:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,598
Активни 909
Страници 2,528
За един ден 1,302,066

Борисов предлага на Брюксел да му пипне мускула

Българската непохватност в условията на общо влошаване на икономическите перспективи в ЕС може да означава само едно - в момента дояждаме последните евротрохи
Светослав Терзиев
На третата година като премиер Бойко Борисов научи първия си дипломатически урок: като не знаеш как да се държиш в чужбина, гледай какво правят другите. България се включи на 12 септември в група от седем източноевропейски държави, която предупреди еврозоната, че ще развали годежа си с нея (задължението за присъединяване), ако не бъде включена в дискусията за бъдещето на общата валута. Заплахата прозвуча повече от предизвикателно, защото бе изразена чрез дразнещата всяко евроухо дума "референдум".

Откакто Франция и Холандия провалиха на референдуми Евроконституцията, а Ирландия измъчи целия ЕС с двойния си референдум за Лисабонския договор, няма по-грозна заплаха, когато става дума за обща европейска политика. Седемте държави (България, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Унгария и Чехия) предупредиха, че биха подложили на референдуми въпроса за участието си в еврозоната, към която по принцип са длъжни да се стремят съгласно присъединителните си договори. Но тъй като поради финансовата криза тя навлиза в непредвидени метаморфози, си оставиха поле за маневриране, за да не им се наложи да влязат в нетолкова порядъчен клуб, колкото са предполагали.

За другите държави е ясно - видяха какво се случи със Словакия, която още от първия ден на членството си в еврозоната бе накарана да плаща чужди дългове - и станаха предпазливи.



Бойко Борисов изрази възторг от пакта "Евро+"



като най-пряк път за влизане в еврозоната и за участие в дебатите за нейното реформиране. На Европейския съвет в края на юни той дори заяви, че дава "безрезервната" си подкрепа на новия пакт, след като преди това обясни в Народното събрание, че в Брюксел е обещал България да започне да участва в схемите за погасяване на чуждите дългове "едва след присъединяването си към еврозоната". Изчисленията на финансовото министерство показаха, че Борисов товари авансово държавата с дълг от 3 млрд. евро през първите 12 години на членството, които след това биха нараснали на 6 млрд. евро и дори още повече в зависимост от размера на общия спасителен фонд. Последното предложение за неговото увеличаване до 2 трилиона евро би означавало пропорционално увеличаване и на дела на България като гаранция за чужди дългове от 17 млрд. евро. Срещу това тя би получила само възможност да членува, т.е. да плаща на другите. Оказа се, че "Евро+" дори не й дава право да слуша (а още по-малко да говори) на закритите срещи за промени в правилата на еврозоната. Трудно бе да се измисли по-неизгодна сделка.

Демаршът на седемте държави, включващи както страни, подкрепили пакта "Евро+" (България, Латвия, Литва, Полша, Румъния), така и загърбилите го (Унгария и Чехия), показа, че цяла Източна Европа се сблъсква с един и същ проблем в ЕС. Западняците я третират като недозряла да им дава мнението си за общата валута, която би трябвало един ден да циркулира свободно на цялата територия на съюза с изключение на трите държави, които изрично я отхвърлиха (Великобритания, Дания и Швеция). Интересно е, че точно министърът на външните работи Николай Младенов, който имаше най-голяма "заслуга" да убеди Борисов в ползата от "Евро+", се извъртя на 180 градуса на последния Съвет на ЕС по общи въпроси на 12 септември и влезе в



заверата на седемте сърдити държави



По негово внушение премиерът твърдеше, че България трябва да членува в пакта, за да научава какво се случва в еврозоната не само от медиите. Сега обаче е повече от видно, че никой не кани Борисов на закритите срещи, които определят бъдещето на общата валутна политика. Нещо повече, става така, че дори не всички държави от еврозоната имат достъп до тях. Обикновено Германия и Франция се наговарят за следващите стъпки, които другите волю-неволю одобряват. Така например френският президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел се разбраха в средата на август за хармонизация на корпоративните данъци, срещу която България възразява, защото би трябвало да ги увеличи тройно. Но никой не прояви интерес към нейното мнение.

В лицето на Полша групата от Източна Европа намери естествения си говорител не само защото в момента тя е председател на ЕС, но и защото е най-голяма и влиятелна от всички. Освен това тя подходи най-благоразумно сред присъединилите се към "Евро+", като още в самото начало заяви, че участието й в пакта не я обвързва с Европейския механизъм за стабилност, който от 2013 г. ще гарантира дълговете на закъсалите държави в еврозоната. За разлика от нея Борисов не направи такава уговорка и скочи в клопката, която не забеляза. Извъртането му към групата на недоволните сега му дава шанс да се измъкне, докато не е станало прекалено късно. Промените в Лисабонския договор, които се дискутират без участието на държавите извън еврозоната, могат да бъдат блокирани, когато бъде поискана ратификацията им в целия ЕС. Тъй като западният натиск над правителствата в Източна Европа ще бъде изключително силен, те си оставят вратичка, като заплашват с референдуми - т.е. че ще се скрият зад отговорността на своите народи.

За първи път от Големия взрив в ЕС (Петото разширяване през 2004-2007 г.) се очертава



разделение в съюза на Изток и Запад,



което напомня за студената война. Въпреки финансовите си неволи Западът има силни инструменти за натиск, един от които е разпределението на еврофондовете. Разбира се, източните държави също имат думата при гласуването на бюджетната рамка на ЕС, но нетни вносители са водещите западни сили и от тях зависи какъв дебит ще има кранчето и накъде ще бъде насочена струята му.

Точно на 12 септември, в деня на сформирането на източноевропейската седморка, се обади западноевропейска осморка (Австрия, Великобритания, Германия, Италия, Финландия, Франция, Холандия и Швеция), която заяви, че настоява за значително съкращаване на проектобюджета на ЕС за периода 2014-2020 г. Двете събития нямаха причинно-следствена връзка, но имаха обща логика - разминаването на интересите на бедните и богатите държави в ЕС в условията на криза. Западът настоява, че когато държавите затягат коланите, не могат да увеличават приноса си за общия бюджет. Ограничаването на общия бюджет обаче ощетява Изтока, който разчита на него, за да ускори развитието си и да догони по-напредналите.

Стратегията "Европа 2020", която незнайно защо бе приветствана още в зародиша си от президента Георги Първанов, означава намаляване на фондовете за развитие (кохезионните фондове за изостаналите държави) и пренасочване на парите за стимулиране на високите технологии (развити в богатите държави). Трябваше да минат близо две години откакто се обсъжда тази стратегия, за да започнат



българските държавници да схващат за какво става дума



Вместо магистрали и скоростни железни пътища европейските пари ще насърчават иновации, зелени технологии и енергийната ефективност. Това е пряк удар по стратегията на кабинета "Борисов" за изграждане с европейска помощ на 7 магистрали и 7 скоростни пътя до 2020 г., както и за модернизиране на железниците. Министърът на еврофондовете Томислав Дончев алармира: "Идва краят на щедрото финансиране на проекти от полза за Европейския съюз и отделните държави... Нашата първа задача е да убедим ЕС, че новите държави членки имат нужда от инвестиции в базисна инфраструктура, за да достигнат останалите страни в общността". Много правилно, ала много късно.

Вече се вижда риск България да си дострои магистралите за своя сметка или да ги остави недовършени, както сливенският кмет Йордан Лечков изостави разкопаните улици на своя град и загуби европарите. При тази тревожна перспектива кабинетът вече тренира за новите изпитания. Държавата не усвоява дори средствата, които са й гарантирани по сегашната бюджетна рамка на ЕС. Министърът на транспорта Ивайло Московски призна, че по оперативна програма "Транспорт" са договорени 70% от средствата, но реално платените са едва 14%. Министерството на финансите потвърди, че националният бюджет пълни дупките, отворили се от непостъпили европлащания. Минусът по евросредствата през юли е 270 млн. лв. срещу 196 млн. лв. през юни и тенденцията за влошаване е устойчива. Фактически нито една магистрала още не получава еврофинансиране. Досега само "Тракия" е одобрена за финансиране от ЕС, но продължава да разчита на националния бюджет, защото администрацията не успява да изготви документите, въз основа на които да си възстанови разходите от Брюксел. На 21 септември правителството направо си спести административните усилия и реши да не разчита много на европари за магистрала "Струма", като я подсигури от родния бюджет. Индикативната стойност на три лота е 250 млн. евро, които ще бъдат платени от българските граждани, ако Еврокомисията не одобри пълния размер на финансирането за магистралата или пък въобще не отпусне средства.

Българската непохватност в условията на общо влошаване на икономическите перспективи в ЕС може да означава само едно - в момента дояждаме последните евротрохи. Борисов ще замазва положението, докато има какво да харчи от завещания му бюджетен излишък от тройната коалиция и от взетия "назаем" резерв на здравната каса. После ще трябва да отиде при приятеля си Лечков за съвет какво да прави, когато харизмата му се изчерпа и всички го намразят.
Карикатура: Христо Комарницки
--------------
Снимка: БГНЕС
Строителството на магистрали продължава с ударни темпове, но всяко евро от първата до последната копка се плаща засега от българските граждани с надеждата 80% от парите да се върнат някой ден от европейските фондове.
54
8048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
27 Септември 2011 20:07
Неистовото желание за "конграчулейшънс" или по-близкото до сърцето Му "браво..." и магистралния инструмент за изкарването им от устите на матряла, най вероятно ще изиграе ролята на довършващ сатър за и без това сринатата територийка.
Няма да е утеха за народеца след това и небето Му на квадрати.Не, че се е случвало на някои до този момент, но никога не е късно. Все пак - до сега бяха "аристократи" макар и партийни. Нищо чудно да го отнесе царя на плебса и манерките. "Козьол отпущения" ли се наричаше? Пък Му и оди!

Ще си останем май с магистрали "за никъде".Нещо като мегапроектите "Радомир" и Белене.Ама тогава имахме сланина и го преживяхме. Ами СЕГА?
27 Септември 2011 20:14
Господин Терзиев,
Един от малкото грамотни (да не кажа единствен) български журналист по Европейските теми.
27 Септември 2011 20:19

Само се съмнявам нещо -
с тия дневни човек лесно става несъвсемобективен.
Брюксел е скъпо и блажно място таквоз...
27 Септември 2011 20:20
Несъвсемобективен е нещо като европесимист или таквоз.
27 Септември 2011 20:56
Чини ми се, скоро Брюксел ще да ни предложи ний да го барнем за "мускула"
27 Септември 2011 20:58
Задачата има само едно решение , което г-н Авторът не смее да изкаже , а то е: Вместо да привеждаме ежегодните вноски за членство с тях да плащаме разходите за инфраструктуните проекти. И да си направим точно сметката - кое е по важно -турските гастарбайтери ежегодно в отпуските си да се движат по магистрала Тракия или българите - към морето по Хемус.За софийските келеши и мАкета по СТрума въпросът да се реши чрез референдум - ако резултатът е "ЗА" , тя да не се строи.
27 Септември 2011 21:11
Струма не е фатална - трафикът не е кой знае колко силен и след Дупница , до където "софиянци" се разпиляват по родните си села, трафикът намалява . Може и да се отложи . Но Тракия и Хемус са си основни магистрали -артерии. Трябва да се помисли и за Петрохан и Шипка, че да прекосиш БГ на север и юг си е зор.
Пари от ЕС ще получаваме все по-малко - поводи имат колкото си искаш да ни откажат. Кой вземал- вземал. Сравка - Гърция. Затова трябва да си вързваме бюджета. Явно нещата вървят към пренаписване на договора и разделяне на Стара и Централно - Източна Европа. Да не се окаже и че за това сме изненадани и кьорави ......
27 Септември 2011 21:31
Но Тракия и Хемус са си основни магистрали -артерии

По ОП "Транспорт" се финасират международни коридори или коридори, свързващи няколко вида транспорт (интермодален) - това беше единственият вариант Софийското метро да се прави със средства от ЕС и сегашният премиер няма грам заслуга за това, а екипът на предишния министър на транспорта.
По тази програма няма логика да правим магистрала до Варна. До Русе по-става.
А магистрала Струма, попада в обхвата на оперативната програма, но със сигурност няма да се финансира през този програмен период.
По тази тема може да се говори с дни, обаче
27 Септември 2011 21:43





Ами нали бг народ влезе тъй възторжено в ЕС и НАТО, сега що ги плашим с референдум?
27 Септември 2011 22:05
4еfko
Задачата има само едно решение
Има и друго решение - създаване на държавно предприятие за строеж на пътища - ще излезе много по-евтино...
Решения има всякакви - "който търси намира" - но тогава когато намеренията са искрени, истински и твърди.

Редактирано от - Гладиатор на 27/9/2011 г/ 22:11:45

27 Септември 2011 22:20
турските гастарбайтери ежегодно в отпуските си да се движат по магистрала Тракия или българите - към морето по Хемус.За софийските келеши и мАкета по СТрума


Първо, разбирам, че искаш да изключиш майните от магистралите на страната...Второ кви точно българи очакваш да се движат по Хемус ? - да не са пак софийските келеши и макета ? Трето - морето е в Гърция и хората се движат натам. Четвърто, софийските келеши вече останаха малцинство и София е пълна със селски келеши като теб.
27 Септември 2011 22:41
Не знам ще доживея ли завършването на Хемус. Ами то участъкът Варна-Шумен в по-голямата си част се нуждае от преасфалтиране. Аз не съм хукнал всеки ден за София, ама магистралата не се прави само за софиянци и варненци. Примитивно е да се гледа на нещата по този начин. Ходете в Гърция и Турция, хранете ги, нали сме си надвили вече на масрафа.
27 Септември 2011 22:44
4efko е прав за финансирането - не го пцувайте моля!
27 Септември 2011 23:38
Много правилно, ала много късно.

И кой закъсня моля? Нито дума.
Дали не беше оня, дето го назначи другуя, пък който пази доносниците като семейството си.
28 Септември 2011 00:35
Ами мускул ще предлага, я!
Щото акъл е ясно, че не може.
28 Септември 2011 00:43
Бат' Бой Лентореза е толкова самоуверен, че нищо не го събаря. Той вечно ще се изживява като един нов Тато. Ако щат от Брюксел да не му дават и цент, пак ще се изкара победител.

Да му мисли мат'риала в Територията. Този извън Територията да продължава да праща кинти.
28 Септември 2011 09:07
Лентореза ще строи магистрали и спортни зали, докато картелът извлича печалбите си и заделя и за него. Когато се види дънцето на копанката, картелът съвсем закономерно ще загуби интерес. С това ще дойде и краят на ленторезната обсесия на премиера.
28 Септември 2011 09:08
Държавата не усвоява дори средствата, които са й гарантирани по сегашната бюджетна рамка на ЕС.


Вече си мисля, че има хора в България, които правят всичко възможно това да се случва все по-често и отчетливо. Това са хората, които 22 години управляват страната ни - номенклатуро-ченгеджийско-перес троечнaта пасмина (зад кулисите), която на преден план е изкарала олигарси, партии и своя боен отряд - мутрите. Навлизането на пари от еврофондовете означава ред, правила и законност, а това е последното, от което тези хора се нуждаят.
Песимист съм по отношение на по-нататъшното усвояване на евросредства, както и по отношение на цялостното ни присъствие в ЕС, тъй като тези хора явно вземат връх в управлението на страната и продължават да ни дърпат назад, както винаги досега. С пасивното си, неадекватно и стереотипно поведение и като ни лишава от малкото средства, които досега получавахме, Европейската комисия само налива вода в тяхната воденица, вместо да въведе още по-строги правила и мониторинг за страната ни, вкл. чрез изпращане на постоянни наблюдатели тук, които да бъдат зачислени на щат в най-невралгичните точки на държавната администрация. България се маргинализира в ЕС, но вината е колкото на привтелството, толкова и на ЕК.

Редактирано от - Rakita на 28/9/2011 г/ 09:10:09

28 Септември 2011 09:20
Просто, с изчерпването на резервите те си правят сметката да ни задлъжнеят и както се вижда МФ се хвали с ниските лихви, на които можели да си го позволят
28 Септември 2011 09:58
Ами ако трайно се очертава членството на Бъгария в ЕС да й носи само негативи (до момента сме внесли повече пари, отколкото сме получили) и за в бъдеще, неизбежно е човек да се запита - за чий стоим в ЕС тогаз?!
28 Септември 2011 10:01
Излизане отЕС.За справка:интервюто на Никола Саркози.Казал си го е човека, ама кой да чете.Мат, ряла насран, ама не иска да си смени кюлотите.
28 Септември 2011 10:02
Ами ако трайно се очертава членството на Бъгария в ЕС да й носи само негативи (до момента сме внесли повече пари, отколкото сме получили) и за в бъдеще, неизбежно е човек да се запита - за чий стоим в ЕС тогаз?!


Да, някои хора направиха и продължават да правят всичко възможно това да се случи, а отстрани да изглежда като невъзможност на администрацията да усвоява евросредства и сега логично започва да се плюе по членството ни в ЕС.
28 Септември 2011 10:15
статията е пак като прокиснал компот, но нали е срещу Бойко Борисов, някои го консумират... написани са много факти (безспорни) и са мешани с откровени неистини плюс коментар с вкус на оцет... иначе аз Светльо като автор и журналист много го харесвам, но в преекспонирането на критиките от Брюксел не го намирам за логичен... то си беше ясно, че ще ни режат парите (на първо място), защото не искат да ни ги дават, а не защото администрацията не изготвяла документите в срок и други тинтири-минтири, напротив при всеки обект от национално значение първо се правят докладите и се добавят всички необходими и съгласно изискванията приложения отиват към комисиите в Брюксел и там... отлежават
28 Септември 2011 10:21
и още "нещо"
разделение в съюза на Изток и Запад, което напомня за студената война

тук е истината за отношението на ЕС към България (не е проблемът ББ)
в края на 1989 беше бутната Берлинската стена (образно и физически), преди това ни пееха - елате в свободния свят, разрушете комунизма, не живейте в лагер и др. подобни, минаха-не минаха 5-6 години и хоп Шенген, още 4-5 и хоп ЕС, какво стана на края - няма Съветски съюз, замениха го с Европейски, и общи (уж) правила, ама правила за новите и бедните, защото за едрите риби (Германия, Франция) не важат, нали те плащат музиката и яденето и пиенето... те ти свобода!
28 Септември 2011 11:11
А партийните секретари и помполити- замениха с комисари на ЕК ?
Идеята за ЕС е прекрасна , ама изпълнението си е в интерес на 3-4 силни държави . Засега трява да кесиме в ЕС и ръгаме чушки в боба. И да се взираме кога започне разпада , а това ще стане с разпада на еврозоната, поне да сме на плюс и присламчим към някой нов сююз на Германия и Русия . Само куфарите да им носим в такъв съюз на тези държави - пак стига на българския народ да преживява. В едните ред, дисциплина, технологии, икономика, коректност в търговските отношения, а в русите - енергоресурси и необятни пазари . За туризма да не говорим. Това май е пътят ни .
28 Септември 2011 11:46
Сгугню
Ами ако трайно се очертава членството на Бъгария в ЕС да й носи само негативи (до момента сме внесли повече пари, отколкото сме получили) и за в бъдеще, неизбежно е човек да се запита - за чий стоим в ЕС тогаз?!



Не,
човек се пита : Защо и тези кратуни не можаха да вземат пари от ЕС??

Отъркването във властта оперверзява мисленето ти, драги.
28 Септември 2011 12:12
Борисов предлага на Брюксел да му пипне мускула


И невръстните девойки вече знаят, че точно ТАМ, мускул липсва!
28 Септември 2011 12:33
Meat, съчуствам ти, скъпа, за разочарованието. Но все пак животът е пред теб и всички останали невръстни девойки. Продължавайте да опитвате.
28 Септември 2011 13:05
Ами ако трайно се очертава членството на Бъгария в ЕС да й носи само негативи (до момента сме внесли повече пари, отколкото сме получили) и за в бъдеще, неизбежно е човек да се запита - за чий стоим в ЕС тогаз?

1. Досега сме взели 700 млн. повече, отколкото сме внесли (статистика на платежния баланс).
2. Но основната ни полза е, че има сила, която сдържа развихрянето на „картела” в България;
3. Част от законодателството ни е много по-добро (европейската му част), а Българският съд постепенно разбира, че тази част трябва да се прилага без свободни интерпретации.
28 Септември 2011 14:06
galia2
28.9.2011 г. 13:05:20

Кратко, точно и ясно!
28 Септември 2011 14:25
galia2
Звучи добре, но:
1. Тези 700 млн. в чии джоб са отишли? В правилния джоб - със сигурност.
2. Това за картела, и законодателството, и съда - вече колко години чакаме всичко да си дойде на мястото? А то не идва. Доклади, доклади ... Повече или по-малко дипломатично размахване на пръстче и затягане на кранчето - санкция за страната - народа да си оправи управляващите и пак в порочния кръг - кредит на доверие - изчерпване на кредита и пак така во веки.
Наивничко ми се вижда да чакаме да ни се спуснат правила и да ни следят да ги прилагаме. Не става. То като видиш старите членки в ЕС как ги рупат правилата, без порив в гърдите оставаш.
28 Септември 2011 14:31
..вече колко години чакаме всичко да си дойде на мястото? А то не идва.



Спасението на давещите се е...(добави верния отговор)
Грешка! Не е чакането.
28 Септември 2011 14:38
Докторче, като гледам и ти не лекуваш, а пишеш. Пък от твоето писане не се е подобрило положението в страната.
"А народът спеше, спеше непробудно.". Каблешков обаче го няма.

28 Септември 2011 14:45
Аз съм в частния си кабинет, чичо.
И не ям парите на данъкоплатеца.
И хляба и свободата си ги плащам сам.
28 Септември 2011 14:50
Наивничко ми се вижда да чакаме да ни се спуснат правила и да ни следят да ги прилагаме.


Не разбирам, каква алтернатива предлагаш?
28 Септември 2011 14:55
galia2, и от мен!
28 Септември 2011 15:11
Всички ядем парите на данъкоплатците. Я се огледай около кабинета си, да видиш какво се плаща от държавата/общината. С касата сигурно също работиш.
Какво да правим с тези, които не могат да посетят частния ти кабинет, че и държавния такъв? С тези, които искат да разчитат на полиция, на съд, на учител, на лекар ...
Докторе, може добър лекар да си, но общественото ти мислене е твърде докторско.
Лидери нямаме. Хора, които да рискуват себе си за народното благо. И системата е така направена и смазана, че такива хора да не стигат догоре. Както писах горе, Каблешков го няма.
Аз подкупи не вземам и не давам, престъпления не правя и гледам спрямо мен да не правят. Семейството ми не гладува и посреща нуждите си. Да съм спокоен ли тогава, докторе?
28 Септември 2011 15:33
Лидери нямаме. Хора, които да рискуват себе си за народното благо. И системата е така направена и смазана, че такива хора да не стигат догоре.

Системата е смазана, но поддава, когато се опитаме да й се противопоставяме. Първото, което е необходимо е да не я оставяме да ни промива мозъците (като тази статия например). Промитите мозъци са основната смазка на системата. Второто, е да не се мразим, защото това е другият компонент на смазката (лекари срещу полицаи, българи срещу цигани и т.).
28 Септември 2011 15:35
Аз подкупи не вземам и не давам,

Само по себе си това вече е обезпокоително!
28 Септември 2011 15:56
galia2
Отново звучиш добре, но:
Към какво ние проявяваме обществена нетърпимост, така де се каже?
Как протестираме срещу неглижирането на обществените проблеми, да не кажа обществените безобразия? Раздумка във форума? В България чудесата преминават вече не за три дни, а за три часа.
Медиите, които са уж обществена съвест, колко пъти бяха непримирими и приканиха хората да протестират за преодоляването на обществен недъг?
Ти на Терзиев не си му направила опровергаване на мислите, та да ни антиразмиеш мозъците. Ако го направиш, може и да ти повярвам.
За омразата съм съгласен. Лично аз не я изповядвам, храня се с любов, не с омраза. Ама то може би е генетично - доктора ще каже.
Към българина от старо време: това е доказателство, че за лидер не ставам, ама пък чак да се безпокоя? Недей, че се притесних
28 Септември 2011 16:21
Системата е смазана, но поддава, когато се опитаме да й се противопоставяме.


galia2, отново имаш + от мен за този си постинг.
Системата у нас наистина поддава лесно - събитията през 1996/97 г. го показаха, показват го и сегашните - ако протестите продължат още няколко дни, съм сигурен, че МВР ще арестува и други местни (не само цигански) барони, които тормозят населението; ще извърши обиски за притежаване на оръжие, наркотици и др.; ще предприеме действия за проучване на имуществото на множество странно забогатели лица и ще повдигне заедно с прокуратурата стойностни обвинения пред съда.
Малко й трябва на нашата управленска система, за да поддаде - седмица-две, най-много месец протести. Малко й трябва, защото през последните 2 десетилетия системата беше разглезена от нас самите и някак си свикна, че българинът може да изтърпи едва ли не всичко, което му се стовари на гърбината. Това време вече изтича. Българите, особено по-младите, се пробуждат за нов живот, в който няма място за рецидивите от миналите 22 години. Баста, стига!
28 Септември 2011 17:03
Заплахата прозвуча повече от предизвикателно, защото бе изразена чрез дразнещата всяко евроухо дума "референдум".

Значи така, не искат да се правят референдуми, защото ... желанията на управляванаите не съвпадат с желанията на управляващите. В същото време, обаче, управляваните плащат мамбото на управляващите.
А то е едно мамбо ... 10 управлявани семейства да нахраниш!
Демокрация, а, какво да правиш!
28 Септември 2011 17:04
Лидери нямаме.



И по света няма кой знае колко.
Но ако чакаме да се появи някой Моисей или нов Левски, ние поне, пишещите тук, няма да го дочакаме. Със същите тези мисли сме чакали като народ две-триста години да падне Византия, още петстотин - да ни освободи някой от турско...Докато всичките ни комшии на Балканите са го правили сами. Това ми дава основание да твърдя, че не сме народ, а стадо. При това, ужасяващо търпеливо, до овчедушие. А после в един момент, отчаянието избива в злоба и братоубийство...
28 Септември 2011 17:19
Ти на Терзиев не си му направила опровергаване на мислите, та да ни антиразмиеш мозъците.

За това нямам време. Но само обърни внимание, че вчера заглавието беше, че губим 17 милиалда, а днес статията обяснява, че това не е съвсем така. Но в случая не са важни фактите, а внушението, че някой иска да ни прекара. И следващия път като ни спрат парите, да се възмущаваме от европейските чиновници, а не от нашите мошеници.
28 Септември 2011 17:25
Вече се вижда риск България да си дострои магистралите за своя сметка или да ги остави недовършени, както сливенският кмет Йордан Лечков изостави разкопаните улици на своя град и загуби европарите

Ето ти чуден пример за манипулация. Истината е, че парите на Лечков не са свършили, а са спрени, защото подчинените му са направили изключително груби нарушения на закона за обществените поръчки. Ти как мислиш дали са направили неволни грешки?
28 Септември 2011 17:36
Rakita,
Тези постоянно ни следят със социологически изследвания, и понякога си мисля, че е добре поне мислено да се обединяваме около някоя идея. Например, „картелът” отдавна има мечта да обложи с данък земята, за да може да си я купи по-изгодно. Обаче не смее да го направи, защото ние за земята имаме твърди убеждения.
28 Септември 2011 17:38
Последните ви два постинга, колега,
недвусмислено говорят, че лидери има.
Но.. играят за отбора на "картела".
28 Септември 2011 17:55
Doctora
Докато всичките ни комшии на Балканите са го правили сами. Това ми дава основание да твърдя, че не сме народ, а стадо.
По кротко с изцепките, докторе. На балканите бяхме географски най-близо и с най "близки" и непосредствени отношения и с империята на Източен Рим и с Османската и нормално понесохме най-силните удари, от всякакво естество.
Ако ти се мислиш за говедо от някакво си там стадо - проблема си е твой - не набеждай и не слагай и другите в стадото си.
28 Септември 2011 18:05
galia2
Ето ти чуден пример за манипулация

В заблуждение някакво си изпаднала, жено. Св. Терзиев е един от най-почтените родни журналисти. Извоювал си е добро име с точните и истинни писания. И е последния човек дето ще му мине на ум да пише с мисъл за обработване на общественото мнение. Но ти щом тъй си решила - в крайна сметка човек какъвто му е манталитета такива са му разсъжденията ...
28 Септември 2011 18:08
А ти ако се мислиш за Спартак и модератор в сянка, си съвсем далеч от истината. При това -скаран с историята.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД