Полски Тръмбеш е град, колкото и странно да звучи това. Малък, но известен. Прочут е най-вече с това, че е повод великите партийни лидери на България да си мерят процентите и изборните резултати по него.
На местните избори през 2007 г. тогавашният премиер Сергей Станишев оправда загубата на БСП в София с това, че са спечелили Полски Тръмбеш. През 2009 г. в изборната нощ бъдещият премиер на България Бойко Борисов натри носа на Станишев и повтори многократно, че Полски Тръмбеш вече принадлежи на ГЕРБ.
Почти две години след това се оказва, че Полски Тръмбеш е ничий. Няма никакво значение кой го управлява. Безработицата в момента е над 16% по официалната статистика на кметството, а по улиците на града щъкат основно пенсионери, местни роми и служителите в общинската администрация.
Градът, който има 5000 жители, се издържа от пенсионерите. Такава е съдбата на повечето малки населени места в България. Възрастните хора са единствените, които имат постоянни доходи и могат да си позволят да седят по кафенетата. С техните не високи доходи се отглеждат и внуците, а безработните родители ходят инцидентно да работят на черно за ниски надници в големите градове.
Магазинчето с надпис "Подаръци" е отворено още от 9 ч. сутринта, но в него до обяд са влезли хора, които искат да поздравят с "добър ден" 44-годишната продавачка Нина. Няколко пухкави мечета, пластмасови играчки, камара джунджурии и кофи с натопени цветя са основният капитал на магазина.
"Аз работя в сферата на търговията в Полски Тръмбеш от 21 години. Никога досега не е бивало така. По времето на Луканов и Жан Виденов имах повече оборот. Последното
подаръче, което продадох, беше едно мече на празника Св. Валентин,
а оттогава мина доста време. Основно продавам карамфили. По тяхната бройка може да се разбере какво се случва в града. Обикновено купуват по едно цвете за рожден ден, а две за погребение. Средно по 50 карамфила продавам на месец. Моята работа е да си изкарам наема и да си платя осигуровката. Храним се с това, което изкараме в градината, и с някоя и друга кокошка. Пари от магазина не изкарвам. Не си взимам дори дрехи от него. Износвам дрехите на дъщеря ми, която се ожени и замина с мъжа си да живее в Париж. Ма знаете ли как добре си живеят там. Роди съвсем безплатно, а тук щяхме да дадем най-малко 800 лв. Бащата работи и осигурява и тримата. Чудна работа. Хич да не ми се връща тук. Вечер рева за внучето, ма...", споделя Нина.
Жената е една от 30-те търговци в града, които се борят ожесточено да правят бизнес. Най-омразният от тях търговски обект е наречен "безмитния магазин", който подбива цените на останалите и продава по няколко артикула на седмица. Оказва се, че така наречената "безмитна" зона е търговски обект, зареден предимно с китайска стока - от Илиянци. Магазинерките в него подбиват цените на останалите, като пускат блузки по 2-3 лв., а другите страдат с "надути" цени от 4-5 лв.
"Откакто ГЕРБ пое управлението на България, в общината не са се случили много положителни неща. В момента работим с 35% намален бюджет. Най-същественото от управлението им е, че закриха една прекрасна болница, която беше ремонтирана и обзаведена изцяло. В нея работеха 11 специалисти, които сега отидоха в болницата в Бяла. От регионалното министерство без никакви обяснения ни спряха 1 млн. лева, с които трябваше да бъдат асфалтирани улиците на Петко Каравелово. Кандидатстваме и по програма за развитие на селските райони с проект за 5 млн. лева, но нещата се бавят, разказва зам.-кметът на Полски Тръмбеш Тотка Янева. Болницата е имала четири отделения - детско, АГ, неврологично и вътрешно отделение. Там е работил дори един анастезиолог. Според Янева едно от най-тревожните неща в общината е това, че
една линейка трябва да обслужва 15 000 души
На никаква помощ не разчита и 58-годишният Димитър Иванов. От края на ноември миналата година той е останал и без социални помощи. Шлосер е с 38-годишен стаж, но бил съкратен. "От помощите си спестявах по малко пари. Сега все още имам да си купувам по един хляб на ден. Той струва 90 ст. Като гледам портмонето, май ще имам за още една-две седмици. После... при Оня - горе на небето. Па може и за долу да сме. Ще видим", казва Димитър. Според него безпаричието кара хората да реагират по различен начин - едни стават религиозни, други философи, трети превъртат, а има и такива, които си остават никакви. "Според мен това момче в Сливен, дето искаше парите в банката, беше изперкало. Лошо е, че много като него ще решат, че това е единственият начин да си оправиш живота и да намериш пари", казва Димитър. С гордост той споделя, че за националния празник на България 3 март си купил една бира и си направил пържени кюфтета от четвърт купешка кайма.
Много показателен за жизненото ниво в града е фактът, че един от малкото юристи в областта, който в момента е адвокат, гладува. "Аз нямам почти никакви клиенти, но и нотариусът няма. Хората отдавна престанаха да се развеждат заради високите такси, а при делбата на имотите се разбират помежду си, за да не плащат скъпо", доверява адвокатът, докато се препича на слънце на площада в Полски Тръмбеш. Компания му прави бившият зам.-началник на полицията. Адвокатът е на 45-години и е пенсионер, щото е работил и в полицията. Колегата му също не е притеснен финансово, тъй като е успял да вземе 20 заплати от държавата и сега получава и тавана на пенсиите. Според нас не е редно хора, които са взели толкова от държавата, да остават на чиновническа служба, а трябва да търсят реализация в частния сектор, споделят бившите ченгета. Те с неодобрение гледат към съседната маса, където кафе пият новият шеф на РПУ-то и негов униформен подчинен. Тоя само се надува, че дошъл от ГДБОП-а и ще разбие селяните, ма е голям смешник, хихикат бившите ченгета.
Към община Полски Тръмбеш особено отношение има и сегашният министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. В това градче е роден известният певец Веселин Маринов, който от сърце възпя в химн "родната полиция".
Преди изборите през 2009 г. Цветанов ходи на гости с певеца при родителите му. Тогава Цветанов се похвали, че майката и бащата на Маринов традиционно гласуват за БСП, но вече ще гласуват за ГЕРБ.
Цветанов, който в момента оглавява и предизборния щаб на ГЕРБ, пази в сърцето си една песен, подарена му от бабите от с. Обединение, община Полски Тръмбеш. Дали обаче ще чуе следните рими наесен, когато ще има нови избори?
Избори отново наближават,
избори за по-добър живот.
Много помислете, мили хора,
за кого ли ще дадете своя вот.
За благото на нашата държава,
за топлите усмивки на децата,
за по-спокоен и щастлив живот
за Цветан Цветанов дайте своя вот.
|
|