Финансовата криза тежко удари и Португалия, което повдига въпроса за влиянието на финансовите пазари върху управлението и демокрацията. Това гневи един политик, които цял живот се е борил за демократичните ценности. Бившият президент на Португалия,социалистът Марио Соариш, е непримирим критик на пазарите, той ги нарича "чудовища на нашето време". В интервю с журналистката Ана Миранда за "Евронюз" той обяснява своите тревоги. 86-годишният Марио Соариш е доайен на политическата сцена в Португалия, а и в Европа. Той е бил президент на страната си през периода 1986 до 1996 г. През 70-те и 80-те години на два пъти е бил премиер.
- Гоподин Соариш, вие смятате, че сега ЕС изживява най-тежката криза от своето създаване. Кои са тези чудовища, заплашващи ЕС?
- Преди всичко, това е доминирането на икономиката и бизнеса. Това е трагедия за всяка страна или всяка група от държави. Евросъюзът е в криза. Пазарите са объркани, както и тези, които ги ръководят. Аз ги наричам чудовища и това е така - никой не знае откъде се появиха и какво целят. Да, ние знаем, че те искат да печелят пари, затова подеха атаки срещу еврото и съответно срещу страни като Гърция, Ирландия, Португалия и други. Изключително тревожно е, че ни липсва единен отговор, от който Европа се нуждае. Да вземем богатите страни като Германия и госпожа Меркел, която смята, че може да заповядва на Европа, да германизира Европа. Ако тя мисли така, това е погрешно.
- Вие критикувате ролята на Германия и Франция и действията им за регулиране на кризата в страните от периферията на еврозоната. Смятате ли, че Ангела Меркел е обхваната от национален егоизъм и че от него е обзет и Никола Саркози? Диктуват ли богатите правилата?
- Не, те не трябва да го правят, това е грешка. Реалността обаче е такава, че госпожа Меркел действа като боса на Европа, но тя не е. Франция подкрепя Европа, но никой не знае каква е политиката на Саркози. Ние имаме една много неприятна ситуация в Либия, той изпрати френски самолети да извършат въздушни удари, което създаде тежка ситуация в Северна Африка, откъдето вълна от имигранти заля италианския остров Лампедуза. Берлускони поиска помощ от европейските си партньори. Но му беше му казано да се оправя сам. Никой не иска да се въвлича в тази работа. За мен това е сигнал, че има нещо, което разлага сърцевината на европейския модел.
- Говореше се, че Португалия не е Гърция, че нейните баланси са актуализирани, но тази теза бързо рухна. Дали липсата на прозрачност в света не е причина за икономическите злини?
- Това е свързано с неолиберализма и с идеята, че парите и бизнеса управляват света. Тази концепция е създадена в Америка. За щастие, това вече не е така, президентът Обама иска промени, иска нов модел на икономическо развитие. Сега обаче хората започват да схващат, че ако продължаваме по досегашния начин, Европа няма да има бъдеще. Тя ще стане нещастен придатък на Азия.
- Подобно на Обама, Вие се застъпвате за промяна на сегашния модел на икономическо развитие. Възможно ли е да се борим срещу онези, които Вие наричате европейски еквиваленти на мошеника Мадоф?
- Напълно. Трябва да разберем кои са отговорни за кризата в Европа и те трябва да бъдат изправени пред съда. Но отговорните за кризата да се оставят в банките и да им се дават пари, за да избегнат банкрута, това....това е забавен подход. Това значи, че светът е с главата надолу.
- В деня, в който Португалия обяви за решението си да се обърне за външна помощ, "Файненшъл таймс" написа, че банките са спечелили. Съгласни ли сте, че банките спечелиха със спасителния пакет на МВФ за Португалия?
- Съгласен съм, така е. Истината е, че банките бяха в трудно положение, но вредни са не само пазарите. Има и друга злина - рейтинговите агенции. Тези агенции са незаконни, от тях няма смисъл, те не носят отговорност. Откъде накъде те ще дават оценки на страните - членки на ЕС? С какво право, кой ги е упълномощил? Откъде се появиха те, на кого служат? Трябва да променим всичко това.
- Някои твърдят, че алчността на пазарите няма да се изчерпа с Португалия, ако европейските институции не направят нещо по този въпрос. Не стоим ли пред началото на края на европейския проект и на еврото?
- Ако нещата се развиват по досегашния начин, без съмнение това ще бъде краят на европейския проект. Но аз мисля, че ще последва голяма реакция, тя ще дойде от народа. Ще се разбунтуват народите не само в Арабския свят. Опасността е революция в Европа. Хората могат да отхвърлят тази Европа и да кажат това не е Европа, искаме друго - диалог, социално благополучие и взаимно уважение.
- Вие се борихте с режима на Салазар, знаете тъмната страна на национализма и диктатурата. В тези кризисни времена тревожи ли ви нарастването на ултрадесните настроения?
- Истината не може да я скриете. Виждам какво става във Финландия, този нов лидер, който се нахвърля върху Португалия без никаква причина. (Марио Соариш има пред вид Тимо Сойни, лидер на популистката партия "Истински финландци", която след парламентарни избори този април стана третата политическа сила. Партията е против еврото и иска ЕС да остане само икономически съюз - бел.ред.). Той забравя, че Финландия е била завоювана от Германия и Съветския съюз, а европейците винаги са подкрепяли Финландия. Но сега трябва да слушаме тези реакционери, тези абсурдни консерватори. Това е тъжно преди всичко за самите тях, но е тъжно и за цяла Европа.