му. Гледат тия отгоре под тях на върха някакъв човек и викат:
- Е-е-ей! Къде сме?
Онзи долу мисли минута, две, .. пет ..., след което отговаря:
- На балона.
Командира на екипажа стига до извода, че този долу е математик.
- Не може, - казва той, след толкова мислене по толкова прост въпрос, да бъде даден толкова точен отговор от друг, освен от математик.
Та математиката не е баш наука, а начин на мислене. Само математик може да ти каже, че в евклидовата геометрия твърденията "две успоредни прави се пресичат в безкрайността" и "от една точка може да се спусне към дадена права само един перпендикуляр" са абсолютно едно и също. Само в математиката може да съществуват несъществуващите в реалния свят точки без размери, едномерни пространства, дробни числа, ... да не говориме за имагинерни величини. В реалния свят на колкото и парчета да разделиме един геврек, всеки залък съществува самостоятелно и е цяло число 1, а не 1/10 или 0.1 от геврека. И последният атом и елементарна частица от геврека са цели числа.
13 Декември 2010 15:26
И въпреки всичко, каквото и да приказват "специалистите", учениците по наше време бяха по-по-най. И това е най-лошото. Анахронизъм е старото поколение да е по-грамотно, по-образовано, по- ..... и по-мотивирано за съзидание от следващото. Състоянието на държавата го потвърждава.
13 Декември 2010 15:44
.
13 Декември 2010 15:49
Туткалчев: Чудя се обаче защо не коментираш другите неща, които съм написал, ами точно за това намери да ме укориш.

Ма туй е приятелски коментар, а не упрек! Пък за другото не мога да те упрекна, затова не го правя


Иначе и аз на математиката й харесвам това, че няма нужда да се помни. С моята ужасна памет това ми е голямо улеснение
13 Декември 2010 16:06
.
13 Декември 2010 16:22
Ой, Туткалчев, защо тоз гняв? Познавах Ви като един венцехвален поет, а сега Ви виждам гимнаст, упражняващ се в юмручен бой!

Математик, Туткалчев е "венцехвален поет", единствено и доколкото се упражнява в юмручен бой върху определени хора.
А за класификацията на науките си безкрайно прав... изобщо не коментирам написаното от тебе за математиката и математиците. Наслада в най-чист вид, да не ти е уроки.
"Определена сума от знания се превръща в наука, едва когато проговори и езика на математиката". Слагам кавичките, защото мисля, че съм го чел някъде, но в момента не мога да се сетя къде.
13 Декември 2010 16:28
Змейко, "В аеростат, на 40 метра височина и в мъгла" е отговорът на "маркетолога"... прости ми, Господи!... Подробен, точен и не по същество
13 Декември 2010 16:33
Математик,
Благодарности! Вярно бе, във вица бях изтървал гвоздея - "абсолютно безполезен". Някои в такива случаи казват, че е от ЕГН-то, а аз ги поправям: "Много неточно, колега (приятелю, другарю, господине, ...). Само от първите две цифри ще да е."
Нали звучи "по-точно, по-математично", както се пееше в песента за тези, които уж заставали на власт.
13 Декември 2010 16:47
Уважаемий математико, въпросът кой е реликт, е спорен, защото по мои спомени името Ирибаджаков се е мотаело из пространството в ранното ми юношество, докато Вие очевидно здраво сте попивали неговите словеса.
Що се отнася до μ ά θ η μ α , ето какво означава тази дума:

1 that which is learnt, lesson,
2 learning, knowledge,
3 esp. the mathematical sciences, Archyt.1, 3 tit.; τ ρ ί α μ ., i. e. arithmetic, geometry, and astronomy, acc. to Pl.Lg.817e, cf. Phld. Ind.Sto.66; later τ ὰ τ έ σ σ α ρ α μ . (ἁ ρ μ ο ν ι κ ή being added)
4 astrology, AP7.687 (Pall.).
5 creed, Cod.Just.1.1.7.11, al.
......................................... .
Поради многото значения на думата не знам кое точно се каните да обсъждате. Това е и причината да не се смятам за математик нито в античния, нито в съвременния смисъл на думата, съхранявайки при това изключително уважение към математиците (в днешния смисъл). Нещо, което невинаги се наблюдава сред тях по отношение на хуманитаристите.

Редактирано от - Туткалчев на 13/12/2010 г/ 16:48:33

13 Декември 2010 16:54
Лянча, упражнявам се - да те поправя - в "словесен юмручен бой" само когато съм предизвикан, а не когато ми падне, по повод или без повод, както правиш ти.
А двубоите с теб отдавна са ми омръзнали, така че очаквам да си спазиш обещанието за ignore. Ама то лянченето има ли спиране?
13 Декември 2010 17:42
така че очаквам да си спазиш обещанието за ignore

Спазвам си го, би хепи. Нямаше да бъде коректно към Математика, ако не бях надзърнал да видя, за что именно те... таквоз, съветва.
Иначе, казусът с класификацията на науките е елементарен и спокойно може да мине без цитиране от девет дерета. За да се превърне в наука, знанието... ако изобщо е знание, а не антология-смес от факти и суеверия... следва да се развие дотолкова, че да може да моделира изучавания обект. А името на науката за моделите и моделирането започва с "м" и завършва с "атематика"
13 Декември 2010 18:00
Лянча, при теб моделите и моделирането едва ли се отличават от моделките на Митю Пищова, така че недей се напъва. Давай на ignore.
13 Декември 2010 18:25
...Кога учениците бяха по-глупави? Преди или сега? ...

Четоф постинги...четофф...И разбрах коги са били по-глупави

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Декември 2010 18:30
.
13 Декември 2010 18:35
Барми,
Може ли да ни кажеш, та и ние да узнаеме кога са били по-глупави учебниците? Мога само да предположа накъде биеш, като имам предвид, че "Рибният буквар" все още никой не се е осмелил да го нарече "глупава книга".
13 Декември 2010 18:39
.... ноооого напористо едно момче тук ...
13 Декември 2010 18:49
Отлични коментари на Туткалчев
Аз съм жив дипломант на Ирибаджаков (1988) и аспирант на Добрин Спасов (1992).

По времето на Сендов в БАН имало следния виц. Идва директор на природонаучен институт да му иска пари за оборудване, материали. Сендов:

- Абе отде пари сега, я ги виж математиците - нищо не им трябва, освен моливи и гумички. А на философите и гумички не им трябват.
13 Декември 2010 18:50
Убеден съм, че пренебрегването на математиката в учебните програми прави учениците по-глупави.


13 Декември 2010 18:58
.
13 Декември 2010 19:05
Уважаеми г-н Математик! Изконното значение на думата μ ά θ η μ α е знание, осведоменост. Всичко останало е производно.
А защо спорим ли? Защото Вие не в древността, а днес, когато значението на думата "математика" е само едно и е съвсем ясно определено, заявихте, въвеждайки терминологична яснота, че "друга наука освен математиката няма". С което проявихте недопустима надменност и хюбрис спрямо другите науки и учените, които се занимават с тях. А после - трябва да призная, доста ловко - се опитахте да пренесете спора в древността, разчитайки, че няма кой да Ви хване в тази подмяна.
Да упорствате в това си начинание, е недостойно. Просто признайте равноценната с математиката стойност на всички останали науки. Тогава може да водим равноправен и приятен диалог. Иначе Вие казвате: "Хайде да си говорим, ама да знаеш, че аз съм по-умен от тебе".
13 Декември 2010 19:08
... апа и може да брой .... похвално ...
13 Декември 2010 19:09
Оживял дипломант е правилно да се каже. В зората на промените всичко беше възможно.
13 Декември 2010 19:10
Ааа, Многоглавий, аз не рекох за уЧебниците...а, за учениците
P.S. Като чета за PR на математиката, та се присетих за един анекдот - по- стар и от меня биля:
Кораб..Океан..Палуба..Чадъри..Шезлонги..М ежду тях търчи един стюард - кому виски..кому маргарита..кому дайкири...Един побелял достолепен господин - лингвист некакъв вероятно - го спира и пита:
-Знаете ли чужди езици?
-Нцъъ - отговаря хопът
-Загубили сте половината си живот...
След няколко дни - Буря..Щорм..Ураган..Тайфун..Корабът крени и тръгва по нанадолнището...Стюардът пита достолепния лингвист:
- Можете ли да плувате?
- Ооо, сори..ноу - отговаря смутено беловласият...
-Тогава сте загубили целия си живот
P.S. Изтъкването на предимствата на даден клон от познанието, говори за незнание

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Декември 2010 19:19
Барми,
За да сме математически точни:
Корабът "тръгва по нанадолнището" в резултат на диферент.
(Кренът го клати или обръща.)
13 Декември 2010 19:26

И преди и сега учениците са еднакво глупави, но по различен начин. Ние бяхме глупави, защото вярвахме; те са глупави, защото не знаят в какво да вярват. Еднакво жалко.
13 Декември 2010 19:40

Бее -стар чуляк - мънино дети Требе да пия повеке Гинко от Стани Мака

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Декември 2010 20:12
древните гърци са прехвърлили своята дума за "наука" върху математиката и върху никое друго "знание".

Г-н Математик, ето докъде води хюбрисът. Не е хубаво да се борави с други области на знанието, без да си вещ в тях, но затова пък си воден от съзнанието за непогрешимост.
Древните гърци имат няколко думи за знание: γ ν ῶ σ ι ς (познание, knowledge), ἐ π ι σ τ ή μ η (наука, science), μ ά θ η μ α (ученост, learning). Няма да се спирам на думи като ο ἶ δ α , от които произлизат термини като "идея", "ейдос", (виждане, възрение), или α ἰ σ θ ά ν ο μ α ι , откъдето идва α ἴ σ θ η σ ι ς (усещане за знание, усещане, sense-perception) и т.н.
Така че горното твърдение не е съвсем вярно.

13 Декември 2010 22:23
.
14 Декември 2010 00:04
Математико, те постингите си стоят, но щом смятате, че сте казали само и точно това, добре. Няма защо повече да споря. Който иска, да ги прочете.
14 Декември 2010 00:54
Г-н Математик, ето докъде води хюбрисът

Туткалче-е-е-в, откачаш, брат ми
14 Декември 2010 07:36
Тази пародия на училище, която съществува в момента. си е за присмех на нас (младото поколение).

А най-лошото е че ние сме доволни от това, даже се и оплакваме, че ни е много ученето.

То не е много, но всичко е написано на иврит в тия учебници.

Ако искаш да имаш 5 по някой предмет (биология, химия и физика най-често) трябва да учиш наизуст.

Също както в 4-и клас ни караха да учим стихотворения наизуст и си мислехме какво ще има за вечеря.

И пак ученическата гледна точка – „Ние не сме виновни, те учебниците са сложни.“.

И от тук идва изводът, че ако учебниците са по-просто написани – ние ще се „изучим“.

Да, ама НЕ!

Откъс от едно ученическо мнение по "Затъпяване" на Гатоу, което намерих и препостнах в блога си.
----------------------------------------- -
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 14/12/2010 г/ 10:02:54

15 Декември 2010 19:44
Тъжният факт, че май не сме подготвили последното поколение много добре не трябва да ни отчайва, а да мислим как да ликвидираме опасните последствия от това.Още повече, че последното поколение не е виновно за това състояние на нещата.Иначе тежко ни.
Трябва да уважаваме естествено всички науки защото те са част от познанието.Другото е интерес.Частния спор за математиката малко измества темата.Естествено, че математиката е абсолютно необходима наука, но тя е специфична /мисля, че Декарт я приема за важен инструментариум/ и специално в училището се приема мъченически от по-голямата част от учениците.Дори от тези които се справят без проблеми.Според мен причина е нежеланието на „възрастта” да се съсредоточава прекалено.Мисля, че материята във всички наши учебници и сега и преди не се усвоява добре от учениците заради лошото написване на тези учебници.Според познати учители има само отделни учебници, които са качествени и така е по всички предмети Предполагам, че причина за това е липсата на търсене на предварителна информация от практикуващите учители за това как се усвоява материята и какво ще е полезно при написването.Този /или колектива/, който ще пише учебника не се интересува от такава информация, а и доколкото знам никой не го задължава за това.А от това страдат както учителите, задължени да преподават по приетия сух учебник така и учениците, които си мислят за друго докато са в час.Значителната фалшива информация в учебниците по история на България, което е продължаващо престъпление на държавно равнище, е отделна тежка тема.Моите впечатления от днешната маса ученици специално в гимназията е, че те са с невисока обща култура за възрастта им и се напъват, когато им се налага да покажат възпитание.За това те в никакъв случай не са виновни.От този резултат Света няма да загине, нито поколенията някога ще се примирят. Но гимназията е важна качествена база.Който я няма, почти със сигурност ще се дипломира като простак с висше образование.И от това също няма да загине Света защото той се крепи на знаещите и можещите въпреки, че за тях това не винаги е печелившо.










Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД