Кратък коментар към част от коментарите под първата част:
Отделих уикенда, за да изчета внимателно всички въпроси и мнения от темата. На конкретните въпроси гледам да отговоря конкретно. На общите отговарям общо. Където въпросът се повтаря – насочвам към вече даден отговор. Където не разбирам за какво става въпрос – казвам, че не разбирам за какво става въпрос. Не намирам това за проява на надменност.
Нататък:
Mitev
Господин Дянков,
когато се въвеждаше плоския данък, тогавашният премиер Станишев заяви, че от неговото въвеждане ще спечелят хората с високи заплати (над средната) - т.е. малцинството в България, към което спада и политическата властова върхушка. На мнозинството българи Станишев обеща, че държавата ще вземе мерки те да не загубят от въвеждането на единната ставка.
Вие очевидно сте съгласен да спечели малък процент от населението, а голямата част от заетите да не загубят. Стигам до този извод след вашата реплика, че идеята за премахването на плоския данък е малоумна. Прогресивно-подохдното облагане съществува в мнозинството от държавите в света, включително в развитите западни държави. Плоският данък съществува в малко държави, предимно бивши социалистически. В тази връзка ви питам - мнозинството държави, включително най-развитите, малоумни ли са след като не прилагат плоския данък?
Битхе ли дали данни колко са били приходите от ДОД преди въвеждането на плоския му вариант и след това?
ПП.
Пропуснах да ви попитам дали смятате, че плоският данък щеше да бъде въведен в действие ако представителите на властта бяха в положението на мнозинството хора - т.е. да очакват, че им е осигурено да не загубят, а не да спечелят увеличение на доходите си.
Моят отговор на този въпрос е - НЕ, нямаше да бъде въведен. Лицемерието на властта е едно от най-ужасните неща на този свят.
Re: Mitev
Не мисля, че Естония, Латвия, Литва или Словакия са „малоумни държави”. Не знам какво разбирате под „малоумна държава”.
Въвеждането на плоския данък е едно от най-важните постижения на предишното правителство. Стоя зад плоския данък, за нашите условия това е най-удачния вариант.
fikata47
То май стана като обществен плювалник. Да се изхрачат болните от злъч. Надявам се плюнките да се изтрият и да останат реалните въпроси..
Щото не може да нахълташ тук с калните цървули и да питаш министъра дали става за текезесарски счетоводител..
otnesen
Господин Дянков, мислите ли, че голяма част от неразбирането на вашата политика от хората се корени в слабата разяснителна кампания, която води правителството? Нямам предвид, че медийните ви изяви са малко или че противниците на политиката ви имат твърде голям информационен ресурс. Това, което предполагам аз е, че ако управленската ви стратегия е гъвкава, каквато би трябвало да бъде, ако има насреща си гъвкави неблагоприятни фактори, то тази гъвкавост се представя от голям брой обществени анализатори като непостоянство, изменчивост или дори лъжеобещания. Този точно вид на нещата има нужда от повече обяснения. И тъй като обясненията ви пък от своя страна се представят за празно говорене, мислите ли, че тези проблеми биха се решили чрез значително увеличаване на броя на обществените дебати и популяризирането на вече съществуващите дебатни предавания, където да бъдат поканени най-силните критици, предпочитащи да водят критични монолози? Благодаря.
Re: otnesen
Вижте отговора ми към въпрос на rbb за пенсионната реформа.
Нека дам и друг пример. Нашето правителство взе решение да публикува стенограмите от заседанията си. Това не е правено преди. Стенограмите ни са публични. Тези стенограми дават повод за коментари и коментарите често са негативни.
Имам тогава въпрос: по-добре ли е всички решения да се вземат на тъмно и никой да не знае какво правим на заседанията? Понякога е за предпочитане да се посмееш на някой лапсус или непремерена реплика, отколкото да ти се доплаче. Чел ли сте стенограми на предишното правителство?
Откритостта е свързана с допълнителни негативи. Когато излезеш и кажеш „Аз мисля така”, то винаги си навличаш и неприятности.
Но така трябва да се прави. Конформизмът не ми е присъщ.
Mitev
Господин Дянков,
колкото пъти мина през пловдивския квартал Шекер махала с автобус 113, толкова пъти виждам на улицата в разстояние от около километър и половина (колкото е обиколката на квартала), няколко десетки цигани и циганки, включително малки деца, които на десетина метра едни от други съвсем открито протягат към минувачите ръце, в които държат и предлагат контрабандни цигари. Предполагам, че картината е подобна навсякъде в страната в подобни квартали. Това известно ли е на вас и на подчинените ви данъчни служители? Ако е известно, означава ли, че има негласна договорка тези продавачи на контрабандни цигари и други стоки да не се санкционират от властта? Ако ви е неизвестно, смятате ли, че властта добре си върши работата, щом не забелязва такива неща?
Re: Mitev
На конкретния ви въпрос: не, няма негласна договорка продавачи на контрабандни цигари да не са санкционирани от властта. Това е нелепо.
Приходните агенции непрекъснато са под пара и се справят много добре. По отношение на контрабандата на цигари – хората на Танов са задържали над 242 милиона къса от началото на годината. За сравнение, в периода 2007-2009 г. общо количество задържани контрабандни цигари е 54 милиона къса.
hamel
Успяхте ли да заемете позицията на Негов "любимец №1"? Ако да - поздравления, ако не - кои са основните Ви конкуренти и какви са обективните пречки. Благодаря!
Re: hamel
Бог не подхожда избирателно.
dedovia vi
Дедовия, първо внасям яснота защо нема да ползвам учтивата форма на обръщение-защото не я заслужава индивид, който ти разкатава фамилията, ти да не му таковаш неговата м..а! Та на въпроса- вЕрно ли е, че си таковал м.м.та и на Грузия и си изритан като мръсно пате от СБ и ни се натресе и нас да оправиш!???
Re: dedovia vi
На конкретния ви въпрос: не.
tribiri
Задавам въпрос, заради който публиката ще ме намрази:
1. След като за периода 2001 - 2009 та Селското стопанство е единственият сектор на икономиката, който е отбелязал спад, не е ли време да помислите за радикални икономически реформи, точно в отрасъла, който е вървял надолу дори по времето, когато икономиката е бележила значителни ръстове?
2. Не е ли време за налагане на данък, върху земеделските земи, постъпленията от който да бъдат насочвани директно към земеделските стопани, за да се превърне земята отново от инвестция с цел спекулативна печалба в средство за производство?
Re: tribiri
Всъщност аграрният сектор през 2010 година е единственият, който отчита ръст на годишна основа през всичките тримесечия от началото на годината – около 7% през първото, пет и половина през второто и около 3% през третото тримесечие.
За радикални икономически реформи в сегашната ситуация, каквото и да имате предвид, е трудно да се говори. Основната ни задача в момента е да запазим както фискалната, така и икономическата ни политика предсказуема.
KillJoy
Г-н Дянков,
Колко сте висок? Кой номер обувки (US) носите? На каква възраст започнахте да се бръснете редовно? Кога за първи път видяхте трамвай?
Благодаря предварително за отговорите Ви.
KillJoy
Re: KillJoy
174. 42 (BG). На 16. На 3. Трамвай No 5.
Артиста
Ще ни зарадвате ли новогодишно, като последвате любимката си Ирина Велкова в Солун? Може би в Черноморската банка ще се намери и местенце за вас?
Re: Артиста
Може би прекалявате с жълтата преса.
Captain Buddy
Господин Дянков,
Знаете ли, че ви подслушват?
С ваше съгласие, за вашата безопасност ли?
Re: Captain Buddy
Не.
Cardozo e Sa
Уважаеми г-н Дянков,
В началото на мандата си имахте една чудесна идея - преместването на редица агенции (напр. изпълнителни, държавни и т.н.) в различни градове (а защо не и села?) на родината. Тъй като силно одобрявам подобна идея, внимателно следях развитието й и... Тя не получи никакво продължение. Убеден съм, че си давате сметка колко полезно би било това за България, особено от гледна точка на по-равномерното демографско развитие, инфраструктура и т.н.
Моля Ви, обяснете как виждате развитието на подобна идея? Ако въобще виждате някакво продължение, бихте ли влезли в някакви детайли, като например кои агенции, къде и т.н. Благодаря!
Re: Cardozo e Sa
И все още я имам, но засега нещата си остават на ниво идея. Местенето е доста скъпо и не можем да си позволим такива разходи сега.
Децентрализацията на изпълнителната власт, чисто физически имам предвид – някои министерства и агенции да бъдат извън София, е добро решение според мен.
Сега цялата централна администрация е в София и изобщо има тенденция основните ресурси да се концентрират в столицата – и като бизнес, и като възможности, като работни места. Тази тенденция е отдавна и това не е добре за България като цяло. Трябва да мислим за по-равномерно развитие на регионите.
Федя
Тъй като г-н Дянков се гордее с факта, че не намалява (за повишение да не говорим) минималната работна заплата и е против даването на бонуси на пенсионери с най-ниските пенсии, ще ми бъде лубопитно да направи:
1. Разходен бюджет на 4-членно семейство, в което единия родител работи на средната работна заплата за страната (около600лв), а другия на минималната 240лв.
2. На човек с пенсия около 100 лв.
Смятам, че отговорите на тези въпроси ще бъдат от полза на повече от 70% от гражданите на Републиката.
Ако г-н Дянков не отговори на тези въпроси, това означава, че бедните хора в България са по-компетентни от него при управление на бюджети при криза.
Успех!
Re: Федя.
Много е трудно за семейство с две деца да изкара месеца с общ доход от около 800 лв. За съжаление това е от много години, такава ни е била изходната позиция. Доскоро България беше най-бедната държава в ЕС, сега сме преди Румъния. Затова се опитвам да мисля в перспектива – каква да ни е финансовата политика днес, за да сме сигурни, че утре няма да имаме по-големи проблеми, а по-добри условия.
Да, смятам за постижение, че не намалихме пенсиите и заплатите в държавния сектор. А ако ги бяхме увеличили сега, това означаваше да вземем пари назаем от бъдещето. Тоест да избегнем проблем сега като си създадем по-голям за утре.
Мисля, че коледната добавка не е някакво решение. Решение за пенсиите е увеличаване. Към средата на следващата година ще знаем дали бюджетът може да си го позволи и с колко.
Brightman
Докога Дянков ще спира изплащането на европейски пари по свършена работа по европроекти. И преди да почне да се прави на улав, то да пита д-р Ваньо Шарков какъв актуален въпрос е задал преди може би повече от два месеца на министъра на здравеопазването.
-
Ако една калинка зам.министърка и лична приятелка на Дянков, не се размърда до ден два, тези европейски пари ще бъдат загубени. А има перфектни договори, работата е свършена, парите са преведени, стоят и чакат подписа на калинката да бъдат изплатени. Тя в много редките случаи, когато благоволява да се весне на работа твърди, че Дянков и е разпоредил да не подписва за никакви пари. Нищо че има договори, според които плащането е в просрочие вече половин година.
Brightman
Ето я и калинката. Натиснете тук
Re: Brightman
Имате предвид заместник-министър Десислава Димитрова? Пояснете за кои перфектни договори става въпрос, за кои спрени плащания, кои подписи и какво по-точно всъщност питате? Питам ви сериозно, без „да се правя на улав”. Ако имате конкретен въпрос – ще опитам да ви отговоря.
Old_BG
Щяхме да излизаме от кризата "по Димитровден".
Нови прогнози?
Re: Old_BG
Вижте отговора ми към ponaznaiva6t. Гледам макроикономическите индикатори и те не лъжат. Възстановяването е процес. Третото тримесечие, a то по принцип приключва преди Димитровден, е второто поредно с растеж. За първи път след две години на спад е отчетен и растеж на БВП на годишна база: 0.5% за третото тримесечие спрямо съответното на миналата.
nikola_tsanev
Г-н Дянков, защо не привлечете в екипа си Добрин Миревски, когото навярно познавате от Ловеч. Прилича на вас:
И по биография сте сходни: Натиснете тук
По този начин ще затвърдите окончателно отвращението на хората към икономически, финансови и прочие "специалисти" завършили ловешката езикова гимназия.
И сега сериозен мой въпрос, понеже другите, за които исках да ви питам, вече са зададени: Смятате ли, че контактите ви с населението(нарочно не пиша народа) на Република България, посредством медийни изяви и преки разговори, са напълно адекватни за заеманата висока длъжност от вас?
Re: nikola_tsanev
Ловешката езикова гимназия е отлично училище. Гордея се, че съм учил там.
Почти всеки уикенд пътувам из страната и се срещам с доста хора, в „преки разговори”. Вашият извод се основава на? Срещали ли сме се на живо?
падналотмарс
лесно ли е да си финмин в бегето?
и странична молба към ганю от по горе - напиши моля те кой му плашта бирата на митрю че нема да можем да заспим от умисление
макар че тоз въпрос е стократно по лесен от въпроса на федя за 4 членното семейство с трицифрен доход.
Re: падналотмарс
Не.
Meto ot Interneto
Цанев, нямах предвид твоите въпроси.
Аз имам само един. Прочетох, че наскоро министърът е посетил Грузия. Г-н министре на финансите на републиката, какво общо имат българските държавни пари, българските парични сметки и българският бюджет с Грузия? Не съм чувал друг финансов министър от ЕС да е ходил там специално. Защо вие отидохте?
Въпросът е от чисто недоумение, т.е. is not meant to be controversial.
Re: Meto ot Interneto
Бях в Грузия от 29 ноември до първи декември. Българските държавни пари, българските парични сметки и българският бюджет нямат връзка с Грузия. Посетих страната в качеството си на вицепремиер.
Срещнах се с министър-председателя Ника Гилаури. Говорихме за възможностите за пряка фериботна връзка между Грузия и България през Черно море. Обсъдихме и възстановяването на полетите София-Тбилиси. По тези въпроси се работи.
Грузия търси възможности за преки транспортни връзки с ЕС. А България е на източната граница на ЕС. От Европа до Грузия се пътува трудно без прекачване. Аз лично ползвах Турските авиолинии, с прекачване в Истанбул. Също така бях лектор на икономически форум. Форумът се проведе в тамошния хотел “Радисън”. Преди на това място нямаше хотел. Имаше бежански лагер. Поканиха ме да изнеса и лекция в университет в Тбилиси. Което и направих.
Die Hexe
Как си представяте ефекта върху науката от предложения от вашето правителство Закон за БАН? Тъй като сте финансов министър, а не учен или министър на образованието и науката, отговорете само за финансовите ефекти.
1. По какъв начин механичното отделяне на институтите и прехвърлянето им към министерства ще увеличи финансирането им?
2. Ако се има предвид да се спре финансирането на БАН-ЦУ и средствата за неговата издръжка да се пренасочат към институтите, то имате ли представа за каква сума става въпрос и как тя ще се разпредели към различните институти? Достатъчна ли е да покрие техните дефицити?
3. Има ли вече точна информация за "чудовищните" злоупотреби с имотите - на каква сума възлизат пропуснатите ползи? Данните ви от експертиза ли са или по усет? Ако нямате представа за сумите, защо ги определяте като "чудовищни"?
4. Тъй като БАН е определяна като "черна дупка, в която неизвестно как потъват пари", бихте ли направили елементарен разчет колко средства потъват в тази дупка? Както ви е известно, от бюджетните средства се покриват разходи в следния ред: 1) заплати на служителите; 2) режийни разходи; 3) други. Очевидно потъването на средствата по черни дупки е по точка 3 - други, защото по първите две е точно известно на кого и колко е дадено. Бихте ли казали каква е потъващата сума по точка три за последните 2-3 години?
5. Сумите по т.2, 3 и 4 ли смятате да добавите към сегашния бюджет, за да се издържат институтите? Ако нямате данни колко излизат тези суми, е ли смислено да се започва такова мащабно разформироване на сегашната структура?
6. Кой ще определя разпределението на средствата към различните институти? Според вас, човекът, който ще прави това разпределение, трябва ли да има "научна грамотност", тоест, разбиране за различните клонове на науката, ефектите и особеностите им или може да бъде обикновен министър?
6. Какво е отношението ви към работата в момента на Грузинската академия на науките?
Re: Die Hexe
По въпроса за Грузинската академия на науките отговорих. Нямам отношение към темата. Не знам откъде тръгна този слух и както казах – лесно може да се провери, Грузия е оттатък Черно море и не е на друга планета. Там работих по неща, свързани с подобряване на бизнес климата. Един от първите ми проекти беше свързан с експорта на грузинско вино и как да се разработят пазари за него. С Грузия имаме сходни традиции не само в Православието, но и в правенето на хубаво вино.
Разбирам, че сте учен от БАН. Значи имате и исторически поглед върху академията. Ако институтите се финансират като второстепенни разпоредители това няма да ги ликвидира или направи зависими от политиката. Не мога да говоря за неща, които сигурно знаете по-добре. Но давам пример с едно от най-старите ни научни звена, за което и много се говори напоследък – днешния Институт по метеорология и хидрология. Метеорологията, като институт, започва да се финансира през централата на БАН едва в началото на шестдесетте години. И преди е имало метеорологичен институт. Създаден е през тридесетте и се е финансирал пряко. Този институт пък наследява Метеорологичната служба, която е била към Министерството на просвещението. Първоначално тази служба е била даже Дирекция в министерството. Няма сведения Министърът на просвещението да е влияел върху прогнозите за времето. Сега да не кажете, че Дянков иска институтите да станат дирекции. Само давам пример от историята. Има различни начини за финансиране.
Пари за наука има. Това, което аз като финансов министър искам, е да знам какво става с парите на данъкоплатците. Останалото е в компетентността на образователното министерство и на самия БАН. Реформа в БАН без БАН няма как да стане, но такава реформа е задължителна.
Не съм говорил за БАН като за черна дупка. Това не е мой цитат. Казах, че по отношение на финансирането БАН на централно ниво е като черна кутия. Стоя зад тези си думи казани по начина, по който съм ги казал. При черната кутия знаете какво има на входа и на изхода, но не знаете какво точно става вътре.
По въпроса за имотите – има няколко експертизи, не работя „по усет”. Агенцията за държавна финансова инспекция прави проверка наскоро, излязоха интересни неща. Имаше и публикации в медиите по темата. Аз не съм виждал пълен регистър на имотите на БАН, не знам дали има такъв. Там има и имоти по дарение. Академик Иван Гешов например, предприемчив човек и голям българин, бил е и финансов министър между другото, е оставил имоти в наследство на академията.
Темата за реформите постоянно се дърпа към темата за имотите. Спекулира се много с този въпрос, но едно нещо е важно – никой няма да пипа имотите на БАН.
Шломо З.
По повод ГАН: Господине, имахте ли познанство и сътрудничество с Каха Автандилович Бендукидзе, известен с безпардоннте си изрази и политическото кредо - "Трябва да разпродадем всичко, освен съвестта"? И какво стана с ГАН? А със съвестта? И в Грузия, и в България...
Re: Шломо 3.
Да, познавам Каха Бендукидзе. Познавам много грузинци.
За грузинската академия вече отговорих на въпроси по-горе.
FuFighter
Здравейте г-н Дянков,
Аз ще оставя глобалните въпроси за колегите. Интересува ме дали държаватга ще направи нещо срещу оказионите и он-лайн магазините, които продават битова техника внос от Запад и не плащат нищо? Лично съм пуснал няколко сигнала срещу такива магазини и продавачи и до този момент - без резултат.
Re: FuFighter
Хората на Ваньо Танов работят по темата. Във времето, което отделих за форума на „Сега” не успях да направя точна справка. Така че в момента не съм подготвен да ви отговоря. Ще ви отговоря, оставете имейл.
letec55
г-н Дянков,
В седмицата, през която подхвърлихте идеята за концесия на Летище София, същото обяви прогнозен финансов резултат от 14 млн. лева на плюс. Казано по-просто - приходите надвишават разходите (дето държавата щяла да си ги спести - това чухме като аргумент) с 14 млн. Случайно ли е това съвпадение? Има ли връзка между тези два факта? Понеже не разбирам много от концесии - при концесия само разходите ли се спестяват? А приходите?
Като стана дума за концесии - знаете ли какви са условията на концесията на летищата в Бургас и Варна? А знаете ли какви са условията на концесията на летището в Анталия, концесионирано също от Фрапорт? Има ли нещо общо между двете концесии?
Re: letec55
Въпросът е към министъра на транспорта. Не съм компетентен да ви отговоря в детайли. Не знам и условията за концесия на летището в Анталия.
Принципно съм „за” отдаването на софийското летище на концесия. И ако анализът на транспортното министерство показва, че е изгодно за държавата, бих подкрепил действия в тази посока.
nikola_tsanev
Тук вече ме подсетиха и за още един въпрос:
Г-н Дянков, аз работя като дребен служител в малка западноевропейска фирма, тук в България. В края на всяка година се прави competence assessment, performance assessment на служителя и изпълнение на KPI на групата в която работи. От това зависи дали ще има повишение на заплатата и бонус(variable payment). Как стои този въпрос лично за вас в края на тази година? Какви са оценките на компетентността ви, каква ви е оценката за представянето и как сте изпълнили KPI на групата, т.е. министерството, което ръководите? И кой е ръководителя(не искам да използвам чуждицата менаджера) с което сте обсъждали тези оценки? Съгласете се, че след като това се прави в малка фирма, 200-300 човека примерно, би трябвало да е абсолютно задължително за една държава и нейните служители.
Втори въпрос: Има ли представа министър председателя от такива оценки и ключови индикатори, или просто той е представителна фигура за рязане на ленти
Re: nikola_tsanev
Сега, в рамките на Съвета по административната реформа работим по промяна на Единния класификатор на длъжностите в държавната администрация. Там имаше безумни неща, на чиято основа години наред тази администрация е получава оценки и, съответно, заплати на някакви странни принципи. Този класификатор сега трябва да се изчисти и да се премахнат някои парадокси -
например защо за една и съща длъжност и длъжностна характеристика заплатата на даден служител в една администрация е два пъти по-висока от заплатата на друг служител в друга администрация. И защо за единия се иска магистърска степен, а за другия – не.
Като втора стъпка ще променим системата за атестиране на служителите, на основата на която те ще получават периодично оценки спрямо това, което са работили. Едва тогава, като последен етап, е новият модел на заплащане. Това са стъпките. Въпросът обаче е да направим така, че тези, които работят много и качествено, да получават повече и по-често. Аз съм против бонусите за всички и против тринадесета заплата.
Доста работа успяхме да свършим с моя екип във финансовото министерство и обикновено давам това като пример за успешна вътрешна административна реформа. Догодина ще опитаме да го приложим и в цялата централна администрация.
Правихме промени през цялата първа половина на годината и трябваше малко време, за да се успокоят служителите в министерството и работата да тръгне. Засилихме аналитичното звено. Мисля, че за тази година във финансовото министерство си свършихме работата на едно добро ниво. И най-важното е, че запазихме нужната дисциплина както вътре в министерството, така и изобщо по отношение на фискалната политика на държавата.
Във финансовото министерство увеличихме и заплатите на служителите, но първо намалихме състава с 20%. Имаме системата и догодина служителите ще бъдат оценявани по-справедливо и по-обективно. За да стане това и в останалите структури на администрацията, първо трябва да направим всичко, за което вече стана дума. Това е свързано и с промяна на около 50 нормативни акта. Имаме още доста работа, но сме започнали и връщане назад няма. |
claudius caesar august
Уважаеми г-н Дянков,
И един личен въпрос - вярващ ли сте?
Re: claudius caesar august
Не съм религиозен. А дали съм вярващ е наистина личен въпрос.
Bob_____1
Г-н Дянков,
защо продължава забавянето на плащанията на фирмите вносители медицински изделия повече от 4 до 6 месеца. И защо не изплащате цялата сума ами след това закъснение от половин година превеждате едва една минимална част. Как искате фирмите да си плащата данъците, осигуровките и т.н. след като не си ги получават редовно? И кога ще създадете екип който да знае какви медицински изделия се внасят и от къде се внасят за да се контролира качеството на изписваните медицински изделия. Защото нито от ИАЛ, АХУ и АСП нямат такъв екип който да е в състояние да контролира фирмите вносители на медицински изделия и дали имат всички необходими сертификати. И ако МТСП или МЗ имаха подобен екип, нямаше да се допусне източването на държавата с некачествни стоки които се изписват на пациенти / било то инвалидни колички, слухови апарати и т.н./
Re: Bob_____1
Идеята е добра. Мога да съдействам за създаването на такъв екип и ще говоря със здравния министър. От финансовото министерство няма как да контролираме качеството на посочените от вас медицински и помощни изделия, както и на доставчиците.
babajaga2-2
Господин Министър,
Пределно ясно е, че върхушката на БАН от "феодални старци" не желае никаква реформа в БАН. Те искат да запазят своите привилегии, вкл. привилегията да се разпореждат безконтролно със средствата и имотите на БАН.
От друга страна, в някои от институтите на БАН, особено по инженерните, природните и точните науки, има подготвени хора с голям потенциал.
1. Как Вашата реформа в БАН ще облагодетелства тези кадърни хора?
2. Искате ли да закриете институтите на БАН? Ако искате да закриете някои институти, по какви критерии ще става това? Питам това, понеже ако закриете "шапката " на БАН, едва ли ще е голяма загуба.
3. Ще откривате ли нови институти? По какви критерии ще става това?
4. Ще има ли разлика във финансирането между институтите за 2011?
5. По какви критерии ще определяте кои институти са "лоши" и кои "добри"? Ако има някаква оценка, тя ще бъде международна или местна?
6. Искате ли да вземете имотите на БАН, за да ги продадете на безценица на "свои хора"?
Благодаря за вниманието.
Re: babajaga2-2
По теми, свързани с БАН отговарях по-горе, имам и отговори по-нататък. Понеже въпросът ви под No 6 е важен и по тази тема много се спекулира: не. Въпросът с реформата в БАН не е свързан с имотите на БАН.
Tien-Shi
четейки въпросите до тук оставам с впечатлението, че в този форум списват много хора, които са убедени, че г-н дянков е отговорен за собственото им качество на живот. това е разбираемо, но при това положение каквото и да отговори г-н министъра едва ли ще има някакво значение...
nikolay_rs
Според вас г-н Дянков, положението във финансово стабилна България е несравнимо по-добро от фалирала Гърция. Какви мерки предвижда правителството за справяне на нелегалните гръцки гастарбайтери, които ще залеят България в търсене на по-добър живот, и няма да плащат данъци.
Re: nikolay_rs
Като оценявам иронията ви, бих отговорил така: икономическата история на Гърция от войната до края на 80-те години е по-различна от нашата икономическа история. Това отговаря и на въпроса за доходите. А това, което правим сега, е да не допускаме грешки, които вероятно са били направени в Гърция. Не искам всяко българче да се ражда с 30 000 евро дълг, които един ден трябва да се връщат.
mariojk
Г-н Дянков , общината в която работя спечели проект по Oперативна програма “Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Проекта е на сойност около 200хил.лева.Съседни на нашата община също са спечелили подобен на нашия на стойност 350хил.лева.Ние работим с програмен продукт от 10 години.След като минат съдебните обжалвания по конкурса при нас ще се появи непознат програмен продукт , който ако си го закупиш от свободния пазар няма да е по скъп от 20хил.лева.Но този ПП спечелен на конкурс и оцветен и украсен ще ни излезе 250хил.лева.
Защо МФ не обяви конкурс по програма Административен капацитет за да се направи един ПП , който да е еднакъв за цялата Администрация , и който ще излезе в милиони лева по евтин.При тези конкурси няма никаква връзка между общините и съгласуване между проектите.
Като хубав пример за въвеждане на ПП от МФ ще ви припомня как се въведе в цялата страна ПП за МДТ-предварително бяха доставени компютрите , сървърите , специалистите изкараха курс за NT4 и пози ППвсе още работи по цялата страна и всеки колега може да звънне от Видин на Силистра за консултация...
Druglyo
До Г-н Дянков:
1) Къде вложихте орязаната субсидия на БАН за 2010 година и до какъв икономически разтеж доведе това в краткотраен и още по-важно дълготраен аспект?
2) Как оценихте имотите на БАН на 220 млн. долара и това ли е цената за обричането на нацията на икономическа и духовна посредственост.
3) Познаватели отвътре структурата на Академията и взехте ли под внимание Международния одит, в който ясно се казва, че финансирането на Акдемията е крайно недостатъчно (дори като процент) за постигане на един от основните принципи към които се стреми Европа - икономика основана на знанието. Коя друга бюджетна организация изпълни изискването за 10% съкращение на персонала? Колко е съотношението на броя на администрацията на глава от населението у нас и в Европа?
4) Избройте няколко български учени на световно ниво, съвременни и от миналото.
5) Синодални или Феодални са старците в БАН - разбирате ли родния си език?
6) Как подобрихте икономическата обстановка със задържането на плащанията към бизнеса в края на 2009г. и с какво спечели държавата и нацията от последвалата от това междуфирмена задлъжнялост.
Re: Druglyo
Няколко са мненията за БАН тук, на сходни въпроси отговарям в други мнения.
За българските учени на световно ниво? Знам за Георги Наджаков, откривателят на фотоелектретното състояние. Наджаков е работил във Физическия факултет на Софийския университет. Бил е и специализант на Пол Ланжвен във Франция. Интересното е, че Наджаков е създател и на Физическия институт към БАН, но това е станало чак след 1947 г. Не и преди това. Интересно защо.
Математикът Кирил Попов, брат му Методий Попов, който е биолог и така нататък. Много са.
atanasova
Уважаеми Г-н Дянков искам да ви попитам когато съкращавахте персонал от държавната администрация обещахте , че всички средства от икономия на заплати ще бъдат разпределени за оставащия персонал.Предполагам сте наясно , че такова увеличение на заплатите нямаш?Защото отново излъгахте хората които са Ваши подчинени и мислите ли , че след като тези хора не роптаят са "доволни"???
Другия ми въпрос е защо и тази година се говори за това , че учители, съдии и т.н. ще получат 13 заплата , а администрацията отново както миналата година няма да получи нищо.Смятате ли , че хората които целогодишно се трудят за да събират данъци и пълнят хазната нямат нужда от допълнителни средства.Да ние знаем , че е криза и вероятно ще кажете че те ги получават от икономии ама персона в администрацията вече е достатъчно намален и все трябва да има такива.постоянно говорите че средната заплата в НАП например е около 600лв.ама много Ви моля направете една реална справка да видите, че те всъщност не са толкова и че това е формирано въз основа на допълнително стимулиране получавано не всеки месец.Мога да Ви кажа че заплатата на един инспектор в НАП с около десет години стаж е 450лв.
С цялото си уважение към Вас ще ви моля да обърнете повече внимание на хората които са ВИ подчинени и малко повече да се застъпвате за тях, защото изисквания Ви са големи, а не смятам , че насреща има нещо смислено.
Re: atanasova
По нагоре отговарях на подобна тема - как виждаме административната реформа и какво в частност направихме в Министерството на финансите. Ако хората работят добре, ще получават повече. Това първо. Второ, много е важно да има механизъм за ускорено кариерно развитие на по-младите и да спрем с практиката тези, които най-дълго са работили някъде, да получават повече само защото са работили по-дългои в същото време тези, които работят повече, да получават по-малко, защото са новопостъпили.
Мнението ми е, че бонуси трябва да има само за добре свършена работа. Няма как всички в едно ведомство, да речем 500 души, да са работили еднакво.
nenovst
Господин Дянков, моля коментирайте верността на изнесените данни относно раздадените бонуси във пътната агенция и във вашето министерство. Ако са верни данните защо на фона на финансова криза за едни може а за други не?
Re: nenovst
Вижте отговора ми към b_ivanov
claudius caesar august
Уважаеми г-н Дянков,
Уточнявам въпроса си за създаване на съвременен и работещ пазар на труда у нас. Очевидно, държавата има не само правото, но и задължението да го създаде, след като изразходва значителни средства за възпроизвеждането на работната сила. Бих оприличил държава, която не администрира трудовия си пазар, на безхаберен, безотговорен прахосник, инвестирал 50 хиляди лева в отглеждането и квалифицирането на един човек и престанал след това да се интересува от реализирането му. В тази връзка:
Считате ли за целесъобразно да задължите работодателите, всички работодатели! да обявяват в Агенцията по заетостта свободните си работни места, годишните си графици и условията за назначаване?
Ако да, то кога ще бъде извършена съответната нормативна промяна и какви мерки ще предприемете за стриктното спазване от работодателите на графиците и условията за назначаване? Личното ми мнение е, че подходящата санкция е глоба в размер брутното годишно възнаграждение на работника, неназначен или назначен в нарушение на обявените условия.
Считате ли за целесъобразно да задължите работодателите да изготвят, актуализират и представят в МТСП дългосрочни и подробни планове за развитието на човешките си ресурси?
Кога у нас ще бъде създадена национална база данни „Човешки ресурси”?
Re: claudius caesar august
Би могло да се разговаря с национално представените работодателски организации в рамките на Съвета за тристранно сътрудничество. Но мисля, че няма механизъм това да стане, освен ако не го предложат самите работодатели.
Как частния сектор прави бизнес, как квалифицира работниците си спрямо нуждите и набира служители според определени критерии, е тема на самия бизнес. Не смятам, че трябва държавата или социалният министър да налагат подобни правила. Това би изкривило конкуренцията в цели браншове.
Freesia
Въпроси към Дянков:
Защо в края на 2009, в нарушение на собствената си заповед за забрана раздаването на допълнителни възнаграждения, в министерството на финансите служителите са получили 13 и 14 заплата, тоест 3 заплати за декември месец 2009? Означава ли това, че и тази година ще се случи същото, въпреки сходните заявления на министъра?
Защо разпространява неверни твърдения, че в европейските страни няма практика да се раздават 13 заплата? Да, не се наричат заплати, а бонуси примерно или ДМС /което съществува и у нас/ - допълнителни материални стимули? Освен това заплатите тук и "там" са несравними като стойности...Примерно минималната заплата в Люксембург е 1641, 74 евро, у нас, ако не се лъжа е 240 лв.
По какъв критерий биха се раздавали т.нар. бонуси, тъй като е известно, че засега критериите са субективни?
Проблемът не е в 13-ата заплата, а в неимоверно голямото количество администратори, където съкращенията трябва да бъдат драстични. Досега - вече повече от година от управлението на ГЕРБ това не се е случило. Не са измислени и критерии, по които това да се случи.
Re: Freesia
Вижте отговорите ми за бонусите във финансовото министерство и за реформата в администрацията по-горе.
tania_s_b
Г-н Дянков, смятате ли да актуализирате прословутото постановление №66 за работещите в извънсписъчен състав? Абсурдно е да работиш наравно с другите и да получаваш срамно заплащане за труда си.
От 1996г. до сега се смениха много правителства, но до момента никой не си отвори очите и не вдигне прага на заплатата.С 240 лева е невъзможно да оцелееш.
Искрено се надявам, че правителството на Герб ще покаже, че такова животно като ПМС 66 в европейските страни няма.
Re: tania_s_b
Бих преформулирал въпроса ви така – вземането на извънщатни хора на минимална заплата означава ли, че щатните и добре платени не могат се справят с работата си? Така че въпросът ви заслужава сериозно внимание и ще стигнем до него съвсем скоро. Съгласен съм, че квалифицирани и предимно млади хора, каквито обикновено се назначават по въпросното постановление, няма как да бъдат мотивирани да работят добре с минимални заплати. И никой не би бил.
wasteland
Здравейте г-н Дянков!
1. Има ли начин да се регулира дейността на т.нар. финансови къщи даващи краткосрочни заеми с лихви от порядъка на 30-40% месечно ?
2. Кога ще видим дългосрочна и ясна политика в ГЕРБ, а не само текущо събиране на пари и ограничаване на разходи ?
3. Защо БНБ не използва възможностите си за натиск над частните банки, за сваляне на абсолютно безпочвено високите лихви, които спират бизнес и генерират печалби само за банките ?
4. Това знам, че не е във вашия ресор точно, но докога един милион цигани ще източват ресурс от тази държава без да генерират нищо освен престъпност ?
5 Кога ще свърши кризата и микроикономически ?
Благодаря !
Re: wasteland
1. Такава регулация и съответно - надзор съществуват по Закона за кредитните институции и по Валутния закон. Регламентирани са регистрационните им режими, търговската им дейност, контролът и прочее. Подобни високи лихвени проценти са просто търговска практика на съответната финансова институция и е избор на клиента дали ще прибегне до кредит при подобни условия или не.
2. Правилният подход при криза и при силно отворена икономика, каквато е българската, е подходът на ограничаване на разходите, вместо на увеличение на данъците например, което ще задълбочи негативните кризисни ефекти както върху бизнеса, така и върху домакинствата. Няма друг адекватен подход за българския случай и той очевидно дава трайни резултати – стабилни сме, предсказуеми, запазихме пенсиите и заплатите, не повишихме данъците.
3. Защо БНБ не използва възможностите си за натиск над частните банки, за сваляне на абсолютно безпочвено високите лихви, които спират бизнес и генерират печалби само за банките ?
Отговорът е, че отговорът трябва да дойде от БНБ, а не от МФ.
4. Това знам, че не е във вашия ресор точно, но докога един милион цигани ще източват ресурс от тази държава без да генерират нищо освен престъпност ?
Всички са български граждани и като такива имат както права, така и задължения.
5 Кога ще свърши кризата и микроикономически ?
Благодаря !
2011-та определено ще е по-добра от тази година по една проста причина – макроикономическата сигурност и предвидимост след известно време винаги водят до възвръщане на потребителското и инвестиционното доверие. Когато вътрешното потребление започне да расте устойчиво, дори да е минимално, това е индикатор, че сме излезли от кризата и „микроикономически”, както вие казвате.
Питащия
г-н Министър,
наясно ли сте с процесите които протичат в НАП? Предполагам, че до Вас достигат анализи и доклади писани от хора загрижени преди всичко за топлите си местенца и голямо ДМС. Демотивацията при редовите служители е пълна, поставени сме в невъзможност да изпълняваме основните си задължения. Спирам дотук защото не вярвам, че за пет дни лично ще имате време да прочетете и отговорите на стотиците питания. Предполагам, че отговорите ще се пишат от Ваши сътрудници. Ако лично прочетете тези редове и Ви интересува мнението на един от седемте хиляди в НАП за състоянието на Агенцията готов съм да напиша няколко страници. Ще си остана анонимен и тогава, ще разберете само с какво се занимавам защото неминуемо голяма част от проблемите които ще изложа ще са свързани с функциите на дирекцията за която работя.
Очаквахме промяна г-н Дянков, а тя не се състоя. Можехме да минем и без емисия на нов дълг ако НАП работеше ефективно. Има и по-лошо от мързеливи и корумпирани служители г-н Министър, по-лошото е когато честните и работливите загубят вяра и воля и се оставят на течението.
Ако желаете да чуете едно частно мнение готов съм да го изпратя на посочен от Вас електронен адрес/ако не искате да го публикувате в отговора си, който ще е общодостъпен предполагам че "СЕГА" ще окажат съдействие и ще ми го препратят/.
Re: питащия
Мой сътрудник ви изпрати имейл за контакт.
Барак Хюсеинович
Господин вицепремиер – ето моите въпроси към Вас:
1. Кога възнамерявате да се извините на българските учени от БАН, които нарекохте „феодални старци”, безделници „събиращи” само заплати, „психясали” индивиди, които „нещо си работели” и не знаели какво вършат?
Нека да ви подам малко релевантна информация по този въпрос. Според Уикипедията Вие сте имали около 70 академични научни публикации. Е, аз пък. мързеливото бездарно феодално професорче и докторче на физическите науки имам повече от 110 научни публикации – мнозинството от които в най-авторитетните световни научни списания и то само на английски език. И това е само едно средностатистическо постижение за БАН, защото имам стотици други колеги с още по-значителна научна продукция. За Ваше сведение, аз работя точно в същата научна област , в която се прочу високоуважаваният от мен световно-известен учен физик-теоретик и Ваш тъст – професор Питър Фройнд от University of Chicago (който университет съм имал и аз честта да посещавам). Бих Ви посъветвал да се допитате до Вашия тъст наистина ли в нашата обща с него научна област на физиката ние сме били „психясвали” и не сме знаели какво правим. А по повод „събирането на заплати” следва да уточним, че благодарение на особено трогателните Ваши грижи за нашето благоденствие, сега един професор и доктор на науките, ръководител на голяма лаборатория, с повече от 35 годишен научен стаж, активно участващ в редица международни научни проекти, вкл. такива финансирани от Европейския съюз, получава едва около 670 лева месечна заплата. Това много пари ли са според Вас?
2. Кога възнамерявате да се извините на българските учени от БАН заради абсурдното си заявление, че сме знаели да говорим само един чужд език – руски? За Ваше сведение, аз мързеливото бездарно феодално професорче и докторче на физическите науки (а не на филологическите такива) знам ЧЕТИРИ чужди езика (английски, немски, руски, иврит) а също по-слабо и един пети език (френски). А мога ли да Ви запитам, Вие колко други чужди езици знаете освен английски и немски? Е, със сигурност знам поне един чужд език (иврит) в повече от Вас!
3. Мога ли да Ви запитам докога Вие ще продължавате да тиражирате безсмислената си и нелепа концепция, че наука се била правила само в университетите? Това е толкова абсурдно твърдение, че не си струва усилията да го дискутираме изобщо. Само да Ви напомня, че водещите научни центрове в САЩ – националните лаборатории Фермилаб, Аргон, Станфорд, Джеферсон, Брукхейвън, Лос Аламос и.т.н. съвсем НЕ са университети. Вие като американски грахданин за пръв път ли чувате това?? Защо не се допитате до Вашия тъст в Чикаго? А какво да кажем за Max-Planck Gesellschaft в Германия, CNRS във Франция, CNR и INFN в Италия, които също така са национални центрове за научни изследвания, а не за обучение на undergraduates? И това ли го чувате за пръв път?? А пък за CERN – Европейския център за ядрени зиследвания въобще да не говорим (нали вече сте го посещавали).
А Вашата научна дейност в САЩ, с която толкова се гордеете, в кой точно университет я извършихте? Да не би да сме пропуснали сензационната новина, че Световната Банка междувременно се е трансформирала във висше учебно заведение??
4. Мога ли да Ви запитам докога Вие и Вашите подгласници ще се правите, че сте паднали от друга ПАРАЛЕЛНА ВСЕЛЕНА и че не сте чували за четирите основни звена в интегрираната верига НАУКА - ПРАКТИКА: (а) "фундаментални научни изследвания" – това е работа главно на БАН и отчасти на университетите при осигурена БАЗИСНА държавна субсидия; (б) "приложни научни изследвания" – това отново е работа главно на БАН и отчасти на университетите при осигурена БАЗИСНА държавна субсидия; (в) "корпоративно-внедрителска дейност, патенти, иновации" – това вече е амплоата на корпоративната наука, т.е., ведомствените институти под егидата на различните ресорни министерства, и в много по-малка степен е работа на БАН и университетите – при това само при наличие на МАСОВИ ДОПЪЛНИТЕЛНИ инвестиции от държавата и бизнеса ИЗВЪН базисната държавна субсидия (което хич не го виждаме засега); и едва накрая (г) бизнес-пазарна реализация – това пък изобщо не е работа на БАН и университетите, които са институции за знание, а не частни фирмено-търговски бизнес-обединения.
Вашите напъни да сведете науката до ролята й на СЛУГИНЯ на бизнеса, т.е., до чисто развойно-патентна дейност, поразително напомнят класическия социалистически лозунг на другаря Тодор Живков „Науката – непосредствена производителна сила”. Вашата ПАТЕНТОМАНИЯ към науката е точно толкова абсурдна, както ако имате хубаво ябълково дърво, да се грижите и инвестирате само в плодовете и в същото време да сечете стъблото и корените на дървото.
Впрочем, не сте ли забелязали, че нито един НОБЕЛОВ ЛАУРЕАТ по физика и другите природни науки НЕ е получил своята награда за патент? Тези „ахмаци” са се занимавали с ФУНДАМЕНТАЛНИ научни изследвания, които според Вас и Вашите подгласници нямат място в днешната наша Родина, превърната в МУТРО-ЧАЛГАРИЯ благодарение на дирижирания от Вас „неолиберален” АПОКАЛИПСИС на българската нация!
Барак Хюсеинович, голяма част от репликите, които ми приписвате, не са мои. Тази за „феодалните старци” е моя. Казах я отдавна. Дали си връщам думите? Не. Имах предвид определена група от хора. Въздържам се от обобщения.
Ако съм бил рязък, то е, за да обърна внимание върху проблем. А този проблем го има. Едно е да правиш добра наука, друго е да администрираш и да управляваш пари добре. Да, с управлението на БАН има проблем.
Нилс Дален е взел Нобелова награда по физика за практическо откритие - „патентомания”, както й казвате. Измислил е как автоматично да се подава газ към светилните уредби на морските фарове. Маркони също е бил награден заради практически неща. Да, това са изключения. Споменавам ги само, за да ви обърна внимание, че не е добре да твърдим неща с пълна категоричност.
Специално за фундаменталната наука никога не съм говорил това, което ми приписвате. Напротив. Малка държава сме, но не можем да си позволим да останем без институти, които правят фундаментална наука. Теоретични изследвания или астрономически наблюдения - наука, от която няма пряка финансова възвръщаемост, но и никой не иска да има.
Навсякъде по света тази наука се подпомага от държавата. Аз искам да има повече пари за фундаментални изследвания. Въпросът как се управлява БАН в момента няма нищо общо с въпроса за правенето на фундаментална наука.
Познавам Питър Фройнд. Предполагам, че донякъде го познавам по-добре от вас. Все пак ми е тъст.
Orlin
Г-н Дянков,
като министър на правителство след 1989 г. е необходимо да отговорите на следните въпроси:
1. Още ли смятате, че „История на БКП” е наука?
2. Защо сте били изпратен във Виена от Знаме на мира на Людмила Живкова през 1988?
3. Кой финансира преместването ви във Виенския университет, а след това в Свободния Университет на Западен Берлин преди 1989 г.?
4. Каk стана така, че БКП ви пуснаха през желязната завеса преди 1989 за да следвате в гнилия западен свят?
-
Благодаря за вниманието
Re: Orlin
1. Не.
2, 3, 4. Не съм изпратен във Виена от Знаме на мира на Людмила Живкова през 1988 г. От езикова гимназия съм, там има подготвителен клас и завърших средно образование на 19 години, през 1989 г. След това започнах да следвам в Икономическия в София. После заминах за Виена със стипендия оттам.
В заключение:
Нямаше как да насмогна физически, за да отговоря на всички.
Имаше и въпроси какво мисля за интернет форумците на вестник „Сега”. Не е прието гостът да коментира домакините си. Във всеки случай беше доста предизвикателно. Благодаря за тази възможност. Весели празници!