:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,650
Активни 497
Страници 27,117
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

"Евро плюс" минус евро

Новият европакт успя да ни изненада, макар отдавна, още преди да се яви на бял свят еврото, бе ясно, че обща валута не става без строги правила и фискална стабилност. Кризата на държавния дълг, засегнала засега две и застрашаваща поне още две държави от еврозоната, не е причината за строгия финансов оглавник, а следствие от неговата липса. Причината е по-дълбока. Всяка орташка задруга фалира, ако всеки само гребе от общата каца. Ако една от държавите с обща парична единица натрупа дълг и не може да го плаща, другите или трябва да платят за нея, или да я извадят от паричния съюз. Но не могат да я оставят да фалира, защото застрашава общия паричен механизъм. Все едно е в коя географска част е пробито дъното - винаги потъва цялото корито. Честно казано, не съм сигурен



достатъчен ли е пактът "Евро плюс",



за да гарантира стабилността на еврозоната. По-скоро не. Но е неизбежна и задължителна основната мярка в него: взаимното гарантиране на дълга между страните в зоната. Останалото в пакта е неубедително до отчаяние. Той си е най-обикновен преразказ на прастарата идея на лорд Кейнс за световен стабилизиращ фонд, кредитор и спасител от последна инстанция, която бретънуудският конклав осакати и въплъти в близнаците МВФ и Световната банка. Същата двойка бюрокрации близнаци се клонира сега за европейско ползване. Европейска централна банка вече си имаме. "Евро плюс" зачева втория близнак, европейски валутен фонд на име ЕСМ - Европейски стабилизационен механизъм. И структурата, и начинът на работа на ЕСМ като финансов пожарникар копират МВФ. Същинските стабилизационни мерки в пакта са чист блудкаш. Най-учудващо за мен е



бруталното налагане



на пакта. За пръв път страни в ЕС се изолират напълно от подготовката на споразумение, което са длъжни да приемат. "Евро плюс" е приет само от страните в еврозоната. Новите европейци минус евро, които са задължени с договорите за присъединяване да влязат в еврозоната (а с това и в "Евро плюс"), дори за слушатели на пазарлъците не са канени. Изненадващо България се оказа първата страна, заявила, че доброволно приема пакта "Евро плюс" - без намек за публично или поне парламентарно обсъждане на толкова важно решение. Дано поне обичайният пазарлък "пусни ме там - да вляза тук" да са оттъргували българските дипломати. Шенген веднага, за доброволен "Евро плюс" е добра замяна, нейсе, и двата пакта ни чакат. Иначе пак "къде ходи врана ..."



Странна кампания срещу "Евро плюс"



водят у нас тъкмо колеги, след тях и политици, които досега бяха образец на евроактивизъм. От популизъм ли само се вайкат, че бедна България почва да плаща за хитрините на богатите страни? Мигар тази перспектива не бе ясна още като цвилехме от радост за присъединяването? Дилема да приемем или не "Евро плюс" няма. Пита се само кога да го приемем. Влезем ли в еврозоната, "Евро плюс" ще е част от нея. Докато не ни допуснат в еврозоната, е все едно приели ли сме "Евро плюс", или не, плащане дължим в двата случая на входа на зоната. Послушание бездруго дължим. За нас са икономически равностойни алтернативите да приемем пакта доброволно или да стоим (засега) настрана. Защо тогава ни



пускат опашати лъжи



за "Евро плюс". Дано да е само от невежество, иначе ще се потопим в теории на конспирацията. Ето как ни подвеждат: По-глупави ли са от нас англичаните, шведите, чехите и унгарците, че не щат "Евро плюс"? Блъф. За разлика от нас Обединеното кралство и Швеция нямат нито задължение, нито намерение да влизат в еврозоната. Датчаните също не са длъжни да приемат еврото и засега не го искат, но към "Евро-плюс" се присъединиха. Чехия и Унгария "Евро плюс" ги чака в комплект с еврото. В друга тъжна песен ридаят за "милиардите", които България трябва да похарчи за ЕМС. За по-жално ги казват в левове, да изглеждат повечко: седем. А



делът ни в ЕМС



е колкото дела ни в ЕЦБ, който вече приехме. Ще платим едва към 350 млн. евро. Остатъкът са гаранции, които ще поемем, но не веднага, а когато ЕМС поиска, да ги дадем за подкрепа на затънали страни. (Знаете ли, че за всеки транш от МВФ се издават записи на заповед в левове за шеметни суми. Тези от 1997 г. са за десетки трилиони лева. Да сме ги плащали?) Срокът за внасяне на дела в ЕМС не е 5 години; доходът ни е под 75% от средния в ЕС и имаме облекчение да плащаме 12 години. Това не е разход, а инвестиция.



Пактът не налага да изравним данъците



с богатите страни и да загубим едно от малкото конкурентни предимства. Това (не само) Франция отдавна опитва да наложи. Но за пръв път среща открит, не само мълчалив, отпор. Записано е: страните сами определят преките данъци. Ясно стана, че в съюза има мнозинство срещу "хармонизиране" на данъка и темата задълго ще се забрави. За да няма сръдня, ще хармонизираме данъчните основи, което в България ще донесе намаляване, а не ръст на преките данъци. Още сума басни дърдорят за "Евро плюс". А не чух някой да каже, че всяко съдружие е отговорност, че няма сигурност без пари и че трябва да сключим пакта, като му дойде времето. Защото "Евро плюс" не е подписан (както ни подвеждат), тепърва ще се пише текстът, ще се парафира, ратифицира и екзекутира.
14
5851
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Април 2011 20:25
Тема за размисъл ни дава чичо Емо.
03 Април 2011 20:56
беше ми домъчняло за д-р Хърсев... а и малко се притесних, когато прочетох, че си говори в множествено число. на едно мнение сме - значи съм почнал да поумнявам
03 Април 2011 21:09
Ако една от държавите с обща парична единица натрупа дълг и не може да го плаща, другите или трябва да платят за нея, или да я извадят от паричния съюз. Но не могат да я оставят да фалира, защото застрашава общия паричен механизъм.

Това обаче също са легенди. Щати в USA са фалирали и ще фалират и от това доларът не е пострадал като валута.
03 Април 2011 21:18
Защо си мисля , че сподобни разсъждения г-н Хърсев преди години расказа играта на Плама Плевен в интерес на известно кого?!А сега отново заиграва на предплатени тези.Интересно сега кой плаща???
03 Април 2011 22:03
„Колегите” са експерти в манипулациите и никога не са се срамували да лъжат. Сега по-интересното е защо се разпадна единният фронт. Първоначално мислех, че е свързано с пречките, които по-тясното координиране на политиката в ЕС създава за реализация на най-екзотичните им идеи за приватизация на пенсионната и здравната система. Но дали не е нещо друго?
03 Април 2011 23:09
Същинските стабилизационни мерки в пакта са чист блудкаш.


Което се римува със сутляш! Какъвто представлява финансовият механизъм на хипербюрокрацията ЕС. Благодарение на огромния си мащаб, тази пирамида може да не се срути още 50 години, но по-вероятно ще. Но докато това се случи, ще измислят нови и нови перверзии за да съществуват шарените хартийки носещи толкова радост на евробюрократите, имперстващите янки и прогресиращите чайници. Сал един Рапон нещастний, се радва вълнообразни магистрали, празни спортни зали и плавателни околовръстни шосета
04 Април 2011 02:21
Зона с обща валута без общ бюджет, включваш и безусловно субсидиране от по-развитите към по-слабо развитите региони, води до задлъжняване към банки на по-слабо развитите региони, защото иначе те няма как да си набавят паричната маса нужна им дори за вътрешното обращение. Да не говорим, че в зона без мита и с обща валута няма как да си оправят и външнотърговските (вътрешнообщностните) търговски баланси.
Това неизбежно винаги ще води до свръхзадлъжняване на по-слаборазвитите страни и никаква финансова дисциплина и ограничаване на заплати (каквото предвижда и този пакт) няма да реши проблема, защото течът чрез търговията си остава до пълното й спиране, поради пълното обезпаричване на по-слаборазвитата страна.

Редактирано от - Brightman на 04/4/2011 г/ 02:37:20

04 Април 2011 02:33
България има два пътя - или да води самостоятелна политика, като запази лева и не влиза в никакви Европлюсове, или да иска пълна интеграция, унификация и федерализация на Европейския съюз, включително общ бюджет, общи данъчни нива и видове данъци, общо минимално ниво на заплати и социални плащания, унифицирано устройство на социални системи.
-
Първото, при умело и целеустремено българско правителство, (каквото до този момент е нямало), може да даде на България възможност за бързо развитие и изпреварване на много страни от ЕС, включително достигайки до челото.
-
Второто, независимо колко некадърно е правителството, автоматично ще изстреля България в Европа и ще я изравни поне с последните от старите страни членки.
Негатива на това, е че ще я закотви там.

Редактирано от - Brightman на 04/4/2011 г/ 02:39:33

04 Април 2011 02:52
Третото - приемане на пакта Европлюс и закотвянето и на нивото на сегашното последно място от всички в ЕС, закотвянето на мизерията, при това увеличавана от инфлацията и влизане в еврозоната, което неизбежно ще доведе и до свръхзадлъжнаване е убийствено.
-
Ако към това добавим и "хипотетичните" 6 милиарда, които неизбежно ще бъдат поискани, защото проблемът на еврозоната е системен и "фалирали" държави ще има още, то... струва ми се, че без нов Народен съд няма да се мине.
04 Април 2011 06:15
Brightman,
Ние сме в еврозоната от близо 15 години и ефекта на свръхзадлъжняването вече сме го постигнали. По показателя нетни външни финансови задължения, България е сред първите в ЕС. Над 100% от БВП външен дълг имат още Гърция, Португалия, Испания, Унгария.
Натиснете тук стр.20

Редактирано от - galia2 на 04/4/2011 г/ 06:19:44

04 Април 2011 12:35

Предвид нерешимия проблем с дълговете (всякакви такива - лични, корпоративни, общински, държавни и пр.), на мен ми се очертава следния извод: кредитния капитализъм е една невъзможна в дългосрочен план система. Да бяха само бедните страни задлъжнели както казва Брайтман, да се търси някакво решение във вид на субсидии, ама то богатите страни са даже още по-задлъжнели. Ей го, може би най-технологично развитата и (казват) дисциплинирана страна - Япония е най-задлъжняла - държавен дълг 200% БВП-то й. Защото проблема наистина е системен (на кредитния капитализъм). И ако не се реши на системно ниво, то няма изход. А така като гледам, няма дори и намек да се търси такъв вид решение - радикално и атакуващо същността на проблема. Изглежда водещите икономисти и политици все още вярват, че проблема е временен и локален и с малко корекцийки и пипване тук-там нещата ще се оправят. Да, ама не, казвам аз - няма да стане така.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

04 Април 2011 13:51
galia2,
не е едно и също дали имаш собствена валута вързана на определен обменен курс към еврото или въобще нямаш собствена валута. Докато имаш собствена валута ти имаш и инструмента на валутният курс.
04 Април 2011 21:15
Абе какво стана с LIFO?
06 Април 2011 15:54
Този Хърсев по време на телевизионния дебат за заплатите на лумпенизираните български работници изпадна в истерия. Породена от желанието да защити на всяка цена интересите на новопръкналата се криминална по своята същност работодателска прислойка, в същност рентиери. Не е ясно защо го прави, когато е няасно, че икономиката ни - по-точно нейните жалки остатъци - се крепят единственно на средствата от т.н. работни заплати. Огромната част от печалбата на рентиерите отива не за инвестиции в икономиката, а за закупуване на злато, ценни книжа, имоти зад граница, трескаво оезспечаване на сигурност в случаи на социален взрив, който е неминуем, и никой от тези бивши хора - остатъци от татовия социализъм, няма и най-малкото намерение да се занимава с интересите на държавата България. Хърсев или е ослепял, или е издънка на ДС, или не си е доучил, или няма поглед върху западната икономика и социална политика, или просто е провокатор. Хърсев ни върна назад с десетки години, такива ни убиват - с дела и думи, и с пяна на устата доказват неистини. При това - с ярост и провокативни аргументи, които ние - завършилите на Запад икономисти, просто ни изумяват със степента на нахална арогантност и чиста лъжа.За съжаление такъв е цилея Борисов елит. Това е гаранция за движението ни назад.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД