Случващото се в Либия е поредната война за петрола, се говори масово през последните дни, след началото на операцията на западните сили срещу режима на Кадафи. Малцина обаче си дават сметка, че всъщност се води съдбоносна война за водата на Африка, твърди в анализ в. "Ейша таймс".
Либия заедно с части от Египет, Судан и Чад лежат върху Нубийската водоносна система - подводен океан от прясна вода. Смята се, че това е най-големият в света резервоар за вода. Контролът върху водата е безценен, особено за Африка.
Френските компании "Веолия" (която миналото лято придоби и "Софийска вода"), "Суец Ондео" (бивша "Женерал Де-з-О") и "Сор", известни още като "трите сестри", контролират над 40 на сто от глобалния пазар на вода, отбелязва "Ейша таймс". И допуска, че ако водната инфраструктура на Либия бъде поразена при въздушните удари, от привлекателните бъдещи поръчки за реконструкцията й ще се облагодетелства Франция чрез "трите сестри". Според Пепе Ескобар, автор на материала в изданието, това ще е последната стъпка за приватизация на целия този океан от безплатна сега вода.
От страните, в чиито недра дреме това съкровище, Либия единствена инвестира в значим проект за използване на водата. Един от грандиозните проекти на режима на Кадафи е за изграждането на Великата изкуствена река - огромна мрежа от над 1300 кладенци и канали, чрез които се транспортира вода от четири големи подпочвени басейна: Куфа с площ от около 350 000 км2, намиращ се на юг до границата с Египет, оценяван на 20 000 км3 водни запаси, басейна Сирт, оценяван на 10 000 км3 вода, и Мазрук с големина 450 000 км2 и 4800 км3 вода. Други значителни количества вода се добиват от басейните Джуфра и Хамадах. Инвестицията е 25 млрд. долара, за които Кадафи не взема и цент заем нито от МВФ, нито от Световната банка за разлика от практиката на държавните проекти в страните от региона. Великата изкуствена река доставя ежедневно 6 500 000 m? вода до Триполи, Сирт, Бенгази и цялото либийско крайбрежие.
Проектанти на Великата изкуствена река са Brown & Root (подразделение на "Халибъртън") и Price Brothers, а на първия етап строителството е възложено на южнокорейския консорциум Dong Ah Consortium и на последващия основен изпълнител Al Nahr Company Ltd. Решението за изграждането на гигантския инфраструктурен проект е взето на извънредна сесия на Генералния народен съвет през октомври 1983 г. През август следващата година Муамар Кадафи прави първа копка, а през август 1989 г. полага основите на втора фаза на проекта. Месец по-късно първата вода от Великата изкуствена река започва да пълни резервоара на Адждабия, а през август 1996 г. Триполи вече пие чиста и прясна вода от пустинята.
Също така, малцина си дават сметка, че светът (поне гигантите САЩ и Китай) са в неконвенционална война поне от 10-11 години. И войната е нито за петрола, нито дори за водата - а за контрола върху тях.
Моралът, особенно в политиката е химера. Най-естественото нещо е Силният да използува силата си, а Умният - ума си. Някои страни имат и двете. На тях се възхищавам. По-важното е да се извлечат практически ползи за страната ни. Как да стане това? Към кого да се присъединим? Това са искрени въпоси към уважаемите Форумци, защото наистина мисля че във форумът на Сега учасрвуват и някои елитарни (за страната ни) индивиди.
Само не ми казвайте, че не е необходимо да се присъединим към някого. Това не зависи от нас. Неутралитетът в съвремения глобализиран свят е другата химера.