Цветелина е на 25 г. През март е защитила дипломната си работа и вече е магистър авиоинженер. От есента е и докторант към катедра "Въздушен транспорт" на Техническия университет. Въпреки специфичната и интересна специалност Цветелина в момента кандидатства за работа като... учител. И не е единствена.
Не че учителската професия е станала твърде привлекателна и заплатата е скочила до небесата. В случая става въпрос за уникална възможност млади специалисти да влязат в класните стаи за 2 години. Програмата е "Заедно в час" и е финансирана от фондация "Америка за България".
Над 250 души от 8 страни са се регистрирали на сайта, а 20 вече са подали кандидатури. "Заедно в час" ще обучи 30 учители през първия етап, но от фондацията са категорични, че това не е еднократен проект.
Първият етап на набиране на кандидатите е до 15 февруари. 70% от подалите документи са завършващи студенти или хора с под 3 г. професионален опит, а останалите имат опит, но не като учители. Освен от български университети кандидат-учителите идват и от впечатляващи висши училища по света - от Калифорнийския университет в Бъркли, от "Аделфи" в Ню Йорк, Московския университет. Има кандидати от немски и френски университети.
Програмата е насочена към хора без педагогическо образование, но в нея могат да участват и учители. "Специалистите, които търсим, са изявени студенти или вече завършващи с разнообразни специалности. Търсим сериозни успехи в академичната кариера и успехи извън стриктно академичното като обществено полезна дейност, състезания", обяснява Евгения Пеева, която е директор на "Заедно в час". Крайната цел е да подготвят специалисти, които в класната стая да се държат така, че "да няма една секунда в класната стая, в която детето да гледа нанякъде и да се чуди
"защо съм днес тук?"
Погледната отстрани, идеята на програмата звучи почти нереалистично. "Търсим хора с лидерски качества, които искат да се изявяват и да се развиват, да си поставят високи цели и да ги осъществяват", коментира Евгения. Целта на "Заедно в час" е да даде взаимна полза за учителите и за техните ученици. По американски модел, където аналогичната програма Teach for All има над 20 години успешна история, екипът вярва, че най-добрите млади хора трябва да обръщат внимание на образованието и да дават от себе си на учениците, които да спечелят от взаимната работа. В същото време като учители специалистите ще усвоят сериозни умения, които се изискват, за да бъде един учител наистина успешен, и най-важното - да води своите ученици към успех. Затова "Заедно в час" търси нов тип преподаватели, които нарича мотивиращи учители.
Какво означава това? В обучението на кандидатите ще бъде интегриран международно установен модел - "преподавай като лидер". Според този модел са заложени шест основни принципа за това какво означава да бъдеш успешен учител. На първо място това означава да си поставяш високи цели пред себе си и пред ученика. "Независимо къде е ученикът в своите знания - дали е в IV клас и има познания по български език за II, или математическите му способности са за средата на III клас, на този ученик можем да му поставим високата цел той до средата на годината да навакса пропуските си и не само това, но дори до края на учебната година да бъде отличник", обяснява Евгения. Най-важното е да не се поставят ограничения пред децата, че "те толкова могат" или заради определени икономически или социални затруднения на семействата им не трябва да "се затрудняват с допълнителни изисквания". "Напротив, вярваме, че
всяко дете може да постигне
високите очаквания, стига подходящо да се работи с него", категорични са от екипа на "Заедно в час". Децата наистина най-много се влияят от това какви очаквания се поставят пред тях и спрямо това (не) полагат усилия. Ако един учител влезе с ясното очакване и убеждение, че неговите ученици могат да се справят на едно високо ниво, то неговите ученици най-вероятно ще го постигнат, твърдят експертите.
Цветелина се надява след 2 години преподаване да е придобила увереност, да е развила умението си да общува с млади хора, да убеждава и мотивира. "Тези качества ще са ми необходими, независимо дали ще продължа като преподавател или като служител в авиокомпания", казва Цветелина. За нея преподаването е израстване - начин да се научиш да комуникираш с хората, да излагаш информация, да конкретизираш, да вземаш бързи решения, да планираш. "Не мога да съм сигурна, че ще се разбирам с учениците. Имам племенница на 6 г. - с нея се разбирам много добре, със студентите, на които преподавам сега - също, но те са само 2 г. по-малки от мен", обяснява Цветелина.
До края на годината фондацията ще избере университет - партньор за обучение на преподавателите. Три висши училища са изявили желание да участват - СУ, НБУ и Шуменският университет. След това преподавателите и експертите на "Заедно в час" ще изготвят програма, която покрива държавните образователни стандарти по педагогика, психология, методика на преподаването. Това е основата, която бъдещите педагози трябва задължително да придобият. Оттук нататък те ще се учат и как да използват аудиовизуални технологии в училище, как да наблюдават учебния процес. "Основната група преподаватели ще са от университета, а нашите специалисти ще се фокусират върху меки умения, интерактивни техники и мотивационни похвати за работа с учениците", обяснява Евгения. Кандидатите ще преминат и обучение по модела на Teach for All, за да се запознаят как по света се обучават такива учители, които трансформират житейските възможности на своите ученици.
В САЩ 20 г. хиляди млади хора,
завършващи най-елитните университети,
избират това да бъде тяхната първа професионална възможност. Във Великобритания аналогичната програма Teach First е третият най-голям работодател за студентите, завършващи най-престижните университети като Оксфорд и Кеймбридж. Освен това, ако кандидатът е приет за магистратура в един от партньорските университети като Харвард и Станфорд, може да отложи следването си за 2 г., докато е учител, и после да се върне да учи. Участието в тази програма по света прави тези млади хора разпознаваеми за университети и компании след това.
Обучението на кандидатите ще продължи една година на няколко етапа. Първите няколко месеца избраните 30 ще се готвят самостоятелно по материали, изготвени за курса. Отделно ще наблюдават реален учебен процес. След това ще бъдат препитани за наученото. През лятото започва същинската част на обучението. В рамките на 6 до 8 седмици кандидатите ще преминат интензивен летен курс, където практически ще приложат знанията, усвоени дистанционно. Ще бъде организирано лятно училище, където учители и ученици ще се учат взаимно. Успехът на бъдещите учители ще бъде измерен с успеха на учениците им. Освен това ще имат всеки ден лекции. В началото на следващата учебна година започват практика 1 месец и ще преминат държавния си практически изпит. След това започват да преподават реално. С малкия опит в преподаването и без да е преминала обучение, Цветелина си представя преподаването като диалог. "Ще опитам да им привличам вниманието, ще отделям внимание на всеки, ще се шегувам", накратко описва своя метод кандидат-учителят.
Ако бъде избрана, Цвети и другите 29 учители ще бъдат изпратени приоритетно в проблемни училища. Всяко школо в страната може да поиска да му бъде изпратен учител, но експертите са се насочили към
градове в Западна България
Над 10 училища в София, Пазарджик, Благоевград, Враца и други градове вече са изявили желание да имат учител от "Заедно в час". Това означава, че кандидатите ще трябва да живеят две години в съответния град.
Евгения разказва, че е присъствала на среща на директори на училища от Софийска област. "Попитах ги колко от тях смятат, че младите учители могат да бъдат полезни в техните училища. Всички бяха единодушни. Но когато попитах колко са назначили млад учител през последните 2 г., отговорът беше нула", разказва Евгения. Една от причините да няма твърде много млади учители е, че тази среда просто не привлича младите хора. Професията отдавна е загубила престижа си, а заплащането, макар на фона на кризата да е стабилно, все още не е твърде високо. "Заплатите на учителите на "Заедно в час" ще са като стартовите в голяма компания - 1000-1500 лв.", казва Евгения. В зависимост от това каква заплата може да си позволи училището и дали изобщо може, фондацията ще доплаща на кандидатите си, а освен това ще им плаща квартирата и ще дава допълнителни стимули за извънкласните дейности. Учителите ще преподават на деца от V до XII клас, а предметът ще зависи от висшето им образование. Цветелина например може да преподава математика или физика.
-------------------------------------
УТОЧНЕНИЕ:
Фондация "Заедно в час" уточнява, че заплатата на учителите не е 1000-1500 лв., а това е "целият пакет, включващ квартира". Основната заплата на учителите се осигурява от училищата, в които са наети и съответства на стандартите за учителска заплата в българските общински и държавни училища. "Заедно в час" обезпечава извънкласните дейности и инициативи, които развиват учителите, когато училището не може да си позволи това. Първият краен срок за кандидатстване е 15 януари, като ще се наемат само специалисти, завършили висше образование преди септември 2011 г., с квалификация по предмети, които се преподават в училище. Американският партньор е Teach For America.
Не мисля, че е чак толкова оригинална програмата.
Подобни неща са правени от години наред в училище. Помня как - нейде в пети клас трябва да е било - при нас идва в час човек с феноменални качества. Помни, решава сложни задачи, направо познаваше. И това е било много отдавна. Цял час ни говори, а ние го зяпахме. И беше интересно.
Имам приятел, който от много години среща учениците си с какви ли не хора. Антон Дончев, Иван Звездев, Петър и Андрей Слабакови, Веселин Маринов, Даниел Вълчев също е бил, Георги Константинов, Хайгашот Агасян, кембъла, Вели Чаушев...Един час в среща-разговор.
Наскоро им гостува български физикохимик, работещ в САЩ, например. Много беше доволен - за пореден път външният свят влиза при тях.
Така че - има го, даже хората ходят със собствени средства, няма фондация да им го организира. А и те не вдигат много шум. Не им трябва реклама, а полза.
----------------------------------------- ------
Блогът на Генек