Прогноза номер 1: Разпад на финансовите пазари
Чарлз Ненер, който официално бе обявен за предсказател на световната криза през 2008 г. и бивш анализатор в "Голдман Сакс" в предаване по тв "Фокс" преди повече от десетина дни хвърли нова бомба в медийното пространство. По думите му в края на 2012 г. ще се разрази световна война, която ще доведе до мощен икономически колапс и рухване на световните финансови пазари.
Анализаторът, който сега оглавява своя "Център за изследване", прогнозира тенденциите на пазара с помощта на специална компютърна програма. Той предрече свиване на индекса Дау Джонс до ниво 5000. Кратка справка показва, че в разгара на финансовата криза през март 2009 г. най-ниското регистрирано ниво е 6.547. Преди това индикаторът достига ниво 13 000, след което започна рязък спад. От думите на Ненер става ясно, че спадането до посоченото от него ниво ще се проточи няколко месеца - примерно докъм средата на следващата година. Затова всички големи играчи на пазара и преди всичко големите пенсионни и хедж фондове, а също така големите корпорации и всички сериозни инвеститори ще дочакат максималния подем на индекса (до 13 000) и след това рязко ще излязат от пазара. Максимумът на ръста на пазара според прогнозата на Ненер ще е през есента на тази година.
Процесът на масовото свиване на всички финансови активи (акции, облигации, фючърси) ще започне през 2012 г. и ще продължи 2-3 години. Главната и единствена причина за спада според мнението на експерта ще се дължи на смяната на циклите - война и мир. Това означава, че правителствата активно ще инвестират средства във война, желаейки да стимулират собственото си икономическо развитие чрез натрупването на военна продукция.
Ненер не огласи в ефира на популярната телевизия участниците и подстрекателите на бъдещата световна война. Днес сме свидетели на активни военни действия в Либия и засилващи се протести във всички арабски страни.
Изхождайки от това, че прогнозата е кратка, ясна и направена от финансов анализатор, коментарът е изключително труден. По своята същност обаче това не е просто прогноза. Към думите на финансов анализатор от такава величина би трябвало да се отнасяме внимателно, най-малко поради факта, че той едва ли би хвърлил "такава бомба", "сензация" само заради някаква си медийна популярност. Още повече, че самият той е в състояние да определя конюнктурата на пазара. Затова веднага след изявата му финансовите анализатори приеха това като предупреждение за нов "мечи тренд".
Разчитането на тенденциите в световната политика в днешния свят не е труден или сложен процес. Събитията в Тунис, Египет, а напоследък в Сирия и Йемен, и особено в Либия показаха колко безпринципна може да бъде властта в регион, богат на петрол. Така че спокойно може да се каже, че всяка реакция по отношение на революциите в арабския свят няма да е с непредсказуеми последствия, но едва ли тя ще приключи само с операцията в Либия. Следвайки събитията, не е трудно да се очертаят два вероятни сценария, като и двата водят до ескалация на напрежението.
Първият сценарий предвижда период от поне година-две и два етапа. Протестите, или може би по-точно казано въстанията, протичат в страни, които са незначителни износителки на енергоносители и в частност на петрол и в по-малки количества природен газ. Дефицитът, който се получава от спирането на доставките от тях, се покрива от Саудитска Арабия, Иран и Русия. Опасността засега не е голяма, но ако протестите излязат извън контрол и стигнат до тези страни, ще е необходима международна интервенция. Каква ще е тя и дали изобщо ще се стигне до втори етап на развитие, ще зависи от отношението на поддържащите режими на САЩ и Европейския съюз. Либия е само пример, който подтиква към подобен извод. Но стигне ли се до този втори етап, шокиращата прогноза на Чарлз Ненер за големи военни действия, водещи до трета световна война, няма да се окажат фантазия.
Вторият сценарий е много по-прост и затова и по-разбираем. Той предполага, че с доставките на петрол всичко ще бъде наред. Опасността идва от т.нар. "арабски революционери" от типа на "Мюсюлмански братя", които при различно стечение на обстоятелствата могат да поведат някои от арабските страни и да потърсят конфликт с Израел. Заради ислямската солидарност те ще бъдат подкрепени от всички в региона. Очакваният вариант е САЩ да поискат да се притекат на помощ, а резултатът може да се ограничи в определението - не особено дълга, но достатъчно скъпа война. Крайният резултат вече е предполагаем - срив на финансовите пазари.
Може да се допусне и трети сценарий - съчетание между първия и втория. Тогава обаче последствията биха били непредсказуеми.
Прогноза №2 - война заради цените на горивата
Прогнозата на Ненер е факт. Сценариите са налице. Въпросът е дали действията на международните сили ще се ограничат само в Либия и дали следващата страна, която може да бъде засегната, няма да е Иран - но не изцяло като територия, а само чрез контрол на нефтоносните райони в южната част на страната и овладяване на Ормузския пролив. Трябва да припомним, че тази прогноза получи публичност през 2006 г., но тогава АЕЦ "Бушер" още бе в етап на изграждане. Проучване, проведено през 2008 г., но публикувано през 2010 г. сочи, че страните от ОИСР са готови да издържат без нефт от региона в разстояние на 18 месеца. Дали са случайност последните данни за намаляване на производството на нефтопреработвателните заводи в Европа?
Твърде широкият район на сблъсъците дава основание да се постави и въпросът доколко е заплашена стабилността на ОПЕК. Според някои експерти цената на петрола е своеобразен индикатор за военни действия и опасността от тях назрява в момента, в който се очертае за дълъг период възможността за задържането му на ниво от над 110 долара за барел. Вече се промъкват мнения на анализатори за скок до 200 и дори 300 долара за барел. Разсъждавайки в тази посока може да се очаква, че действията в региона ще доведат до сериозен спад на цените на петрола - примерно до ниво от 40-50 долара за барел. Би могло да се каже, че е твърде оптимистично, за да е истина, но нито една посока на развитие не трябва да се пренебрегва.
Последствията може да се окажат доста неочаквани. Известно е - петролът е сериозно обвързан със стойността на долара. С цените на петрола пък са обвързани цените на природния газ. Може би именно това ще е периодът, в който тези две сериозни обвързаности ще отпаднат, което ще доведе и до нови и съвсем неочаквани промени във финансовите пазари, както и при развитието на всички големи газови проекти. Не случайно почти всички анализатори на големите компании прогнозират, че през 2030 г. петролът ще отстъпи от позициите на основен енергиен ресурс в света. Водещото място ще заемат алтернативните източници на енергия. Прогнозата на ВР например е за годишен ръст от 8.2% на възобновяемите енергийни източници. Голямо значение се отдава на ръста на потреблението на природния газ - с 2.1% годишно.
Трябва да отчетем, че всички прогнози отделят място и на развитието на атомната енергетика. И тук предстои да се направят корекции. Сега на атомната енергетика се пада дял от 15% от световното производство на електроенергия. След земетресението и цунамито в Япония и изключително опасната ситуация около АЕЦ "Фукушима" атомната енергетика ще навлезе в етап на временен застой. Поне дотогава, докато светът не бъде достатъчно убеден в достатъчната степен на безопасност на ядрените централи. Сега в света работят 442 ядрени реактора, 155 са в заключителен стадий на проектиране, 60 се изграждат. Общо намеренията за изграждане на нови АЕЦ са около 500, от които 130 в Европа, а 350 в азиатските страни. Този процес ще спре, но дали светът ще стане по-безопасен?
В заключение може да се каже, че всеки от изброените сценарии е като теорията на вероятностите. Тя действа ефикасно в изолирана среда, но изпитанията в естествена среда дават, и то в немалка степен, отклонения от нормата.
Цените на петрола на световните борси полудяха заради събитията в Либия. |
И в България високите цени на бензина предизвикаха брожения.
И в България високите цени на бензина предизвикаха брожения. |
Source filename: Y:\photoarc\paper\110327\11032795.txt