Адвокатите се противопоставиха на проектопромени в закона за адвокатурата, внесени от депутата от НДСВ Валентин Милтенов и поддържани от Министерство на правосъдието.
Във въпросните изменения се предвижда да падне изискването за чуждите адвокати, които трайно са се установили да работят в страната, да владеят български език, когато се явяват в съдебна зала. Освен това се предлага за чуждите адвокати да се намали от 3 на 5 г. времето, през което са учили право. Аргументите на вносителя са, че това е изискване на Еврокомисията по линия на облекчаването на свободното движение на хора.
При приемането на новия закон за адвокатурата преди една година бяха предвидени множество текстове, които уреждаха процедурите, по които адвокати от ЕС ще могат да се явяват пред българските съдилища. Там бе заложено, че ако те се явяват еднократно, инцидентно няма нужда да знаят български, но ако се установят за трайна практика, това ще е задължително.
Според българските адвокати предложението за отпадането на това изискване е неприемливо и в много от страните от ЕС чуждите адвокати трябва да знаят и ползват в съдебна зала местния език.
Междувременно вчера Софийската адвокатска колегия празнува 108-годишнината от създаването си в присъствието на целия магистратски елит.
"Освен това се предлага за чуждите адвокати да се намали от 3 на 5 г. времето, през което са учили право. "
Предлагам да се увеличи от 5 на 10 години учебното време на българските журналисти, та току виж се научили да пишат.