:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,249
Активни 752
Страници 21,814
За един ден 1,302,066

По-лесно е да се превземе силово Темида, отколкото да се реформира

Нито една власт досега не посмя да се заеме сериозно с истинските проблеми на правораздаването у нас. Всички предпочитат да се занимават с безсмислени или невъзможни изменения в конституцията
Карикатура: Христо Комарницки
-----------
Съвсем скоро ще настъпи моментът, в който ГЕРБ повече няма да може да се оправдава, че съдебната власт се управлява от хора на бившата тройна коалиция. Шеметната кариера на всеки посочен от ГЕРБ кандидат - Върховния административен съд и на ключовия Софийски градски съд, показва, че Висшият съдебен съвет вече се е преориентирал към новата власт. Затова се налага да се търси ново оправдание за бавното, неадекватно, несправедливо или корумпирано правосъдие. И най-благоприятният сценарий е да се иска промяна в конституцията. Правосъдният министър Маргарита Попова обяви, че управлението на съдебната система е в криза, това генерира обществено напрежение и започват консултации за законодателни и конституционни промени. Вече се появиха и първите идеи за ускоряване на правораздаването - да се премахнат трите инстанции в съдебното производство, да се намери решение за натовареността на магистратите в големите градове и по-равномерното разпределение на делата между тях.

На пръв поглед всичко изглежда логично.



България от години търпи критики за бавно правосъдие



Европейският съд по правата на човека в Страсбург даде на правителството на ГЕРБ една година, за да се поправи. Проблемите са ясни - най-вече проточването на делата с години заради трите инстанции, през които трябва да минат. "Когато преди много години се въвеждаше триинстанционното съдебно производство, аз казах, че в момент, в който Европа бяга от него като дявол от тамян, ние го въвеждаме, т.е. позицията ми още оттогава е, че две инстанции са начин за съкращаване на делата", подкрепи идеята председателят на ВКС Лазар Груев. "Това е разумна идея, свързана с това да се охлаби примката около върховните съдилища. В момента те трудно изпълняват своята основна конституционна функция - да уеднаквяват практиката, да издават тълкувателни актове и да бъдат гарант за спазване на законността, защото са претоварени с конкретни дела", коментира и главният прокурор Борис Велчев. Той лансира и своя идея за промяна в конституцията: "Коментира се, че прокуратурата е безконтролна и че трябва да се засили контролът върху нея. Мога да ви дам идея - нека да се извади главният прокурор от тези, които участват по право в работата на ВСС, за да може съветът без главния прокурор да има повече свобода да контролира прокуратурата".

Според правосъдния министър Маргарита Попова трябва да се обсъди и идеята за намаляване или дори премахване на квотата от 11 членове на ВСС, които се излъчват от парламента. Съдии предложиха да има и гражданска квота, а Борис Велчев - да се обсъди разделянето на ВСС на два нови самостоятелни органа.

Всичко би било много добре, ако



цялото упражнение не бе безсмислено



Вероятно ще има още много добри и полезни идеи за промени в основния закон, но никой не поставя въпроса дали е възможно те да бъдат реализирани.

Първо, през 2003 г. Конституционният съд прие решение, с което на практика забрани всякакво по-рязко редактиране на текстовете за съдебната система в конституцията. Изрично бе подчертано, че това може да бъде извършено само от Велико народно събрание. Очевидно е, че до свикването му няма да се стигне, защото е необходимо мнозинство от 180 гласа от парламента. Възможно е част от промените да бъдат направени и със 160 гласа в сегашния парламент, но за целта ще трябва да се чака поне половин година, още толкова ще отиде за дебати, дискусии и заигравки.

Показателен е и фактът, че веднага след като спечели избори, ГЕРБ обяви, че ще направи ново запитване до КС, което да позволи предишното му решение да бъде смекчено и да се позволи по-дълбока реформа в правосъдието, но това до момента не е направено. Властта предпочете подмолно и чрез тотален натиск да превзема кадрово Темида.

Има и още нещо - за 20 години новата българска конституция бе променена четири пъти и в трите случая - заради съдебната система. Целта на първото изменение бе да покаже на ЕС, че страната е готова да прави съдебна реформа. Тогава отпадна абсолютният имунитет за магистратите и те вече могат да бъдат разследвани, обвинявани и съдени като редови граждани за всички престъпления. Съдиите, прокурорите и следователите стават несменяеми след 5 г. работа, а напускат системата след навършване на 65 години или при уронване престижа на съдебната власт. Втората поправка даде разрешение български граждани да бъдат предавани на друга държава или на международен съд. Третото изменение бе резултат от мониторинговия доклад за готовността на България за членство в ЕС и засягаше две съществени неща. Тогава бе дадена възможност тримата големи в съдебната власт - председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, както и главният прокурор да могат да се освобождават не само от ВСС, но и от президента по предложение на една четвърт от народните представители, прието с мнозинство две трети от депутатите. Записани бяха и нови правомощия на министъра на правосъдието за съдебната власт. И двете поправки бяха атакувани пред Конституционния съд. И изненадващо импийчмънтът отпадна, а новите правомощия на министъра, които бяха критикувани и от Брюксел като намеса на изпълнителната власт в съдебната, остана.

Четвъртата поправка - през 2007 г., предвиди създаване на Инспекторат към ВСС и промени в правомощията на съвета, включително и създаването на постоянно действащ орган. След последните скандални назначения на съдебни шефове вече се надигат гласове, че и това е било грешка.

На практика излиза, че трите промени в конституцията, които оцеляха след намесата на Конституционния съд, всъщност



не подобриха, а влошиха работата



Каква е гаранцията, че отново няма да стане същото. И защо трябва да се крият кадровите и процедурни проблеми, раждащи корупция и сриващи доверието в съдебната власт, зад поредната конституционна говорилня? Хората искат едно-единствено нещо - справедливо, ефективно, обективно, предвидимо, некорумпирано и бързо правосъдие. Очевидно е, че проблемът не е само в конституцията. Макар че е най-лесно нея да промениш.
19
4709
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
26 Юни 2011 20:14
Ами как да я променят тая съдебна с-ма без промени в Конституцията?
26 Юни 2011 20:39
Доньо е пророк с "Умно село"..
26 Юни 2011 21:06
Искреното ни откровение за дълбока Реформа/Промяна е в предварителното ни усилие , за Целево преструктуриране на Политическата система . Всяко друго остава , "залудо" прахосване на Исторически ресурс и "задълго" изоставане от другите ...
26 Юни 2011 22:39
Умното село на Доньо си беше баш толко умно и по негово време. Не е пророк а констататор.
26 Юни 2011 23:38
Хората искат вече над двадесет години едно-единствено нещо - справедливо, ефективно, обективно, предвидимо, некорумпирано и бързо правосъдие.

Ама де го???
26 Юни 2011 23:51
Няма и да го има, докато в парламента има надмощие адвокатското лоби.
Кой адвокат е луд да кове перфектни закони? Задължително ще остави две-три вратички, та после да изкарва луди пари от тях.
27 Юни 2011 02:46
Сократ
Разумно е да се помисли за законова забрана адвокат (вкл. и бивш) да се кандидатира за народен представител
абе нещо се размечтах...
27 Юни 2011 04:38
Като опря до мечти :
Мястото на адвокатите е на дъното на океана.
27 Юни 2011 06:39
Е що е написана тая статия? Аз, освен вопъла, че Конституционният съд е приел решение, с което на практика е забранил всякакво по-рязко редактиране на текстовете за съдебната система в конституцията, ама трябва справедливост, то това е най-лесното, да променяш текстовете за съдебната система в конституцията, друго не видях.
27 Юни 2011 10:26
Съдебната система е пълен провал, и то още в най-ниското си ниво. Щом може едно и също вещо лице да напише три различни експертизи по един и същи случай, а съдът да приеме тази, която най-много ползва определено лице...
Или пък вещо лице, специалист по ДВГ да дава заключение защо е паднал бетонен мост, като заключението обвинява стоящият наблизо пощальон, който е кихнал точно когато върху моста се е намирал 20 тонен ТИР...
Изобщо - много дела в СтрасТбург чакат бедната ни "държава".
27 Юни 2011 10:33
И защо трябва да се превзема? Тя сама се предава на тези който и гарантират по-голямо лапане. В Темида освен лапачи, нищо друго не е останало.
27 Юни 2011 13:35

Тъй, тъй адвокатите са виновни и в парламента и в залите , ами то на калпавия ........, а пък адвокатите не са на държавна ясла и .... сами се спасяват и .... кучета ги яли тях. тъй, тъй, тъй

C.SAKC
27 Юни 2011 13:57
На неизбежния Комарницки/справка -"Неизбежният бял"-Джек Лондон/
27 Юни 2011 14:19
Куче гонче, какво имаш пред вид с целево преструктуриране на Политическата ни система?
Сократе,
27 Юни 2011 15:09
Преструктуриране моделите на политическо общуване , изпълнителната власт и Съдебната система . Обществените условия при съставянето на действащата ни Конституция са съществено различни от днешните . Тя отразява конюнктурните ни лутаници от началото на прехода . Дали сега сме "по-мощни" е друга тема , но дълбоката Промяна се налага обективно и нейната тема трябва да влезе в обществен дебат . Нужно ни е да сменим модела на Политическа демокрация . Днешният блокира усилията за общо развитие . От тук и понятието ми за "целева" Реформа ...
27 Юни 2011 16:08
Прочетох и разбрах! Само ГЕРБ и Боко са виновни!... Долу-у-у! Чакам опозициите вкупом и от "раз" да оправят нещата! Поне с двайсетина вота.Включително и против растежа на кривите краставици....И подмокрянето на пеленачетата....
27 Юни 2011 16:26
Някой бе казал, че всяка успешна революция започва с избиването на адвокатите. А ние при нас какво направихме - парламент, конституция, президент бракоразводен адвокат. Какво друго да се получи освен този бардак в съдебната система.
27 Юни 2011 18:36
Бийгле, в десятката . Докато не се промени политическата система в такава където отговорността се носи и понася другото е мазане на цимент върху кирпич. А така и мисленето трудно се променя и даже към по изкривено отива...
27 Юни 2011 20:15
Трябва да спрем разпада на Обществото , XGan4ev . Кучето бяга от преразкази/обяснения . То сеща своята Гражданска длъжност , в лансиране на Работни обобщения . За тях е готово и до опалово време да "удри" немалкото ни мазохист-опоненти , които ги предпочитат в пюре помляни ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД