:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,135
Активни 654
Страници 26,602
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Мит е, че това правителство усвоява по-добре еврофондовете

Трагедията е най-голяма при Кохезионния фонд с общ бюджет от 2.2 млрд. евро - за последните 3 г. усвояемостта е нула, казва депутатът от БСП Меглена Плугчиева
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Миглена Плугчиева
Меглена Плугчиева е завършила Лесотехническия университет в София, специалности горско стопанство и екология. Била е народен представител, зам.-министър на земеделието. От ноември 2004 г. до избирането й за вицепремиер по усвояване на еврофондовете е посланик на България в Германия. В момента е депутат от БСП.

-----



- Г-жо Плугчиева, премиерът бе раздразнен, че първа сте застанала да се снимате при откриване на автомагистрала "Люлин". Как така си позволявате да го засенчвате?

- Аз гледах сериозно на този проект при цялостното му изграждане и бях изненадана от репликата, че мога да засенча г-н Борисов и целия му антураж. Приемам това с усмивка. Не смятам, че откриването на европроекти трябва да се ползва като площадка за фотосеанси.

- Но през последните 2 г. вината за забавянето на европроектите се хвърля върху предходното правителство.

- През последните 2 г. не само не се наблюдава напредък по усвояване на евросредствата, но и се задълбочава кризата. Некомпетентността изпъква в неумението да се управлява този финансов ресурс. Виждате, че ако през 2009 г. България по усвояемост на средствата е била на 14-о място, то в момента се движим между 25-о и 27-о място по различните фондове. По официалните справки на Еврокомисията не само изоставаме с използването на средствата, но изоставаме и с подготовката на проектите. Това се вижда и от последния доклад на KPMG. Ние сме на последно място сред 27-те членки по критерии подготовка и плащане на проекти. Това е резултат от постоянните смени в администрацията, започвайки от ниво зам.-министър и стигайки до най-ниските експертни нива. ЕК бие тревога по темата административен капацитет и тези постоянни и необосновани промени. Това може да го прочетете във всички писма, дошли от Брюксел. Това може да се прочете и в последния протокол от срещата на ръководството на министерството на земеделието в Брюксел на 17 март. Второ, причината да сме на това срамно ниво са безпрецедентните и безсмислени проверки, които са толкова тежки, бюрократични и повтарящи се от няколко различни контролни органа, като всеки си избира различни критерии за проверка. Стига се дотам, че проекти, които трябва да бъдат финансирани с евросредства, се финансират от националния бюджет, и това е абсурд.

- Докладът на KPMG поставя много сериозна диагноза на това как работи правителството с еврофондовете през последните 2 г., но той някак бе омаловажен и пренебрегнат и в парламента, и в медиите. Дали обаче смените на зам.-министри, отговорни за еврофондовете, които премиерът започна, са резултат и на този доклад?

- Изобщо не смятам, че са резултат на този доклад. Смятам, че промените, които се правят, са абсолютно безпринципни и неаргументирани, необосновани и все повече прозират политическите назначения. И това е както в управляващите органи, така и във всички сектори. Спомнете си какво се случи с Христина Митрева за това, че се възпротивила на регионално ниво да се назначат политически послушници. Същото е и във фонд "Земеделие", където ЕК алармира, че 5 промени са правени, че непрекъснато се правят смени на ръководно ниво и на по-ниските нива.

- Защо зам.-министърът, който отговаряше за ОП "Транспорт", стана министър, при положение че това е една слаба програма?

- Точно така - тази програма до декември 2010 г. бе на последно място, с изключително голямо изоставане и това бе във фокуса на вниманието на г-н Барозу. Вместо тогава да бъде освободен министърът, смяната се прави сега, когато има известно развитие. В същото време в програмата "Развитие на човешките ресурси", където имаше един зам.-министър, който от години участва в този процес и е със съответните качества и компетентност, бе освободен и на негово място разбирам, че е сложено едно некомпетентно, но политически послушно момиче.

- Може ли да кажете според доклада на KPMG, който прави сравнителен анализ на страните в ЕС, каква е реалната картина за България?

- Докато правителството използва всички популистки инструменти, фактите говорят нещо съвсем различно. Както официалната статистика на ЕК, така и докладът на KPMG показват ясно, че България е на предпоследно място по разплатени средства - с 10%. А по договорени средства е на последното 27-о място само с 37%, при условие че водачите в групата Латвия и Литва се движат между 76 и 68%. Естония има договорени 60% от еврофондовете, Словакия - 57%, Чехия - 55%. При плащанията ситуацията е сходна и разбирате, че при такава фактология би било добре да се говори по-малко и да се работи по-отговорно.

- Кои са най-проблемните програми към този момент?

- Най-проблемна е Програмата за развитие на селските райони, където нещата са повече от катастрофални. На последното заседание в Брюксел на 17 март ЕК поставя сериозно въпроса за абсолютната нестабилност на административния капацитет в министерството и дебалансираната програма. Програмата за развитие на селските райони не се развива пропорционално. Агроекологичната мярка не работи, там усвоените средства са само 1%. Обръща се внимание, че 25% от проектите, които бяха подготвени през 2008-2009 г., все още залежават и не се разглеждат. Натрупаните през 2010 г. проекти са над 1000 и все още не са разгледани. Те са на стойност над 700 млн. евро. Освен това ни предупреждават, че има реална опасност да загубим 180 млн. евро. Има критики, че не се толерират мерките, които водят до обществен ефект и резултат. Има намерения за обединение на 121-ва и 124-та мярка и за прехвърляне на средства към мярката "Млад фермер" (нещо, което отдавна трябваше да стане), но тъй като МЗХ не дава ясни критерии, естествено, че и нотификацията, и разрешението от Брюксел не се получава. Към това трябва да добавя и проблема с директните плащания. Към целия този пиар, че са разплатени, може да се каже, че разплащането стана със закъснение и освен това масово бяха санкционирани земеделските стопани за 2009 г., без проверка на място и без аргументи. В момента съдилищата са задръстени с дела срещу фонд "Земеделие". Само за година и половина броят на земеделските стопани, който беше над 110 000, сега се е сринал на 90 000. Къде отидоха тези хора? Просто загинаха. Какво се случва и с фермите от втора и трета категория, които до края на т.г. трябва да изпълнят критерии, за да минат в първа категория, иначе трябва да бъдат затворени. Това са над 50 000-60 000 ферми, които трябваше да ползват мерки по Програмата за развитие на селските райони. На тези хора не им беше дадена възможност и са оставени на произвола на съдбата.

- Защо всички тези неща не се коментират в парламента, защо не се извика министърът да даде отговор?

- Ако направите справка в деловодството на парламента, ще видите колко докладни и предложения съм пуснала до председателя на комисията Моника Панайотова (комисията по европейските въпроси), за да се направи обсъждане на тези изключително остри въпроси заедно със земеделската комисия. Но това не се случва, защото не е удобно. Но погледнете какво се случва и в ОП "Конкурентоспособност". Ако погледнете последната обява, пусната за кандидатстване, ще видите, че от микропредприятията се иска за 2009 г. да са направили оборот от 300 000 лв. Кое микропредприятие (това са фирми с по двама-трима до пет души) в кризисна ситуация може да стигне до такъв оборот, за да могат да си позволят да кандидатстват. Разбирате ли абсурдността на цялата история? За "Джереми", която с фанфари бе отчетена, че е заработила, може да се каже, че и една стотинка от нея не е стигнала до някое средно или малко предприятие. Погледнете какво се случва в ОП "Околна среда" - 2 г. не му стигнаха на министерството да навакса и да се справи с част от проблемите, останали от предишното управление. Единствено нещата се движат при Програмата за регионално развитие. По ОП "Човешки ресурси" едва сега, след година и половина, е направено първо плащане. Има реална опасност да загубим средства. При Регионалния фонд за 2009 г. са усвоени само 25.35%, а за 2010 и 2011 г. усвояемостта е нула. Общата сума за усвояване по този фонд е 3.2 млрд. евро. От Социалния фонд са усвоени 7.49% за 2010 г., а за т.г. - нула. Бюджетът на този фонд е 1.1 млрд. евро. При Кохезионния фонд (2.2 млрд. евро) трагедията е най-голяма - за последните 3 г. усвояемостта е нула.

- Това означава, че вече губим пари от еврофондовете?

- Естествено. Правилата не подлежат на ревизия. И този коментар "аз съм се разбрал с Брюксел", "те ще ни дадат още пари" е опасен популизъм. С времето той става все по-опасен, защото зад растящия популизъм се крият растящи проблеми и катастрофални последици за българската икономика. Другата голяма опасност е, че след като сега има вероятност да загубим милиарди, за следващия бюджетен период може да не получим същите пари, които имаме сега възможност да усвояваме.
75
5933
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
13 Юни 2011 20:25
Виждате, че ако през 2009 г. България по усвояемост на средствата е била на 14-о място, то в момента се движим между 25-о и 27-о място по различните фондове. Вероятно 10-12 държави са давали пари на Европа през 2009 щото станишев усвояваше около0%.
13 Юни 2011 20:29
ако през 2009 г. България по усвояемост на средствата е била на 14-о място, то в момента се движим между 25-о и 27-о място по различните фондове

Числата - много голям враг на истинския гербер.
Моите мноооого далечни наблюдения,
На тройката всичко се правеше на юруш - имаше и кражби но имаше и проекти - ерго спряха частично фондовете но се усвояваше.
Днес, доколкото чувам, процедурата е забатачена от безмислени проверки до степен че проекти въобще не минават и като резултат може и да има на теория достъп до фондове, но със свръх забатачена процедура и резултатите и практическия приход са още по мизерни.
Елементарна сметка:
Сценарии А) Имаш достъп до 1000 лева, правиш проекти за 600, одобряват ти 300, крадеш сто, намаляват ти достъпа до 500, и реално в портмонето влизат 200 + 100 кражба
Сценарии Б) Имаш достъп до 1000 лева, колко крадеш не е ясно, правиш проекти които не ти минават дори и прекалено сложния вътрешен контрол, като резултат нищо не ти намаляват, но в портмонето влизат 100.

Редактирано от - intel_inside на 13/6/2011 г/ 22:23:49

13 Юни 2011 20:37
Идеалният пример между другото е Фонд Земеделие.
Никой истински ГЕРБер няма да отвори приказка по тази тема, но там са 52% /чете по устните петдесет и два процента от Всички пари ИЛИ Всяко Второ Евро/.
---
Много харната, много пожарната мома Калина влезе със замах
"Я мноо СЕ разбирам с КонтрольорА" .
Дотолкова добре се разбра, и такива "лежерни контролни" промени се извъртяха, че всека отговор който се отнася до "Земеделие" е НЕ.
---
Кой от двата сценария е по добър е крайно спорно - обаче да се твърди как "ГЕРБ такова еврофондовете мноо ги умее" е дивно недомислие.

Редактирано от - intel_inside на 13/6/2011 г/ 20:42:50

13 Юни 2011 21:57
Стига с тия помощи. Превърнахме се в просяците на Европа.
13 Юни 2011 22:05
Трагедията е най-голяма при Кохезионния фонд с общ бюджет от 2.2 млрд. евро - за последните 3 г. усвояемостта е нула

Никога не бих обърнал и капка внимание на измишльотините на субектеса като Плугчиева, но ми е болно да виждам, че любимата газета за пореден път става жертва на професионални лъжци.
Въпреки, че е постигнала значителен прогрес при кохезионните фондове от 9.62% на 16.08 на сто усвояемост за последните 14 месеца... - това е справка на ЕК към 01 февруари 2011, разпространена от пресофиса на Калфин (!) - при средно за ЕС 20.6% към същата дата и т.н.
13 Юни 2011 22:08
Данни са вадени откъслечно и тенденциозно. Има два неоспорими факта. Последни сме и винаги сме били последно по усвояване на еврофондове. Герб оттласна Б-я от дъното , но и в момента сме двойкаджии. Другото е предизборни лакърдии. Ако тая лелка обяви десет държави с по-лоши показатели като цяло в 2009г. аз ще си го прехвърля от единия крачол в другия.
13 Юни 2011 22:10
Абе то в криминалетата не винаги е ясно кой е жертва, кой - съучастник...

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
13 Юни 2011 22:15
би било добре до подобни интервюта да фигугира и официална статистика директно от ЕС. Това трябва да е работа на добрия журналист-професионалист.
13 Юни 2011 22:37
Изглежда разчитат, че сме забравили защо госпожата долетя на пожар от Берлин Да отпушва каналите, които партията й яко беше задръстила с кражби
13 Юни 2011 22:54
Софтуинд, данни колкото искаш. И от сайтовете на ЕК, въпреки че оттам се вадят по-трудно /как се обработват първични данни за плащанията към 5600 бенефициента по земеделските програми например?/ и от минфин, чийто сайт пък е почти постоянно ремонтиран. Не е там работата. Всеки човек, който дори само преглежда вестниците, ще си спомни: за АМ Люлин - 78 млн. евро; за Тракия - 210 млн.; за Калотина - 70 млн.; за Дунав мост 2 - 120 млн.; за ж.п. линията в Пловдивско - 200 млн. и т.н. Това е все ОП "Транспорт", сиреч... както казва ББ... Кохезионният фонд
Наскоро Евгени Кирилов - друг социалист, но интелигентен, за разлика от интервюираната - "критикуваше" Борисов, че към май 2011 е усвоил "само" 720 млн. евро, 30% от Кохезионния фонд. Това им стана дежурен номер: едните го критикуват, че правим много пътища, другите - че са малко. Абе
13 Юни 2011 23:07
.
13 Юни 2011 23:11
toly


13.6.2011 г. 22:08:43 Данни са вадени откъслечно и тенденциозно. Има два неоспорими факта. ... Герб оттласна Б-я от дъното , но и в момента сме двойкаджии.


Уважаемий, да оставим на страна явната тенденциозност на тези твърдения, но имате ли поне едно доказателство в тяхна подкрепа?

Щото аз например смятам, че тази година е най-добрата за марсианската реколта от патладжани, което също е неоспорим факт
13 Юни 2011 23:13
Е как няма да се радват в Немско на такава "дървосекачка"! Щот тя мн Фтаса начело на държавата като стрелочник, сега - акъл дава! Ами що не си размърдваше задницата да направи нещо? Ся - тоз такъф, онзи - онакъф! Еййй - бол гьонсуратлар, ефендилер...

13 Юни 2011 23:16
Стига с тия помощи. Превърнахме се в просяците на Европа.


alabala12
.
Сигурно не ти е известно, че тези фондове ни се полагат като равноправен член на ЕС? Всички останали новоприсъединили се страни ги получават. Сигурно не знаеш, че прилежно си плащаме нашата вноска от над 600 млн. ЕВРО всяка година? И ти искаш да дотираме ЕС и нищо да не получаваме насреща? Е те това е герберясалата логика. Нема оправия.
13 Юни 2011 23:23
Тая циркаджийка забравя, че по нейно време от тия фондове се крадеше като за световно, ама ..
кво да я правиш-социалистка, като всички останали!
Простено да й е, и тя е пътница към клоаката на историята...
13 Юни 2011 23:27
Какви кадри е раждал, ражда и ще ражда леснотехническия институт - гордост за всяка майка!
13 Юни 2011 23:34
Алабалов, какви помощи, какви просяци те тресат бе старшина?
Кохезионния фонд е за изравняване на стандарта в различните страни. Мислиш ли, че без него иамаме шанс някога да се доближим поне малко до средноевропейско равнище?
Отделен е въпроса, че със скъпата си и мудна бюрокрация, квоти, всевъзможни регулации и огромно преразпределяне на средства, ЕС се превръща във все по-голямо социалистическо безумие, на път да засенчи дори СССР
14 Юни 2011 00:35
Е, не беше ли за такива като другарката Плугчиева поговорката "Вижда сламката в окото на другите, но не и гредата в своето" ?
14 Юни 2011 01:26
От 7 млд евро грант за периода 2007 - 2013, досега в България са постъпили трохи.
Плащаме си годишните вноски, но колко сме платили, знае ли някой?
„Управниците“ не се занимават с дребните проекти. Всички напъни са върху малък брой големи (мега, ако може) проекти.
Мозъците на ГЕРБ вдигат пушилка и пускат слухове, че европроектите не вървят, защото Европа не давала да тръгнат!
А истината е, че ГЕРБ спира умишлено европроектите.
Защото: 1) не може да ги управлява, 2) не може да измисли как да прибере част от парите.
Плугчиева казва, че нищо в европроектите не върви, и е права. За ГРЕБ думите и са хем резил, хем болка.
А мене вече ме интересува, кога ББ ще си намери по-добра работа.


Редактирано от - custo на 14/6/2011 г/ 01:37:34

14 Юни 2011 02:50
Е, не беше ли за такива като другарката Плугчиева поговорката "Вижда сламката в окото на другите, но не и гредата в своето" ?

Е, като спяха всички видове фондове от ЕС за България заради корупция другарката Плугчиева мълчеше като комунист на разпит...
14 Юни 2011 07:49
Ми то парите ни се полагат-дори само за това, че България прави вноски в общия европейски бюджет! Но с измамнички като Илиева, за която нямаше никакви правни последствия кой ще ти даде пари-дори и да ти се полагат! А Плугчиева и сие показаха какво НЕ могат и какво НЕ трябва да се прави! Друг въпрос е, че ГЕРБ дърпат назад и са неуки и неумели-колкото и да се напъват, мат`ряла им не става..много приказки, пъчене и дудуци, но пипето е малко! Георгиус Папандреу, за жалост бе точен до болка, описвайки положението на България и българите! За срам станахме с тези управници!! А те си позволяват да се карат в парламента, да правят подаръци-златни рибки и не знам си какво, проекти за Банкя и дрън-дрън-дрън!!
14 Юни 2011 07:59
Анадолий прочети си форумните мнения и не ме занимавай с глупости.
14 Юни 2011 08:06
traikokitan4ev - фонд за изравняване на стандарта.. аз му викам помощи.

Та тия помощи само изкривяват и без това калпавата ни икономика. Ставаме като Гърция, но без да ни дават толкова лесно парите. Чакаме само отвън някой нещо да ни отпусне и нищо друго не правим. Предприемачите ни се превърнаха в чиновници - с една мисъл, как да се закачим в тия проекти, щото там цоцането е здраво. И после защо един ремонт на мазе в болница излиза по 2000 лева квадрата...

Същото беше и със САПАРД.
14 Юни 2011 08:12
SINDBAD - много яко, плащаш 600 милиона и получаваш 2-3 милиарда на година - колко добре звучи. Гати далаверата. Никъде не дават пари ей така за нищо. Какво трябваше ние да направим? Например да имаме добро правосъдие..

Полагали ни се значи - стоиш отваряш устата и чакаш ... 20 години чакане.
14 Юни 2011 08:50
Сетих се за един виц - Стои просяк на улицата, до него спира лимузина и шофьорът му подава 100 долара.. на другия ден същото.. така цял месец. Другият месец пак идва лимузината, спира на светофара, но не дава пари. Просякът се провиква - къде са МИ стоте долара?!?!?
14 Юни 2011 09:05
Усвояването е майка на освояването! IPSE DIXIT!

14 Юни 2011 09:21
Равнис, мирно - газетата пуска тежката експертиза
14 Юни 2011 09:28
Меглена Плугчиева е завършила Лесотехническия университет в София, специалности горско стопанство и екология.


Нататък спрях да чета свръхкомпетентното мнение
14 Юни 2011 09:29
Тия пари са временни и когато дойде времето за драстичното им намаление ще дойде със сигурност и поредната дълбока криза или катастрофа в зависимост от терминологията на управляващите или опозицията.
14 Юни 2011 09:43
Как така си позволявате да го засенчвате?

Аз пък си мислех, че е интервю...
то се оказа материалче срещу Бойко
14 Юни 2011 10:26
Ралова е дружка и с Мухобойко, и с Авджията
14 Юни 2011 10:30
Парите по програмите на ЕС/над 10 000 000 000 евро ни чакат в Брюксел/ биха дали глътка въздух на българската икономика.
Неусвояването им/по една или друга причина/ е престъпление, за което виновните трябва да понесат съответното наказание.
14 Юни 2011 10:51
Страшни се не дебилните управленци на ГЕРБ, а това, че техните избиратели са такива. Да се игнорират фактите по усвояване на средствата по Европейските програми, само защото ги напомня някой от опозициата/!?/ - Те това е чист идиотизъм!
И от тук идват страховете, че сме попаднали в порочен кръг: Дебилните избиратели, неминуемо избират дебилни представители във властта! Аксиома.
И колко по невежествена и опростачена става България, толкова повече чезне светлинката в тунела.......
14 Юни 2011 10:54
toly


Анадолий прочети си форумните мнения и не ме занимавай с глупости.


Не че е нещо лично, обаче от голословна пропаганда и подобно преминаване на лична основа намирисва малко на громене на врага и зелени чорапки, ако разбираш какво имам предвид.
14 Юни 2011 11:04
Вижте, сред алчната олигархия и некадърната администрация си цари една негласна договорка: ако парите не могат да бъдат откраднати, то нека останат неусвоени. Откъде накъде ще ги даваме на някакви си дребни-средни, ама-ха. И тази договорка не зависи от партийния цвят, който и без това се мени твърде лесно.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Юни 2011 11:38
Патосът на тъпата колхозничка Плугчиева е повече от комичен.
Никак, ама никак, не защитавам павианското правителство, но упреците на другарката са силно дразнещи. Бодрото отчитане на различни усвоявания, всъщност в голяма степен присвоявания, е непродуктивно. Показателят усвояемост (усвояване) на еврофондовете ми се струва сбъркан. Да, той е лесно измерим, но не е показателен за резултатите. Ако направиш смислена програма, от която да се очакват добри резултати, то навярно няма да има такова бурно усвояване, защото смислените проекти винаги са много по-малобройни от безсмислените. Троегъзата ламя отчиташе чутовни успехи в ОПАК и ОПРЧР, а всъщност това бяха обири. Много хубаво беше изгонен дебел Красьо (Попов), за който реве др.Ралова/Плугчиева. Аман от провалени политици!
14 Юни 2011 11:57
Батко, Братко, Увчаров и Румената Глъвъ усвояваха фондовете далеч по-добре.
Чак им ги спряха, уплашиха се че ше изпият всичко.
А тая стринка и параванчето не успя да изиграе даже.
14 Юни 2011 12:19
През 2010 г. в България общо изплатените евросредства възлизат на близо 1, 2 милиарда лева. Малко е под заявената от кабинета Борисов цел от 10 процента усвояемост на еврофондовете, но пък е 3 пъти повече от средствата, изплатени на бенефициентите до края на предходната 2009 г.

Наложи се да търся данни щото не искам да си оставям каруцата в калта. Статията си е предизборна агитация. Че нещата не са добре е вярно , но като бонус социалистите добавят от богатата си фантазия.
14 Юни 2011 12:27
Някой да е чул какво става с Калинката? Уж престъпленията бяха сериозни...А?
14 Юни 2011 12:44
Alabalov, за вица знам го, но е съвсем на място.
Не мога да не се съглася с теб, но сам разбираш, че няма друг начин. Еврофондове, квоти, субсидии и т.н. изкривяват тотално, но ако не ги усвояваме тогава за какво да сме в ЕС? Само за да внасяме едни 6-700 милиона? Да, остава улеснения достъп до един несравнимо по-голям пазар. Но точно този пазар е до голяма степен изкривен от горепосоченото. Така че не сме ли в схемата сме аут и от пазара...
А изцепката на Плугчиева си е пореден опит да яхнат вълната на недоволството от герберските недоразумения.
14 Юни 2011 12:48
А, бе, понякога си мисля: Какво ще правим ако газта вземе, че тръгне вместо от Русия, от северно море? А? Къдя ще пишем?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
14 Юни 2011 12:49
Мит е, че това правителство усвоява по-добре еврофондовете

И кой го казва това! Нагла работа! Нали именно това пернато създание отговаряше за Евро фондовете на троегъзата и тези фондове всите до един бяха спрени поради безграничната некадърност и корупция на Правителството на Станишев!
Има един много првилен принцип за достоверността на информацията и той е : виж източника. В случая източника е БСП - доказан лъжец и манипулатор.
14 Юни 2011 12:54
Доколкото си спомням, вноската ни в ЕС е 300 милиона евро - тоест около 600 милион лева.
14 Юни 2011 13:15
Ясно е, че усвояването на фондовете става с подготовка и защита на един куп документи, при това съставяни и обработвани по европейски образци и НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК.... Като се почне от предварителните заявки, проектите и тяхното промотиране и защита.
Е, да, само че Ганьо е хем прост, хем нахален. Той не знае как се включва РС, но иска пари от еврофондовете, и то сега и веднага. И като не може да се справи с работата и европейските изисквания, надава бой, че тия гнили бюрократи от Брюксел не го разбирали и не искали да му дават пари, а само гледали как да го преметнат и прецакат....
Та затова усвояването на милиардите, отпуснати на Бг от Брюксел, не върви и НЯМА ДА ТРЪГНЕ....

Редактирано от - Frodo на 14/6/2011 г/ 13:24:05

14 Юни 2011 13:27
14 юни 2011 Опозицията в лицето на БСП и ДПС иска да свали от власт ГЕРБ, за да могат да откраднат това, което е останало. Това каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов по повод готвения вот на недоверие...„Няма да им дадем. Ето – всеки ден, пред хората показваме какво сме направили”, каза Борисов. „Аз не мога да си обясня тази наглост да искаш вот на недоверие, когато практически се знае какво са правили. Този път от 2005 г. заради кражби, е бил спрян. Всички фондове бяха спрени. И да искаш вот на недоверие на правителство, към хора, които правят пътища, ускоряват в пъти усвояването на еврофондовете, и да искаш да върнеш отново онова насипно правителство, за да спрат наново развитието на региона – аз не мога да си обясня що за наглост е това”, коментира Борисов. Той обясни, че много пъти си е мълчал и че е известен с политическата си толерантност. „Аз много време си мълчах, за да им видя акъла, но ще започна да им напомням, щом искат. Днес е подходящ ден за това. Пътят е спрян заради батко и братко – дошло новото правителство – ето го пътят”, коментира министър-председателят...
14 Юни 2011 13:29
Мит е, че това правителство усвоява по-добре еврофондовете

И кой го казва това! Нагла работа! Нали именно това пернато създание отговаряше за Евро фондовете на троегъзата и тези фондове всите до един бяха спрени поради безграничната некадърност и корупция на Правителството на Станишев!
Има един много првилен принцип за достоверността на информацията и той е : виж източника. В случая източника е БСП - доказан лъжец и манипулатор.


БОЛГАР,

14 Юни 2011 14:37
Но погледнете какво се случва и в ОП "Конкурентоспособност". Ако погледнете последната обява, пусната за кандидатстване, ще видите, че от микропредприятията се иска за 2009 г. да са направили оборот от 300 000 лв. Кое микропредприятие (това са фирми с по двама-трима до пет души) в кризисна ситуация може да стигне до такъв оборот, за да могат да си позволят да кандидатстват. Разбирате ли абсурдността на цялата история? За "Джереми", която с фанфари бе отчетена, че е заработила, може да се каже, че и една стотинка от нея не е стигнала до някое средно или малко предприятие.

Това е, може би, единстената основателна критика на госпожата. Останалото са измишлютини, изречени наизуст.
Наистина има прогрес по усвояването на фондовете, Големият проблем е, че те не отиват за развитието на частната инициатива, а потъват в държавата и няколко големи предприятия, пренасочват се и отиват в крайна сметка за държавни проекти. Това би трябвало да радва Плугчиева, - зер нейната партия нали все била за "държавното". Лошото, обаче, че тази схема - дай да налеем всичко в инфраструктура, докато загробваме българския бизмес, па после да чакаме инвестиции, ще доведе превръщането на цялото население в чуждите компании, които ще се наместят в нишите, освободени от българския частен бизнес.
14 Юни 2011 15:10
фондове всите до един бяха спрени

Оперативните програми по структурните фондове и програмата за развитие на селските райони никога не са били спирани. Никога!


Редактирано от - galia2 на 14/6/2011 г/ 15:13:29

14 Юни 2011 15:22
Цитат от форума на друга медия по подобна статия:

Съгласен съм с авторката. За съжаление загубата в края на 2011 г. ще по-скоро около 600 млн. лв. Дано все пак да не съм прав. Въпреки, че по тази тема се дискутира от края на 2009 г., явно за управляващите е маловажно, че накрая България ще се окаже нетен вносител в Европейските фондове, въпреки че е най-бедната страна в ЕС.

Бих препоръчал на авторката да се поинтересува за отговора на следните въпроси:

1. Как ще се аргументира искането на България, като страна членка „финансирането на Втори стълб по ОСП трябва да се запази на досегашните нива за страната”?

Пояснения към въпроса - ако се запази тенденцията да се декомитват средства по индикативните бюджети на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) общата усвояемост за планов период 2007 – 2013 г. ще бъде вероятно под 50% за планов период 2007 – 2013 г. Загубата на средства в края на 2011 г. само от индикативен бюджет 2009 г. се очаква да бъде в размер от 300 до 600 млн. лв. Как на тази база, ДФЗ и МЗХ ще защитят пред ЕК същото ниво на финансиране на ПРСР за следващия програмен период?
2. Каква е причината по мярка 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” към средата на март 2011 г. да има 13 проекта от прием 2008-2009 г., които все още не са обработени? Това прави забава от почти две години. Как новото ръководство на ДФЗ-РА ще гарантира, че това няма да се случи с проектите от прием 2010 г.? Така или иначе към началото на април 2011 г. срока за обработка на проектите по повечето прозорци от прием 2010 г. вече е изтекъл.

Пояснения към въпроса - Да се има предвид, че към края на 2010 г. не бяха обработени над 50 проекта по мярка 123 от прием 2008-2009. На практика голяма част от проектите по мярка 123 от прием 2008 – 2009 г. се обработиха след втората половина на 2010 г. Основно тези проекти бяха подавани до средата на 2009 г. Истина е, че предишното ръководство на ДФЗ-РА по време на тройната коалиция забави обработката на част от проектите с около година по обективни причини. Защо сегашното ръководство забави допълнително обработката на голяма част от проектите с повече от една година?
3. Какви стъпки ще предприемат ДФЗ и МЗХ, за да се увеличи интереса и усвояемостта по мярка 214 „Агроекологични плащания”?

Пояснения към въпроса - към средата на март 2011 г. по мярка 214 са усвоени под 2%. В същото време общия бюджет по мярката е в размер на над 300 млн. евро. Ако не се вземат незабавни мерки, загубата на средства по тази мярка ще е огромна.
4. Каква е причината по мярка 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” към средата на март 2011 г. да има одобрени 3 проекта от прием 2010 г., при положение, че 13 проекта от предишния прием (2008-2009 г.) още не са обработени? На кои кандидати са тези проекти? Аналогичен е случаят и с 12 проекта от прием 2009 по мярка 121, които към средата на март все още не са обработени, а в същото време има 233 одобрени проекти по мярка 121 от прием 2010 г.?

Пояснения към въпроса – Обработката на проекти от следващ прозорец по дадена мярка, преди обработката на всички проекти от предходен прозорец не е позволено, съгласно акредитираната контролна среда на ДФЗ-РА и утвърдените процедурни правилници. Така се нарушава принципа на справедливост спрямо кандидатите, чиито проекти трябва да се обработват по реда на подаването им в ДФЗ-РА, както и се подлага на риск финансовото управление на програмата.
5. Като се има предвид, че към средата на март 2011 г. по мерки 321 „Основни услуги за икономиката и населението в селските райони”и 322 „Обновяване и развитие на селата” са направени само авансови плащания в размер на 50% от одобрената субсидия, то процента на усвояване по мерки 321 (32%) и 322 (30%) е условен към средата на март 2011 г. Какви са очакванията този процент да се запази? Има ли коректна информация колко от общините със сключени договори с ДФЗ-РА към март 2011 г. са провели процедурите си за избор на изпълнители по проектите, подписали са договор с тях и са стартирали реално изпълнението на проектите си? Какъв е очаквания процент на усвояемост по мерки 321 и 322 на тази база?
6. Процедурите за децентрализация на обработката на заявленията за подпомагане по мярка 112 "Създаване на стопанства на млади фермери" са били готови още през май 2009 г. и децентрализираната процедура по мярка 112 е стартирала още през юни 2009 г. Кога се очаква да стартира реалното прилагане на децентрализираната процедура за обработка заявления за подпомагане по мярка 141 "Полу-пазарни стопанства в процес на преструктуриране" и за проекти с инвестиционна стойност до 25 000 евро? Ако не се прилага в момента, какви са причините за това? Кога се очаква да стартира децентрализираната процедура за обработка на заявките за плащане по мерки 141 и 112? Какъв в очаквания резултат от децентрализацията? С колко ще се намали срока за обработка на проектите като цяло? Как децентрализацията на плащанията по мерки 141 и 112 ще се отрази на акредитацията на ДФЗ като Разплащателна агенция по Общата селскостопанска и общата рибарска политика?
7. Възможно ли е да се дава по-подробна и регулярна информация (например всеки месец или по-добре всяка седмица) за резултатите от обработката на заявления за подпомагане и заявки за плащане обобщени по мерки и съотнесени по съответните прозорци на прием и съответните бюджети.
8. Защо 47 проекти от прием 2008-2009 г. по мярка 313 към средата на март 2011 г. все още не са обработени? Повечето проекти са подадени преди повече от две години? Какви са причините за това и кога ще бъдат обработени? Аналогичен е и въпроса за 23 необработени проекти към средата на март 2011 г. по мярка 321.
9. Какви са конкретните стъпки и изготвен ли е подробен план за сроковете на обработка на заявленията за подпомагане от прием 2008-2009 г. и прием 2010 г. (над 3000 броя необработени към средата на март 2011 г.) от тук нататък. Обвиненията на сегашното ръководство на МЗХ и ДФЗ-РА към предишното ръководство на МЗХ и ДФЗ-РА бяха точно за забавяне на обработката на заявленията за подпомагане. Защо в момента сме в тази ситуация (законовия срок от 5 месеца, заложен в наредбите изтече за повечето проекти от прием 2010 г. в края на януари 2011 г.), при положение, че административния капацитета на ДФЗ-РА е в пъти по-голям от преди две години и през миналата година се отвориха прозорци за прием на проекти само в рамките на един до два месеца?
10. Защо по мярка 121 се отварят само два прозореца за по две седмици (през март и юли 2011 г.) по гарантираните бюджети за цялата 2011 г., въпреки че огромен брой животновъдни ферми 2-ра и 3-та категория предстои да бъдат затворени в края на 2011 г., ако не направят инвестиции за постигане на изискваните стандарти. В същото време, размера на гарантираните бюджети към момента е значителен и най-вероятно голяма част от тях няма да бъдат договорирани и евентуално изгубени. Каква е логиката за този график на отваряне на приема на проекти по мярка 121?
11. Защо по мярка 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” се планира отваряне на прозорец за прием на заявления за подпомагане през месец август 2011 г.? Дали това е най-удачния период за този прозорец, като се вземе предвид, че на практика почти всички производители и доставчици на машини и съоръжения от хранително-вкусовата промишленост от Европа тогава почиват и не работят, и това ще затрудни подготовката на проектите по тази мярка от страна на кандидатите. В допълнение, повечето институции и организации в България, от които зависи качествената подготовка на проект по мярка 123 и неговото окомплектоване също почиват през август или работят с много малка част от капацитета си (например общини, главни архитекти, РИОС, РИОКОЗ, НАП, АБХ, и др.). Краткия срок на прозореца ще доведе и до много по-голям брой проекти, които се приемат от ДФЗ-РА – например през първия прозорец от прием 2009 г., който беше отворен почти една година се приеха 138 проекта. През прозореца от прием 2010 г., който беше отворен по малко от един месец и половина се приеха 159 проекта. Много по-добре е по тази мярка да се отвори прозорец от септември до ноември например, за да се даде възможност за подготовка на много по-качествени проекти.
12. Кога на практика ще стартират обученията по мярка 111? Много от младите фермери по мярка 112 нямат съответното образование и разчитат на тези обучения, за да придобият квалификация. В противен случай, скоро, след изтичането на тригодишния срок от подписване на договорите им с ДФЗ-РА, те ще бъдат прекратени и бенефиициентите ще трябва да върнат авансово изплатенат част от субсидията с натрупаните лихви. Тези обучения реално можеха да стартират в края на 2009 г. Какви са причините за късния старт на тези обучения?
13. Какви са доводите, да се предложи такъв индикативен график за прием на заявления за кандидатстване през 2011 г. Как с този график ще се даде възможност на фермите 2-ра и 3-та категория да направят инвестициите и да постигнат необходимите стандарти, за да не бъдат затворени в края на 2011 г. Как чрез този график ще се преодолее риска от декомитване на средства от бюджета на ПРСР през 2012 г. и 2013 г.?
14. На базата на предоставената от МЗХ информация за състоянието на прилагането на ПРСР към 14.03.2011 г., размера на средствата от бюджета на ПРСР, които вероятно ще бъдат декомитвани в края на 2011 г. е от 300 до 600 млн. лв. Какви са причините за това и кой носи отговорността за загубата на този огромен ресурс? Какви са конкретните стъпки, които МЗХ и ДФЗ-РА предприемат, за да минимизират риска от декомитване на допълнителни средства по ПРСР през 2012 – 2015 г? Има ли изготвен подробен план за действие за преодоляване на причините, довели до тази огромна загуба на средства?
14 Юни 2011 16:05
Mitev,
Обещавам ти, ако видя, че някоя керемида, тухла или дори табела ти пада на главата, да ти викна да се пазиш. Независимо от това, че предупреждението ще идва не от BOLGAR, а от източник, който е член на "БСП - доказан лъжец и манипулатор", и по тази причина ти най-вероятно ще да го пренебрегнеш.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД