:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,947
Активни 546
Страници 26,414
За един ден 1,302,066
Новости

Роботите и военните технологии ще спасят световната икономика

Поколението на бейби бума даде тласък на икономическото развитие, то и ще го блокира през следващото десетилетие
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Смартфоните и айфоните се превърнаха в "технологичен наркотик" за човечеството, но трудно е да се твърди, че с тях е извършен наистина трансформиращ технологичен пробив. Пазарното им шествие всъщност е преместване на мебели, а не създаване на нова структура.
Бъдещият дневен ред вече е формулиран от днешните проблеми. Реалностите, с които ще се сблъсква светът, се виждат още сега.

Икономическите цикли с техните подеми и спадове може и да са породени от финансовите спекулации и манипулации, както стана миналото десетилетие. Но погледнато по-дълбоко, икономическата експанзия или съкращаването на икономиката са обособени от демографските фактори и технологичните изобретения.

Това десетилетие ние ще видим спада на онази демографска вълна, която бе способствала за процъфтяването непосредствено след Втората световна война. Поколението на онези, които са се родили по време на бейби бума (високата раждаемост от периода на 40-те и 60-те години), ще влязат в осмото и седмото си десетилетие. Тези хора ще спрат трудовата си дейност и ще се пенсионират. Те ще стават все по-стари. Така демографската вълна, която преди половин век спомогна за процъфтяването, ще се превърне в икономическо бреме.

През 50-те години на миналия век хората на това поколение предизвикаха търсенето на милиони детски проходилки, типови къщи, велосипеди и сешоари. През 70-те години те се стремяха към работа в една икономика, която още не бе готова да ги приеме. Тъй като представителите на това поколение са търсели работа, създавали са семейства, раждали са деца и заедно с това са вземали кредити, тяхното колективно поведение е водило до повишаване на лихвените проценти, темповете на инфлация и безработицата. И тъй като през 80-те години икономиката вече бе абсорбирала тези хора, а през 90-те те достигнаха зрялост, излиза, че



създателите на бейби бума са тласнали икономиката



към изключително високи равнища на растеж. Но следващото десетилетие онези огромни изблици на творчество и производителност, които представителите на това поколение внесоха в живота на Америка, ще гаснат и икономиката ще почувства първите признаци на демографската криза. С остаряването на това поколение ще се случват едновременно две неща - не само ще се увеличава потреблението, но и ще изчезва това, което те самите са произвеждали. Тези хора ще се нуждаят от здравни услуги и привилегии за стари хора, при това в безпрецедентна степен.

Следващото десетилетие ще стане период, когато технологиите ще изостават от потребностите. В някои случаи днешните технологии ще достигнат тавана на своите възможности, а онези, които трябва да ги сменят, още няма да бъдат изобретени или няма да бъдат доведени до промишлено използване. Не казвам, че няма да има видим технологически напредък - ще има достатъчно електромобили и мобилни телефони от ново поколение. Но няма да има достатъчно технологии, които да извършат пробив, да удовлетворят възникващите и вече неотложните потребности, да формират растежа на икономиката.



Първият проблем в това отношение е финансовият



Развитието на радикално нови технологии по своята същност е рисковано дело - и като внедряването на нови концепции, и като приспособяване на новите продукти към изискванията на пазара. Финансовата криза и рецесията от 2008-2010 г. ограничиха както размера на капитала за финансиране на технологичното развитие, така и склонността на инвеститорите към риск.

Първите няколко години от следващото десетилетие ще бъдат белязани не само с недостиг на капитал, но и с тенденцията наличният капитал да се влага в проекти с ниско равнище на риска. Наличните средства ще отиват при по-утвърдилите се технологии. В глобален мащаб тази тенденция ще поотслабне през втората половина на десетилетието и най-вече в по-големи държави като САЩ. Въпреки това, като се отчете необходимото време за разработката и внедряването на изобретенията, пробивните технологични открития от следващо поколение



няма да се появят през 20-те години на XXI век



Макар и твърде странно, но вторият проблем, породен от това темпо на технологично развитие, е свързан с военните. През XIX век усъвършенстването на парния двигател и развитието на британския военен флот (а също разширяването на неговия обхват) са вървели ръка за ръка. През ХХ век САЩ се превърнаха в двигател на световното технологично развитие, значителна част от което бе финансирано и задвижвано от военните поръчки. Развитието на авиацията и радиото, което до голяма степен бе субсидирано от военните ведомства, доведе до появата на самолетостроенето и радиоразпръскването. Първоначално системата от шосета между щатите е била замислена като военен проект - да се облекчи бързото прехвърляне на войски в случай на съветско нападение или ядрена катастрофа. Микрочипът е бил разработен за малки компютри, които да се използват за управлението ракети и носители, извеждащи бойни заряди в космоса. И разбира се, интернетът, трайно завладял общественото съзнание през 90-те години на ХХ век, е започнал през 60-те години като военен проект за свръзка.

Войните са време на интензивни технологични трансформации. Когато стане дума за живота и смъртта, обществото се посвещава на научни и технически нововъведения. Войната на САЩ с джихадистите стимулира някои разработки - примерно при автоматичното следене, ударната авиация, информационните технологии.



Но войната с тероризма не доведе до фундаментални открития



като радарите, пеницилина, реактивните двигатели, ядреното оръжие, направени през Втората световна война, или като компютрите, интернета, оптично-влакнестите кабели или новите материали по време на Студената война. Причината е, че войните в Афганистан и Ирак са водени от пехотинци. Такива войни изискват адаптация и усъвършенстване на наличните технологии, но не и открития, които коренно да променят правилата на играта.

Но понеже финансирането на подобни войни се съкращава, първи от това намаляване страдат бюджетите за научни изследвания и конструкторски разработки. И тъй като само няколко страни се занимават с разработката на революционни военни технологии, заплахите като традиционен стимул за изобретения няма да дадат плодове в гражданския сектор на икономиката до 20-те години на века.

Самото развитие предизвиква демографската криза и свързаните с нея разходи. Работната сила ще намалява не само заради пенсионирането на поколението, родило се след Втората световна война, но и поради нарастващите изисквания към образованието, които няма да позволят на хората да излязат на пазара на труда, докато не навършат 25, че и повече години.

Икономическите последици от застаряването на населението ще се задълбочават от очакваното увеличаване на продължителността на живота, съчетано с нарастващите дегенеративни заболявания. Понеже все повече хора ще живеят по-дълго, болести като алцхаймер, паркинсон, сърдечните заболявания, водещи до нетрудоспособност, а също ракът и диабетът ще легнат като непоносимо тежко бреме на икономиката. Все повече и повече хора ще се нуждаят от грижи, включително и от високотехнологично обслужване.

За щастие, медицинските изследвания са единствената област, която получава обилно финансиране. Разшифроването на генома не обещава бързо излекуване от дегенеративните и други заболявания, затова през следващото десетилетие вниманието ще бъде насочено върху палиативните мерки (мерки, които облекчават симптомите на болестите, без да лекуват - бел. ред.)

Грижите за застаряващото население може да доведат до такива разходи, че да се превърнат в спирачка за икономическото развитие. Алтернативата е роботиката, но нейното развитие зависи от научните пробиви в две ключови сфери - микропроцесорите и батериите (източниците на захранване). В дългосрочна перспектива обаче тези две направления не се развиват.

Роботите биха могли да извършват основни грижи за престарелите хора, но тогава ще са необходими огромни обеми от изчислителна мощ, а също повишена мобилност. Но вече е достигнат таванът за намаляване размера на силициевите чипове. Междувременно съществуващите



компютърни платформи не могат да осигурят



базовите програми за управление на роботите, обработката на получените сензорни данни и определянето на задачите, които трябва да изпълняват роботите. Възможни решения не липсват - от биологични материали до квантови изчисления. Но работата в тези области остава на равнище базови изследвания.

Следващото десетилетие ще спре развитието в други технологични области. Първото направление е революцията в средствата за връзки, започнала през XIX век. В момента ние се намираме в състояние на екстраполации и постепенен растеж. При това нашето внимание е съсредоточено върху нарастване на мощностите и търсенето на нови приложения на технологии, които са създадени преди много години. Но много е трудно да се твърди, че миналото десетилетие е извършен наистина трансформиращ технологичен пробив. Вместо да се направи такъв пробив усилията бяха насочени към разработката на нови приложения като социалните мрежи и към прилагането на стари мощности върху мобилни платформи. Както показва iPad такива усилия ще продължат и занапред.



Но в крайна сметка това е преместване на мебели, а не създаване на нова структура



Компанията "Майкрософт", която преобрази нашата икономика през 80-те години на миналия век, се превърна днес в напълно достолепно предприятие, защитаващо своите достойнства. Компанията Apple изобретява нови устройства, които правят по-забавни операциите, извършвани от нас. "Гугъл" и "Фейсбук" търсят нови начини за продажба на реклами и за получаване на печалби от интернет. Фундаменталните технически нововъведения са изместени от борбата за място на пазара или от търсенето на начини да се печелят пари чрез дребни усъвършенствания, които се представят за важни открития.

Аз не казвам, че светът на цифровите технологии умира. Но компютърният бизнес по същество е пасивен, както и преди, и се ограничава с обработката на информация и нейното разпространение. Следващата фаза от развитието на този сектор е използването на данните за промяна на реалността, където главен герой ще бъде роботиката. Тази активна фаза е необходима, за да се постигне рязък растеж на производителността, който ще компенсира икономическите изменения, свързани с последиците от демографската криза. Пазарите великолепно експлоатират вече направените открития и технологии, но те далеч не са така успешни във фундаменталните изследвания. И когато гледаш проектите, които трябва да се материализират през следващото десетилетие, става ясно, че министерството на отбраната е онази организация, която може успешно да се справи с тази задача.

В сегашното преплитане на технологии, геополитика и благоденствие няма нищо кой знай какво ново. Филистимците са господствали по крайбрежието на днешен Ливан, защото са правели превъзходна броня. Римските армии са строили пътища и мостове, които са свързвали в едно отделни части на империята и са позволявали нейното контролиране. Тези пътища и мостове се използват и до днес. По време на войната за световно господство немските военни са положили основите на съвременното ракетостроене. В отговор пък британците са изобретили радара. Водещите страни с претенции да управляват света постоянно изпитват натиска на военните и икономическите потребности и отговарят на този натиск, като изобретяват уникални технологии.

----------

*Текстът е откъс от книгата на футуролога Джордж Фридман "Следващите 10 години". Авторът е американски политолог, основател и изпълнителен директор на частната аналитична организация "Стратфор" (Stratfor). Преподавал е по политически науки в колежа "Дикинсън", постоянно е провеждал брифинги по въпросите на сигурността и отбраната за различни структури от Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа, Националния университет за отбрана и корпорация РАНД. През 1994 г. е основал Центъра за политически изследвания към университета на щата Луизиана. Центърът се е занимавал с интегрирано икономическо, политическо и военно моделиране и прогнозиране. Автор е на бестселъра "Следващите 100 години. Прогноза за събитията на XXI век".
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Мексиканският президент Фелипе Калдерон (на преден план вдясно) стои пред съоръжение за производство на ваксини срещу грип в Окойокак край столицата Мексико. Там бе открит цял завод за ваксини в сътрудничество с френския институт "Пастьор". Годишно той ще произвежда 90 млн. ваксини. В условията на криза медицината е единствената сфера, която продължава да се радва на сериозно финансиране, но така или иначе следващото десетилетие вниманието в тази област ще бъде насочено върху палиативните мерки.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Хирург подготвя част от робот за извършване на операция в клиниката по урология в германския град Йена. За обслужването на застаряващото население на планетата ни ще се изискват все повече нови технологии.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
В град Хеброн робот на израелската армия преслушва дали този палестински автомобил не е кола бомба. Значителна част от технологичните пробиви всъщност са разработки на военните. Трябва ли обаче нова световна война, за да извърши цивилизацията ни поредния си технологичен скок?
41
4533
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
29 Август 2011 20:30
Тъкмо си мислех, че бейби-бума е следствие на ВСВ, а войната идва веднага след голямата депресия, и авторът сам каза къде било заровено кучето:
Войните са време на интензивни технологични трансформации. Когато стане дума за живота и смъртта, обществото се посвещава на научни и технически нововъведения.

Само е пропуснал да каже, кои трябва да бъдат следващите войни, които да движат икономиката по предвидения начин. Щото както сам признава, напъните да изкарат джихадистите световна заплаха, е неуспешен.
29 Август 2011 22:17
Нищо не е споменато за новородените.Кой ще ги отглежда да не тежат на ресурса.Защо се търси прекъсване на естествената грижа за непроизводителните възрастни или ще се доближим до природата, в която пенсионирани няма?Докъде
гонитбата за печалби ще доведе човечеството?Има още много сериозни въпроси.
P.S.Какво ще стане с правното понятие"Синовен дълг"?

Редактирано от - Diver N на 29/8/2011 г/ 22:49:06

29 Август 2011 22:48
Откровени тъпизми!
29 Август 2011 23:02
Статията е абсолютно чесане на език и пълна демагогия! Проблемът на бъдещото развитие не е никакви бейби-бумъри и кризи, а две прости, но свързани нещица:
1. Умишленото умъртвяване на средната класа по целия свят с цел тотално и абсолютно забогатяване на шепа еврейски банкери и прилежащите им алчни до безмер рода и слуги. Следствие - първото поколение което ще живее ПО-ЗЛЕ от предишните в цялата история на човечеството - вече е факт. А още по-тъжен факт е, че не липсата на пари е проблем, а липсата на вяра и надежда. Което обезсмисля на практика всичко.
2. Следствие на първото е втория фактор - тоаталното пренасяне на производството в Третия Свят и свързаното с това оставане на територията на развитите държави само на нищоправци, търгуващи с пръдни и сървиси.
Което от своя страна води до отчайващо развитие на всякаквио извращения и паразитизми - слободия, измислени правя и помощи на всякаква паплач, педерастия, снобизът, феминизъм, липса на здрави семейни устои и традиции и докато се стигне до тоталното промиване на мозъци и пълното опростачване на "поданиците".
Крайният резултат - дебили, водени от Президент Камачо Натиснете тук...
29 Август 2011 23:02
Джордж Фридмън сп. "Огоньок" *


По-интересно би било: Медведь Путин сп. "Форбс"*, например, и да не ме лашка в роботи и микрочипове, софтуери, военни поръчки и тути кванти.
Вероятно поради библейските елементи в името си, авторът балтае като ни отдалечава от най-главната тема на съвременността: Финанси, банки, кредитно робство, инфлации и др. под. кабалистични практики.
29 Август 2011 23:19
Ето тази статия чаках!
29 Август 2011 23:40
Аз искам да поздравя преводача! Отдавна не бях чела читав превод с технически термини в популярен вестник.
29 Август 2011 23:42
Аз Огоньок и в училище не обичах, падах си по Мурзилка и Весельие Картинки.
30 Август 2011 07:44
Така демографската вълна, която преди половин век спомогна за процъфтяването, ще се превърне в икономическо бреме.

Бреме, значи! Обаче докато бачкат, за да пълнят джобовете на корпорации, картели, глобални монополи и олигарси, са полезни. Ми вземете един калашник и та-та-та-та... всеки, навършил възраст за пенсия и цял живот плащал осигуровки и данъци. Циганите (от всякакви етноси, да не се бъркат с "роми" ), живеещи второ, че и трето поколение на социални помощи - не, щото ще им нарушите правата и ще съсипете политкоректността.
30 Август 2011 08:37
Доста човеконенавистен подход.
30 Август 2011 09:30
Забравил е един момент от световните тенденции - прекалено висока раждаемост - хроничен глад- ГМО бум - растеж на американската икономика.
А иначе авторът е наясно , че изземването на функциите на господа не е човешко занимание - вариантите за развитие са повечко.
30 Август 2011 09:53
Аз не казвам, че светът на цифровите технологии умира. Но компютърният бизнес по същество е пасивен, както и преди, и се ограничава с обработката на информация и нейното разпространение.

Че с какво да се занимава компютърният бизнес - да пере, да готви?

А това
Но вече е достигнат таванът за намаляване размера на силициевите чипове
са го казвали много пъти и преди, точно преди ОТНОВО да се намали размерът на чиповете .
30 Август 2011 10:06
Покъртително !!
Без Щатите Земята ще спре да се върти !! Няма да има гравитация !!
Самоубивайте се , няма какво да се чака Второто и Третото Пришествия !!
Сакън !!
30 Август 2011 10:14
Без Щатите Земята ще спре да се върти !
В интерес на щатите е да се държат сякаш картите са раздадени веднъж завинаги. И те само имат взятки. Ще има и други раздавания съпроводени от съпътстваща турбуленция. Само да имате живот и интерес да гледате.
30 Август 2011 11:15
Истината за мен е, че след спихването на кредитния балон, който стимулираше търсенето, растежа и заетостта, много хора - и на запад, и на изток - ще станат излишни и ще се маргинализират. Индикация за това бяха безредиците в Лондон от този месец, протестите на гръцките и испанските младежи (където безработицата сред младите е над 40%), а също и тълпите млади, образовани и безработни пришълци от Сев. Африка.
Наскоро и у нас се опитваха да узаконят евтаназията, а този процес вероятно ще се разпростре и в други страни. Все повече шамани открито пропагандират, че човечеството се разраства прекалено бързо, т.е. че сме били прекалено много на малката ни планета. Всъщност застаряването на населението и демографският проблем на запад са добре дошли за тях. Оставя да се справят с взривообразната раждаемост в Азия и Африка, срещу която досегашните изкуствено предизвикани конфликти, глад, болести и катаклизми явно са безсилни. Логиката е, че след като всичките тези хора не могат да бъдат клиенти на кредитните институции, то те са излишни.

Алтернатива поне засега няма - банките и корпорациите "седнаха" върху парите си, а средната и работническата класа, които бяха свикнали на лесни и бързи пари от кредити, изреваха на умряло. Вероятно следва дълъг (10-20 годишен) период на икономически упадък и спадане на жизнения стандарт на запад (по същия начин, както това се случи у нас), освен ако не стане някой катаклизъм дотогава. Който да ускори упадъка, а не прогреса, както на автора му се иска, тъй като технологиите оттук нататък ще се развиват не в полза на човека, а против него - ще се набляга на mind control, проследяване, манипулиране на индивидуално и групово ниво, формиране на поведенчески модели, масово опростачване, зомбиране, подтикване към престъпления на религиозна, сексуална, културна и др. основа. Човечеството усилено върви към този модел.

Редактирано от - Rakita на 30/8/2011 г/ 11:18:58

30 Август 2011 12:01
По време на войната за световно господство немските военни са положили основите на съвременното ракетостроене. В отговор пък британците са изобретили радара.

Радара е "изобретен" преди Втората Световна Война и се е използвал за прехващане на самолетите на Луфтвафе по време на "Битката за Англия" през 1940 г. и по-късно за прехващане на крилати ракети (т.е. безпилотни самолети-бомби с ПуВРД) Фау-1. Срещу балистични ракети (Фау-2) е неприложим.
Ако това е нивото на РАНД корпорейшън, дефиницията "тинк танк" е оксиморон.
30 Август 2011 12:29
Не е вярно, че технологиите не насмогват да покриват нуждите на населението.

Технологии има, но те изискват технологично време за изчистване на родилните болежки и възприемането им от потребителите. Сега един DVD плейър се продава под 50 долара, Blue ray под 100, а при появата си първите видеоплейъри са стрували около 2000 долара. Вземете предвид доходите на хората тогава и ще видите колко хора са могли да си ги позволят. И сега е нещо подобно. Интелигентите домашние уреди на Siemens, Miele и подобни струват поне двойно повече от стандартните. Напълването на дома със сензори и интелигентни уреди изисква инвестиция, непосилна за средния гражданин.

Застаряването на населението е във фокуса на многомилиардни изследователски програми на ЕС (и по останалия свят). Болниците се стараят да се оттърват от хроничните пациенти, старческите домове се пукат по шевовете, работещите граждани не могат да се грижат за родителите си, защото много често живеят далеч. Усилията на всички са насочени към задръстване на домовете на възрастните хора с техника, която да замени максимално необходимостта от непосредствен физически контакт с медицински персонал, роднини и прочие. Уреди за измерване и следене на жизнените параметри, за дозиране на лекарства, за регистриране на критични ситуации (от падане на пациента до забравяне на вещи или включени уреди). Всичко това се разработва в момента и се правят изследвания с хиляди потребители из Европа. ЕК ръси яки пари. технологията е тук, но струва адски много пари. Съвсем друг е въпросът за хуманност и изчезването елементарните човешки контакти.
30 Август 2011 12:53
Не знам какъв пробив очаква авторът, но си мисля че просто търсим в друга посока. Цялото човешко развитие се е движило от желанието на даден кръг за власт и пари. Те са поддържали (спонсорирали) разни чудаци с интересни идеи, чрез които биха утвърдили спечеленото и спечелили повече. Едно време войните са се водели на полето и срещу укрепените градове. Появяват се ризници, брони, метателни и обсадни машини. Врагът е бил ясен и видим. Трябва да се порази мястото, на което той се намира и готово. Трябва да си осигуриш съответната въоръжена група да те пази от бунтове, докато се биеш за нови територии. Танкове, самолети, радари, компютри и прочие са все инструменти за придобиване и задържане на чужди ресурси. Дипломацията и шпионската информация са играели решаваща роля за това къде и кога кой лост на властовата машина да се задейства.

Сегашните врагове на сегашните властимащи са или някъде по чукарите и пещерите или сред самите граждани. Сега трябва да се идентифицират и отстраняват колкото се може по-рано опасните субекти. Трябва да се манипулират масите така, че да не помислят за революции а да вегитират в състояние на дойни крави. И технологиите се развиват в тази посока. Разни системи за подслушване. Разпознаване на глас и образ. Търсене в купища данни и извличането на необходимата информация е също толкова важно за оцеляване на властимащите, колкото самолетоносачите едно време. Генно инжинерство, медия и пропаганда, картели и финансови институции. Какво повече им трябва на властимащите. Нови зрелища (3D медии и виртуална реалност) и евтин хляб за плебеите. Нищо, че може да не е здравословен. Ще ги заробим със сметки за лечение и кредити от страна на семейството. ще обсебим времето и мислите им. Ще ги въвлечем в дребнави боричкания и ще стимулираме разни реалити шоута за задоволяване на първичните инстинкти.

Следващият огромен технологически скок трябва да е насочен към овлядваване на космоса. Луната и близките планети. Да, но оттам не идва никаква заплаха. Ползите биха били само за шепа хора. Не можеш да мобилизираш масите в такова начинание. Липсва заплаха, липсва цел и мотивация. Кое ли е това, което ще ни разтърси? Дали някой няма да го изрежисира?
30 Август 2011 13:32
Ракита

Аа, не така, др.Фридмън! Ние тука у нашенско си имахме една песен, "култова", казваше се "Купи ми, мамо, топ!", та последния стих на тази песен беше "ний се бориме за мир и разоръжаване!". Кви са тея войни, дето ни ги проповядвате, не може то така! Макар че трябва да му се отчете на др. Фридмън, че е реалист пак според оня стар виц за оптимиста, дето учел английски, песимиста, дето учел китайски, пък реалиста - АК47! /да се смени оружието според националността! /.
В по-сериозен план се замислям: а има ли у нашата мила родина поколение "бейби-бумъри"? И си отговарям - май това е поколението на нашите родители, които са сега над 70 и нагоре. Те са се раждали след Първата световна и докъде светлата дата 9 септември. Били са по пет-шест деца, та и повече, щото е трябвало да има работна ръка за селскостопанска тогава България. След сакралната дата, чиято годишнина скоро ще честват основно от това поколение, нещо раждаемостта пада. Ние, техните деца, дето сме се раждали горе долу през 50-те, сме като правило по две в семейство. И какво се случва в днешно време с българските бейби-бумъри? Жалка картинка - мизерни пенсии, повечето измряха, другите, които са още живи, ще ги довърши здравеопазването и безкрайните икономически реформи... Та, ако иска да види какво ще се случи с техните бейби-бумъри, да дойде да обменя опит в България... Май не е случаен възходът на Поднебесната, в чиято култура и манталитет е залегнало уважението към възрастните...
30 Август 2011 13:46
Rakita & venstar

да ресюмирам постовете ви: welcome to the matrix

търсе се Нео - да ни избави от мазните метални технологични пипала на матрицата. ИМате избор: луд полковник (тип арабски или тип руски), брадат муджахедин, примиер батман или па анонимен хакер...
30 Август 2011 14:44
Утре очаквам редакцията да пусне рецепта за изтребване на непотребните.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
30 Август 2011 14:57
Това за роботите ми напомня младежките, любознателни времена. Тогава бай Тошо имаше неква политика за роботизация, лицензи от Япония и пр. Но още тогава, макар и зелен, не разбирах как може да имаш безработни цигани в изобилие и да мислиш за роботи.
30 Август 2011 15:27
Тази статия ми прилича на доклад по случай годишнина на НТС , написан от косомолски секретар..
30 Август 2011 15:33
Интелигентите домашние уреди на Siemens, Miele и подобни струват поне двойно повече от стандартните. Напълването на дома със сензори и интелигентни уреди изисква инвестиция, непосилна за средния гражданин.

И за какво ми е всичко това? Основните функции ги имат и най-простите модели и на практика те са напълно достатъчни. Колкото по-сложен е един уред, толкова по-голяма е вероятността да се развали. А при съвременните цени на резервните части и за ремонт е по-добре да се купи нов.
Още преди десетина години примерно мислех да си направя парното да се включва и изключва и с есемес. Не беше сложно (сега пък е още по-просто), но не виждах особен смисъл. На практика може всичко в дома да се управлява дистанционно.
Увеличаването на продължителността на живота уви, не увеличава плодотворната му част, а времето, в което човек е възрастен и болен с всички произтичащи последици. И няма как днешната система да не се срути, защото едно са нуждите (пенсии, здравеопазване, социални грижи), съвсем друго - възможностите.
30 Август 2011 15:54
Проблемът е, че се изплюскаха ресурсите. Хората от "златния милиард" разхищават, а тези от останалите 6 милиарда (и особено от последните 2-3 милиарда, дето изкарват с по 1-2-3 долара на ден) се въдят твърде бързо. И още, напечатаха се пари и други финансови боклуци на стойност, надвишаваща десетки пъти (може и сто да са) стойността на материалните активи.
Така че, първо, чака ни хиперинфлация. Съчетана с хиперглад в Третия свят и още по-бързо размножаване на онези с двата долара на ден. Последното е неизбежно, това е чиста биология. Как се спира озверяла от глад тълпа е въпрос, с който се занимава военната психология.
Второ, много хора, включително в златния милиард, ще загубят социален статут. Това не се прощава. Както не се прости през 20-те и 30-те години на миналия век в Италия и Германия.
Трето и четвърто са подробностите. Примерно кога Китай ще реши да прежали 10-те трилиона долара в американски ДЦК и да тръгне да взема световната власт (официално са 3-4 трилиона, но всъщност са колкото посочих). Или пък кога на Германия ще й писне да храни паразитиращите страни от Средиземноморието, а и не само там.
Пето - идва лидерът. Има само две държави в Европа, дето могат да излъчат успешен лидер. Втората е Русия. Но за нея е малко вероятно, така ще лидерът ще се нарича фюрер. А и само на два европейски езика много им отива да се използват за заповеди. Вторият е руският.
С какво ще остане фюрерът в историята, зависи от едно-единствено нещо. А именно от това, дали ще спечели съответната световна война. С фюрерите винаги е било така. А максимата "Победителите не ги съдят" ("Победителей не судят" се приписва на една руска императрица от немски произход. Така пак опряхме до тези два народа. Които може би за пръв път ще се окажат от едната страна на барикадата.
Бъдете здрави, че това ще се окаже много важно в близко бъдеще!
30 Август 2011 15:55
И няма как днешната система да не се срути, защото едно са нуждите (пенсии, здравеопазване, социални грижи), съвсем друго - възможностите.


Така е, ако разглеждаш гледането и издръжката на възрастните хора като грижа на държавата (каквато тя Е в "белите" държави), а не като "синовен дълг", както някой се беше изразил по-горе. В Китай възрастните хора масово са без пенсии или с мижави пенсии и издръжката и гледането им е поето от техните деца. В Китай никой не реве, че старите хора са в тежест на обществото. У нас засега положението е сходно с това в Китай. Но виж в една Германия, където всички навършили 70 години отиват в старчески дом, положението наистина не е розово. И затова на запад ще се явяват все повече такива шамани, които да убеждават тамошните общества, че старите хора са ненужни, та белким... синовете и дъщерите им ги приберат за отглеждане. Или да плащат за отглеждането им, или ги евтаназират. Общественото мнение на запад по тази тема се манипулира отсега още, защото след 10 години положението ще е критично. Звучи жестоко, но е така там.
30 Август 2011 16:10
Пето - идва лидерът. Има само две държави в Европа, дето могат да излъчат успешен лидер. Втората е Русия.


Русия ще може да излъчи лидер, когато реши собствените си пролбеми, тъй като тя сега все още е заета да ближе раните си от рухването на социализма. Това може да стане след 10-20 години и то при условие, че в Русия се овладеят центробежните сили, изтичането на капитали и мозъци и се постигне стабилност и ръст, основани на технологиите, а не на суровините. А след 10-20 години може и да е късно за такъв лидер.
Интересно, че нищо не споменаваш за лидерството на Китай - ще го има ли, няма ли да го има?
30 Август 2011 16:49
Много вярно има в статията. Някой беше сметнал че само парите хвърлени за разработка на видеокарти стигат за град на Луната. За плоските дисплеи, са публикувани повече научни трудове, отколкото в ядрената енергетика. Плоския дисплей и 3д видеото са готини неща, но не е ясно струвало ли си е, защото това действително са "псевдотехнологии". Друга тема е че компютрите дават възможности, примерно в биотехнологиите. Но и там се дава предимство само на комерсиални проекти. Наскоро пак имаше съобщение за универсално антивирусно лекарство /разпознава заразената клетка която е препрограмирана от вируса и я убива преди да е произвела куп нови вируси/. Така и нищо не се чу повече, това би бил голям удар по пазара на ваксини и секви боклуци против грипове, спин и т.н. Свободния пазар тласка света към безумно разхищаване на ресурси и затваря пътя за новите технологии. От тази гледна точка май само нова голяма война може да ни бутне напред /или назад в пещерите/.
30 Август 2011 16:53
Така е, ако разглеждаш гледането и издръжката на възрастните хора като грижа на държавата (каквато тя Е в "белите" държави), а не като "синовен дълг", както някой се беше изразил по-горе.

Добре, а работещите деца как да се грижат за родителите си (при необходимост от непрекъснати грижи), освен да наемат някой друг да върши тази работа или да поемат разходите в по-добър пансион. И пак въпросът опира до пари и до това дали децата могат да си го позволят.
За тези с по-заможни деца - добре, а останалите?
30 Август 2011 17:07
Джордж Фридмън сп. "Огоньок"


Превод от руски текст, който пък (може би, но не е сигурно) е превод от английския оригинал. Щото може и руският текст да е превод от френски превод на английския оригинал....
И изобщо - вестникът си пълни трюмовете с баласт ...

И още:

Текстът е откъс от книгата на футуролога Джордж Фридман "Следващите 10 години".


"Следващите 100 години" е оригиналът. Ама едната нула (к'во толкоз - една нула), се е загубила нейде между преводните развалени телефони...
30 Август 2011 17:12
The Next 100 Years: A Forecast for the 21st Century
Натиснете тук
30 Август 2011 17:14
За тези с по-заможни деца - добре, а останалите?


Ами чичковците отгоре разсъждават на едро - няколкостотин хиляди пенсионери повече или по-малко (за тях ще е по-добре да са по-малко) не означават нищо.
А за останалите възрастни с не толкова заможни деца, изборът, както казах, звучи жестоко, но той все повече ще се насажда в общественото мнение на запад занапред и той е - евтаназия. С нас вече се пробваха, но бързо се оттеглиха. След време пак ще се пробват, но чрез нас по-скоро опипват общественото мнение на запад - достатъчно е, че се шуми по международния обмен.

Редактирано от - Rakita на 30/8/2011 г/ 17:17:04

30 Август 2011 17:16
Следващите 100 години. Геополитическа прогноза за ХХІ век
Натиснете тук
30 Август 2011 17:19
Много вярно има в статията. Някой беше сметнал че само парите хвърлени за разработка на видеокарти стигат за град на Луната.

да попитем - с какво един град на луната ще е по-полезен от видеокартите, а и колко ще струва издръжката му годишно?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
30 Август 2011 17:24
Абе я стига с тая издръжка на тия възрастни хора бе! Те нали са си внасяли цял живот чинно осигуровки, сега си ядат ТЕХНИТЕ СИ пари, докога ще им гледате в канчето?!?!

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
30 Август 2011 17:24
Може би става въпрос за различни книги?
Натиснете тук
Натиснете тук
30 Август 2011 17:30
Прав си Ракита,

Натиснете тук

Човекът си пише в стил Холивуд. (След "следващите 100", има вече и "следващите 10"
Не бях я забелязал до сега.
30 Август 2011 17:31
rki, точно това е въпросът. Градът на Луната БИ МОГЪЛ да бъде крачка напред. 3д картите трудно могат да бъдат нещо повече от забавление /мноооого скъпо за обществото/.
30 Август 2011 17:49
RumenS, специално за графичните карти приложенията различни от компютърни игри те първа ще почнат да идват... сега основно се ползват тези на nVidia за разни изчисления които изискват паралелна обработка на данни (основно разни симулации за научни изследвания) само заради CUDA технологията. Но тъй като е частен стандард, не се поддържа от другите 2 големи играча - Интел и АМД.
В момента в който OpenCL вземе полагащото му се място, нещата ще станат доста интересни и ще се отворят широко вратите за 3rd party developers...

иначе плоския екран си е супер нещо ако не за друго то поне заради понижената консумация на енергия... е, и заради компактноста си...
виж, 3D-то си е изгъзица... поне засега...

иначе интересно нещо споменаваш за антивируснот лекарство... но май си прав че ще подбие пазара за ваксини и май ще е подобно както преди години с електрическите автомобили. Шеви волт е от 60-те гадини, ма чааак сега идеята става достатъчно популярна.
30 Август 2011 18:09
Stupido, аз не твърдя че не може да се намери приложение на 3д картите. Може. Но, то и на говно може да се намери приложение, но това още не значи че си струва целенасочено да го произвеждаш попилявайки милиарди часове инженерен труд.
30 Август 2011 19:24
„Не казвам, че няма да има видим технологически напредък - ще има достатъчно електромобили и мобилни телефони от ново поколение. Но няма да има достатъчно технологии, които да извършат пробив, да удовлетворят възникващите и вече неотложните потребности, да формират растежа на икономиката.”

Много смешно.Какво значи „неотложни потребности”?Как се търси технологичен пробив от достатъчно технологии?Тази позиция за задължителна консуматорска алчност е много елементарна.Човек не може да изяде повече от това, което може да „побере”. Или да ползва повече от това, което може.Огромният брой функции на днешните мобилни телефони вече преосмислят такава нужда от тези, които трябва да ги купуват.По-скоро има обратни случаи – открития с неясно в момента бъдеще за използването им.Определянето на неотложни потребности днес за покриване на нуждите утре практически не е било водещ момент в развитието на техниката и технологиите.Те са не толкова според желанието и стремежа, а се случват когато това стане възможно.След това идва наместването им в употребата.Другото е въпрос на фантазия и въображение.Влагането на средства във фантазии е доста рисково упражнение.А и кому е нужно да се упражняваш с бъдещето, освен ако така ще спечелиш пари от футурологични напъни за наивните любопитни.На какво се базира например предвиждането на Дж.Фридман, че предстои втора Студена война между САЩ и Русия?Или за бъдещето на Китай?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД