"На този етап Брюксел не може да подпомогне финансово България при евентуално разпространение на птичи грип. Можете да се ползвате от ветеринарния фонд за справяне с подобни болести едва след членството ви през 2007 г.", предупреди вчера еврокомисарят по здравеопазването Маркос Киприану.
В прав текст той ни посъветва да се готвим за тежка борба с грипните пандемии, включително и с евентуално разпространение на птичи грип. Съветът му към здравното ни министерство бил да подготви национален план за борба с този вид заболявания. Според Киприану това ще бъде приоритет в работата и на самата Европейска комисия през следващата година. До края на месеца правителството трябва да разгледа подобен план с разписани мерки, припомниха от МЗ.
Еврокомисарят похвали България, че реагира съвсем адекватно срещу ограничаване разпространението на птичи грип, и то в синхрон с европейските изисквания. Преди ден Еврокомисията спря вноса на живи птици от Турция. До вчера не бяха взети мерки спрямо Румъния. Заразата, докладвана там, не е от птичи грип, смята еврокомисарят. Ако има промяна, ще реагираме, каза Киприану.
Според еврокомисаря ЕК има сериозни забележки в неговата област, като най-големият пропуск, който ще бъде отбелязан в доклада на комисията в края на месеца, е забавеното приемане на закона за ветеринарно-медицинската дейност. Българските му домакини го уверили, че до края на седмицата той ще бъде приет. В петък пристига еврокомисарят по разширяването Оли Рен.
Според здравния еврокомисар страната ни се бави и с приемането на законите за ветеринарния контрол и за защита на потребителите, както и с изграждането на ветеринарни постове на границата, които да следят вноса на животни и животински продукти.
|
|