Спас Панчев беше военен зам.-министър в правителството на Станишев. Бил е в борда на директорите на големи оръжейни фирми. Дългогодишен шеф на "Техноимпортекспорт", като води и представителство на фирмата в Ирак. Известно време ръководи администрацията на Комитета по туризъм. След 1998 г. заема различни ръководни постове в други предприятия. Участва активно в преговорите между Русия и България за подписване на споразумение за военно-техническа спогодба. Председател е на БЗНС "Александър Стамболийски". Председател и на съюза на българските филателисти. В момента е депутат от "Коалиция за България".
- Г-н Панчев, България може ли да направи първата си оръжейна сделка с Русия след 20 години затишие? Компанията РСК "МиГ" вече предложи да участва в конкурса за придобиване на нов изтребител за нуждите на българските ВВС.
- Истина е, че в Българската армия голяма част от въоръжението е руско. Последните години с Русия беше подписан коректен договор за възстановяване на летателната годност на 16 самолета МиГ-29. По това време ние вече бяхме член на НАТО и на ЕС и за много хора подписването на този договор се виждаше като химера. Считаха, че Русия ще ни излъже, няма да ги ремонтира, за да може една от страните на Алианса и на Европейския съюз да няма възможности във въздушните сили. Те обаче изпълниха коректно и в срок договора и ние в момента имаме ремонтирани и годни изтребители, които изпълняват натовска мисия и охраняват източната граница на Европа. Освен това нашите самолети са пилотирани от изключително добри пилоти. Независимо от недостига на ресурси. На международните учения винаги се сочи какви добри възможности имат нашите пилоти и какви добри качества имат руските машини. В същото време от години вървят преговори за възстановяване на бойните ни хеликоптери МИ-24. България е една от малкото армии в НАТО, ако не и единствената, която няма бойни хеликоптери. Никоя сухопътна войска не може да се хвали, че е силна, ако няма бойни хеликоптери, които да я защитават при мисии и акции. Руската страна е готова да ремонтира тези машини.
- Докато бяхте военен зам.-министър водени ли са преговори с руската компания и за какви пари на машина се предлагаше този ремонт?
- Водени са преговори. Руската страна в партньорство с водещи европейски и американски компании беше готова да осъвремени и направи напълно съвместим с натовските стандарти бойния МИ-24. Те бяха готови да ремонтират колкото искаме наши хеликоптери. Това щеше да бъде един голям плюс за нашата армия. Щяхме да го направим за сума, която е по възможности на страната ни. В зависимост от степента на модернизация щеше да излезе между 5 и 10 млн. лева за една машина.
- Защо тогава подписахме договор с израелска компания, която не ремонтира хеликоптерите, но си тръгна от България с поне 9 млн. лева?
- Израелската компания никога не е имала възможност да ремонтира тези хеликоптери, тъй като няма лиценз за това. Не искам да коментирам хората, които са подписали този договор. Нормално този договор беше прекратен. За съжаление загубихме и пари. С Русия бяхме пред подписване на договор. Бяхме предвидили и някаква предварителна сума в порядъка на 30 - 40 млн. лв. за започването на работата по проекта. Изпълнението му щеше да отнеме не повече от три-четири години. Другото нещо е, че ние бяхме взели решение да дадем един хеликоптер МИ-17 да бъде ремонтиран изцяло от Русия и да го дадем за нуждите на НАТО в Афганистан. Тези хеликоптери са създадени да служат на руснаците по време на войната в Афганистан. Това също беше затлачено.
Не съм забелязал през последните четири години руската страна да е против нашите идеи да модернизираме тяхна техника и да я използваме. Така или иначе те знаят, че ние никога не бихме я използвали срещу тях предполагам. Русия не е член на НАТО, но е партньор в много случаи на НАТО.
Скоро тук беше направена презентация, на която Русия предложи да участва в конкурса за нов изтребител на армията ни модерния МиГ-29М/М2 или МиГ-35. Аз ги виждах на едно изложение. Това е изтребител с много добри възможности. Все пак България е член на Европейския съюз и сме партньори с много страни от ЕС и със САЩ. Затова и те са претенденти в борбата.
- Ако Русия ни предлага на изгодна цена нови изтребители, защо трябва да се съобразяваме с партньорите си от ЕС и НАТО? Не е ли по-важно да е изгодно и на данъкоплатците?
- Това би било голямо предимство за България. За подготовката на един пилот са необходими милиони. Поддръжката на такъв тип техника също е изключително скъпа. Докато за руските самолети имаме в Граф Игнатиево наши специалисти, които имат лиценз за поддържането на изтребителите МиГ. Имаме и военен завод, който е специализиран в такива ремонти. Ще е много по-изгодно, но това дали Русия ще бъде поканена в този конкурс ще бъде политическо решение.
- Има ли някаква пречка Русия да участва в конкурса за нов изтребител? Преди време имаше изискване всички проекти за модернизация на армията ни да са отворени само за фирми от страни, които са членки на НАТО?
- Нямам идея какво задание ще направят. Всичко ще зависи от това какви параметри ще вкарат в него. Иначе няма никакви пречки.
- Необходима ли е на България изтребителна авиация?
- Всяка армия се стреми да има и да поддържа добри ВВС. Ремонтът на МиГ-29 дава още 15-20 години живот на тези машини. В зависимост от финансовото състояние на държавата може сега, може след пет или десет години да се тръгне към търсенето на нов модел изтребител. Аз не съм чул от народа да каже, че иска да имаме точно еди-кой си самолет. Народът иска да има пенсии, заплати и социални помощи. В близко бъдеще ние не очакваме да бъдем нападнати, но всяка държава е длъжна да осигури минималната охрана на територията си.
- Какъв все пак е шансът на Русия да спечели?
- Те показват добър самолет. Не знам какви са им цените. Със сигурност обаче би било изгодно за България заради това, което вече имаме като специалисти и инфраструктура. Ние сме подготвени за такива самолети.
- Вие от години следите оръжейните процеси. Бяхте и в борда на голяма оръжейна фирма. България успявала ли е досега да продаде оръжие на Русия?
- В споразумението за военно-техническа спогодба, което ние всяка година преподписваме, руската страна от години предлага да се решат проблемите с лицензите и да се тръгне към едно ново начало. Ние почти бяхме на прага да ги подпишем, но нещата се провалиха. Идеята на Русия беше да опрости неплатените лицензи до момента, а в бъдеще различни компоненти, които са необходими на руските фирми, да се правят у нас. Ние сме много силни в производството на гранати, бомби, ракети. Защо наистина в "Аркус" да не се прави електрониката? Заводът произвежда продукти, които дори още в света ги няма. Има подводни мини, които гърмят на толкова метра, на колкото им бъде зададено. Не става въпрос ние просто да им даваме компонентите, а да правим съвместна продукция. За съжаление много малко западни държави ни предлагат кооперации в производството на въоръжение и техника. Да не забравяме какъв оръжеен пазар държи Русия. Тук не става дума да вървим против интересите на ЕС и НАТО, а да защитим интереса на България и българските производители. Оръжейниците ще вкарват много повече данъци в държавата и ще разкриват много работни места.
- От 1990 г. досега купували ли сме ново оръжие и боеприпаси от Русия? В складовете на армията ни има вече много стари боеприпаси. Стари ракети от руски зенитни комплекси падаха дори пред очите на президента.
- Моето лично мнение е, че в резерва има много голямо количество въоръжение и техника, което е ненужно на Българската армия. Всичко, което не е нужно, а е годно, трябва да се продаде. Има държави, които имат нужда и търсят да купуват. Има държавна фирма "Кинтекс", която може да продава и да вкарва парите в бюджета. По мое време исках да има такава структура в МО, но нещата вървяха към продажбата на скраб. Знам със сигурност, че към руските хеликоптери МИ-17 и МИ-24 има интерес за купуване.
|
|