:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,028
Активни 847
Страници 31,593
За един ден 1,302,066
Портрет

Егото на Обама вече стана недостатък

Той е ту предизвикателен, ту в отбрана, ожесточен или възмутен, рязък, суров или заядлив. Той е едновременно най-умното дете в класа и побойникът от училищния двор
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Обама се поздравява с републиканеца Мич МакКонъл, лидер на малцинството в Сената, след като подписа удължаването на данъчната политика на Буш.
Споразумението за данъчните закони е разумна политика, подкрепена от мнозинството републиканци, демократи и независими и по президентските стандарти беше прокарано лесно. Но все пак президентът Барак Обама съумя да разбуни духовете на политиците по този въпрос. Вместо да обяснява икономическите ползи от закона и тихо да спечели кредит на доверие за момента на двупартийност, Обама предприе атака срещу партньори и опоненти.

"Републиканците станаха "похитители", които почитат "Светия Граал" на икономиката на данъчните облекчения. Либералните му опоненти се проявиха като "лицемери", които предпочитат собствената си чистота пред интересите на бедните. Президентът не само атакува политиката на почти всички от политическата класа. Той публично оспори и техните мотиви.

Трудно е да си представим президентските съветници, седнали в Овалния кабинет, да подканят към подобно поведение: "Господин президент, най-добрият курс в случая е да се нахвърляте към вероятните поддръжници на закона и да подкопавате политическата си база. Това ще покаже само колко принципен сте за разлика от корупцията и фанатизма навсякъде наоколо."

Няма ни най-малко съмнение, че



тази комуникационна стратегия е дело на самия Обама



Това е любимата риторична поза на президента: главен нравоучител. Той ту е предизвикателен, ту в отбрана, ожесточен или възмутен, рязък, суров или заядлив. Той е едновременно най-умното дете в класа и побойникът от училищния двор.

Има много проблеми, свързани с този режим на президентската комуникация, но главният е крайната себичност. В споразумението за данъците, ако се съди по поведението на Обама, не ставаше дума за икономиката или за страната. Ставаше дума за Обама. Ставаше дума за абсурдните отстъпки, които трябваше да направи той, за абсурдната опозиция, на която бе принуден да устои, за недостатъчната почтителност към неговата мъдрост.

Администрацията допълнително усложни комуникацията, като представи Обама за идеологически предводител на собственото си споразумение. Политическият съветник на Обама - Дейвид Акселрод, нарече данъчните ставки за високите доходи и имотните данъци "отвратителни". По правило членовете на екипа не трябва да използват такива думи, за да описват политика, която президентът е съгласен да приеме. Това прави президентът да изглежда склонен на компромиси и слаб. Вместо да е лидер, издействал популярно споразумение, Обама сякаш е политик, принуден под заплаха да наруши най-съкровените си убеждения.

По тази точка от президентството на Обама даже демократите могат да запитат: той наистина ли е толкова лош политик? Списъкът от погрешните преценки нараства. За да бъде прокаран пакетът за стимулиране на икономиката, администрацията предвиди 8 % безработица - предвиждане, което стана обвинение. Тя обеща да закрие затвора в базата в Гуантанамо, без да има реалистичен план как да направи това. Тя изпрати президента да осигури олимпийските игри за Чикаго и той се върна с празни ръце.



Тя обяви "лято на възстановяването" и това стана източник на подигравки



Тя се обяви за съдебен процес в Манхатън срещу Халид Шейх Мохамед, съорганизатор на атаките от 11 септември, на което се противопоставиха веднага почти всички официални представители на Ню Йорк. Прессекретарят Робърт Гибс поде битка срещу консервативни радиоводещи и срещу "професионалната левица", които отвърнаха на огъня. Изглеждаше, че президентът одобрява изграждането на джамия на "Кота Нула", където бяха кулите близнаци, но 24 часа по-късно се отказа. Той заяви, че републиканците са "врагове" на латиносите вероятно защото не можа да направи разлика между бейзбола и преговорите с боклукчиите.

В някои сфери - като образователната реформа или споразумението за данъците - управленската практика на Обама е по-добра от неговите политически качества. Но тези качества са от значение именно защото политическият капитал е ограничен. Ранното стартиране на амбициозната здравна реформа бе политическа грешка, както бил казал бившият вече началник на кабинета Рам Еманюъл.



Но всеки президент има правото да харчи от своята популярност



за неща, които смята за принципни. Политическият риск, предприет с убеждение и отворени очи, е похвален елемент на лидерството. Така че политическите грешки, допуснати от инат или лошо планиране, подкопават възможността за постижения. Вместо да бъде изхарчена, популярността е прахосана - нещо, което администрацията на Обама често прави.

И защо има толкова много непредизвикани грешки? Неефективността на политическия и комуникационния екип на президента е може би част от проблема. И сега администрацията дава знаци за значителни промени в персонала на Белия дом през новата година. Но тази седмица изникна едно алтернативно обяснение. Навярно демократите не са избрали нов Франклин Рузвелт или Джон Кенеди, а нов Удроу Уилсън - политик, саботиран от собственото си чувство за превъзходство.

В дебата за данъците Обама се прояви като свадлив съюзник и високомерен враг, който е съвсем слисан от противните реалности на политиката. Той не може да търпи идиоти. За нещастие той като че ли поставя всички несъгласни с него в тази категория.

ОТСТЪПЛЕНИЕТО

В средата на декември американският президент Барак Обама подписа закона за пакета от данъчни мерки на обща стойност 858 милиарда долара, който договори с републиканците и го оцени като стимул за средната класа.

Пакетът от мерки предвижда удължаване с две години на текущите данъчни облекчения и запазване на 13-месечния период на плащането на помощи за безработица. Ако законът не беше приет, това би довело до увеличение на данъците за повечето американци, тъй като данъчните облекчения, приети по време на президента Джордж Буш младши трябваше да изтекат в началото на 2011 г. Първоначално Обама бе обещал, че няма да удължава данъчните облекчения.

Конгресът гласува предложението след няколкомесечна борба между републиканците и демократите, които искаха облекченията да се удължат само за по-бедните домакинства с доход до 250 000 долара годишно. В крайна сметка републиканците успяха да наложат да важат за всички, без значение от доходите.
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Барак Обама
6
2258
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
22 Декември 2010 23:08
Много хитра и (професионално) подла статийка. „Хитростта” се състои в това, че растящата непопулярност на Обама се обяснява с „егото” на Обама вместо истинската причина: Обама предаде всички основни предизборни обещания пред натиска не само на републиканците ами и пред едрия бизнес, който го изстреля като ракета носител. Дори чернокожите американци взеха да се усещат, че Обама е гнила дъска – едно приказва, а върши обратното. Тази статия е пълна с лъжи. „Споразумението за данъчните закони е разумна политика, подкрепена от мнозинството републиканци, демократи и независими и по президентските стандарти беше прокарано лесно.”

Това е много далеч от истината. Демократите бяха насилени не без бой да гласуват. Всъщност става дума за съкращаване на данъчното облагане. Колкото си по-богат – толкова по-малко трябва да плащаш. Въпреки, че републиканците са за „финансова дисциплина” и за съкръщаване на държавните разходи, казаха, че няма да гласуват нищо докато не се урължи срока на намаленото данъчно облагане, което ще увеличи дефицита с около $800 милиарда за 10 години. Уорън Бафет (може би най-големия инвеститор в света) каза многократно, че богатите трябва да плащат по-големи такси. Каза също, че секретарката му плаща по-голям процент такси от него. Тук трябва да уточним, че за много американци, особенно тези с по-десни убеждения, социализма е когато държавата взима от богатите (такси и данъци например) и ги дава по някакъв начин на бедните – образование, здравеопазване, социални помощи. Това разбира се е много по-различно в Европа, където според тукашните се шири социализъм в чист вид.
Друга лъжа: „Тя се обяви за съдебен процес в Манхатън срещу Халид Шейх Мохамед, съорганизатор на атаките от 11 септември”
В повечето случаи като се спомене Халид Шейх Мохамед секазва „самообявилия се за организатор”.
След 170 Waterboarding процедури той си е признал, че е организирал всички атентати на света и още доста неща. „Пропускът” на Washington Post показва, че статийката е предназначена за не много начетени хора, които приемат всичко на доверие, щом става дума за американска или английска преса.
Случката с продължаването на данъчните облекчения показва как се играе цирка наречен „американска демокрация”. Хората гласуват за едно, а получават съвсем друго, даже обратното. Нобеловия лауреат за мир (за мен вече тази награда не струва нищо) уби повече хора в Афганистан от Буш. Бас държа, че никога няма да изтегли войските от Ирак и Афганистан.
Имам силни опасения, че ще нападне Иран по препоръка на бушмена, според него за да се излезе от кризата трябва нова голяма война. Икономическите прогнози за САЩ през следващите 2 години са печални. Това, което Обама ще направи е да върне махалото в полето на републиканците, да гарантира, че бушмените ще останат безнаказани за нарушаването на американските закони, американската конституция и за нарушаването на междунаробните закони също.
Е, тук се вижда поне една прилика с нашата „демокрация” – няма значение, кой е избрания (посочения) конците му се дърпат не от тези дето са го избирали.
22 Декември 2010 23:34
тука известни регистрирани либерали, предприемачи и обамисти могат да напомнят как са били И против него.
23 Декември 2010 07:18
Абе "дей кент".
Което беше и целта на занятието.
23 Декември 2010 09:38
Егото...Защо ли се сещам за един бял с огромно его? И без покритие?
----------------------------------------- -----------------------
Блогът на Генек


23 Декември 2010 10:43
Къде са верните привърженици, впоследствие обявили се за активни борци против обамизма?
Е, и аз да се самоизтъкна: "Казвах ли ви аз на вас още преди изборите?" Сега ще ме включите ли в списъците на заслужилите?
23 Декември 2010 19:24
Няма никакъв повод за злорадство на десните. Ние искахме в началото Хилари именно поради това - Обама не е радикал, а центрист, иска консенсус. А сегашният момент си иска радикал, като ФДР. Обаманията есента на 2008 г. малко ни пообърка, но сега е ясно, че бяхме прави.

Обама направи немалко, приеха се доста прогресивни закони - за година и половина - повече, отколкото при Картър и Клинтън заедно - за 12 години. Но Обама не искаше да се конфронтира с десницата и затова няма особени резултати в икономиката, и това вече е "неговата", а не Бушовата, икономика.

И след изборната загуба от миналия месец Обама продължава да търси "съгласие", да прави отстъпки и фактически изостави терена на икономическия дебат на десните. Те подменят темата на дебата. Това е много лошо. Американците ще се освестят, но ще мине време и затъването ще продължи.

Обама е един провален голям шанс за прогресивни реформи поради слабост на характера, неопитност и да, расови комплекси.

Редактирано от - Нели на 23/12/2010 г/ 19:24:46

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД