:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,523
Активни 645
Страници 26,990
За един ден 1,302,066

Да, кутията на Пандора е отворена

Вместо да плаши със съд пациенти, лекарският съюз да си свърши работата по саморегулация на лекарското съсловие
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Случаят с 4-годишната Гергана, починала след лекарски пропуск в ИСУЛ, стана част от кутията на Пандора. Управляващите го употребиха за разправа с лекарите, медиите откачиха, а лекарският съюз така и не посмя да каже черно на бяло, че този път колегата им е сбъркал.
Вече цяла година лекарското съсловие има нужда от специална защита. Под благия поглед на властта медиите с особено настървение ежеседмично поднасят нови и нови случаи на "лекарски грешки" - къде проверени и що-годе доказани, къде - не. Цяла година сценарият върви по един и същ изключително опростен и ефективен модел - показва се пациент, той обвинява лекар или болница, случката се описва напълно безкритично, независимо какво твърди набедената страна и независимо дали има проверка от компетентните за това институции и какъв е резултатът от нея. Всичко е черно или бяло, а обществото е окончателно убедено, че по кабинети и клиники върлуват некадърници и крадци, чиято единствена цел е да претрепят пациентите си. И изведнъж се оказва, че дипломираните лекари само са ги губили времето 10 години, за да се изучат и специализират, защото от медицина в България разбират всички.

Факт е, че у нас има прекалено много пациенти, които не получават медицинската помощ, която се полага на съответното им заболяване. Причините за пропуски обаче изобщо не са единствено в лекарите или медицинския персонал. Първо - в медицината, както е модерно да се казва, 2 плюс 2 не винаги прави 4. Никой не е застрахован от пропуски, независимо колко добър и съвестен лекар е. Има достатъчно случаи, при които е действано по учебник, и въпреки това изходът е неблагоприятен и така е по цял свят. Второ - правилата, по които работи системата у нас, са безумни. Като се започне от финансирането, мине се през контрола и се стигне до абсурдните правила на здравната каса за отчитане и плащане, които принуждават лекарите да пишат неправилни диагнози и да реагират неадекватно. И на трето място са реалните медицински грешки, при които лекарите просто не са си свършили работата както трябва.

Обикновено обаче



при пострадал пациент реакцията е първосигнална



и виновни по дефиниция се изкарват лекарите. И тук е мястото на съсловната организация на медиците, която по закон е призована да следи и за качеството на медицинската помощ, и за етиката, и съответно - да поддържа авторитета и публичния образ на професията. Българският лекарски съюз обаче реагира също толкова първосигнално, както и пациенти и медии, и не само не помага на съсловието, но и му пречи.

Последните два нашумели случая са на пациенти, пострадали след лечение в клиники по инвазивна кардиология. Единият човек е с отрязана ръка след коронарография, а другият е починал от сепсис след същото изследване и поставяне на стент. И при двата случая вече се е задействала агенция "Медицински одит", която - добра или лоша - е институцията, която проверява подобни случаи. И при двата одитът казва, че не всичко е протекло по правилата. При първия пациент не са направени всички нужни изследвания, което в превод означава, че той може би е имал заболяване, което не е позволявало подобна манипулация. Още повече, че и от самата клиника твърдят, че до ампутация се е стигнало, тъй като човекът е имал съдово заболяване. А чия работа е да се установи заболяването, ако не на лекуващите лекари? При втория случай медицинският одит в прав текст казва, че става дума за човек, заразен със стафилококи в клиниката по инвазивна кардиология. Тоест - много е вероятно и при двата случая да има медицински пропуск.

Тук трябва да се има предвид и фактът, че иначе прекрасната специалност инвазивна кардиология у нас вече е синоним на най-лошото в медицината. Отдавна е известно, че здравната каса плаща твърде добри цени за точно тези клинични пътеки, те провокираха появата на специализирани клиники по села и паланки, а коронарографии и стентове започнаха да се правят на конвейр - със и без нужда от тях. Редица проверки и анализи сочеха, че се правят ненужни манипулации и се минават всякакви стандарти за безопасния брой пациенти, които могат да минат през една ангиографска лаборатория дневно. Тези клиники заприличаха не на места, където се лекуват пациенти, а на предприятия за бърза и сигурна печалба. И беше въпрос на време да се появят и недоволни пациенти.

С други думи, при тези 2 конкретни случая



не става дума само за медиен шум, а за реален проблем



И за него са виновни колкото лекарите, въвлечени в него - включително и от други звена като "Бърза помощ", толкова и институциите, позволили разрастването на бизнеса с инвазивната кардиология. Как обаче реагира лекарският съюз? Председателят на етичната комисия на организацията проф. Милан Миланов обяви, че така вече не се издържа и БЛС обмисля да съди пациентската организация, оповестила двата случая за насаждане на омраза. Защото това руши доверието в лекарите, води до хуманитарна криза в обществото и при подобни отношения лекари - пациенти не ни чака нищо хубаво. Щеше да бъде прав, ако организацията, която представлява, беше свършила своята собствена работа и съответно имаше право да заема подобна позиция. Абсолютно всеки път, когато нашуми случай на "лекарска грешка", БЛС също започва да "разследва" и стига до извод, че нарушение няма. В един-единствен случай бяха отнети права, но те бяха на патоанатома, дал грешна експертиза, заради която двама други лекари от Благоевград бяха държани в ареста и унижавани, без да са извършили нищо нередно. Редица са случаите, в които пропуск имат и лекарите и той е можело да бъде избегнат, но съюзът ги е оправдавал. Е



как тогава обществото и пациентите да вярват на организацията,



която представлява медиците? Едва когато и самото съсловие признае публично, че и лекарите правят грешки и започне да се саморегулира, тогава то ще придобие тежест и авторитет. Когато за откровени нарушения има наказани и от БЛС, тогава пациентите ще вярват на лекарите и организацията им. И съответно оневиняващите твърдения също ще имат тежест. И полека-лека може и да започнем да правим разлика между лекарските грешки, безумията на здравната каса и безпочвените обвинения на хора, преживели трагедия.

Настоящото поведение на лекарския съюз е не по-малко опасно от истерията на пациентите, склонни да винят лекари за несъществуващи грешки, от хищното и прибързано преекспонирано поведение на медиите и от доволството, с което управляващите наблюдават как болни и лекуващите ги се самоунищожават, забравяйки, че истинският виновник е друг. Както казва проф. Миланов - кутията на Пандора е отворена. Но никой не прави нищо, за да я затвори.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Проф. Милан Миланов освен шеф на етичната комисия на лекарския съюз от дълги години е и началник на централната реанимация на "Пирогов", което подсказва не само за професионален, но и за политически опит.
58
5650
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
29 Август 2011 20:00
Скоро не бях чел съдържателна статия по темата . В Б-я най-тежка и най-много се чува думата на тези , които хем са засегнати от грешката , хем нищо не отбират от медицина. Това е почти като да питаш близките на престъпника дали да бъде осъден.
29 Август 2011 20:31
най-тежка и най-много се чува думата на тези , които хем са засегнати от грешката , хем нищо не отбират от медицина
Имаш предвид БЛС или само братята Маргини?
29 Август 2011 20:36
Не знам защо сте се заяли с БЛС - това е една отдавна ненужна и негодна за нищо организация, в която нас, лекарите, ни набутаха задължително да членуваме и издържаме. Може да не върши никаква работа, но поне не тежи на държавния бюджет, пък и е работодател на стотина чиновника. Питайте какво прави МЗ, РЗИ и Изпълнителна агенция "Медицински одит" - структури, които се издържат от данъкоплатците и които имат по закон правомощията да глобяват лекари и лечебни заведения, да отнемат лекарски права, да закриват болници, центрове и т. н. След като са "констатирали" нарушенията защо не са наложили подобаващи санкции? Не си вършат работата защото са некадърни или получават нещичко за да не си я вършат? Питайте още нещо - от кого се издържат пациентските организации и дали изобщо вършат нещо, с малки изключения. Впрочем за кутията на Пандора - не трябва да се затваря. Според мита, след като Пандора я е отворила, оттам излезли всички злини и нещастия и останала само Надеждата.
29 Август 2011 21:58
Едно е сигурно - така изградената система НИКОГА няма да помръдне и на йота, ако с нея се занимават дори и само косвено медици.
А "лекарите" които се занимават с политика, депутатство, общинарство, "бизнес" и каквато и да е друга печалбарска дейност, следва със Закон да бъдат принудени да се лекуват при техни колеги - лекари!
29 Август 2011 22:12
показва се пациент, той обвинява лекар или болница, случката се описва напълно безкритично, независимо какво твърди набедената страна и независимо дали има проверка от компетентните за това институции и какъв е резултатът от нея.

Още по-истински би звучало започвайки с:
Министър Цветанов се появява в НС, той обвинява...
29 Август 2011 22:48
"при пострадал пациент реакцията е първосигнална"
За съжалени такава е реакцията и при напълно здравия гласоподавател..
29 Август 2011 22:55
Weed361, може ли един нано-въпрос?
Последните няколко години, от чии среди се "излъчваше" Мин.Здрав., от дърводелските или от зидаро-мазаческите?!
29 Август 2011 23:02
Конфликта между пациенти и лекари е изкуствено създаден и непоносим и за двете страни. Надявам се скоро всички да се осъзнаем, че в този филм ни вкараха всички политици на прехода, но най-вече Боко, Цвинокио и компания.
29 Август 2011 23:19
...но най-вече Боко, Цвинокио и компания.

Абе не е баш така!
Я кажи KZB(ако можеш де), кой и кога създаде НЗОК?
Кой направи от Докторите...чиновничета-писари?
БоБо и Цвъцко ли..
А кой ги направи ЕТ и ЕООД, помниш ли?!
(нещо като пунктове за технически прегледи на автомобили, че и още по-зле - най-обикновени автомонтьори)
Да не продължавам нататък, щото ше стигна и до т.нар. "Потребителска такса"!
Това данък върху данъка ли е( и по-точно данък върху здравното осигуряване), или е осигуряване на минималната заплата на "джипи"-то, компле със заплататата на медицинската сестра...
Аз ли нещо не разбирам, или всички ни правят на балъци?



Редактирано от - OLDMAD на 29/8/2011 г/ 23:49:27

29 Август 2011 23:37
WEED361, MEAT са го написали, та няма да повторя. Колкото до първосигналните реакции- 2 случая с родилки в последните 2 седмици-едната в Пловдив/показаха по БТВ/, другата в Бургас/никой няма да покаже/ с високо кръвно налягане, не се приемат в болница навреме. В Пловдив бебето умира, в Бургас-жената е в реанимация, на изкуствено дишане. Няма да разказвам подробности, само това- и в 2-та случая жените са приети, едва когато е установено, че е заплашен живота на плода. В Пловдив чакат до сутринта, което се оказва фатално за бебето, в Бургас-понеже няма преносване, за да я приемат по клиничната пътека-също чакат, и когато се разтичват-заради атония на матката и риск за живота на бебето, дочакват хеморагичен шок, а последвалото струйно кръвопреливане добавя белодробна емболия. В Пловдив и в Бургас управителите на болниците заявиха това, което отдавна знаем-реагирано е адекватно, навременно и т.н. Ако са техните дъщери- това ли щяха да кажат и каква би трябвало да е реакцията на близките в такива случаи-второ-трето- или петосигнална? Напишете в гугъл-"къде да родя", " не раждайте еди-къде си", и ще напишете не вестникарска статия, а сценарий за филм на ужасите. Всяка бременна, която не си осигури раждането с предварителна уговорка и заплащане, рискува два живота. Никъде по-горе не съм писала, че всички лекари са безотговорни и некадърни. Но искат кеш.
29 Август 2011 23:38
Още повече, че и от самата клиника твърдят, че до ампутация се е стигнало, тъй като човекът е имал съдово заболяване. А чия работа е да се установи заболяването, ако не на лекуващите лекари?

всъщност не. има едно нещо, което се нарича медицински картон. пациентът би трябвало да го носи със себе си в болницата. също така би трябвало да уведоми лекарите за болести, алергии и все остальное черт поберит, което може да възпрепятства лечението му.
-
или поне на мен така са ми казвали като малък, така съм запомнил и така правя.
-
не е работа на лекарите да стават гадатели и оракули, само щото пациента е с *** в устата. трудно мога да си представя как алергичен към пеницилин примерно няма да съобщи и ще позволи да го лекуват с това, към което има непоносимост. или как хипертоник ще приеме лекарства, несъвместими с тези, които взема за кръвното.
-
янина, а къде е вашият медицински картон? имате ли такъв? носите ли го при преглед? защо пишете глупости?
29 Август 2011 23:46
Мдам.
Както винаги, амбразурчиците тръгват с частните случаи, за затъмнение с подробности на общия проблем.
Сефте АОНСУ.
29 Август 2011 23:51
OLDMAD, няма значение от кои среди е министърът, той на първо място е политик и изпълнява решенията на партията, която го е поставила там. Имали сме и министър на здравеопазването - икономист, не се усети разлика. Като е сбъркана политиката на едно правителство всичко надолу по веригата се скапва. Да не би като имаме "суперпрофесионалисти" - министър на икономиката или на финансита да сме цъфнали? Колкото до формата на регистрация на лечебните заведения - не е важно дали са ООД, АД, ЕТ - важно е адекватното финансиране и спазването на строги правила, и то от всички. Има специалисти в извънболничната помощ, регистрирани не като ЕТ, а като лица, упражняващи свободна професия и няма разлика в начина им на работа.
Потребителски такси - има ги в доста страни от ЕС.
30 Август 2011 00:00
Колкото до формата на регистрация на лечебните заведения - не е важно дали са ООД, АД, ЕТ - важно е адекватното финансиране и спазването на строги правила, и то от всички.

Би ли обяснил, какво имаш предвид под "адекватно финансиране"?
Лекувал или не, важното е да "капе"!
Дали от НЗОК, или от пациента - без значение.
Това ли е?
Че аз на този принцип, чрез държавно осигуряване с пациенти/клиенти(покрай задължителното здравно осигуряване), дори и без т.нар. "потребителска такса", досега щях да направя милиони!



Редактирано от - OLDMAD на 30/8/2011 г/ 00:15:14

30 Август 2011 00:22
OLDMAD, адекватно финансиране означава пациентите да могат да се лекуват със съвременни методи, в добри условия от персонал, достатъчно като брой и квалификация, без да се налага доплащане извън направените здравни осигуровки. Дори и сега системата работи учудващо добре, въпреки че деца, пенсионери, полиция, армия и държавните служители практически не се осигуряват. Вярно, сега на доста пациенти се налага да си бръкнат в джоба, но тази разлика, между необходимите средства и тези, отпускани от НЗОК все някой трябва да покрие. Търсете си вноските от правителството, те прибраха 1, 4 млрд миналат година, за да сме "финансово стабилни", продължават да крадат и сега.
30 Август 2011 00:59
...адекватно финансиране, означава пациентите да могат да се лекуват със съвременни методи, в добри условия от персонал, достатъчно като брой и квалификация, без да се налага доплащане извън направените здравни осигуровки.

Че и аз баварците си ги оправям по най-съвременните методи! С разните му лаптопи там, тутурутки, и пр. бъзикни..
При това на твърда цена, и без никакви други доплащания.
И нямам като докторите задължително държавно-осигурена клиентела!
(майсторите в гаража на Парламента не се броят, те са на Държавна поръчка)
30 Август 2011 01:45
OLDMAD, аз нямам задължително държавно осигурена клиентела. Основната ми заплата е 459 лева +добавки за стаж, извънреден труд (4 лева на час) и т.н. докарвам до 1000 - 1100 лева бруто, за 10 до 12 часа работен ден. Преди 2 години, когато НЗОК не беше въвела лимити на болниците, заплатата ми зависеше от това колко пациенти съм лекувал и стигаше 2500 - 3000 лева. Сега с лимитите това не е възможно и се върнах към стария режим на работа - тип "Семашко" - не се напъвам да работя много, по-тежките случаи пращам в областната болница, по по-претенциозните пациенти съветвам директно да отиват в София. Ти, ако на ден ти минават 10 "бавареца", а ти плащат като за 4 какво ще направиш?
30 Август 2011 01:52
Ако пък не искате ООД-та в здравеопазването, одържавете ни - да сме като армия, полиция, пожарна, със всичките му салтанати, добри заплати, пенсиониране на 50 години + 20 брутни заплати за изпроводяк. Има-няма война, има-няма пожари, разкрити-неразкрити престъпления - те си получават парите. Е, ще си вършим работата не-позле, но не и по-добре от полицията.
30 Август 2011 04:04
заплатата ми зависеше от това колко пациенти съм лекувал и стигаше 2500 - 3000 лева.

Пропуснал си да добавиш, че е зависило и за какво си ги лекувал.
-
Какво пречи да взимаш твърдо 3-5-10 000 лв. и просто не да лекуваш, колкото повече, толкова по добре, а да ги излекуваш (когато е възможно) за да не ти идват пак, при това, като ги лекуваш не от това за което най-много ти плащат (независимо дали са болни от него или не), а от действителните им болежки ?
-
"Семашко" ще се върне, рано или късно, защото се доказа, че нищо по-добро в света не е измислено.
30 Август 2011 07:08
За Закона за съсловните организации би трябвало да няма две мнения- това е един от най- недемократичните и реакционни закони , приети в последните години.Преминал благополучно през Конституционния съд , този закон създаде казионни съсловни организации със своя номенклатура и правото да говори и договаря от името на медици и стоматолози.Това, че задължителното членство в тези организации нарушава конституционните права на гражданите е факт без коментар.Системата с делегирани права, регламентирана с този законов акт, гарантира създаването на една нова номенклатура, чиято задача е да държи в таралежови ръкавици медиците.Задължителните съсловни организации са далечен спомен от Средновековието, но не от нашето Средновековие.Единственият политик през Двадесети век, който приложи подобен закон се нарича Бенито Мусолини.Правата на ръководствата на съсловните организации да лишават членовете си от професионална правоспособност без съд, да налагат ценови диктат на свободния пазар на медицинския труд са основните оръдия на терора над задължително натиканите в организациите доктори.Нито един лекар или стоматолог не може да практикува, без да плаща членски внос в казионна организация, нито един лекар или стоматолог не може да сключи договор със Здравната каса без да представи бележка , че чинно си е платил членския внос.
Както обикновено- става въпрос за власт и пари.Не само членския внос гарантира на самообслужващата се съсловна властова каста прилично съществуване.Преплитането между държавната здравна администрация и ръководствата на казионните съюзи не е скрито дълбоко под повърхността. Примери?
Заместник-министър, назначен за такъв, защото е заместник- председател на съсловна организация, става шеф на Здравната каса, а после и министър.
Или- бивш клакьор по синдикални агитки, после зам. министър, после пак зам. Но този път на съсловна организация. И т. н. И т.н.
Опитите на шепа нови депутати да наложат създаването на професионални камари бяха парирани с шизофреничния аргумент, че се нарушава правото на медиците на доброволно сдружаване?!

30 Август 2011 08:32
Така наречената здравна реформа беше привнесена отвън и съответно побългарена, и както виждаме резултата е на лице.Целта беше държавата да се изтегли от този тъй важен сектор, като го постави на уж пазарни принципи.Затова личните лекари бяха регистрирани като еднолични търговци, а болниците като ЕАД-та.В клиничните пътеки които в чистия си вид са алгоритъм за лечението и финансират самото лечение, бяха набутани разходите за пране, поддръжка на апаратурата, ток, вода, храна, заплатите на персонала и пр.При непрекъснато увеличаващите се цени на консумативите бец актуализация на цените на самите пътеки/говоря за индексиране според инфлацията/, ситуацията постепенно се влоши.Откраднат беше резерва на НЗОК в размер на 1, 4 милиарда лева.Дефакто здравните вноски на гражданите са национализирани.Здравната система поема илечението на хора за които държавата не внася реално никакви пари/само на книга/.Говорят за здравеопазване хора, които нямат хабер на какво напрежение е изложена системата.Има някъква инерция, носрутването е неизбежно.
30 Август 2011 08:41
Интересно защо всички пропускате най-важната част от статията:
"Отдавна е известно, че здравната каса плаща твърде добри цени за точно тези клинични пътеки, те провокираха появата на специализирани клиники по села и паланки, а коронарографии и стентове започнаха да се правят на конвейр - със и без нужда от тях. Редица проверки и анализи сочеха, че се правят ненужни манипулации и се минават всякакви стандарти за безопасния брой пациенти, които могат да минат през една ангиографска лаборатория дневно. Тези клиники заприличаха не на места, където се лекуват пациенти, а на предприятия за бърза и сигурна печалба. И беше въпрос на време да се появят и недоволни пациенти. "
Доколкото ми е известно тези операции струват 25000, а може вече и да е повече. Така е не само в кардиологията, докторите взеха да гледат на пациентите едиствено като на ходещ портфейл. Докторското съсловие се превърна в клика, която мисли единствено как да печели повече, за да си купуват джипове и бивши мутренски имоти.
30 Август 2011 08:58
Харесвам писанията на Янина , защото искренно търси същината на проблемите. Този път обаче не е уцелила голямата цел. подкрепям мнението на Уед , че ЛС е една симпатична безсмислена структура , която не тежи на обществото , и дори на съсловието /6 лв. месечно чл.внос , ако се не лъжа ?/ и тя е последния виновник за ситуацията в здравеопазването. В т.ч. и уважаемия Доц.Миланов , който чистосърдечно променяше през годините политическите си пристрастия , влагайки в тях професионалния си ентусиазъм... / . Ще подам общовидими , и вече спомената "жокери" за янина , за следващите и статии , тъй като съм убеден , че ще даде добър продукт .Сбъркан модел на здравеопазване. Недофинансиране. Кражба и на това , което го има... Това са трите "жокера".
30 Август 2011 09:19
Доколкото ми е известно тези операции струват 25000, а може вече и да е повече.
Малко са по-ниски - между 792 и 4 200 лева.
30 Август 2011 09:34
Мукта, освен това което си описал, страшното е промяната на манталитета на лекарите, болшинството от тях мислят единствено за пари. В момента да станеш лекар е проява на лош вкус, зъболекарската специалност вече е на мода, защото от нея може по-бързо да се спечели(навремето ако не те приемеха за лекар се ставаше зъболекар, сега е обратното). Бил съм в компанията на докторя и повече няма да повторя, защото само парите са им в устата и си го мерят кой повече печели, а отношението към пациентите е меко казано гадно. Преди време ми се наложи да придружа близък до частна клиника, там вместо "Добър ден" първото което чуваш е "Носите ли парите?"
30 Август 2011 09:38
От цялата статия най-интересни са коментарите и по-конкретно на Weed:
Сега с лимитите това не е възможно и се върнах към стария режим на работа - тип "Семашко" - не се напъвам да работя много, по-тежките случаи пращам в областната болница, по по-претенциозните пациенти съветвам директно да отиват в София.

В София пък тия пациенти трябва задължително да се поемат и това е допълнителен разход. Поради което университетските болници са почти винаги на червено. Оттук бързо се появи идеята, че няма смисъл да се дават едни пари по страната (особено в по-затънтените краища) и е най-изгодно да се затворят, а свободните пари да се преразпределят. Местните болници реагираха като взеха да набутват разни лежащо болни из болниците, без реално да е така (демек източват НЗОК), но в същото време показват ефективност. В тия случаи с право взе да се говори за лекарските далавери.
--
Идеята, че лечебните заведения са търговски дружества (и следователно съществуват на пазарен принцип) всъщност не работи в практиката. Защото дейността им в огромната си част се финансира от НЗОК. С наличния си ресурс НЗОК не може да прави кой знае какво, понеже се налага да финансира всякакъв тип лечебни заведения, включително и частните. Решението е едно-единствено: разрешаването на частни здравноосигурителни фондове и не като допълнителни и доброволни вноски, а да функционират по избор на осигурения. Демек аз да си реша дали НЗОК да ми управлява парите или частното осигурително дружество.
--
Такъв механизъм ще създаде конкуренция между държавния монопол (НЗОК) и частните дружества. Разплащанията към медиците ще е на база най-ефективен разход спрямо най-голямо търсене на съответен специалист. И тогава вече наистина пациентските организации има за какво да вдигат аларма.
30 Август 2011 09:44
Сумата от 25000 ми я каза един кардиолог, толкова плащала здравната каса, а може и да се е направил на интересен. Дори 200 лв. да взима лекаря от една операция, която отнема максимум 30 мин., колкото повече направи за месеца печалбата е в пъти, ако се напъне и до 10000 може да си докара.
30 Август 2011 10:10
Не съм в медицинските среди, но като всеки човек имам допир с тях. Естествено, че всички не могат да разбират от медицина, но всеки има отношение към проблемите и би трябвало да може да ги споделя защото здравеопазването е всеобщ проблем.Няма друга такава професия.В днешно време може да се отчете, че здравеопазването в България е направо срутено в сравнение с предишното.Най-голямата глупост е личен лекар – ЕТ и болница- ЕАД.Простотиите в Търговския закон се пренасят в здравеопазването. Здравеопазването не е търговия, а ако се превърне в такова, тежко и горко ни.Май вече сме близо до това.Финансовата издръжка на медицинските заведения не може да се управлява от Търговския закон.За тежкото състояние на здравеопазването днес, след пословично глупавите ни политици, са виновни и лекарите правещи се на политици, а такива по правило стават некадърници в професията.За това те трябва да бъдат управлявани от по-важните норми за нормално здравеопазване.Прави ми впечатление, че Weed 361, който обявява че е лекар, е против БЛС.Значи БЛС в днешно време не е с необходимия авторитет, дори напротив.Това е много страшно за лекарската професия. Преди години един филм и една книга свързани с морала в медицината ми напраовиха силно впечатление. Филмът, мисля че беше италиански, е „Бялата мафия”, а книгата е известната „Цитаделата” на Арчибалд Кронин.Ще бъде интересно лекарите, които ги познават, да коментират мястото и значението на професионалната организация, която според мен е абсолютно задължителна за тази професия и статутът й трябва да е по специален закон, който да съблюдава професионално позицията и на лекари и на пациенти.
30 Август 2011 10:16
там вместо "Добър ден" първото което чуваш е "Носите ли парите?"
Странно и аз чувам същото навсякъде - тия дни съм в отпуска и се занимавам с ремонт на апартамента - майсторите, продавачите магазините - все за пари говорят.
Кире, нищо не си разбрал - болницата, в която работя има лимит, да кажем 500 000 лева на месец. Можем да се вместим в лимита без големи загуби ако си подбираме по-леките случаи - натоварват по-малко персонала, изискват по-малко средства за лечение. Преди, като нямаше лимит приемахме всички. За разлика от общинските болници, държавните имат допълнително финансиране под една или друга форма. Колкото до закриването - общинските болници харчат ок. 13 % от бюджета на касата за болнична помощ, а лекуват над 40% от случаите. Лечебните заведения (болници, медицински центрове, ОПЛ и т.н.) в по-малките общини получават около 1/3 от здравните вноски на жителите на общината. Другите 2/3 отиват в държавните и големите частни болници. Драстични разлики има и между областните градове. Ето цитат от един вестник:

Средният разход за болнична помощ на жител на София е бил 269 лева през миналата година. За същия период от време на жител на Перник е струвал на здравната система само 57 лева за престой в клиника. Общинските болници са използвали само 13% от общия бюджет за лечебна дейност на НЗОК. През 2010 година повечето общински болници са получили 60% от средствата, които са отчели пред касата. За сметка на това областните болници пък са получили 100% от парите за дейността, която са извършили."

В.Каменов, как да съм "за" една казионна организация. Мога да влияя на ръководството на БЛС, колкото един избирател може реално може да влияе на тези, които е избрал. БЛС нямал авторитет! Да не би парламентът или правителството да имат някъкъв авторитет? Ние нямаме държава, това е страшното, БЛС е последната ви грижа!

Редактирано от - Weed361 на 30/8/2011 г/ 10:25:07

30 Август 2011 10:24
30 Август 2011 10:27
Justinian2
30 Август 2011 10:44
Първо - в медицината, както е модерно да се казва, 2 плюс 2 не винаги прави 4
Предлагам да се въведе горният удобен принцип навсякъде!
Например:
Отива докторът при автомонтьора на диагностика защо му придърпва колата, монтьорът му казва - лошо, заминала е помпата, дай 2500. Сменя я, пак придърпва. Втора диагностика - при монтьор-професор. Каква помпа бе, пукната е главата, айде още 3000. Да, ама пак придърпва! Накрая се оказва че някъв маркуч се откачил заради скоба за 2 лева.
В отговор на справедливия гняв на доктора и първия, и втория монтьор само вдигат рамене и повтарят - "В монтьорството 2+2 не е 4..."
Същото може да приложи и елтехника след като изгори къщата на доктора заради калпава връзка по инсталацията. Въобще - удобна работа.
А сега сериозно - 2+2 различно от 4 означава еднозначно лоша диагностика или недостатъчно познания на конкретен доктор или медицината като цяло. Затова е редно като идеш при медик, да те информира - виж, аз съм малко като шаман. Горе-долу нещо знам, ама какво точно става - не е много сигурно и нищо не ти гарантирам. Тогава обаче трябва да се обвърже заплатата с резултарите.
От това всички доктори обаче бягат и повтарят - "2+2 не е 4"!
30 Август 2011 10:45
Не бе, разбрах те и знам за лимита Точно заради него държавните болници в София са пълни с пациенти от провинцията. Както ти им казваш "по-претенциозните". Да речем, че са такива Обаче те натоварват твърде много държавните болници. Затова мисля, че появата на частни здравноосигурителни фондове, които да могат да се избират от хората и то не като допълнително осигуряване, е изход. Солидарната система на НЗОК няма да съществува и това (мисля) е единственият начин всички да си плащат здравните осигуровки. Лимит отново ще има, заради сключените договори на лечебните заведения с фондовете.
30 Август 2011 10:52
30 Август 2011 10:57
Всичко е черно и бяло, защото Цвъцко го направи такова. Всичко от него и за него се прави - и черното и бялото, а то всъщност една сивотааа...
30 Август 2011 11:00
Балдур, цените на инвазивните манипулации са по-малки - от 900 до 5000 приблизително. Твоят познат сигурно се е хвалел колко прави на ден.
Проблемите в медицината са много, но общото между тях е едно - всички са продиктувани от АЛЧНОСТ! Когато алчността и печалбата сринат моралните устои, това се получава.
За 10 години лекарите вече виждат пациента като ххх лева от касата + ххх лева на ръка. Какво искате от тая система? Тя толкова може...
Има и друг проблем, сриването на морала сваля КАЧЕКСТВОТО на работа на лекарите. Т.е. дори да си платиш - няма гаранция че някой ще си свърши работата и ще вложи всичко от себе си.
Това могат да го направят само хора, които обичат работата си. А когато мислиш само за пари и станеш АЛЧЕН (какъвто вече е масовия манталитет) - къде ти е стимула да се развиваш, да се грижиш човешки за пациентите, да сториш невъзможното да диагностицираш правилно проблемите им? И защо да ползваш нови инвазивни консумативи вместо да стерилизираш старите и да ги пробуташ на някой по-неразбиращ пациент? Това увеличава печалбата, но нали това е целта на търговеца в края на краищата? Какво като е доктор?!
И от уж невинните ниски морални стойности се стига до съвсем реални ниски качествени характеристики на лечение.
30 Август 2011 11:02
Юстинияне втори, случайно познавам лекарското съсловие МНОГО отблизо. И съм видял с очите си как се промени моралът на лекарите, особено за последните 10 години, когато помирисаха парите...

Редактирано от - Han на 30/8/2011 г/ 11:09:17

30 Август 2011 11:08
30 Август 2011 11:11
Юстиниане втори, като няма какво да каже човек, раздава приятелски съвети.
30 Август 2011 12:18
Когато някой шофьор убие човек на пътя- поне го съдят. Когато някой инженер допусне авария го разследват и съдят, изписва кофи с мастило в следствието... Когато лекар убие пациент- нищо- земята скрива грешката... Когато се даде гласност на случая, лекарите стават онеправдани... чак лекарският съюз се застъпва да оневинява убиеца? Дали е оправдание, че убийството е по невнимание, или по некадърност? Защо лекарите като съсловие са привилегировани при убийство?
30 Август 2011 12:30
Две са системите, за които държавата е отговорна и заради които ни прибира данъци - здравеопазване и образование. И каква картинка виждаме там - здравеопазването, превърнато в търговско предприятие, пациентът представлява едни ходещи пари. Образованието - същата картинка, всеки ученик е едни ходещи пари според делегираните бюджети. И после се чудим защо и образование, и здравеопазване се сриват. Ми ще се сриват.
30 Август 2011 13:33
Както винаги, обърквате трагично понятията.
1.Постулатът " В медицината 2+2 не винаги е 4" е доказан в практиката и няма нищо общо с морала.
2. И преди 22 години лекарите (в огромната си част) пак нямаха пари, но имаха, общо взето, морал. Сега, (в огромната си част) пак нямат пари, но падането на морала на все по-удобни постели (както пише Лец), прави мнозина от тях търгаши.
3. В медицината и образованието "каквото повикало-такова се обадило" е като във всички други области, но се усеща веднага и ..много болезнено.

За да не изневерявам на принципа си да пиша сбито, кратко и ясно:
Скоро критикарите ще се молят, коленичили върху бобени зърна. Когато нашият cursus magnus се оттегли в гробищата, ако държавата и обществото не променят отношението си към съсловието, ще търсят по тия места читав доктор като Диоген... С фенера.

Редактирано от - Doctora на 30/8/2011 г/ 13:34:07

30 Август 2011 13:41
Докторе, ти направо режеш с ланцета! Така е, уви...
30 Август 2011 14:37
Нямам намерение да чета статията и коментарите, само ще коментирам АЗ.
Докато здравеопазването от пазар не се върне в извечното си положение на "обществена ценност", няма да има оправия. Визията е сгрешена отдавна и дано не вече непоправимо.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
30 Август 2011 15:38
Ама продължава да има изроди, дето завиждат на лекарите и ги плюят. За съжаление, не само в БГ. Хипохондрици, дето ходят при доктора за щяло и нещяло и му викат "щрака ме бъбрека", а после бълват змии и гущери.
Тия лекари са учили шест години и още толкова специализирали. Не са учили за социолози, дизайнери и отворени общества. Работят по 70 часа на седмица като млади доктори. Работят, за да правят операции, процедури и клизми на нещастници, без които последните ше гушнат босилека.
И пак им броят стинките. И докторите деца гледат, клетници такива, затваряйте си вонящите чекмеджета.
30 Август 2011 15:39
len, а в какво бихте искал да бъде превърнат пациента? Истината е в частния интерес и в търговския характер на тези организации. Хем искате да си продават знанията и да лекуват, хем ревете, когато го направят.

Статията е точно на място и посочва проблема. Съсловните организации са тези, които би трябвало да намерят точния баланс в най-различните интереси в обществото - пациентските, лекарските, на ЗК и прочее. Лекарите вършат реалната работа в тази система, би трябвало съсловната им организация да се грижи за работата им, а не да брани реномето със заплахи. А вместо съсловната организация да заплашва, да вземе да се отчете какво точно е свършила по за самоуправлението на съсловието и защитаването на лекарските интереси. Да вземе да отчете какви приходи и разходи е имала, откъде са й приходите... изобщо проф. Миланов е старо куче и знае какво и кога да говори, за да не лъснат далаверките.
30 Август 2011 15:45
Kaily, бихте ли дал(а) исторически примери за "извечната обществена ценност" наречена здравеопазване? Например от Рим? Или от времената на Парацелз? Или Хипократ?

Изобщо като коментирате без да четете, поне не пишете глупости, моля. Това, за което говорите е ценност изградена едва през Ренесанса, като част от националния проект и модерните разбирания за здраве. Извечна може да се вижда само на човек с бегли обществено-исторически познания.

За качеството на лекарските услуги в условията на "извечни ценности" изобщо не ми се коментира.
30 Август 2011 16:44
30 Август 2011 17:04
Прави са тези, които казват, че в днешно време науката изпреварва морала.
Иначе сега здравеопазването щеше да си е социална функция, а не бизнес носещ печалби съизмерими с тези от войните и наркотрафика.
Лошото е, че сбърканата система произвежда негодни лекари и им вменява богоподобни функции. От това патим всички. Ние сме придатъка, който храни системата и тя няма за цел да ни лекува, а да ни направи зависими от лекарската помощ и лекарствата.
В България традиционно виновни няма, всички са си свършили перфектно работата, само дето тъпите пациенти умират, не ги е срам.
В САЩ се оказва, че третата причина за смъртност е квалифицираната медицинска помощ. После ходи вярвай на доктор. Нямам медицинско образование, ама разбирам, когато някой друг не може да си свърши работата и не държа да съм опитно зайче, което да изпълнява безпрекословно заповеди, спуснати от разни "ерудити".
Чудното на цялата система е, че въпреки нея се намират свестни лекари, които си вършат работата както трябва и действително помагат на хората. Но са станали такива с практика, не от четене на филтрирана информация.
30 Август 2011 17:09
Делото на давещия се е дело на самия давещ се , ако цитирам точно великия комбинатор
Така че, докато не е свършил летния сезон, бегом марш по планините да береме билки, щото иначе...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД