Владимир Каролев е член на икономическия екип на НДСВ и столичен общински съветник от НДСВ. Завършил е УНСС, има магистратура по бизнес от университета в Алберта, Канада. Управляващ съдружник е в Балканска консултантска компания. Бил е консултант на редица чуждестранни фирми у нас и в съседни страни.
- Г-н Каролев, какво ни очаква според вас през 2011 г. - икономически възход или депресия?
- Има два сценария. Аз смятам, че официалната прогноза на правителството - за 3.6% ръст на икономиката, е реалистична. Прогнозите на МВФ, Световната банка и др. са по-сдържани - за ръст между 2 и 2.5%. Аз дори съм по-голям оптимист от Симеон Дянков и смятам, че и ръст от 4-4.5% е постижим. Но само ако се случат няколко важни неща, които са управляеми, не зависят от външни фактори, а от правителството.
Българската икономика е отбелязвала най-голям ръст, когато е имало поток от инвестиции. Сега няма. Ако искаш да привлечеш, трябва да пуснеш фирми за приватизация. България има какво да предложи. Ето, НЕК има финансови трудности - може да се приватизира частично, но чрез увеличение на капитала, за да може свежите пари да влязат в НЕК. Те ще генерират нови работни места, ще има подизпълнители и т.н. Друг вариант е НЕК да се раздели с някои по-неважни, но интересни активи, например малките ВЕЦ-ове. Тръгнат ли да се продават те, ще има опашка от инвеститори. "Електрисите дьо Франс" прави точно това.
Защо не се концесионира летище София - то може да носи десетки милиони приходи от такси. Вместо да се чудим как да строим магистрала "Струма" - европейските средства не са достатъчни, може още сега готовата част да се даде на концесия, да се събират такси от преминаващите и тези пари да се използват за строеж на магистралите. България е единствената страна на Балканите, като включвам и Косово, която няма магистрали на концесия. Публичните финанси дори в развитите страни не стигат за всички пътища. Италия, която дълги години строеше пътищата с държавни средства, ги концесионира и държавата не само не плаща за поддръжката, но и получава концесионни такси.
Здравеопазването е "златна мина" - лекарското съсловие е едно от най-богатите в България и, сигурен съм, няма да има болница или поликлиника, в която хората, работещи в нея, подкрепени от финансова институция, да не искат да си я купят. Тогава обаче няма да искат през година да си сменят дограмата, няма да се чудят какви пари да искат от държавата.
- Защо според вас ГЕРБ вече година и половина не прави приватизация? Нали имаше някакви "Котараци" и разни други гладни бизнес кръгове, те не натискат ли за това?
- Изглежда се интересуват повече от едри обществени поръчки. Не знам да има някакви групи там с интерес към приватизацията на "Булгартабак" например. Освен това има някаква съпротива и страх. "Булгартабак" се приватизира от 1993 г. Последният опит бе април -май 2009 г., но тогава БСП предизборно спря сделката. През февруари бе избран нов консултант, сега сме декември и сделка няма. Затънали са в някакви бюрокрации, подписи, процедури. Статуквото е страшно.
- Нали ако се продаде сега, цената ще е ниска?
- В учебниците не пише за високи и ниски цени, а за пазарни и непазарни. Да, държавата може да вземе по-малко за "Булгартабак", но и строителството на пътища в момента излиза по-евтино, защото кризата се отразява на всички активи. Пък и основният смисъл на приватизацията не е да пълни държавни, партийни или други каси, а да повиши ефективността. Приватизацията обикновено означава съкращаване на работни места, това е още една причина хората да не я обичат.
Но тя, както и концесиите могат да стимулират икономическия растеж и догодина да имаме дори 4.5% растеж. Това, което ме притеснява, е, че годината е предизборна и тези неща може да не се случат. Иначе икономическата логика на Дянков е вярна. Износът расте вече 15-и месец, и то с двуцифрен процент. Фирмите износителки имат повече приходи и могат да вдигат заплати и да разкриват нови работни места. Това ще дръпне и вътрешното потребление, а то - икономиката. Това е хубаво, но е недостатъчно, ако не пуснат приватизацията и няма инвестиции.
- Как си обяснявате този феноменален възход на износа, който впрочем ясно показва, че успехът идва и без специални стимули?
- Износът дръпна, защото основният ни партньор Германия постигна най-големия си икономически ръст за последните 5 години. Ако Гърция, вторият ни по значимост търговски партньор, не беше претърпяла спад с 4.5%, ние т.г. щяхме да сме с 2% ръст. Въпреки това аз мисля, че ще завършим годината на плюс. А много ме дразнят разни приказки, че фирмите ни не били конкурентоспособни. По-вярно е, че не са високотехнологични. Чудят се защо не правим "Фолксваген" в България. Кой да го прави, нали трябва опит? Дано сега успее проектът на Гриша Ганчев с китайския "Грейт уол" за производство на джипове - ако успее, след няколко години и други ще дойдат. Както неусетно България стана един от големите центрове за аутсорсване на кол центрове.
Но има още много да се прави за бизнес климата. У нас, понеже имало много опити за измама, се задържа ДДС, докато се направят проверки. В развитите държави моделът е друг. В Нова Зеландия например връщат ДДС на втория ден, но хванат ли те в измама с ДДС, първо лежиш много години в затвора, второ, фирмата ти и ти като физическо лице си вечно в черния списък. Подобна е системата в САЩ. Това трябва да се въведе и в България. НДСВ го предлагаше навремето, преди две години Пламен Орешарски също говореше за т. нар. златен списък на добрите данъкоплатци, на които експресно да се връща ДДС.
Една от грешките на Симеон Дянков беше да пази дефицита и да не се разплати с фирмите по заварени обществени поръчки, стотици милиони задържа тогава. Вярно е, че някъде има измами и нарушения, нахално оскъпяване. Но държавата трябваше да си изчисти задълженията, а ако установи, че някой е лъгал, да го вкара в черна листа и за 5 години например да го лиши от правото да участва в обществени поръчки.
- Само че у нас, щом се заговори за черни списъци, скачат дежурните юристи и започват да обясняват как не може да стане и как всеки попаднал в такъв списък ще осъди държавата за дискриминация...
- Няма такова нещо. Щом в другите държави има черни списъци, значи и у нас може да стане. Сметната палата, международен одит проверява търга и ако хване фирма в нарушения, тази фирма влиза за 3 или 5 години в забранителен списък и не може да участва в обществени поръчки.
- Предното правителство се канеше да направи нещо по този въпрос, но се отказа. ГЕРБ също заяви намерения за промяна в Закона за обществените поръчки, но смятате ли, че ще ги направи?
- Липсва политическа воля, това е проблемът. Всяко правителство си намира свои фирми и им прави чадър. Помните ли онзи фарс със заемите и ипотекираните апартаменти на Бойко Борисов и заместника му Цветанов, за да финансират предизборната кампания на ГЕРБ? А после ГЕРБ платили на Цветанов 100 000 лв. Няма логика хем ГЕРБ да няма пари за кампанията, та се налага лидерите му да залагат имоти срещу заеми, хем да им дава заплати. И нали уж работеха без пари...
- А има ли логика Доган - депутат и лидер на ДПС, да консултира водни проекти срещу милионен хонорар?
- Това е чиста политическа корупция. Частен институт, собственост на строителната фирма, която е подизпълнител на Цанков камък, дава тези хонорари - чиста корупция в рамките на закона. И съм сигурен, че Доган и два реда не е прочел от това, което е написал.
Тези хонорари са удобни за всички, които имат авоари от корупция, от криминален бизнес - бивши кметове, депутати, министри се оказват консултанти на свои офшорни фирми. Бил си кмет, сега консултираш кипърска или люксембургска фирма, която кандидатства за европроект, тя ти дава 300 000 евро. Взимаш парите, внасяш 10% данък и 300 000 европодкуп, които си получил под масата, става легален 270 000 евро доход. Ако бях шеф на финансовото разузнаване, щях да възложа на независим финансов одит да направи анализ дали това, което са писали, струва и 100 лв.
|
|