:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,219
Активни 662
Страници 26,686
За един ден 1,302,066
Анализ

Висшето образование в България е прехвалено. Уви!

Засега оценките на ЕС за нашата акредитационна агенция са хладни
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Качеството на висшето образование у нас вече е под сериозно съмнение.
Все по-голяма част от напускащите страната се насочват към образование в чужбина, очевидно неудовлетворени от университетите в България. Според изследване на ЕК качеството на българското висше образование е ниско както при преподаването, така и - дори в по-голяма степен - по отношение на изследователската дейност. Нещо повече - посочва се, че заделяните ресурси са високи като дял от БВП на студент, т.е. основният проблем не е свързан с недостиг на ресурси. Именно поради тази причина е важно разглеждането на вътрешните стимули в системата, начина на разпределение и управление на ресурсите, нивото на конкуренция, управленските практики. Тук важна роля би могла и играе акредитацията.

Системите за оценяване и акредитация се развиват заедно с децентрализирането на висшето образование и автономията на университетите. Те осигуряват независим мониторинг и оценка на висшите училища и техните програми с две основни цели. Първата е да се гарантира покриването на минимум изисквания и стандарти, които да оправдаят доверието на заинтересованите страни (акредитация). Втората е да се насърчи подобряване на качеството на отделните институции и системата като цяло. В този смисъл процесът на акредитация влияе не само върху вътрешната структура и политика на университетите, но и подпомага правителството при планирането на ресурсите и управлението на висшето образование. Акредитацията предоставя информация на заинтересованите страни относно постигнатите стандарти и осигурява отчетност за разходването на публичните средства.

Още през 2008 г. Европейската асоциация за осигуряване на качеството във висшето образование (ENQA-ЕНКА) публикува доклад със своята външна оценка на българската Националната агенция по оценяване и акредитация. Като цяло, въпреки че одобрява членството на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), докладът съдържа множество препоръки за подобрение. Например - привличане на експерти от чужбина и професионалисти (включително чрез по-добро заплащане) за участие в процедурите по акредитация като пълноправни членове; даване на статут на пълноправни членове и на студентите. Това би помогнало за възприемането на добри практики и отразяване на гледната точка на студентите и бизнеса. Нужно е и преосмисляне на оценките на НАОА, които са



много щедри и не позволяват международно сравнение,



както и диференциация (голяма част от оценяваните проекти получават оценка "много добър"). НАОА да започне да извършва анализи на качеството на системата на висше образование като цяло, включително стратегически прегледи на системата. По този начин биха могли да се идентифицират силни и слаби страни на висшето образование като цяло, както и да се следи доколко има резултат от работата на НАОА. Повече обучения за повишаване квалификацията на персонала, привличане и на хора от по-младото поколение в управленските тела, както и повече жени и неакадемични професионалисти. НАОА трябва да постигне по-голяма обществена разпознаваемост като институция и като роля - чрез привличане на заинтересуваните групи, организиране на дискусии и обществен дебат за качеството на образованието. Полезно ще е и сливане на програмната и институционалната акредитация, опростяване на тежките процедури, публикуване на повече информация, по-строго оценяване, по-стратегически насочено управление на бюджета.

В практиката на повечето страни, включително и България, външното оценяване служи предимно за акредитация. През последните години обаче системите за оценяване и акредитация имат все повече за цел да насърчат саморегулацията на висшите училища и акцентът е поставен върху възможностите за подобряване на образователния процес и неговата ефективност. Единствената система обаче, основана предимно на подход за оценка и подобряване на качеството за всички видове висши училища, е тази във Великобритания. Тя предвижда систематизирано участие на работодателите и заинтересованите лица, индикатори за качество на образованието и редовни проучвания сред завършилите относно тяхната реализация, както и изследване на нуждите на пазара на труда от специалисти с висше образование. Освен подобряване на управленските методи, качеството и стандартите за обучение в съответните висши училища, английската агенция за оценяване популяризира добри практики във висшето образование като цяло.

Друга тенденция в осигуряването на качеството на висшето образование е неговата интернационализация. Тя е в пряка връзка със свободното движение на хора и работна сила и глобализацията на пазарите. На ниво Европейски съюз дори съществува препоръка за конкурентен международен пазар на акредитационни агенции, които са взаимозаменяеми и са вписани в специален европейски регистър. Това дава възможност всяко висше училище само да избира сред тях. Все още обаче ролята на националните правителства и агенции е твърде голяма и на практика се налага принципът на субсидиарността. За илюстрация - Хърватска и Люксембург нямат национална агенция и



използват услугите на немските агенции



за акредитация. Интересен пример в това отношение е реформата в Естония. От началото на 2010 г. естонската агенция за оценяване на висшето образование може да даде одобрение дадена процедура на оценка и акредитация да се извърши от компетентна чуждестранна агенция за външно оценяване. За момента обаче повечето университети в Европа не търсят допълнителна акредитация и се задоволяват с минималните изисквания за легитимация.

Участието на бизнеса в оценяването и акредитацията е една от добрите практики, определени в насоките на ENQA и образователните министри на страните от Болонския процес. Тя обикновено е широко приложена в акредитацията на програми като медицина, право или инженерни специалности. В Австралия, Португалия и Великобритания съществува такъв тип професионална акредитация, при която препоръките на бизнеса залягат в определянето на учебните програми и в изискванията за квалификацията на преподавателите.

В повечето случаи обаче бизнесът участва с консултативни функции. Рядко той е включен в управлението на агенциите по акредитация. Например в Полша и Естония работодателските организации номинират свои представители в институциите по оценяване и акредитация. Великобритания отново е добър пример в това отношение, тъй като членовете на работодателите и индустрията са най-широко представената група в борда на директорите на Агенцията за осигуряване на качеството на висшето образование. В правилата за работа на НАОА съществува възможност представители на работодателите, браншовите организации, водещи ръководители в съответните професионални направления и мениджъри от национални компании да бъдат включени като експерти при определени процедури на акредитация и оценяване. Въпреки това такава практика не съществува и



бизнесът остава изолиран от планирането



и оценяването на качеството на висшето образование в България.

За да отговори на очакванията на заинтересованите страни и на тенденциите в развитието на системите за акредитация, НАОА ще трябва да надхвърли чисто техническата си роля и да започне да изпълнява стратегическите си функции по анализ, планиране и развитие на политиките за висше образование. Това включва поемане на повече отговорност за качеството и резултатите от висшето образование.

Необходимо е по-голямо включване на заинтересованите страни в работата на НАОА - изработване на процедури за обратна връзка и консултации; включване на представители на бизнеса в управлението на агенцията; по-активна роля в управлението на качеството и активен следакредитационен контрол на висшите училища; ангажиране на акредитацията на програми и институции с регионалните особености и нужди, потребностите на пазара на труда и съвременните тенденции за обучение в конкретните дисциплини; периодичен анализ на системата на висшето образование като цяло и тенденциите на нейното развитие; даване на възможност на водещи международни акредитационни агенции да извършват дейност в България и да конкурират НАОА с цел повишаване на нивото и пренос на добри практики.



----

Бел. ред. Наскоро парламентът прие поредните промени в Закона за висшето образование, част от които покриват препоръките на експертите на "Отворено общество". Част от новите текстове включват въвеждането на нова 10-степенна скала, сливане на институционалната и програмната акредитация. Въвежда се и право на участие на представители на синдикатите и работодателите при оценяването на вузовете. Предстои обаче приемането на новите правила за акредитация. От друга страна, включването на определени правила в закон не гарантира тяхното изпълнение.
69
7475
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
29 Август 2011 20:59
От мекеретата на Сорос , какво друго да очакваш?
Истината е, че висшето образование отдавна вече е стока и всеки си хвали стоката, като под благовиден и "благороден" предлог, оплюва конкуренцията.
Но и с просто око се вижда, че на Запад заминават младежи, така да се каже, "средна ръка", че и по-долу, но са решили по някакъв начин уравнението "Пари = висше образование". В крайна сметка , ако се върнат н Родината, няма съмнение в добрите им познания единствено по съответният западен език (то затова и обявите за работа изискват перфектен английски с нужда и без нужда).
Витаги съм казвал, че определящо за личността е средното му образование - ако то е на ниво, може да се надгражда върху него, но от калпав материал , хубава стока не можеш изкара. Казах! >(снимка: натиснете тук)
29 Август 2011 21:04
факт,
но докато съвсем либерастки се допускат порнографии и изкривявания от типа на аубг, нбу, варненски свободен и т.н няма как нивото да не спада.
тази държава има нужда от три или пет университета на средно регионално ниво и 20-25% студенти
не 100% студенти и образование средно от акър на 25% от регионалното ниво.
но...отложена безработоца и флирт с тълпата - секи калтак вишист, всеки гимназист студент
ще се берат ядове - няма начин
29 Август 2011 21:05
.... Според изследване на ЕК качеството на българското висше образование е ниско както при преподаването, така и - дори в по-голяма степен - по отношение на изследователската дейност. Нещо повече - посочва се, че заделяните ресурси са високи като дял от БВП на студент, т.е. основният проблем не е свързан с недостиг на ресурси.
- Преди почти година в СЕГА имаше статия "Нито една от идеите за висшето образование не е европейско изискване" (с подзаглавие: Специален доклад на ЕК нареди България на последно място като страната с най-малък публичен разход за студент в съюза). спомням си я защото ме интересуваше и писах във форума и имаше разгорещени спорове, дали "нашите" или "вашите" са прави....
та една от основните идеи в статията беше, че правителството, и по-специално двама трима министри искат да затрият висшето образование и науката. подобни твърдения се даваха и на много други места, по медиите и други вестници..... а тогава имаше май и стачки на бан и някои вузове, ако не се лъжа....


радва ме това, че СЕГА твърдят този път точно обратното, като цитират това (чуждестранно) изследване.
29 Август 2011 21:11
ето линк към въпросната статия: Натиснете тук
29 Август 2011 21:14
Няма причини да се смята за меродавно тъкмо мнението на "Отворено общество".
29 Август 2011 21:18
Тук важна роля би могла и играе акредитацията.

Институтът "Отворено общество" има ли акрадитация и ако има, на чия заинтересована страна оправдава доверието? Да припомня, че Сорос не е страна, а агент.
Наскоро парламентът прие поредните промени в Закона за висшето образование, част от които покриват препоръките на експертите на "Отворено общество".
Явно законът пак ще го поправят след като са ползвали препоръки от неакредитирани апаши. От промяна към промяна дорде не остане субект за промяна. Барем един регистър на дипломите да беше въведен. Поне резилът с Калинките да си спестим! Туко виж и лъснала голотата на меркантилните фондацийки и функционерите им.
29 Август 2011 21:18
ИНТЕРЕСНО С КАКВИ ОЧИ ПО ВЪПРОСА СЕ ИЗКАЗВА ПЛАГИАТА ГЕОРГИ АНГЕЛОВ?
29 Август 2011 21:27
статии от "експерти" на отворено общество и на институт за пазарна икономика в един брой идват прекалено дори и за хора с дебели нерви

29 Август 2011 21:29
Според изследване на ЕК качеството на българското висше образование е ниско както при преподаването, така и - дори в по-голяма степен - по отношение на изследователската дейност.


За това се говори от години. Учебни програми и преподаватели, които си знаят едно и също от години, знания от времената на Лагранж, наука сведена до учебно-кръжочна дейност, ректори обърнали университета на пашалък и т.н.
Няколкото силни университета се знаят и ТАМ държавата трябва да налее пари.

А с нова акредитация няма да се постигне нищо ако не се закрият на първо време поне половината печатници на дипломи. Интел е прав, трябва да има не повече от 5-6 регионални университета и няколко национални с приоритетно финансиране.

Задължително трябва да има външна оценка, а тук само да се контролира качеството на процеса.

За съжаление с този министър разбойник нещата само ще се влошават, отковеното лобиране в полза на пашалъците и печатниците ще дозагроби малкото останали читави ВУЗ.
29 Август 2011 21:31
С една подправена анотация спечелих хабилитация плюс акредитация.
29 Август 2011 21:52
Не знам какво е нивото на висшето образование в България, но в днешния "Труд" прочетох нещо, което все още не мога да асимилирам - http://www.trud.bg/Article.asp? ArticleId=1018775
Моля за вашия коментар-
29 Август 2011 22:26
Нямаше нужда от текст. Снимката е достатъчна!
29 Август 2011 23:00
=
29 Август 2011 23:06
Значи разбра се че нямало проблеми с финансирането и че главният ни дерт са малкото жени в НАОА
29 Август 2011 23:08
За да "дам мнение по статията", трябваше да направя невероятното усилие да я дочета до край, което вече виждам, че не си е струвало.

Изпитвам засилваща се погнуса от писания като тази "статия", в която се премятат и спрягат по три пъти дълбокомислено звучащи фрази, изобилстват позовавания на неизвестни, но внушаващи респект документи на ЕК, сентенции от мислители, чиито имена те притесняват с това, че не си ги чувал, и какво ли не още. Това е, очевидно, новият модел на "всичколози", точен аналог на едновремешните специалисти по "научен комунизъм", на които задачата беше да обвият тривиалностите от протоколите на ЦК в наукоподобни слова. Т.нар. "институти" на Отровено общество (грешката не е случайна) безспорно са лидерите в новата дисциплина "Научен капитализом".

Какво ли пък толкова се казва в статията? 1. Висшето образование у нас е на ниско равнище - нещо, което всеки знае; 2. Английската система била най-добрата - че как тъй, не е ли американската най-добрата?, и 3. Крива е системата за акредитация - вероятно същата, която произведе "университети" като НБУ, П*ТКА, Варненски свободен, УБИТ и др., същите, които сега поучават "старите университети" как трябвало да се поправят. Три безмислици, и много празни думи.

И един съвет към всичколозите от Отровено общество: когато се позовавате на документ на ЕК, твърдящ, че у нас субсидирането било над средното, дайте цитат, та да можем да проверим и ние тъй ли е... че нещо хич ви нямаме вяра. Да не излезе, че този документ го има толкова, колкото я има класацията, поставила УНСС на тринайсто място - само в мокрите сънища на авторите?
29 Август 2011 23:17
"Все по-голяма част от напускащите страната се насочват към образование в чужбина, очевидно неудовлетворени от университетите в България."

След това няма нужда да се чете повече. На автора явно не му е ясно, че по-голямата част от младите хора търсят реализация в страни, в които заплащането на труда е малко по-достойно от това в България. И най-лесният път за това е образование в чужбина. Затова някои учат и след това работят в Германия, а други в Англия. Засега, поне на мен, не ми е известен случай на студент, учил в Германия, а работещ в Англия.
А за качеството на обучение в България.... Ами то е адекватно на търсенето.. Щом бизнесът не си дава зор, за какъв дявол ВУЗ-овете (нарочно не ги наричам университети, защото е глупости) да си дават зор за качествени кадри? Да ги подаряваме на други нации ли?
29 Август 2011 23:19
blue moon

Като чуя или прочета "Отровено общество" или ИПИ започва да ми се повръща

Редактирано от - nikola_tsanev на 29/8/2011 г/ 23:25:22

29 Август 2011 23:25
Соросиадата продължава, мдам.
29 Август 2011 23:51
Преди много години, в зората на демокрацията, едно американче, стажантче във Фичовата гимназия във Варна, с апломб обяви, че българското образование не било креативно. Още тогаз казах, че държави, които със закон установяват, че числото пи е равно на 4, изобщо не трябва да бъдат изслушвани по тези теми. Но, влиятелните другари се интересуваха от цветни вратовръзки и американски и натовски стипендии.
29 Август 2011 23:53
знания от времената на Лагранж,

Само за информация, синусоидата на Лангранж все още е най-доброто описание на периодични действия.
По същество,
Пълна боза в статията и във форума.
Статията дудне за изискванията на бизнеса, че образованието трябвало да им отговаря. Несъстоятелността на тази теза е очевидна. Тя ликвидира инженерното обрязование в Б-я. Преди десетина години всички решиха, че иконономиката е майка на всички науки и икономика се учеше под път и над път - резултатът е нефелни "мениджъри", които не могат и връзките на обущата да си вържат.
Когато ми сложиха такъв "ръководител" си вдигнах шапката и заминах.
Уви, това се оказа глобален проблем на Първия свят - вярата, че ако си "менажер", може да менажираш кво да е.
В резултат и Първият свят се оказа без разбиращи хора.
Сега се опитват да наваксат, ама сложно. Младежта се изпедепца и не ще да учи Лагранж, Дюамел, Лаплас и Ойлер, щото сложно.
Сорос вижда проблема и се опитва да го реши. В бавноразвиващи се страни като Б-я, може някой да се хване.
На Запад балами няма. Потенциално де. Всеки искат да учат за началник. Е, на някой ще се отвори парашута. Ако за завършили нормален университет. Защото ако си мислите че Югозападния факултет на Североизточния университет е българско откритие, лъжете се.
29 Август 2011 23:58
знания от времената на Лагранж,
Че и от Архимедово време, че и от Евклидово! Ужас! Полный компрес!
В интерес на истината, по Лагранжево време, Фурие е бил по-сръчен със синусите и косинусите, но се тая - времето е било оно.

Редактирано от - hamel на 30/8/2011 г/ 00:04:57

30 Август 2011 00:01
Че и от Архимедово време, че и от Евклидово!

Мрак! (Елочка Щукина)
30 Август 2011 00:10
Това
изискванията на бизнеса
просто опасе ливадата.
Предприемачите ще се изкажат тука след малко
30 Август 2011 00:10
Мрак! (Елочка Щукина)
Ахъм! Аз викам да започнем с премахването на лостовете от първи и втори род и да ги заменим с дамски курсове по левитиране.
30 Август 2011 00:22
Аз викам да започнем с премахването на лостовете от първи и втори род

Съгласен. За да не се обидят хуманитарите, може ли да премахнем и пълния член - много е сексистки!
30 Август 2011 00:25
Интелчо,
след като си приравнил АУБГ на НБУ и Варненския свободен, явно нямаш понятие за какво става дума. Смяташ ли, че хората ще дават по $ 10 000/год за слабо (според теб) обучение, след като в българските е безплатно или с много по-ниски такси и приемат с двойки?
30 Август 2011 00:28
За Лагранж е образно казано, то без него не може.

Сега се опитват да наваксат, ама сложно. Младежта се изпедепца и не ще да учи Лагранж, Дюамел, Лаплас и Ойлер, щото сложно.


Не щат, друго си е да си счети там събиране изваждане и ... калкулатор иначе става страшно. Природните науки науки са поели път към унищожение, след това ще последват и инженерните и ще се стигне до там, че след време няма да има кой да обучи дори техник за подръжка на рентген или радиоизотопен прибор. Но това е световна тенденция отлив от природните и инженерните науки има навсякъде.

Една от целите на соросовите мекерета ( въпросния ГА е единица за дървон - дървен философ, всезнайко-галфон) да се печели пари от всичко, вкл. и като "експерт(и)" (един от тях) в УС на ВУЗ или в агенцията по акредитация (лесни пари), от образовоние (парите следват ученика и студента и в частното у-ще.

А нашият "бизнес" може да "пише" учебни програми само за закритата специалност бюротика.
30 Август 2011 00:30
Високо летящ,
Смяташ ли, че хората ще дават по $ 10 000/год

Не, хората просто не знаят английски.
За същата сума, се получава образование в ПРИЛИЧЕН английски университет.
30 Август 2011 00:32
Пиркс,
пепел ти на езика
30 Август 2011 00:56
Лека нощ
30 Август 2011 01:00
Здран,
И ти не си наясно. В АУБГ се влиза със SAT и TOEFL и изискванията за английски са същите като в английските университети. Отчитайки цената на живота в Англия, обучението там излиза доста по-скъпо.
30 Август 2011 01:11
Out of curiosity,
АУБГ новото име на АОНСУ ли е?
30 Август 2011 03:56
Много съм доволен и не се оплаквам ....
30 Август 2011 04:32
"Отворено общество"
30 Август 2011 04:50
zdran
[Напреднал][134]
29.8.2011 г. 23:53:40

По същество,
Пълна боза в статията и във форума.




Редактирано от - sybil на 30/8/2011 г/ 11:01:12

30 Август 2011 05:00
Blue moon, личи си че си новобранец. Старите пушки нямаме никакъв проблем да даваме по няколко мнения за статии без да ги четем
30 Август 2011 07:15
Благодаря на колегата за линка към в. "Труд". Наистина е "умиляващо" (вече, като чуя думата "рейтинг" или "рейтингова агенция", и на мен ми се повръща):

След софийското висше училище [УНСС] в топ 1000 са Йелският университет и Масачузетският технологичен институт. Зад нас са университета в Калифорния, университетът в Торонто, както и бизнесучилището в Илинойс.
В Европа по показатели - търсене от студенти, качество на преподаване, разнообразие на дисциплини и реализация, след УНСС са Стокхолмския университет и Хумболтовия университет в Берлин, както и бизнес училището на Оксфордския университет.


30 Август 2011 08:27
Този материал като че ли е предназначен за НС, само заглавието се е опитало да привлече читатели.
30 Август 2011 09:21
И по-зле може да стане.
След закона за академичния състав се готви и
нов закон за образованието и науката.
А битките за ръководни постове в ВУЗ-те стават все по-епични.
30 Август 2011 09:54
Не щат, друго си е да си счети там събиране изваждане и ... калкулатор иначе става страшно....


Бате, сигурно си инженерче, и при тебе върви още едно времешната голяма битка между професиите (диагнозите) - другите винаги са по-големите "мъдиклатурчици", пък видиш ли, ние се съсипваме от бачкане заради тях.

А пък и за счетитата не си прав... и тях ги няма, деа.... Докъде се докарахме, да търсим икономисти със търговска гимназия и после завършил един от трите университета - УНСС, СА или ВИНС... и пак е зор да се намери. Щото тя работата не е до събиране, изваждане и калкулатора, ами е до четене на... съвсем други неща, които нямат нищо общо с математиката. Събирането и изваждането е занаятчийската работа, която всяка кифла на днешно време може да се научи да го прави с компютъра за има-няма две седмици, ама това не я прави счетоводител... Или както го викат ингилизите, в днешно време бууккийпърите изчезват и почнаха да се търсят аккоунтанти...

Да не ме разбереш грешно, не ви подценявам работата - без вас не може, ама в днешно време не е и здравословно да бъдеш без счетоводител и адвокат , е, можеш, ама е скъпо
30 Август 2011 09:59
Все по-голяма част от напускащите страната се насочват към образование в чужбина, очевидно неудовлетворени от университетите в България.
Тези от фондацията ИПИ имат "очевидно" за основен аргумент в горното твърдение. "Очевидно" е, че това не е така. "Очевидно" младите се насочват към образование в чужбина по съвсем друга причина - това им дава много по-голям шанс да продължат да учат, работят и живеят в нормална държава, а не в държавата на дебеловратите-демократи България.
Дали да чета понататък?!
30 Август 2011 10:28
Нещо повече - посочва се, че заделяните ресурси са високи като дял от БВП на студент, т.е. основният проблем не е свързан с недостиг на ресурси.


Лъжа или некомпетентност?

Annual expenditure in public-sector institutions by pupil/student and
educational level 5-6, in PPS EUR (thousands), 2006

EU-27 8.4
BE 10.6
BG 3.8
CZ 8.4
DK 12.8
DE 11.3
EE 5.2
IE 10.4
EL 5.2
ES 9.5
FR 9.8
IT 7.0
CY 18.4
LV 2.6
LT 4.1
LU :
HU 5.3
MT 3.9
NL 12.4
AT :
PL 4.4
PT 8.1
RO 2.7
SI 6.7
SK 5.0
FI 11.0
SE 14.4
UK :

IS 7.5
LI :
NO 14.5
TR 3.9

Eurostat: 'Key Data on Education in Europe - 2009'
Натиснете тук
30 Август 2011 11:01
към момента заплахите за висшето ни образование са 2, и те нямат нищо общо с акредитации и прочие високи теми:


1. управляващите милиционери не разбират от образование и не се интересуват от образование, защото от него се краде трудно и малко, както заради интелектуалния характер на отрасъла, така и заради малкия му бюджет.


2. от миналата година започнаха да кандидатстват гладните набори - децата раждани 92-93'а, т.е. още поне 10-ина години напред броя на студентите ще намалява рязко всяка година. при наличието на воля за реформи сега би бил идеалния момент за закриване на печатниците за дипломи и изхвърлянето на некадърните и корумпирани преподаватели. но поради точка 1 е по-вероятно да стане обратното - да бъдат досъсипани по-качествените университети и да бъдат прогонени по-принципните преподаватели, понеже пречат на бълването на дипломи без покритие и развалят далаверата.

30 Август 2011 11:08
Гражданин бухгалтер, не съм инженер(че) объркАли сте се. Аз не мога без тях, както и бе з счетитата разбира се.

А евростат е безкомпромисен, както се знае от гилдията България е на едно от последните места по финансиране на ВО, за наука да не говорим, но сороските мекерета манипулират още от слагайки си гръмкото институт (ИПИ) .
30 Август 2011 11:15
Дипломиран висшист - завършен анархист.
30 Август 2011 11:22
Според мен, много по-важно от това кой казва нещо, е какво казва. Не може априори да се заяви: щом е ИПИ, УПИ, ОО - не може да казват истина(та).
За съжаление изводът, изведен като заглавие на статията, е много верен.


От памтивека е известно, че най-доброто образование е британското и американското (в повечето специалности, има такива, за които това далеч не е така). Във всички световни класации по престижност на университетите, в топ 10 са само американски и британски; в топ 20 има най-много 1-2 различни от посочените и т.н. Естествено, няма общовалидна или съвършенна класация, но има много известни (като тази на Ройтерс). Показателите са много различни, като много интересни са брой на Нобеловите лауреати-преподаватели в съответния университет, или брой Нобелови лауреати, завършили съответния университет. Висшето образование в България е на същото "световно ниво" като интелигентността на българите, уникалността на природата, красотата на българките и дължината на пени.ите на българите.
30 Август 2011 11:58
Кардозо, !
30 Август 2011 12:04
Пикачу
Но и с просто око се вижда, че на Запад заминават младежи, така да се каже, "средна ръка", че и по-долу, но са решили по някакъв начин уравнението "Пари = висше образование".


Егати окото! Повечето от спечелилите медали на международни олимпиади заминават да учат в САЩ. Нещо за това чувал ли си?
30 Август 2011 12:46
Мрак! (Елочка Щукина)


Ужасссс! (Катето Евро)
30 Август 2011 14:30
Тоа с цайсите и отворената уста на снимката е със супер одухотворено и най-паче мъжествено изражение.
Влево разположеният от него субект (с обицата на ушето) пък за сметка на това е направо с вид на доктор барем в три научни дисциплини!
Бодра смяна, разбийш ли!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД