Сингапур е сред страните, страдащи от драматичен недостиг на естествени водни ресурси. Само за 4 десетилетия обаче азиатският "лъв" успява да преодолее природния недоимък и замърсяването на реките и решава водния си проблем чрез инвестиции в иновации и технологии и дългосрочна държавна политика.
Поради близостта си до океана почвата е солена. За да съхранят и развият растителност, сингапурците внасят дървета и почва за тях и отвоюват части от морето, върху които строят. Питейната вода също е отвоювана от морската, улавя се дъждовната вода, използваната се преработва и отново се употребява. Сред специалистите водната стратегия на Сингапур е известна като "системата на 4-те кранчета". Източниците на безценната суровина са дъждовна вода, обезсолена морска вода, преработена вода и внос на вода от Малайзия. Чрез интегриране на системата и преследване на пълна ефективност на всеки от 4-те компонента на системата Сингапур си осигурява стабилен и постоянен воден ресурс, който напълно покрива нуждите на населението и непрекъснато нарастващата икономика. Цялата система се управлява от държавната водна агенция ПУБ. Загубите на вода в системата са под 5 на сто, подчертава проф. Ласло Шомльоди, преподавател по управление на качеството на водата в Будапещенския технологичен и икономически институт на водната конференция, организирана в Унгарската академия на науките в Будапеща през март.
През последните 4 десетилетия жителите и туристите в Сингапур се наслаждават на питейна вода с добро качество и спокойно могат да пият чешмяна вода. Тя напълно покрива стандартите на СЗО и дори не се налага да се филтрира допълнително от крайните потребители.
Традиционно Сингапур е домакин на Световното водно изложение, на което компании от цял свят демонстрират новите си технологични разработки във водния сектор.