:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,284,686
Активни 271
Страници 15,378
За един ден 1,302,066

Двоен стандарт при профилактиката срещу рак

Някои онкодиспансери в страната връщат жени, които са дошли да си направят профилактичен преглед за рак на гърдата, алармира Станка Андреева от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ). Жените в различните региони на страната не са равнопоставени - в някои диспансери могат да бъдат прегледани безплатно и без талон от личния лекар, в други - не, установи проверка на "Сега".

От пловдивския онкодиспансер обясниха, че няма проблем жената да отиде и да си направи безплатен преглед, а при съмнения - и мамография. Във Варна положението е същото, но рано сутрин се раздават номера за прегледите през деня. Във Враца обаче отговориха, че профилактичнте прегледи са приключили и че те се правят само няколко месеца в годината. В Благоевград пък още нямат яснота ще правят ли изобщо профилактика по повод националната кампания за борба с болестта през октомври. А от онкодиспансера в Хасково признаха, че от 3 години не правят профилактични прегледи. Онкодиспансерите в страната са 12.

Диспансерите са длъжни да правят профилактични прегледи, но това дали пациентът ще плаща или не зависи от мениджърския екип, обясни д-р Емилия Лолова от здравното министерство. Понякога им отпускаме консумативи за мамографии, но когато ги свършат, е възможно да искат пари от пациентите, допълни тя. Диспансерите се финансират от общините. От тази субсидия също зависи дали пациентът ще плаща или не. Понякога отделяме за профилактика от други пера, обясни директорът на столичния диспансер д-р Асен Дудов. Въпреки че идеята на наредбите не беше такава, хората от различните градове наистина са неравнопоставени, призна Лолова.

По-сигурният път за преглед за рак на гърдата е да се вземе талон от личния лекар, който може да прати жената на гинеколог, а той - на мамолог. Преглед може да се направи през цялата година, но заради кампанията жените обикновено се сещат за това през октомври. Тогава опашките са най-големи. Допълнителни талони на джипитата за прегледи обаче не се отпускат.



СТРАТЕГИЯ

Истинска скринингова система в България няма, коментира проф. Черноземски. Това, което се прави, е купуване на апарати, филми за мамографии, които не са достатъчни, и курсове за лекари. За да има ефект, трябва да има планов скрининг, т. е. да се регистрира населението в рисковите групи, всеки гражданин да бъде уведомен за датата на прегледа, той да се провежда в служби извън болниците, да се води отчетност и при откриване на злокачествено образувание да се оперира веднага, а не както сега да се чака с месеци, смята проф. Черноземски. На млади жени под 25-30-години не е добре да се правят мамографии. Такива изследвания трябва да се правят главно на жени от 50 до 69 г. през неколкогодишен период, а не ежегодно. Това не се отнася за жени, които имат оплаквания или са предразположени.
2
1013
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Октомври 2005 00:23
Понякога им отпускаме консумативи за мамографии, но когато ги свършат, е възможно да искат пари от пациентите, допълни тя.
Значи консумативите винаги са свършили.
12 Октомври 2005 14:38
Защо не си поприказваме малко и за двойния стандарт на цялата политическа власт съставена от чужденци и обикновените труженици-овцете?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД