:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,203
Активни 332
Страници 8,366
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Уникален експеримент започва в български училища

За пръв път в класната стая влизат лидери от други области на живота
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Пред учениците трябва да се поставят високи цели.
Цветелина е на 25 г. През март е защитила дипломната си работа и вече е магистър авиоинженер. От есента е и докторант към катедра "Въздушен транспорт" на Техническия университет. Въпреки специфичната и интересна специалност Цветелина в момента кандидатства за работа като... учител. И не е единствена.

Не че учителската професия е станала твърде привлекателна и заплатата е скочила до небесата. В случая става въпрос за уникална възможност млади специалисти да влязат в класните стаи за 2 години. Програмата е "Заедно в час" и е финансирана от фондация "Америка за България".

Над 250 души от 8 страни са се регистрирали на сайта, а 20 вече са подали кандидатури. "Заедно в час" ще обучи 30 учители през първия етап, но от фондацията са категорични, че това не е еднократен проект.

Първият етап на набиране на кандидатите е до 15 февруари. 70% от подалите документи са завършващи студенти или хора с под 3 г. професионален опит, а останалите имат опит, но не като учители. Освен от български университети кандидат-учителите идват и от впечатляващи висши училища по света - от Калифорнийския университет в Бъркли, от "Аделфи" в Ню Йорк, Московския университет. Има кандидати от немски и френски университети.

Програмата е насочена към хора без педагогическо образование, но в нея могат да участват и учители. "Специалистите, които търсим, са изявени студенти или вече завършващи с разнообразни специалности. Търсим сериозни успехи в академичната кариера и успехи извън стриктно академичното като обществено полезна дейност, състезания", обяснява Евгения Пеева, която е директор на "Заедно в час". Крайната цел е да подготвят специалисти, които в класната стая да се държат така, че "да няма една секунда в класната стая, в която детето да гледа нанякъде и да се чуди



"защо съм днес тук?"



Погледната отстрани, идеята на програмата звучи почти нереалистично. "Търсим хора с лидерски качества, които искат да се изявяват и да се развиват, да си поставят високи цели и да ги осъществяват", коментира Евгения. Целта на "Заедно в час" е да даде взаимна полза за учителите и за техните ученици. По американски модел, където аналогичната програма Teach for All има над 20 години успешна история, екипът вярва, че най-добрите млади хора трябва да обръщат внимание на образованието и да дават от себе си на учениците, които да спечелят от взаимната работа. В същото време като учители специалистите ще усвоят сериозни умения, които се изискват, за да бъде един учител наистина успешен, и най-важното - да води своите ученици към успех. Затова "Заедно в час" търси нов тип преподаватели, които нарича мотивиращи учители.

Какво означава това? В обучението на кандидатите ще бъде интегриран международно установен модел - "преподавай като лидер". Според този модел са заложени шест основни принципа за това какво означава да бъдеш успешен учител. На първо място това означава да си поставяш високи цели пред себе си и пред ученика. "Независимо къде е ученикът в своите знания - дали е в IV клас и има познания по български език за II, или математическите му способности са за средата на III клас, на този ученик можем да му поставим високата цел той до средата на годината да навакса пропуските си и не само това, но дори до края на учебната година да бъде отличник", обяснява Евгения. Най-важното е да не се поставят ограничения пред децата, че "те толкова могат" или заради определени икономически или социални затруднения на семействата им не трябва да "се затрудняват с допълнителни изисквания". "Напротив, вярваме, че



всяко дете може да постигне



високите очаквания, стига подходящо да се работи с него", категорични са от екипа на "Заедно в час". Децата наистина най-много се влияят от това какви очаквания се поставят пред тях и спрямо това (не) полагат усилия. Ако един учител влезе с ясното очакване и убеждение, че неговите ученици могат да се справят на едно високо ниво, то неговите ученици най-вероятно ще го постигнат, твърдят експертите.

Цветелина се надява след 2 години преподаване да е придобила увереност, да е развила умението си да общува с млади хора, да убеждава и мотивира. "Тези качества ще са ми необходими, независимо дали ще продължа като преподавател или като служител в авиокомпания", казва Цветелина. За нея преподаването е израстване - начин да се научиш да комуникираш с хората, да излагаш информация, да конкретизираш, да вземаш бързи решения, да планираш. "Не мога да съм сигурна, че ще се разбирам с учениците. Имам племенница на 6 г. - с нея се разбирам много добре, със студентите, на които преподавам сега - също, но те са само 2 г. по-малки от мен", обяснява Цветелина.

До края на годината фондацията ще избере университет - партньор за обучение на преподавателите. Три висши училища са изявили желание да участват - СУ, НБУ и Шуменският университет. След това преподавателите и експертите на "Заедно в час" ще изготвят програма, която покрива държавните образователни стандарти по педагогика, психология, методика на преподаването. Това е основата, която бъдещите педагози трябва задължително да придобият. Оттук нататък те ще се учат и как да използват аудиовизуални технологии в училище, как да наблюдават учебния процес. "Основната група преподаватели ще са от университета, а нашите специалисти ще се фокусират върху меки умения, интерактивни техники и мотивационни похвати за работа с учениците", обяснява Евгения. Кандидатите ще преминат и обучение по модела на Teach for All, за да се запознаят как по света се обучават такива учители, които трансформират житейските възможности на своите ученици.

В САЩ 20 г. хиляди млади хора,



завършващи най-елитните университети,



избират това да бъде тяхната първа професионална възможност. Във Великобритания аналогичната програма Teach First е третият най-голям работодател за студентите, завършващи най-престижните университети като Оксфорд и Кеймбридж. Освен това, ако кандидатът е приет за магистратура в един от партньорските университети като Харвард и Станфорд, може да отложи следването си за 2 г., докато е учител, и после да се върне да учи. Участието в тази програма по света прави тези млади хора разпознаваеми за университети и компании след това.

Обучението на кандидатите ще продължи една година на няколко етапа. Първите няколко месеца избраните 30 ще се готвят самостоятелно по материали, изготвени за курса. Отделно ще наблюдават реален учебен процес. След това ще бъдат препитани за наученото. През лятото започва същинската част на обучението. В рамките на 6 до 8 седмици кандидатите ще преминат интензивен летен курс, където практически ще приложат знанията, усвоени дистанционно. Ще бъде организирано лятно училище, където учители и ученици ще се учат взаимно. Успехът на бъдещите учители ще бъде измерен с успеха на учениците им. Освен това ще имат всеки ден лекции. В началото на следващата учебна година започват практика 1 месец и ще преминат държавния си практически изпит. След това започват да преподават реално. С малкия опит в преподаването и без да е преминала обучение, Цветелина си представя преподаването като диалог. "Ще опитам да им привличам вниманието, ще отделям внимание на всеки, ще се шегувам", накратко описва своя метод кандидат-учителят.

Ако бъде избрана, Цвети и другите 29 учители ще бъдат изпратени приоритетно в проблемни училища. Всяко школо в страната може да поиска да му бъде изпратен учител, но експертите са се насочили към



градове в Западна България



Над 10 училища в София, Пазарджик, Благоевград, Враца и други градове вече са изявили желание да имат учител от "Заедно в час". Това означава, че кандидатите ще трябва да живеят две години в съответния град.

Евгения разказва, че е присъствала на среща на директори на училища от Софийска област. "Попитах ги колко от тях смятат, че младите учители могат да бъдат полезни в техните училища. Всички бяха единодушни. Но когато попитах колко са назначили млад учител през последните 2 г., отговорът беше нула", разказва Евгения. Една от причините да няма твърде много млади учители е, че тази среда просто не привлича младите хора. Професията отдавна е загубила престижа си, а заплащането, макар на фона на кризата да е стабилно, все още не е твърде високо. "Заплатите на учителите на "Заедно в час" ще са като стартовите в голяма компания - 1000-1500 лв.", казва Евгения. В зависимост от това каква заплата може да си позволи училището и дали изобщо може, фондацията ще доплаща на кандидатите си, а освен това ще им плаща квартирата и ще дава допълнителни стимули за извънкласните дейности. Учителите ще преподават на деца от V до XII клас, а предметът ще зависи от висшето им образование. Цветелина например може да преподава математика или физика.



-------------------------------------

УТОЧНЕНИЕ:

Фондация "Заедно в час" уточнява, че заплатата на учителите не е 1000-1500 лв., а това е "целият пакет, включващ квартира". Основната заплата на учителите се осигурява от училищата, в които са наети и съответства на стандартите за учителска заплата в българските общински и държавни училища. "Заедно в час" обезпечава извънкласните дейности и инициативи, които развиват учителите, когато училището не може да си позволи това. Първият краен срок за кандидатстване е 15 януари, като ще се наемат само специалисти, завършили висше образование преди септември 2011 г., с квалификация по предмети, които се преподават в училище. Американският партньор е Teach For America.
67
11003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
02 Януари 2011 19:19
Не мисля, че е чак толкова оригинална програмата.
Подобни неща са правени от години наред в училище. Помня как - нейде в пети клас трябва да е било - при нас идва в час човек с феноменални качества. Помни, решава сложни задачи, направо познаваше. И това е било много отдавна. Цял час ни говори, а ние го зяпахме. И беше интересно.
Имам приятел, който от много години среща учениците си с какви ли не хора. Антон Дончев, Иван Звездев, Петър и Андрей Слабакови, Веселин Маринов, Даниел Вълчев също е бил, Георги Константинов, Хайгашот Агасян, кембъла, Вели Чаушев...Един час в среща-разговор.
Наскоро им гостува български физикохимик, работещ в САЩ, например. Много беше доволен - за пореден път външният свят влиза при тях.
Така че - има го, даже хората ходят със собствени средства, няма фондация да им го организира. А и те не вдигат много шум. Не им трябва реклама, а полза.
----------------------------------------- ------
Блогът на Генек

02 Януари 2011 21:39
Не виждам и една причина да се прави такова нещо. Всеки висшист може да запише педагогически профил и там се учи точно как да си учител. По логиката на този проект дори не е нужно да си завършил висше, за да изкараш обучителния курс. Какви са тези паралелни учители? Защо се смята, че професионалният учител няма високи цели?
02 Януари 2011 22:23
Времена на съзнателно отглеждани непрофесионалисти. Авиоинженерът трябва да си авиоинженерства, а педагогът да преподава. Може да отиде в час по физика, да разкаже интересни неща по нестандартен начин, но да се преквалифицира за учител... Защо е загубил години да следва за авиоинженер тогава. Можел е със същия успех да завърши физика педагогически профил. Да не говорим, че за тези 2-3 години ще загуби много от авиоинженерната си квалификация.
02 Януари 2011 22:29
Всичко разбрах, само не вдянах какво точно ще преподават тези високоподготвени пенкилери
А това
Крайната цел е да подготвят специалисти, които в класната стая да се държат така, че "да няма една секунда в класната стая, в която детето да гледа нанякъде и да се чуди "защо съм днес тук?"
направо кърти де що има миффка!
Заключение: а, бе, тука има едни пари за безумни начинания, защо да не ги вземем!?
02 Януари 2011 23:36
... съвсем случайно познато момиче завърши наскоро тази спвциалност в ТУ ... кошмар - ами тя не знае какво е "крен" и "тангаж" ... кой идиот е измислил да пуска такива полуобразовани идиответа при децата .... после се чудели, защо пушели трева ..
02 Януари 2011 23:36
Принципно заплата 1000-1500 лв. предполагат съвсем друга мотивация и квалификация, отколкото 500 лв. Положителен ефект ще има; точно колко голям ще бъде, е важно да се установи, за да се провежда целенасочена образователна политика. У нас разбира се, това няма да се установи, но поне друг ще финансира начинанието. Иначе не се вманячавайте на тема квалификация, в цял свят всеки учи едно, работи друго, харесва трето (има статистики по въпроса). Само при социализЪма диплома значеше професия.
02 Януари 2011 23:40
Положителен ефект ще има; точно колко голям ще бъде, е важно да се установи, за да се провежда целенасочена образователна политика. У нас разбира се, това няма да се установи, но поне друг ще финансира начинанието.

Мъдро!
03 Януари 2011 00:41
...но поне друг ще финансира...

Брей, че откога раздават безплатни обеди?...
--------------------
Туткалчев,

...има едни пари за безумни начинания, защо да не ги вземем?...

Съвсем точно...


____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
03 Януари 2011 01:40
"Заедно в час" търси нов тип преподаватели, които нарича мотивиращи учители.



Сега разбирам защо учениците в Америка се стрелят на поразия в школата.Щото вече не знаят в кой филм точно играят.
03 Януари 2011 06:42
хиляди млади хора, завършващи най-елитните университети
- и старшината в казармата ме насърчаваше сутрин да си оправям леглото "най-идеално", но той, все пак, беше старшина в казармата... нямаше претенции за друго... беше добър старшина, и друго от него не се искаше...

Редактирано от - Правописец Храбър на 03/1/2011 г/ 06:44:47

03 Януари 2011 08:37
Некаква професионална ревност ли се долавя под статията?
03 Януари 2011 08:45
Интересно, ако някоя фондация предложи операциите в болницата да се извършват от непрофесионалисти, но "лидери в своята област"?
Маузер,
лягаш ли?
-----------------------------------------
Блогът на Генек

03 Януари 2011 08:52
У нас всичко е възможно. На такива учители им викаха нередовни едно време. А висшисти без педагогическо образование можеха да бъдат учители по практика единствено.
Още по-парадоксално е, че за да преподаваш във ВУЗ не се изисква да си учил разни работи като педагогика, психология, методика на преподаването и пр. То и затова университетското ни образование е таквоз, не че средното е прокопсало.
03 Януари 2011 09:29
Няма да има никакъв положителен ефект високата заплата, защото тя ще отрови съзнанието на останалите учители, които са положили сто пъти повече усилия, а сега им казват, че нямали високи цели.
03 Януари 2011 09:39
ами тя не знае какво е "крен" и "тангаж" ...

"Курс" ако знае - значи за учител става


Аз съм със смесени чувства за този "експеримент". Ние също сме имали в гимназията такива учители, работеха на хонорар, а не на щат. Били са прекрасни хора, едни от най-любимите ми. Това, че си взел изпит по методика, само по себе си не те прави добър учител, а има много хора с призвание, които по този начин биха дали много на учениците. Но начинът, по който се организира описаната инициатива, определено не е добър. Най-малкото заради драстичните разлики в заплащането.
03 Януари 2011 10:20
Ами, защо хората се блъскат 4-5 години да учат педагогика или математика, или физика - то и със завършване на някое курсче ставало.

Аз съм икономист, но когато направят подобна програма за пилоти на граждански полети искам да се пробвам

П.П. Мисля, че нашето образование е западнало достатъчно, че и да си правим гаври с него. Нека "братята" да си провеждат експериментите в УСА. И както се каза по-горе - нашите ученици може да са всякакви, но поне не влизат с автомати в час и не избиват съучениците си !!!
03 Януари 2011 10:38
Тези са решили да усвоят парите и ще го направят.Лошото е че дори не се опитват да ни убедят качествено в проекта си.А можеби и не могат, за това ни омайват със заплатите.На времето така подлъгаха военните да стават таксиметрови предприемачи.Раздаваха им при напускане на службата по нам колко си заплати, дано се отърват от тях, а после си ги прибираха като им даваха таксиметрови коли бизнес да въртят.То ако така от всяко дърво свирка ставаше... Шофьорите които знаеха как се прави нямаха тази привилегия.От тогава нямаме нито армия, нито таксита.Де да видим експеримента с образованието.
03 Януари 2011 10:40
Като чуя за лидери и лидерство в училище и спирам да чета.
Един учител трябва да обучава ученици - да им дава знания. Ако тръгне да прави "лидери" значи не е учител.
Не е лошо да има водачи /такива е имало, има и винаги ще има/, лошо е на сила да правим някого "лидер" и да му внушаваме и вменяваме т.н. "лидерско поведение".
03 Януари 2011 11:01
Интересно, ако някоя фондация предложи операциите в болницата да се извършват от непрофесионалисти, но "лидери в своята област"?
Маузер, лягаш ли?

Ами ако непрофесионалистът е положил изпит пред комисия мога да му доверя да ми измери кръвното или да ми предпише лекарства срещу настинка. Все пак от тези непрофесионалисти май не се очаква да изпитват децата, нито пък ще участват в изпитни комисии. Какво сравняваш дейност която по същество не е същински учебен процес със операции. То всичките ескулапи по цял ден операции правят. Ако съм настинал ходя при джипи-то, не при хирург. И без съмнение получавам по-професионална помощ за конкретната си болежка.
03 Януари 2011 11:29
Аз определено не мога да съм авторитет, търся работа...
Смятам, че европейското и американското училище не е по-добро от българското. Не че съм учил в западно училище, но такива работи съм чел. Българското явно има нужда да бъде по-уютно, но за голямо съжаление този уют го няма и на запад, въпреки че от там идват парите, които са нужни за да е свободен човек, но пък съм си мислел, че за да се образова човек не бива да е зависим, защото фактите се изопачават от това с кого си обвързан, който те храни и т.н. ти подреждаш фактите в негова полза.
Остава да се търси работа, която да не ти променя вярата, но това е все по-трудно...
А тази програма не се съмнявам, че е с добри мотиви, но за съжаление няма да помогне, дано да не е така...
03 Януари 2011 11:38
Научих за тази инициатива преди около месец. Въпреки някои резерви, мисля че идеята е доста свежа и може да даде добри резултати, ако зад нея стоят искрени подбуди. Всъщност, до колкото си спомням, самата аз съм я предлагала тук преди доста време. В UK още преди 4-5 години поне беше в действие национална кампания по набиране на кандидати. Стимулите, поне според моите представи, бяха привлекателни. Разликата между тази инициатива и британската е, че там учители /пак временно - за 2 год./ стават утвърдени специалисти, а не студенти или току-що дипломирали се висшисти от различни професионални области. И тези утвърдени специалисти преподават точно това, по което са експерти, а не свързани по някакъв начин с професията им дисциплини, без те да са им основната област на експертност.
Отговор на един от въпросите, който може би вълнува някои от участниците тук и то с основание

Програмата не „краде” ли свободни позиции от учители, които се нуждаят от работа?


Не, идеята на програмата е да привлече мотивирани и талантливи млади учители точно на местата, където липсват кандидати за учители и където те са най-необходими.

Ако имате въпроси, на които не е отговорено на сайта на "Заедно в час" http://zaednovchas.bg/ Натиснете тук
това е имейл адресът: info@zaednovchas.bg
ПП Нямам лични интереси да хваля или разпространявам програмата, просто харесвам идеята.
03 Януари 2011 11:46
Аз пак да попитам, щото така и не става ясно: като какво ще преподават въпросните високоподготвени индивиди? Особено на деца в началното училище: четене, писане, смятане? Или някакъв вид всичкология? Един вид: да си поговорим, деца, за живота!
03 Януари 2011 12:05

Маузер,
Все пак от тези непрофесионалисти май не се очаква да изпитват децата, нито пък ще участват в изпитни комисии.

Задачата на учителят да образова ли е или да създава йерархия?
И каква е задачата на тия "учители" - щом ще правят нещо, ама няма да отговарят за резултатите?
Туткалчев -
----------------------------------------- --------
Блогът на Генек

Редактирано от - генек на 03/1/2011 г/ 12:07:15

03 Януари 2011 12:07
Генек, не мога да разбера какво означава твоята реакция.
03 Януари 2011 12:10
А, извинявай, ти промени емотикона!
03 Януари 2011 12:35
***
Имаше няколко въпроса от съфорумници, които щяха да се превърнат в реторични, ако всички бяха продължили да бъдат тесногръди.

Какво точно ще преподават тези учители? - Ами ще преподават по предмети, през които са минали по-обстойно по време на своята специализация - в конкретния случай математика и физика. И макар да е завършила авиоинженерство, се предполага, че ще успее да си припомни материала от 6. или 9. клас.

Защо ще става преподавател вместо да се развива в специалността си? Това е лично решение, аз от своя страна не бих го направил. Притеснителното в случая е, че хората, които ще преподават на деца, няма да го правят заради удоволствието от преподавателската дейност, а ще го правят, за да развиват управленски качества .


С какво тези преподаватели са по-добри от старите, истински преподаватели?‌ Никой не твърди подобно нещо, но новите преподаватели ще се пращат там, където старите са се провалили или не искат да отидат - колкото и да ги боли, така стоят нещата.

Защо те ще получават 1000-1500 лв заплата?‌‌ Като цяло идеята на инициативата е млади хора да навлезнат в образователната система. Първо, защото не ги е налегнала преподавателската летаргия и второ, защото мисленето им е по-близко до това на учащите. Надеждите са, че освен обичайните учителско-ученически взаимоотношения ще навлезнат и приятелски такива, които от своя страна ще направят процеса на учене далеч по-приятен. За да бъдат привлечени млади хора, уви, трябва да им се предложи високо възнаграждение - в противен случай никой не би теглил една 2. годишна майна на това, за което се е бъхтил 5 години в университета.

Редактирано от - sybil на 03/1/2011 г/ 17:44:06

03 Януари 2011 13:08
новите преподаватели ще се пращат там, където старите са се провалили или не искат да отидат

Спомних си за едно място, където старите преподаватели и се провалиха, и не поискаха да отидат /останат/ - в едно пазарджишко село, дето им навряха по двадесетина ромчета в клас. Ето едно чудесно място за себедоказване на младите ентуасиасти - да понаправят малко лидери от братския етнос, а ведно с това могат и да ги поинтегрират.
А що се отнася до това, че нямало млади хора в образованието - ами адресатът е Тотю Младенов - когато започне да пенсионира учителите на 45-50 години като полицаите, тогава и в класните стаи ще се завъдят млади учителки, пък може и някой мъж да се излъже да стане учител...
03 Януари 2011 13:11
Хайде сега записукаха авангардистите...
Цялата тази работа е замислена от хора, които очевидно не са влизали в класна стая, откакто са завършили образованието си, и хабер си нямат от реалните проблеми в училище. Ще пращат някакви високообразовани пенкилери без капка опит в проблемни училища! Та там учениците ще им скрият шайбата за нула време и повечето ще търтят да бягат още на втората седмица.
Спомням си един девиз от фейлетоните на Илф и Петров: «Позор срывщикам кампании за борьбу по выполнению плана организации кампании борьбы»
03 Януари 2011 13:32
Ами ще преподават по предмети, през които са минали по-обстойно по време на своята специализация


Михал,
***
По тази логика нека да вземеме леля Мара, чистачката, да им преподава трудово, някое "ромче", което са изпъдили от Испания - да преподава чужди езици, бай Киро, кварталния пияница - химия и т.н.

Педагогиката е наука !!! Но, явно доста хора тук са имали за учители хора като гореизброените и си мислят, че да се правят "експерименти" с бъдещето на децата ни е много забавно...

Редактирано от - sybil на 03/1/2011 г/ 17:46:19

03 Януари 2011 13:36
Ами и аз да попитам в унисон с мнозина... "То убуу, че ще се преподават лидерски умения, знания, стремежи и т.н. Ама тез умения дали не ги има у мнозина наши учители, които не са участници в таз "лидерска програма"? Нашите учители (колкото и малко да са те, НО такива със съответните знания ги има) не биха ли могли да направят изискуемите условия съответни на целите на програмата, ако са обвързани със съответните условия и обратен контрол? НадПЛАТА и стриктно спазване на изискванията, ведно със личен чар, педагогически умения, заинтересованост, всеотдайност и т.н." Подобни неща ги има из доста училища по страната. На прима виста: Немското посолство подкрепя и подпомага паралелки за изучаване на немски език, като след успешното завършване на 3-4 год. курс (програма) на учениците им признават входящ изпит за немски университети... Ама самите учители са "подбрани" и "подкрепяни", защото са пета колона...

03 Януари 2011 13:38
И аз не съм достатъчно убеден, че някви висококвалифицирани зубрачи биха се озаптявали по-добре от наистина амбицирани и целеустремени хора. Нека подборът бъде не спрямо това, колко 6тички си изкарал в университета, а спрямо това колко дълго можеш да седиш, докато има огън под гъза ти. На теория обаче амбицирани и целеустремени се припокриват с висококвалифицирани. Ще се види.

В този ред на мисли, нека разкажа историята на един приятел, който реши да изкара практиката си по педагогика в 133 СОУ. Та там, на първия си учебен час, влиза този мой приятел и се представя : 'Здрасти на всички, аз съм Жожо'. Минали някви минути и при него се появило едно от децата (били 6. класници) и му казало : ' Жожо, искам да знаеш, че ще ти проваля часа, ама много ще ти го проваля' (хаха, какво детенце само). Наш Жожо се хванал за главата и единственото, което му дошло било да се приближи до него и да му каже на ухо : 'Виж, аз не съм ти обикновен преподавател, ако ти ми провалиш часа - ще те хвана отвън и ще ти еба майката'. ХАХАХА, леле, паднах от смях като ми я разправяше тая история. Естествено, детенцето подвило опашка и си седнало обратно на мястото. След това даже строявало непослушниците и ги карало да слушат Жожо. Та децата си рисували тези два месеца с голям кеф и едвам се разделили с въпросния Жожо. Хепи енд.
03 Януари 2011 13:42
Михал,
ако някой "Жожо" посмее да каже нещо подобно на моето дете в училище, то хепи енд няма да има, а той ще се храни до края на живота си с тръбичка
03 Януари 2011 13:42
Е, ако ще е такава педагогиката - с един чук и една майка - става!
03 Януари 2011 13:49
Еми нека въпросният квартален пияница и цигането минат съответната комисия, съпътстващия не-знам-си-колко-месечен подготвителен курс. Не принизявай госпожицата до тяхното ниво, плийз. А аз какво мога да кажа на такива като теб, освен че по математика научих толкова от леля си, която впрочем е завършила математика, колкото и от учителката ми по математика. Брех, верно съм ненормален...
03 Януари 2011 13:54
Тъй ще да е...
03 Януари 2011 13:57
xlord,

така, така, предполагам, че и забележка на детето си няма да направиш... Впоследствие казах, ако не се лъжа, колко добри приятели си станали и с какъв кеф детето се учило. Та, моля, ако това е било твоето дете, не карай Жожо да се храни през тръбичка - не за друго, но детето ще ти се обиди..
03 Януари 2011 14:00
И аз научих доста неща за химията от един механик в Хабаровск (например как може да отделиш от смес на керосин и спирт спирта), но това не го прави човек, който да може да преподава химия
03 Януари 2011 14:23
Туй знание за спирта е много полезно. Всички ученици трябва да го получат, щото знае ли се кога може да се окажат без спирт?
03 Януари 2011 15:05
Както и да го въртиш, един съкратен учител или току-що завършил висшист, който иска да стане учител, няма да си намери работа, за да може да работи "лидерът". Щели да обучат за 2 г. някой човек на умения, които той после щял да прилага в другата си работа. Не е ли по-смислено да се назначи този, който може до края на живота си да е учител?
03 Януари 2011 16:13
Задълбочих се в наличните онлайн материали /и български, и чужди - за посестримите програми в САЩ, Великобритания и Германия/ и съм вече напълно убедена, че идеята съвсем, ама съвсем не е малоумна. Нещо повече, тя е толкова вдъхновяваща, че съжалявам, че не мога да кандидатствам и аз - не влиза в плановете ми да сменям мястото си на живеене.
Васик, дипломирани учители, и то без ограничения на възрастта, също могат да кандидатстват по програмата - стига да са готови да живеят за две години в социално, икономически и етнически трудни райони, да работят с демотивирани/"трудни" ученици/демонстриращи ниски академични резултати, стига да да имат необхдимите личностни качества и най-вече да притежават искрата, която има силата да запалва другите.

Ето тук 8 видео-клипа Натиснете тук

ПП. Подкрепата от страна на бизнеса /финансова, морална и чрез осигуряване впоследствие на престижни работни места за всички участвали в програмата /, подкрепата от страна на държавната власт /няма как някой да бъде допуснат до класната стая, ако държавата не подкрепя начинанието/, подкрепата от страна на престижни университети /с експертна помощ, учебни програми, отскрочка при прекъсване на обучението, признаването на качествата и опита при кандидатсване в магистърски програми - всичко това, смятам, е първото официално признаване, че учителската професия е сред най-трудните професии с най-много изисквания към ЛИЧНОСТТА на учителя.
03 Януари 2011 16:35
Жана, има ограничения във възрастта, точно в клипа се казва. Отворих сайта на програмата, за което съжалявам. Без значение дали идеята е малоумна, тя е неподходяща за България, защото и без това има безработица. На какво ми прилича това? Един ден изненадващо уволняват учителка и назначават на нейно място млад мъж. След 6 месеца той си тръгва, трябвал му стаж в това, което сега наричат Магнаурска школа. За него се обадили отгоре, затова го назначават. После върнаха учителката.
03 Януари 2011 16:54
"Програмата е насочена към хора без педагогическо образование, но в нея могат да участват и учители. "

Ама че работа. Че кого тогава ще мотивираме за учител? Или вече няма нужда да се учи за учител?

Всъщност изглежда страхотно и интересно. Но може да има трайни негативни последици, защото учи децата и учителите на съвсем "други" неща:
Значи единия колега за 1500 ще преподава "авиация" - интересни неща, без изпит, а другия, за 500 - математика и физика, и ще преподава и прави тестове, ах гадняра му с гадняр?

Защото истината е, че програмата на МОМН е разчетена до минута и място за кръжоци НЯМА!

Този експеруимент вече е правен. Да, в избрани случай ще работи.
Не, той е принципно погрешен за обща практика в момента.

Т.е. няма да решаваме проблемите в образованието, а ще се залъгваме с експерименти.

Е добре, какво показва отсега края му?

Че със заплата 1500 може, а с 500 не може?

Това го знаем. Друго?

А това с "лидерите" май пак го пробутва НБУ или подобни. Имаше и един даскал по психология, който навремето уволних от едно училище, защото не си гледаше работата, а четеше "Адам и Ева" и срещу десет лева се опитваше да учи по-опитните от него.

Всеки да си гледа работата!
03 Януари 2011 17:01
Жана22

Идеята е чудесна за страни, където учителите и преди нея са на почит и с добро заплащане.

Това е.

Ние не сме тъпи и разбираме, че е добра там, но тук тя води до ДИСКРИМИНАЦИЯ!

Освен това ТАЗИ ИДЕЯ ПРОТИВОРЕЧИ на степенната система на учителите, нали все пка имя някакви правила йерархия, уважение и т.н. и е НЕЗАКОННА според Кодекса на труда:

Сега излиза, че по всяко време парашутисти ще влизат, а директра ОЩЕ ПО ЛЕСНО ще върти списък-образец 1 и ще уволнява неудобни, като играе с щатните часове?

Абсурд!

Ще разгони и малкото добри учители, а 6-месечните ще си всемат стажа и ще се пръждосат към МОН и РИО и други МИНИСТЕРСТВА.

Кръжок - да, но нищо друго!


03 Януари 2011 17:08
И още нещо Жана22

"най-вече да притежават искрата, която има силата да запалва другите"

Ама как срещу 1500 ще запалиш искра у онзи за 400?

Това е ЛИЦЕМЕРИЕ! Това е безумно!

Това означава, точно в малките райони да останат без работа и малкото останали там учители (каквато-ще да е квалификацията им)!

Това е ПРОТИВОПОСТАВЯНЕ!

Жана22
Има КОДЕКС НА ТРУДА.

Единствения закон пред който всички трябва да са равни!

Не може с никакъв конкурс да уреждаш ДИСКРИМИНАЦИЯ!

Е добре де, аз в село Х не съм гениелаен примерно, но имам "Физика и математика" СУ, преподавам Физика и математика.
Идва за 2 години Джони по програмата.

Аз емигрирам, какво става там след 2 години?



03 Януари 2011 17:23
"новите преподаватели ще се пращат там, където старите са се провалили или не искат да отидат"

Преди време МОН лансира идеята да назначава (т.е. УРЕЖДА) провалилите се директори като зам директори (?) та да се учели.

Това с лидерите е същото.

НБУ и Игнатов пробутват провален вече модел на едно много голямо софийско училище. Оказа се, че след 10 години лидерски експерименти 30% от лидерите там са роднини, правеха се тайни конкурси за лидери в затворен кръг от лидери и просто се крадяха пари.

И всичко се провали с гръм и трясък. Нищо не остана

Та там се въргаляха книжлета за лидери и конкурси за лидери.....

Всичко потъна в прахта, и сега Игнатов се опитва косвено да пробута всичко това отново .....
03 Януари 2011 17:24
Васик, да си призная и аз първоначално имах споделените по-горе притеснения, но като изключим довода, че сме способни всичко да побългарим, другите ми резерви постепенно отпадат. Наистина в някой от клиповете, пък и на много места в сайта се говори за млади хора, но в секцията "Въпроси и отговори", линк към която дадох, изрично е записано това

Има ли възрастова граница за кандидатите за учител на Заедно в час?


Не.



Уви и аз зная за реални случаи на "освободени" специалисти, за да бъдат назначени /с протекции или не/ обучавани от Бюрата по труда "специалисти", чиято заплата не се поема от работодателите. На всичкото отгоре, първоначално тези нови кадри са били добросъвестно обучавани от старите, които бързо стават излишни. Това се случи и с мои близки хора /въпреки че не ставаше въпрос за програмите на Бюрата по труда/и не отричам, че това е потенциална опасност и може да бъде използвана от недобросъвестни директори, които дори не се отличават с много ум и ловкост в машинациите . Ако, обаче, конкуренцията между новите и старите кадри е единствено базирана на личностни качества и подготовка, водещи до скок в мотивацията и академичните постижения на "нежелани" ученици, училища и райони - ами нека тогава по-добрият да победи. Дори и да става въпрос за 2 години. Няма да е проблем следващ учител да пристигне след първия със "срок на давност" 2 год и така дълго време, ако това е в интерес на общността и учениците. Това, че стимулите от програмата, както и критериите за подбор не се прилагат повсеместно за всички учители в българскто училище е проблем на нашите правителства досега и държава, а не на тази организация, която е /поне обявена/ като неправителствена.
Интересно ми е как ще ми бъде отговорено от страна на фондацията относно съвсем реалналната опасност от противопоставяне на работещите в училището учители и новите надъхани лидери /независимо от това правото на чия страна е: независимо дали старото е носител на ретроградното, инертното, а новото на свежата нова "кръв", идеи и светоусещане или старото е непреходна ценност, покрита с патина, която само трябва да бъде излъскана, за да блесне, а новото е носител на разрушителната напориста младост, самонадеяност, непрофесионализъм и нихилизъм/
03 Януари 2011 17:32
***

"Цветелина например може да преподава математика или физика."

По закон не може да преподава това, ако няма именно учителска правоспособност.

Точка. 9-10 специални предмета, а не космическа и т.н. физика.

Иначе по закон директора е длъжен да я уволни и да назначи правоспособен учител.

Точно опредлени неща по закон дават право, не самомнението и.

Та тази програма означава именно нови дела из съдилищата, и всички съкратени учители, чиято кариера ще бъде провалена с тази програма де факто ще ги спечелят.

Законът трябва да е над всичко!

Редактирано от - sybil на 03/1/2011 г/ 17:39:56

03 Януари 2011 17:36
Жанна22, надявам се да не разбия илюзиите Ви, но не знам просто, а съм бил експерт по дела в съда именно с абсурдни преценки на директори и МОН за нечия квалификация.

Всяко нещо трябва да има граници, а Вие като родител трябва да знаете, че експериментите с деца без писмено съгласие на ВСЕКИ РОДИТЕЛ поотделно СА ЗАБРАНЕНИ!

Т.е. ще се окаже, че има подбор, изпити и конкурси и за ученици, защото на общо сонование не може да има експерименти.

Това развързва ръцете на администрацията и е вредно за децата. Те ще лъжат за същността на експериментите и резултатите, за да оправдават средства, защото иначе ще ги връщат.


Тая статия е много смешна.
03 Януари 2011 18:22
Резултатът от цялото това свещенодействие е да има много вожд, малко индианец.
03 Януари 2011 18:45
"Ако съм настинал ходя при джипи-то, не при хирург."
Абе да, ама джипито ти е учило 6 години за да стане джипи.
А не е примерно инженер, минал допълнителен курс.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД