:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,887
Активни 757
Страници 4,817
За един ден 1,302,066

Европа опасно ожаднява

Преди 35 г. водата бе безплатна стока, а днес вече е оскъден ресурс
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пресъхнал язовир във френските Пиренеи през февруари 2008 г.
"Преди 200 г. родният ми град край Валенсия е опожарен от жители на съседния, защото не могли да си поделят водата от близката река", казва Рехина. Местните велможи отклонявали води, за да си напояват китните градини, но някой все оставал на сухо и една нощ неизвестни драснали клечката. Рехина е журналист в испанска регионална медия и разказва историята си пред еврокомисаря по околната среда Янез Поточник на журналистическа среща в Будапеща в края на март.

Днес в Европа не се пали и не се воюва за вода. Все още не. Но Старият континент опасно ожаднява. През последните години сушата настъпва неумолимо във все повече европейски земи, климатичните промени водят не само до увеличаване на средните температури, но влияят и на екосистемите, а оттам и на качеството и баланса на водите.

Валежите през последните години са все по-неравномерно разпределени, смятат учените. В бъдеще заради затоплянето на климата се очаква до 20% намаляване на валежите. Това, съчетано с високите температури, може да намали потока на водите с до 50%, прогнозират специалисти.

Научно е доказано, че глобалното затопляне е причина една европейска страна да бъде принудена да внася вода. Преди 4 г. Кипър се озова с 40 на сто намалели резерви на вода заради продължителни суши и рязък спад във валежите от дъжд на острова. Кипърските власти ускориха монтирането на инсталации за обезсоляване на морската вода. Въведен бе режим на водата, забрани се поливането на посеви и градини с питейна вода. Наложи се внос на вода от Гърция. България също е сред страните с оскъдни водни ресурси.

През 2009-2010 г. в големи части на Южна Европа цареше недостиг на вода, отчита Европейската комисия. На 21 март тя огласи третия си доклад до Европарламента и Европейския съвет за водите в общността, след като през 2007 г. бе установено, че тази безценна суровина не достига, а сушите стават застрашителни и са нужни политически решения и практически действия, за да се попречи на тези процеси.

Причини за жаждата в Южна Европа са ограничените водни ресурси, голямата нужда от вода и малки количества валежи. Суша и валежи под средните годишни стойности регистрират 5 страни от ЕС - Франция, Унгария, Великобритания, Португалия и Испания, а недостиг на вода има в Холандия, Швеция, Франция и Румъния.

Според доклада недостигът на вода и сушата не са ограничени само в средиземноморските страни. С изключение на някои слабо заселени райони на север, които разполагат с големи водни ресурси, това се превръща все повече в проблем за целия ЕС. Според най-нови изследвания до 2050 г. в повечето региони на Европа ще цари среден до значителен недостиг на вода, особено поради недалновидното използване на водата.

Докладът очертава редица важни политически сфери, в които страните членки трябва да станат по-активни. Досега например само малко държави от ЕС са въвели наредби за повече водна ефективност. Също така в много части в Европа липсват все още мерки за борба срещу нелегалното взимане на вода и срещу загубите във водопроводните мрежи.

Европейската комисия ще проучи по-подробно тези растящи предизвикателства в проверка на политиката на ЕС за недостига на вода и сушата. Брюксел ще следи под лупа водната ефективност в селското стопанство и градската среда, по-добро планиране чрез включване на недостига на вода и сушата в плановете за управление за райони за снабдяване на потребителски центрове, съвременни методики за определяне на цената на водата. При проверката ще се вземе под внимание и външното измерение на недостига на вода и сушата, защото силното използване на водни ресурси в ЕС натоварва и ресурсите в трети страни.

В доклада България е посочена сред страните членки, които не са регламентирали ефективността на сградните ВиК инсталации, освен това у нас не се вземат мерки за ограничения в ползването на вода.

20-40 млрд. лв. са необходими за водния сектор у нас, каза след огласяването на доклада министърът на околната среда Нона Караджова. Анализите сочели, че състоянието на водната инфраструктура в страната е много лошо както на водоснабдителната, така и на канализационната, пречиствателните системи за питейни и за отпадъчни води. В Перник, например, ако се повиши налягането, тръбите могат да се пръснат, даде пример екоминистърът. Според нея средният процент на загубите на вода в страната е около 60%.

В последните дни на миналата година например в Северна Ирландия бе обявен режим на питейната вода заради срив на водопроводната мрежа. Държавната водопроводна система в района излезе от строя точно преди Коледа заради ниските температури. Без вода останаха 77 населени места - градове и села. Внезапното топене на снега след минусовите температури е довело до спукването на тръбите и така стотици хора останаха без вода.

Един милиард души усещат липса на вода, а 2.6 милиарда нямат достъп до канализация, установява доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие от март т.г. 10% от болестите по света могат да бъдат избегнати при осигуряване на достъп до вода, канализация и по-добри хигиенни условия, както и по-добро управление на водните ресурси. Осигуряването на достъп до чиста питейна вода и канализация може да намали здравословните рискове и да осигури допълнително време за образование и други продуктивни дейности.

Всеки човек се нуждае от най-малко 20 литра вода за пиене и санитарни нужди всеки ден. Според СЗО всяка година близо 4 милиарда души се разболяват от диария в резултат на пиене на замърсена вода, неадекватна канализация и лоша хигиена. Близо два милиона души умират вследствие на тази болест всяка година, като голяма част от тях са деца под 5-годишна възраст, живеещи в бедните страни. В тези държави 8% от отпадните води се изхвърлят, без да бъдат обработени, поради липса на съответното законодателство и ресурси.

"Когато бях студент по икономика преди около 35 г., учех, че водата и въздухът са безплатни стоки", сподели еврокомисарят по околната среда Янез Поточник пред европейски журналисти на конференция, свикана в Будапеща през март от ЕК и Европейския журналистически център. "Днес вече водата е извън това "меню", тя е оскъден ресурс", добавя еврокомисарят.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Жажда и суша ще измъчва все повече европейци, прогнозират учените. Липсата на дъжд превърна в пустиня язовир Йермасоя в южната част на Кипър през лятото на 2008 г. Кипър бе първата европейска страна, която се принуди да внася вода.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Испанските власти се принудиха да отклоняват речни води със система от водопроводи, за да напоят долината Ла Манча в началото на м.г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Активист на "Грийнпийс" се е гмурнал с плакат с лозунг за защита на кораловите рифове в Мексиканския залив на 16 ноември м.г., дни преди глобалната конференция по проблемите на глобалното затопляне в Канкун, Мексико.
72
5038
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
03 Април 2011 19:54
евангелия има пророчество че водата ще се продава в буркани
пластмасовите бутилки с вода са пример за сбьднато пророчество
03 Април 2011 20:56
Холандия имала недостиг на вода... Някои другари здраво са се объркали!
03 Април 2011 21:01
***
03 Април 2011 21:09
Дрън-дрън!
Преди 5-6 години в Испания наистина имаше сушав период-запаса в язовирите бе спаднало на около 20%, а сега трета година наред си вали даже повече от обичайното и язовирите са на 85-90% пълни с вода!
Та това са си природни(Господни) работи , за които сме прекалено малко на тази земя за да ги разбереме.
03 Април 2011 21:16
Някои са проспали географията на България, пък се напинят да ни оставят без вода. Гадно ми става, когато безхаберието се шири като пръдня на селски мегдан.
03 Април 2011 21:33
Но българите продължават да изстудяват динята под струя студена вода...

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
03 Април 2011 21:52



Фотон, географията е ясна.Вода имаме.Но ако дойде една организация и каже: Изпуснете си язовира Х защото в страната У има хуманитарна криза? И ако след месец поискат да изпуснем и другите язовири?Как мислиш, какъв ще бъде диалога?
03 Април 2011 21:59
"Когато бях студент по икономика преди около 35 г., учех, че водата и въздухът са безплатни стоки", сподели еврокомисарят по околната среда Янез Поточник пред европейски журналисти на конференция, свикана в Будапеща през март от ЕК и Европейския журналистически център.
Пак тези Рабиновичи!
03 Април 2011 22:03
Също така в много части в Европа липсват все още мерки за борба срещу нелегалното взимане на вода
А мерки срещу нелегално взимане на въздух предвиждат ли се?
03 Април 2011 22:11
Всеки човек се нуждае от най-малко 20 литра вода за пиене и санитарни нужди всеки ден.

Е, това е съчинено като политическите "изследвания"...
Живеем скромно и пестеливо, но на всеки в семейството се падат месечно по около 3 куб.м вода или около 100 л дневно...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 03/4/2011 г/ 22:12:37

03 Април 2011 22:19
редник мили ,
Знаеш ли цената на литър и половина трапезна вода в Кайро ? А доходите там ? ...
03 Април 2011 22:20
АВАКУМ, ако някой дойде и почне да ми нарежда нещо за жената и децата на стари години ще го пуцам с всичкото оръжие, до което се докопам! Друг отговор нямам.
Така и с язовирите. Ако гръмнат ядрените центали на полуострова, няма да има ни кой да пуца, нито по кого. Смятам да съм отговорил.
7 милиона сме. Няма как да станем всички дупедавци, като няколкото хиляди, къде се менкат и подменят, та ни яхат десетилетия вече. Ама пустото ни търпение, не се изчерпа, 'ей!
03 Април 2011 22:57
България също е сред страните с оскъдни водни ресурси.

Това изречение израз на въпиюща некомпетентност ли е или си е просто нагла лъжа, поръчана от едни "водни" транснационални корпорации с апетити да печелят от безплатен изобилен ресурс, като го направят административно ограничен и платен ?
-
Май, концесията на "Софийска вода" трябва да бъде незабавно прекратена (за това има и формален повод тъй, като не си е изпълнила договора).
-
И както вече стана естествено и в тази далавера пак е замесена Нона Караджова. Не се ли умори тази жена от нагли далавери бе ?
03 Април 2011 23:24
Брайтмен, това, че в Югоизточна Европа, и в Бг включително, водата е сред оскъдните природни ресурси, се учи по география в 7 клас Призовавам те да се върнеш назад.....
03 Април 2011 23:26

не знам какво си учил по география в седми клас, ама в преходен период трябва да е било
03 Април 2011 23:29
Май Тай,
ти се върни и чети. Но най-вече излез, разходи се из България и виж сам. Разбира се, ако си в някой лондонски офис на някоя транснационална водна компания, това няма как да ти е възможно.
-
Цялата далавера е ясна. Само дето номера няма да мине !
03 Април 2011 23:36
В бъдеще заради затоплянето на климата се очаква до 20% намаляване на валежите.


Аз лично очаквам, че валежите ще намалеят с около 120%. Първоначално.
03 Април 2011 23:40
В бъдеще заради затоплянето на климата се очаква до 20% намаляване на валежите.

Тая глупост съм я пропуснал. Затоплянето на климата води до увеличаване на валежите, защото увеличава изпаренията от океаните.
03 Април 2011 23:45
брайтмане,
абе къде си бил в часовете по география 10/11 клас?
Колкото и невероятно да ти звучи
България също е сред страните с оскъдни водни ресурси.

и това е факт.
Чисто и просто - по водни ресурси на човек от населението България се нарежда на Последно място на Балканския полуостров, и на едно от последните места в Европа.
03 Април 2011 23:56
intel_inside,
явно сме учили в различни години и по различни учебници, а освен това нито има как в момента да проверим, дали "Софийска вода" не си е поръчала и някое изречение там, нито има значение, при положение, че всеки, който е в България, може да се разходи из нея и да се убеди сам.
-
Даже няма нужда да припомняме наводненията от прелели язовири в последните няколко години.
-
Някой май са ходили само до пустинята Негев.

Редактирано от - Brightman на 03/4/2011 г/ 23:57:32

04 Април 2011 00:03
България съвсем не е бедна на вода, но просто голяма част от ресурсите си изтичат неизползвани....сравнено със съседите ни сме в пъти по добре като ресурси, и доста по зле като използваемост.За съжаление изсичането на горите ще доведе до още по голямо прахосване на вода, те служат за резервоар, изсечеш ли ги дъждовната вода не се задържа...
Евентуална жажда при комшиите може да е много доходна, как арабетата ще ни продават на нас нефта, а ние водата ще я оставяме да си изтича ей така...
04 Април 2011 00:07
cisco,
вместо да се занимава с поредната транснационална далавера Нона Караджова да предприеме кампания за залесяване с дървета. Защото в последните 20 години много бе изсечено, а не е известно да е засаждано.
04 Април 2011 00:09
Някой да е видял е Европа гора, която да не е била изсечена от идиоти?
04 Април 2011 00:10
Ето една прекрасна илюстрация на нАучния подход към "глобалното затопляне" - на което малко по-далновидните взеха да му викат "глобални промени в климата":

"Държавната водопроводна система в района излезе от строя точно преди Коледа заради ниските температури. Без вода останаха 77 населени места - градове и села. Внезапното топене на снега след минусовите температури е довело до спукването на тръбите "

Ако не ви е ясно как внезапното топене на снега води до спукване на тръби - не се тревожете, не сте само вие..
04 Април 2011 00:12
А за каква използваемост на водата говориш, когато далаверите с концесиониране на язовири направи напояването невъзможно, а същевременно те преливат и причиняват наводнения, заливайки населени места и рушейки къщите на хората.
04 Април 2011 00:15
Я се вземете в ръце.
По долу са данните за Европа, в кубични метри, подновяем ресурс на глава от населението.
Средно за Европа 10, 685.70
За България 2, 796.70
---
Данни от 2007-ма, с намалялото население. От 40 държави в списъка - на 30 място.
30 секундно ползване на гуугъл. Не сме на нивото на Малта, но да се твърди че в Бг водата е много
---
Water Resources and Freshwater Ecosystems — Actual Renewable Water Resources: Per capita
Units: Cubic meters (m^3) per person per year

Region/Classification
Europe 10, 685.70

Country ISO 2007
1 Iceland ISL 566, 666.70
2 Norway NOR 81, 886.40
3 Russian Federation RUS 31, 763.60
4 Croatia HRV 23, 161.40
5 Finland FIN 20, 857.00
6 Serbia and Montenegro YUG 19, 870.40
7 Sweden SWE 19, 131.40
8 Slovenia SVN 16, 218.80
9 Latvia LVA 15, 520.60
10 Albania ALB 13, 183.70
11 Ireland IRL 12, 186.50
12 Hungary HUN 10, 353.40
13 Romania ROU 9, 837.10
14 Estonia EST 9, 695.70
15 Bosnia and Herzegovina BIH 9, 566.30
16 Austria AUT 9, 454.90
17 Slovakia SVK 9, 276.10
18 Switzerland CHE 7, 354.00
19 Lithuania LTU 7, 317.10
20 Greece GRC 6, 653.20
21 Luxembourg LUX 6, 499.00
22 Portugal PRT 6, 485.40
23 Belarus BLR 6, 013.50
24 Netherlands NLD 5, 539.00
25 France FRA 3, 342.60
26 Italy ITA 3, 288.50
27 Macedonia, FYR MKD 3, 137.30
28 Ukraine UKR 3, 066.40
29 Bulgaria BGR 2, 796.70
30 Moldova, Rep MDA 2, 783.10
31 Spain ESP 2, 557.10
32 United Kingdom GBR 2, 449.30
33 Germany DEU 1, 861.50
34 Belgium BEL 1, 750.70
35 Poland POL 1, 601.40
36 Czech Rep CZE 1, 289.50
37 Denmark DNK 1, 098.70
38 Malta MLT 123.5
39 Andorra AND 0
04 Април 2011 00:19
intel_inside,
на кого да вярваме - на очите си и спомените от наводненията в последните няколко години или на неясно от кого събрани, защо събрани, доколко верни или манипулирани числа ?
-
Та от кого са тези данни ? От някоя транснационална компания с мераци за концесии ?
04 Април 2011 00:20
... споко, интел, нема да се умре от жад - след нас е Англия ...
04 Април 2011 00:23
Спорът е безсмислен, използваемият ресурс в България е много малък, докато потенциалният е огромен, за разлика от други страни с малък потенциален ресурс, но добре използван.Няма нужда от статистики, всеки вижда че една незамърсена река не е останала, а това количество вода се вади от статистиката, води се неизползваема.
04 Април 2011 00:31
боже господи,
От йодеюу масоните, извънземните и ройзен-кройзерите, сигурно същите са ми писали и учебниците по гео преди 16 години.
Конкретната справка е от http://earthtrends.wri.org - най удобни са за експорт
ако не ти харесват може да използваш тези - http://unstats.un.org/unsd/envi ronment или да предложиш достоверен резултат от магаданския инстититут.
Вижте какво,
Водата при стайна температура е мокра,
Земята погледаната от разстояние наистина изглежда да е кръгла,
И вярва ли ви се или не, наводненията в резултат на непочистена канализация и затлачени язовири нямат ама на косъм общо с реалните запаси питейна вода, а те в България Не Са много.
Не съм хидролог и нямам амбиции да бъда, обаче тук атакувате здравия разум.
Отеглям се от дискусията, но имайте поне на косъм уважение към фактите.
04 Април 2011 00:36
Предлагам още утре благодарение на данните изнесени от интел_инсиде бутилираната вода да поскъпне тройно. Така ще се повиши също и вноската в бюджета на Дянков, благодарение на ДДС и др. данъци и такси. Метрото ще се разшири и в останалите световни посоки, магистрали и околовръстни ще има не само около София и Пловдив. Във всеки по-голям град и няколко села ще бъдат построени многофункционални спортни зали където трудоустроени митничари и пожарникари с тежки сърдечни проблеми ще ритат топка по обяд.
04 Април 2011 00:37
Истина е че запасите от питейна вода са малко
Причината е че голяма част от водата не е питейна, защото се замърсява.
04 Април 2011 00:41
... водата е за мийене, за пиене е бирата ... точка.
04 Април 2011 00:42
cisco,
значи ти почти формулира целите на екоминистерството - спиране на замърсителите, залесяване, и никакви концесии и далавери с водата.
04 Април 2011 00:47
Интел, аз понеже съм си проЗД, ама искам да се зема у ръце, да попитам, какво показват данните, които си цитирал:
- някакво 6-то чувство на НСИ за това колко сме изпили и използвали за хигиенни нужди ли е;
- някакви данни на БАН за количество валежи и/или дебит на реки ли е;
- данни от годишните отчети на ВиК дружествата ли е?
Не се заяждам, наистина ми е интересно как се събират тия данни.
Щот като си знаем бройката и, като знам колко реки сега се изливат в Бяло и Черно море, се ми се ще поне с водата да си мисля, че не сме толкова зле.
Ако обаче са решили да насадят психоза и да ни врътнат някаква допълнителна еко-водна-'нам-ква-си такса, тогава всичко се изяснява.
Ние си ги знаем бе - царе са! Нали помните как в средата на 90-те направиха 2 в 1? Източиха язовир Искър и произведената безотчетно енергия шитнаха на черно на турците. Е верно тогава двама "касиери" дадоха фира на моста над Босфора, но пък софианци се научиха да се къпят веднъж на три дена и, най-вече - да си купуват бутилирана вода. Зер точно по това време "точни" хора получиха повечето концесии за бутилиране. Става и с маркетинг, ама друго "потенциалния потребител" да е с режим три към един дена и да няма какво да пие. Ей така се прави успешен бизнес!
Та много ме съмнява, че и сега ни мътят нещо
04 Април 2011 00:49
учебниците по гео преди 16 години.

Баш тогава се подготвяше концесията за водата в София. Нищо чудно авторът на тази част от учебникът ти да е бил консултант по сделката. Кои е автора на тази част от учебника ти ?
04 Април 2011 02:25
Статистиката на Интел изотвътре не говори за опасно ожадняване на Европа. По-скоро е налице ръст на лакомията за печалби сред някои среди.
04 Април 2011 04:14
Брайтмане, ти май не си "дъ брайтест лайт он дъ кристмас трии" в диалога по-горе. Хората ти обясняват, че имаме слаба използваемост на предоставения ни по божията воля ресурс, а ти се инатиш. Щом преди години имахме водни режими, значи запасите ни са слаби. И съответно при тенденцията на засушаване ще имаме повече проблеми. Толкова ли е трудно за осъзнаване?
04 Април 2011 04:33
че имаме слаба използваемост на предоставения ни по божията воля ресурс,

Вероятно пишеш без да четеш, защото не само съм съгласен с това, но дори и дадох пример по горе - язовирите са концесионирани, като, чрез това напояването стана невъзможно, а те преливат и правят наводнения.
-
Казах също, и че замърсителите на реките трябва да бъдат спрени и да се предприема кампания по залесяване.
-
Просто за да има нужната използваемост на водите, то концесиите трябва да бъдат премахнати и да се освободи достъпът до водите за всички.
Водата е практически неограничено природно публично благо и следва да се разглежда и управлява, като такова.
-
Престъплението кражба е някой да си присвоява този публичен природен ресурс, да го ограничава за да го превърне в стока и търгува. Той просто не е негов. Той е на всички и трябва да е достъпен за всички.

Редактирано от - Brightman на 04/4/2011 г/ 04:54:38

04 Април 2011 04:46
И съответно при тенденцията на засушаване...

А съответно при падане на метеорит ? При нападение от марсианци ?
-
Климатът на земята се е променял през милионите години, но в последните 20 000 години въпреки вариации в температурите е бил постоянен. Имало е сушеви и дъждовни години, но това не е тенденция а кратка цикличност без отражение.
-
И най важното - дори да приемем, че има проблем с водата и използваемостта, то опитът с концесиите на язовирите илюстрираха поговорката - "Вода гази - жаден ходи". Направиха поливането невъзможно, а язовирите преливаха и наводняваха цели селища унищожавайки къщите и имуществото на хората.
04 Април 2011 04:53
BRIGHTMAN,
/:/ "...опитът с концесиите на язовирите илюстрираха поговорката - "Вода гази - жаден ходи". Направиха поливането невъзможно, а язовирите преливаха и наводняваха цели селища унищожавайки къщите и имуществото на хората.
............................... ............................... ............................... .........................
Ама т`ва при СоциализЪма(КомунизЪма) ли, бре?!
При "диктатурата" на "диктатора" Т. Живков ли или при ДемокраДцията на демокраДците?!
А?!
Дай яснота!
04 Април 2011 05:02
Параграфе,
тва миналата, по-миналата по-по-миналата година и последното десетилетие, додето се сещаме. Помним залетите къщи и цели селища от изпуснати язовири.
И хората си го казаха - откраднаха ни водата и сега ни искат безбожни суми за да ни дадат вода да поливаме. Затова и не поливаме. Ама понеже онези искат да я продават водата, я стискат до последно, за да няма свободна (безплатна) вода, белким някой се излъже да им даде пари, и при първият дъжд язовирът тръгва да прелива и го изпускат, с което ни заливат къщите.
04 Април 2011 05:05
Междувпрочем, колко пари плати държавата (данъкоплатецът) за възстановяване от наводненията причинени заради нечии комисионни от даването на концесиите ?
04 Април 2011 05:46
Проблема не е в преливането на язовирите, те си имат преливници, и ако не се скъса стена наводнение няма да стане.Проблема е че се редуват наводнения и суши, ако не беше изсечено всичко, ако не беше ерозирала и отмита почвата всичко това нямаше да става, реките щяха да поддържат едно постоянно ниво и при дъжд, и при суша, язовирите нямаше да се пълня с кал....и страшното е че се продължава да се унищожават горите, едно дръвче не съм видял да засадят.А иначе за концесиите не знам , от една страна е правилно да си построиш язовир и да печелиш от продажбата на акумулираната вода, от друга страна не може да се печели от язовир строен от държавата продавайки на практика това, което е било свободно течаща вода....
04 Април 2011 06:27
Гората абсорбира въглеродния двуокис и задържа водата.
Ще трябва една общоевропейска програма за ЗАЛЕСЯВАНЕ.
04 Април 2011 09:07
Има, има вода. Ей в подобни статии - гОла вОда...
------------------------------- -----------------------------
Блогът на Генек

04 Април 2011 09:16
Вярно е, че общественият проблем е по-голям от природния. През 21 век в България има села, където хората наливат вода с туби от чешмички на километри разстояние. В южна Италия държавата изселва хората от такива места /все пак и в България почнаха да се появяват подобни безводни места/- нашата ни съветва да емигрираме или да търпим - друга възможност няма.
04 Април 2011 09:53
Всеки човек се нуждае от най-малко 20 литра вода за пиене и санитарни нужди всеки ден.

Я пак!
Само тоалетното казанче хвърля 10 л. след всяко ползване.
С 20 л. на ден човек може само да се изпикае и да си измие зъбите по веднъж на ден.
04 Април 2011 09:58



Абе защо никой не отвори реч за безкрайните колони от тирове с дървен материал по посока Гърция и Турция? И отделно за австрийския завод в Бургас който обезлесява Сстранджа и половината Южна България и пр. и пр.Такава сеч не е имало никога по земите ни.Чуват се и гласчета за залесяване т.е. да продадем питомното а да гоним дивото.Даже глупавите комунисти предпочитаха да секат в Коми.
04 Април 2011 09:58
Ай стига с това глобално затопляне бре!!!
Само пропаганда , не омръзна ли им вече да дъвчат едно и също.

Цели научни екипи вече многократно доказаха, че идва застудяване ТЕ пак затопляне та затопляне. Глупости на търкалета, ама както казва Брайти - едни фирми с едни интереси и т.н.

Неспоря, дали България е богата или бедна на водни ресурси. Но ако се направят свестни пречиствателни станции за вода, да се спре тоталното замърсяване на реките и не на последно мяст - да се СПРЕ загубата на питейна вода от тръбите (60% загуби????) пък да видим тогаз прогнозата.

Ама на ВиК - София , май не и изнася да оправи тръбите, що ли?????????
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД