:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,764
Активни 738
Страници 21,329
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Знаем обещанията, но не чухме нищо за резултатите

След изпитите за седми клас министерството на образованието заплаши учителите от тв екрана, но така и не им даде достъп до работите на техните ученици
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Високите цели на външното оценяване след седми клас си останаха само цели.
Обикновено планираните промени се мотивират с това, че ще бъдат полезни за много хора, макар да засягат интересите на ограничен брой заинтересовани от завареното статукво. Конкурсният изпит за елитните гимназии трябваше да отпадне, за да свърши ерата на частните уроци. Замени се с всеобщо външно оценяване. Очакваше се, че повече деца (не само кандидатстващите) ще са мотивирани да учат, защото в края на учебната година знанията им ще бъдат оценени обективно. Получената от всеки ученик оценка ще се впише като текуща. Това бяха обещанията.

Когато правилата са ясни, добрият учител знае как да посрещне предизвикателствата. А те не са малко. Като започнем оттам, че за все по-голяма част от учениците (особено в Североизточна България) българският език се превръща в първи чужд език. Но се преподава като роден - нищо, че някои деца



говорят български единствено докато са в училище,



и само около час на ден - при това не всеки ден, учат как правилно да си служат с думите. Трудно е да се отделя специално внимание точно на тези деца всеки час, при положение че в паралелката има още двайсетина, чието развитие изисква много по-високо ниво на преподаване. Възражението, че за това си има консултации, не винаги работи, защото повечето от изоставащите са и пътуващи деца и транспортната схема трудно се съобразява с подобни изисквания. И все пак съвестният учител намира начин да се справи с този проблем. Е, разбира се, зле владеещите български не стават отличници. Но поне им се създава усещането, че и те могат да се изразяват що-годе правилно - важно условие, за да ползваш който и да било език по предназначение.

Второто предизвикателство е още по-сериозно - "трудната" възраст на учениците ни. Опитните учители си дават сметка, че пубертетът е нещо като болест, през която всички трябва да преминат. Строги и взискателни са в рамките на разумното и необходимото за развитието на всяко дете, без да заклеймяват и осъждат. Но за да бъдат поставени граници на нечие безотговорно поведение, отново са необходими правила, обективно и справедливо оценяване.

През изминалата учебна година това не се случи. Писмените работи на седмокласниците бяха навреме проверени от областните комисии. Но резултатите и до днес не са обобщени и предоставени на преподавателите по математика и български език. Да не говорим, че срочният и годишният успех бяха оформени, без да се вземе под внимание (макар и само като текуща) матуритетната оценка. Седмокласниците, положили усилия през изминалата учебна година, останаха без награда. Онези, които не се трудиха достатъчно, останаха без коректив. Аргументът, че отличниците ще бъдат възнаградени с класирането си за елитни гимназии, е несериозен - нали уж промяната се направи в името на мнозинството деца, които също трябва да бъдат грамотни (а не само посещаващите частни уроци амбициозни тийнейджъри). Но доколко подобен мотив - за уж всеобщата полза - е само привиден, личи и от факта, че в дирекциите на основните училища пристигнаха (след като годишните оценки вече бяха оформени) служебните бележки за външното оценяване на всяко едно дете. Оттам при строга секретност учителите можеха да получат някаква информация. Но тя беше изкривена, тъй като бележките отразяваха средния резултат от двата модула, а това понижава значително оценката на децата, избрали да не правят преразказ.

Аз и досега нямам реална представа как точно учениците ми са се справили на теста, за който ги готвих през цялата учебна година (преразказът се учи в по-малките класове). И



не зная - удовлетворение или чувство за вина



трябва да изпитвам от свършената работа. Затова пък от телевизионния екран чувам висша чиновничка от министерството на образованието да ми се заканва, че до средата на август щели да обобщят резултатите и да ми потърсят отговорност, ако годишната ми оценка се разминавала с оценката от външното оценяване. А дадоха ли ми институциите възможност да съизмеря своята оценка с оценката на комисията? Дадоха ли тази възможност на децата, които нямат интернет или не им пука особено, защото не кандидатстват? Пак от телевизионния екран ме заплашиха със строг контрол по отношение на консултациите. Аз и колегите ми нямаме проблем с желанието да помагаме на учениците си, правим го дори онлайн (освен на живо) и за парични възнаграждения дори дума не отваряме.

Но имаме проблем с все по-нарастващия контингент от деца, които не се интересуват от нашите консултации и които са готови във всеки един момент да заявят, че ако им пишеш двойка, ще напуснат училището. А това е аргумент, който тежи най-много, тъй като от няколко години училищното образование (чрез делегираните бюджети) е обвързано с икономическите интереси. Нито един учител, още по-малко директор не е равнодушен към подобна заплаха - с всеки ученик от училището си тръгват няколко хиляди лева.

Точно ние, които работим в училище, истински изстрадваме матурите. И искаме реална подкрепа от институциите. В случая дори не става дума за пари (о не, че не са необходими). Искаме ясни правила и гаранции за изпълнението им от висшестоящите - най-малкото като подаване на необходимата ни информация. Колкото до заплахите... те са ефективни в примитивните общности. В развитите общества инструмент за въздействие е по-скоро срамът. Не ни карайте да се срамуваме пред учениците си, че сме част от система, в която има толкова много абсурди.
37
3417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
26 Юни 2011 20:48
Гледах оная руса глупачка, дето я произведоха зам. министър без да е влизала в училище откакто е завършила.
Питаха я за тия консултации - при положение, че повечето училища са на две смени. А където има и вечерни /още има някъде/ - и на три.
И патката изкряка, че всичко е въпрос на организация.
То, вярно, че ако се намерят няколко слепи идиота да й налетят - ще ги настани удобно някак си, ама училището не е...таквози...разтегателно...
------------------------------- ------------------------------- ----------------
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 26/6/2011 г/ 20:49:26

26 Юни 2011 20:58
Настоящата система си отива, доказала, че не може да отговори на очакванията както на свестните учители (които са малцинство!), така и на родители и на самите деца.
Активното гражданство днес има проект за построяването на друго "Ново" образование. Как изглежда то? Ами, първо, там матури и обобщени резултати от тях, които да се бавят седмици, няма. Има обаче активно участие на обслужваната местна общност в решенията и живота на училището. Ученето и научаването, за малки и големи(!), става не само в училище, ами навсякъде околовръст.
Смъкнете си книгата "Визия за Новото образование на България", за да разберете за какво точно става въпрос, ОК?
Ето част от описаното там ново училище:
Новото училище е жизнено и стабилно, защото е поддържано от здрава местна общност: от пълноценни личности, разбрали смисъла на съществуванието си и на връзката му с доброто образование; от хора работещи с радост работата си,
обичащи ближния, дома и квартала си; имащи на разположение достатъчно от
всичко, включително и време за самите себе си; умеещи да слушат, разбират и учат
непрекъснато и те самите. Нашето ново, добро училище е център на учещата
територия на обслужваната учеща общност. Тук разговорът за „непосилната цена
на училището” не съществува, защото никой не се занимава с цени, когато става
въпрос за пълноценното израстване на децата му, и защото хората допринасят с
труд и сърце, а не само с пари, за богатия училищен живот..."

Редактирано от - Патиланец2 на 26/6/2011 г/ 21:52:36

26 Юни 2011 21:41
Браво на г-жа Радева! Чудесна статия! Това са проблемите на образованието, но когато някой дава оценка на учители и ученици, а в същото време не е стъпвал в класна стая от времето, когато той е бил ученик, тогава положението е повече от трагично.
26 Юни 2011 22:05
Генек и Ташунко,
Аз не бих се нахвърлял така настървено срещу зам.-министърката. Какво от това, че не е влизала в училище, откакто е завършила? Какво говори това? Тези преди нея бяха ли стъпвали? А онези преди тях?... И какво направиха, какво постигнаха? Аман от експерти и разбирачи!
На родното образование му трябват нови хора и свежи идеи. Старите ги видяхме какво могат! (Абе, вие представяте ли си как се работи сред мухлясалите образователни бюрократи, бе?! )
Не съм адвокат на зам.-министърката. Просто искам да преместя вниманието ви от нея към проблемите, които са неща наследени и натрупани с времето. Хайде, като сте големи тарикати, поставете се вие на мястото на Дамянова и се опитайте вие да прокарате нещо ново... Ще ви сдъвчат и изплюят за нула време... Тя поне засега е жива.
27 Юни 2011 00:20
Но имаме проблем с все по-нарастващия контингент от деца, които не се интересуват от нашите консултации и които са готови във всеки един момент да заявят, че ако им пишеш двойка, ще напуснат училището. А това е аргумент, който тежи най-много, тъй като от няколко години училищното образование (чрез делегираните бюджети) е обвързано с икономическите интереси. Нито един учител, още по-малко директор не е равнодушен към подобна заплаха - с всеки ученик от училището си тръгват няколко хиляди лева.
Това е смъртната присъда над нашето образование. Сценарият е същият, по който загина и общественото здравеопазване.
27 Юни 2011 00:26
водопроводчик, уви, абсолютно прав си.
27 Юни 2011 05:13
Ученето и научаването, за малки и големи(!), става не само в училище, ами навсякъде околовръст.

Тцък, Патиланец!
Адвокат си на една бездарна и откровено глупава мърла.
Която, за съжаление, е само част от чиновниците, назначени с определена цел.
На рекламираната книга виж само заглавието и ще ти се доповръща от вашите чиновнически измишльотини и съсипването на езика. "Визия"...Полуграмотни фръцльовци!
Що се отнася до цитата от теб - те и сега се учат извън училището на нещата от живота. Наркотици, алкохол, а за околовръстното да не говорим...
Аман от дървени философи, дето разтягат локуми и леят теории за неща, дето хал-хабер си нямат понятие...
------------------------------- -----
Блогът на Генек


27 Юни 2011 05:50
Патиланец, много добре че си публикувал малка (но представителна!!!) част от книгата. Спомних си моята далечна младост, когато ни задължаваха да слушаме с часове докладите на разни комсомолски, партийни и прочие секретари (тъпанари), които бяха ненадминати в едно: за единица време с максимално много думи да ти кажат максимално количество полит-коректни глупости. Очевидно тази книга е писана от такива или от децата им. Пък и с "Визия"-та са сложили капака.
27 Юни 2011 07:33
Патиланец2
На родното образование му трябват нови хора и свежи идеи

Прав си - и хора трябват и идеи... нормален човек няма да ти опонира на тая мисъл. И мисля, че идеи дал господ , но откъм новите хора някак си не можем го докара.
По мое мнение обществото ни допусна два големи гряха в училището:
1. Под лозуга за реформи успя да унищожи всичко хубаво и ценно в традициите на българското обществено образование. А училището , както се знае, е територия не само на нови идеи, но и на добрия , стар консерватизъм

2. Направи учителската професия крайно непривлекателна за талантливите и интелигентни хора. Младите не остават в нея, по-възрастните се демотивират от ден на ден.
А без талантливи и мотивирани учители "свежи идеи" няма да видим. За сметка на това пък ще имаме поредната "Визия за Новото българското образование" /някой може ли да ми каже защо "новото" е с главно Н?"/ Ама в това творение, драги ми Патиланец2 свежи идеи не търси. То е писано не за идеи, а за да могат едни чиновници да "усвоят" едни пари по едни европейски програми.
27 Юни 2011 08:12
Позволявам си да поздравя колегата за добре написания материал.
За другото не ми се говори (пише).
27 Юни 2011 08:28
Генек, в България са останали само 6 /шест/ вечерни училища. В същото време непрекъснато се повтаря мантрата за "учене през целия живот". Въпросните училища не страдат от липса на кандидати. Друг е въпросът, колко от записалите се редовно присъстват в час. Но вината за отсъствията по-скоро не е в тях, тъй като това са хора по-големи и явно мотивирани да учат.
Що се отнася до "новите" хора, ами че в МОМН толкова "стари" бяха разкарани и все "нови" бяха вкарани... А и какво точно "ново" се опитва Дамянова да направи? Външното оценяване не е измислено сега, тази година го оставиха само за четвърти и седми клас, което е пълна глупост, ако наистина министерството иска да има обективен /що-годе/ поглед върху знанията на децата.
Друг е въпросът, че резултатите се обобщават, чертаят се диаграми, показват се проценти, докладват се по разни съвещания...и дотам. На практика нищо не произлиза.

27 Юни 2011 08:47
Марта не е ли колежка. За кой колега става дума, Даскале?
27 Юни 2011 10:07
Сам Вайс,
не ги знам колко са, но съм готов да поспоря относно лекотата за набиране на ученици.
Вече и малките разбраха, че де с диплома, де без - можеш да миеш чинии на Запад или да станеш министър тук.
Така че - и там трудно се събират ученици. Дори за списъка.
------------------------------- ------------------------------- -----------
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 27/6/2011 г/ 14:16:23

27 Юни 2011 10:41
Олеле, олеле, олеле...

Какви огнени думи, за да повторите за 100-тен път това, което повтаряте непрекъснато - упадък, разруха, корупция, комсомол, неграмотност. Като сте толкова окомуш и като знаете и можете толкова много, защо не се наемете вие Генек, babajaga2-2, Bacho Кольо, да стъкмите едно виждане/ становище/ идея (понеже "визия" не става, казва babajaga2-2 )? Пък и да го напишете грамотно и да го публикувате на всеослушание, за да можем да се поучим. А? Становище позитивно обаче! За това, как да излезнем от дупката, а не поредното ви, абсолютно ненужно, описание на дупката(!).

А, че не сте отишли отвъд корицата на книгата[/b], се вижда от самолет. Погледнете вътре. Погледнете вътре!
27 Юни 2011 10:59
Bacho Кольо,

"новото" е с главно Н, защото Новото образование е име на проект... без европейско, и каквото и да е друго(!), финансиране. Така че за "усвояване на едни пари" не може да се говори. И точно заради това е пълно със свежи идеи. Ама ПЪЛНО, ти казвам! Въпросът опира в това, колко място за новите идеи е останало, ако ми позволиш, в твоята глава. За нови идеи, а не за онези старите (дисциплина, казармен ред, уважение за учителя, дори да не го залужава, "рапорт даден - рапорт приет", грозни униформи, "На дъската номер 20-ти", двойкаджии, намаляване на поведението, отличници). Разбираш ли?
27 Юни 2011 11:05
Патиланче, аз в най-едри щрихи съм казал какво успяхме да съсипим в нашето училище. Ама концепции за бъдещето на образованието ни не пиша. Поради една причина - не мога.
П.С. Ще ти споделя една тайна. Аз не мога и други неща - например не мога да правя сърдечни трансплантации. Но това не ми пречи да твърдя, че в българското здравеопазване има големи проблеми. И работа на други е да ги решават. В случая аз съм в правото си да искам. И ДА КРИТИКУВАМ Така като в други области, други хора искат от мен и ме критикуват . И аз правя каквото мога.
27 Юни 2011 11:16
Bacho Кольо,
Можеш!
Гледам, дар слово имаш. Критиката обръщаш в твърдение с положителен знак и гледаш всичкото да има някаква логическа свързаност. Да не е безсмислено демек.
Моля ти се, не бъркай трансплантацията с образованието на децата. Първото засяга минимална част от българите, второто предопределя сегашното и бъдещето ни съществуване (на всички нас!), значи и... качеството на трансплантациите. Тук всеки трябва да има положителен принос, светла идея няаква, иначе ...
27 Юни 2011 11:17
Не знам защо ми говориш за рапорт-даден и грозни униформи /Апропо - защо не направиш красиви?/ Съвсем нямам предвид това . Аз съм съпричестен към проблемите на образованието дори по чисто семейни причини: майка ми беше учителка, съпругата ми е учителка. Нямам нищо против новите идеи . Вярвам, че в тая ВИЗИЯ наистина ги има. Само дето няма достатъчно читави учители /по-точно - учителки/ да ги реализират.
П.С. И все пак новото трябва да е с малко н. Ако беше име на проект трябваше да е Визия за "Новото..."
27 Юни 2011 11:33
В системата на образованието трябва да се въведе принципът "образование на няколко скорости". Една - за по-надарените деца, т. нар. "зубъри". Те няма какво да правят в клас със задължителните (както възнамеряват) 20% "ромчета" (*ахти и думата). Една - за въпросните 20% и една, обикновена - вероятно най-масова, за останалите.
Съответно и правила за преминаване от една в друга.

Редактирано от - водопроводчик на 27/6/2011 г/ 13:25:26

27 Юни 2011 11:33
Ще направя, бе Bacho Кольо. Ще направя красиви униформи. (Красиви според кого? Според теб, мен, учителките, родителите или децата?) Хайде, мен ме остави. Кажи какви са твоите красиви униформи и аз ще ги направя. После ти трябва да убедиш останалите обаче, че са красиви. Става ли?
Видя ли, че можеш да си представиш бъдещето?! Видя ли, че не е невъзможно?

Това, с "н"-то на Новото, им го пишем минус. Прав си.

А то във Визията пише откъде да изнамерим добри учители и учителки, и как да ги задържим в училище. Какво я държи в училище жена ти? Ето, от това ама повече, ще има в "Новото образование".


Редактирано от - Патиланец2 на 27/6/2011 г/ 11:54:37

27 Юни 2011 14:22
Патиланец,
вече не се съмнявам къде работиш.
И, честно и без обиди - писнало ми е всякакви хора да казват: "Ми ти като знаеш - направи го!".
Аз имам моя дейност - за която ми плащат.
Вие сте се хванали с просветата, действайте!
Но не с празни приказки, концепции, излияния и замазвания на съсипаното.
Като искате друг да ви свърши работата - напуснете местата си. Топлите столчета, спокойствието, нищонеправенето.
Ще се намерят хора, които хем могат, хем го правят реално.
Бачо Кольо ти е казал нещо, ще го допълня. Кокошката снася яйца, аз разбирам вкуса им.
Та - без да се сърдиш, наукообразните лафчета и разтягането на локуми не са в моята област. Поради което съм принуден да откажа поканата ти.
П.П. Ако някой седне и направи концепция по-добра от вашата /а няма как да е по-лоша/, кой ще прибере "едни пари", отпуснати за целта?
------------------------------- ------------------------------- ---------
Блогът на Генек

27 Юни 2011 14:27
А, питаш какво държи в училище съпругата на Бачо Кольо. Ами каквото хиляди даскали, на които им е писнало от неадекватността и некадърността на министерските чиновници.
Инерцията!
Надали половината от тях биха избрали тоя занаят СЕГА. Още има някаква искра в тях, но...
Само некадърните и мошениците ще се заемат с нископлатената и съзнателно принизена професия. Ей я тая кифла Дамянова. Ако беше идеализирана - щеше досега да е работила в училище. Ако беше свестен преводач - нямаше да стане чиновник. Ако разбираше от училище или имаше поне представа за стойността си - нямаше да се лепне на тоя стол и да дрънка глупости с апломба на натурална блондинка.
--------------
Блогът на Генек

27 Юни 2011 14:45
А защо трябва насила да ги учим тези деца, които не иска. По-добре да се направи едно разделение на професиите по образование - ако който иска нещо от друга ценова категория трябва да имаш и документа. Вярно, то у нас документ всеки си вади - чичо се обажда и иска 'помощ' за ..., при което ние веднага помагаме. Че защот да не помогнем, нали е нашо чедо. Но ако някой друг го е направил и пострадаме - веднага смърт за такива.
Само се цакаме, а след това викаме че ни боли. ами не го правете, скъсайте веригата.
Образование то е просто поредното звено, което страда от това ни отношение. Може би даден даскал в село с 300 човека ще скъса детето на съседа ? Че нали онзи ще му спре тока като не си го плати ?
27 Юни 2011 14:50
Прощавай, Генек, ама нищо не си разбрал. Нито къде работя, нито каква е основната ми идея, като те ръчкам да кажеш ти какви ги мислиш.
И понеже не схващаш, съм принуден да ти го кажа направо: не си позволявай да знуляваш така труда - доброволния(!) труд, на хората! Да, тук съм им адвокат!

Отвори си очите и чети всичко, а не само частите от моите неща, които потвърждават тезите ти! Ето ти удебелено удобно пропуснатото --> Никой никакви пари не взима за писането на Визията. Нито европейски, нито американски или азиатски!

Редактирано от - Патиланец2 на 27/6/2011 г/ 14:55:31

27 Юни 2011 15:35
Кипи безсмислен труд, но... ще го уважим, щом някой го е положил.

Редактирано от - водопроводчик на 27/6/2011 г/ 15:37:06

27 Юни 2011 15:54
До Патиланец2: Въпросът какво задържа съпругата ми в училище е фундаментален /не конкретно заради нея, а за да си обясним защо все още има читави хора в нашето училище/ .
1. Любов към професията. Тя твърди, че никъде не се чуства така добре както с децата си. /при това с три филологии, след като е имала добре платена работа в чужда компания/
2. Защото за материалното благополучие на семейството отговаря друг. Познай от два опита кой. /поне 30% от колежките и в училище са точно като нея... и слава богу, иначе в България нямаше да има държавно образование/
27 Юни 2011 16:00
Благодаря ти, водопроводчик!
Между другото в "Новото образование" я има тази свобода, за която говориш ти - ако искаш да учиш, ако искаш да не учиш, обаче без да си заклеймяван като нехранимайко, двойкаджия или бездарник. Трудно е човек да си го представи, изхождайки от образованието, дето си го знаем ние, обаче по света хората работят вече с нови методи, с голяма свобода за малки и големи, за учители и директори.
27 Юни 2011 16:02
Бачо Кольо,
Един господин ме целуна - Ах, братко! И ти ли? Ех, кой да те знай!
27 Юни 2011 16:03
Bacho Кольо,


-----
Допълнение

Пропуснах да отбележа, че аз лично не съм поддръжник на "държавното" училище. И ви подсказвам, че в образованието алтернативата на "държавно" не е "частно" (за да не ме упрекнете в някакви търговски пристрастия), ами може да бъде "общинско", "квартално", "градско" или "домашно".

-----
С това приключвам тук, че май ставам досаден...

Редактирано от - Патиланец2 на 27/6/2011 г/ 16:21:44

27 Юни 2011 16:20
Тука за професия ли се говори или за хоби, защото критериите за оценка на участието в този случай са много по-различни.Новите форми на обучение - това са само странни експерименти, които толкова бързо си отиват, колкото и се появяват. Лошото е, че засегнатите са само статистически материал, използван за оценка на ефективността на тези методи - пишат се доста дисертации точна за такива нови методи.
Защо си говорим кое е добро и лошо в обучението, когато не се знае каква е насоката на това обучение. Май-май пак се търсят начини за създаване на разностранно развити личности, но казано по новому. А‌този експеримент вече сме го правили и резултатът е поколението на сега управляващите ни.
27 Юни 2011 16:21
Аз лично не разбрах нищо от "Визията", нито какво има, нито какво няма. Ако някой има идея кой раздел да се чете, моля да ми каже.
27 Юни 2011 16:23
Карай по ред, водопроводчик. Почни с увода.
27 Юни 2011 16:24
Сократе, това май беше Смирненски. Ама не разбрах каква е връзката с мен.
27 Юни 2011 16:33
Има, има. Не само ти си със съпруга в училището.
Патиланец,
ти да не си либертас? Тъй по брайтмъновски без Брайтман натрапваш пустословието...
Що се отнася до вашите, дето сте правили визии - ами само се потите. Като нямате умора...
-------------------
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 27/6/2011 г/ 16:33:45

27 Юни 2011 17:02
Патиланец, заинтригувахте ме, може би има интересни неща в тази "визия", ще погледна като имам време, но и Генек, и другите писали под статията, и самата статия казва горчиви истини за нашето образование, които и друг път сме бистрили тука. Едно е ясно и прието от всички май - това, че образованието ни върви стремително надолу....И лошото е, че при промените с мръзната вода изхвърлихме и бебето - тоест, нещата, които държат една консервативна система като образованието. Юруш на реформите. Но както и друг път в този форум сме коментирали, то реформите са не отпреди 20 години, а отпреди два пъти по толкоз, още когато въведоха т.нар. УПК, които, ако вие, Патиланец, сте млад /както изглежда/ може би сте имали щастието да не хванете. Та ситуацията с нашето образование е мътна и кървава от много години, лошото е, че става още по-зле. Както се казва в крилатия виц за песимиста и оптимиста: песимистът рекъл - от това по-лошо не може да стане, а оптимистът отвърнал уверено - а, може, може.... Та такива работи, уви...
27 Юни 2011 17:07
"мръсната" вода, извинявам се, клавиатурна грешка
01 Юли 2011 20:49
Сбърканото на образованието, както и на здравеопазването, така и на услугите, които получаваме или не получаваме от скъпата ни администрация, е много елементарно. Всички те получават парите си от държавата и усилията им са насочени не да ви осигурят по-добра услуга, защото парите им не зависят от потребителя, а са насочени към осигуряване на по-голям бюджет и по-добри условия с по-малко труд да получат повече пари от държавата.

Нормалният начин в частните училища и университети в България и по света е следния: плащаме, за да получат децата ни качествено образование, което се доказва чрез рейтинги на училищата и университетите, реализация на трудовия пазар, изпити и т.н. Ако не ни харесва - не плащаме и те фалират.

Но ние искаме някой друг да плати за образованието - натоварили сме държавата, т.е. трета страна. Тя обаче не иска не иска нашето мнение или мнението на децете ни как е свършена работата и колко да им плати. Това са политици - те искат да са в мир с всички и всеки да получи по нещо, за да не протестира и да не стачкува. А и защо тя да се грижи повече от нас за образованието, след като ние сме решили че не искаме да плащаме сами, не искаме да се грижим и сме го прехвърлили на някакви чиновници. Но нещо повече тези чиновници често са от средите на същите учители и лекари. Т.е. тези които трябва да ни обслужват - се настаняват в държавните учреждения и управляват сферата на образованието и здравеопазването в своя полза. Така ние потребителите на тези услуги ставаме излишни. Министерството и училищата сами ще си направят програмите, сами ще решат, че учителите трябва да получават за 4-часов работен ден и 3 месеца отпуск по 700 лева, сами ще решат че за да станат шивачки децата трябва да учат 4-5 години. Училищата сами ще си измислят паралелки, сами ще пишат не 2-ки а тройки за да продължат да вземат парите за образование на ученици, които може и да не ходят на училище, така както болниците си прехвърлят пациенти, за да минат по 2-3 пъти през една или друга клинична пътека и да усвоят парите. Какъв им е стимула да учат добре децата или да лекуват болните и да се стараят? никакъв. Така и така парите ще бъдат усвоени и ще искат още. И никой не пита родителите, никой не го е грижа за децата или за болните... защото парите идват от някой трети, от държавата, която харчи чужди пари.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД