:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,096
Активни 602
Страници 13,661
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Спаси ни от спасителите, Спасителю

Вчера в Париж завърши срещата на финансовите министри и шефовете на централните банки на Г-20 - двадесетте най-мощни икономики в света, рекламирана като "съвет на спасителите" на световните финанси. Седмица по-късно, на 23 октомври, в Брюксел се събира отложеният от миналата седмица Европейски съвет на шефовете на изпълнителната власт в страните членки. Френският град Кан ще посрещне на 3 ноември главите на правителствата от Г-20. От Лондон вещият в печелене на милиарди от мътни финансови потоци г-н Сорос събра стотина частни спасители, популярни имена от политиката и финансите, да преподпишат отвореното му писмо за нов финансов ред. Цяло стълпотворение желаещи да спасят света.



Спасители много - идеи кът



Засега спасяващите само броят дупките във финансовите баланси и се карат откъде да почнат да ги запълват. Мнозинството е убедено, че никоя от държавите длъжници не трябва да се остави да фалира, особено ако е в еврозоната. А понеже фалитът е надвиснал, спешно събират нови заеми, с които да платят старите главници, включително лихвите по тях. После ще се дадат пак заеми, за да се върнат новите заеми и новите лихви, заедно с новите дефицити, които се натрупват всеки ден. Обратното твърди поразяващата уста на г-н Жан-Клод Юнкер, шеф на "еврогрупата" (финансовите министри на страните от еврозоната) и радетел на контролирания фалит. Това означава: да фалира който ще фалира - ще спасяваме засегнатите банки, за да не завлекат всички останали. С държавни пари ще ги капитализираме да отпишат частните загуби от държавните заеми на затънали в дълговото блато страни. Не знаел обаче кои и колко дългове ще се отписват. Можело и само гръцки, но можело и дълг на други страни. Могли да стигнат 21% редукция, можело и да не стигнат, та да се наложи да отпишат 60%. Боже, Боже ...



Пари за спасяване няма:



затъналите държави няма откъде да платят настъпващите падежи (напротив - искат да натрупат поне 8-10% нов дълг), а банките нямат достатъчно капитал, за да отпишат загубите, ако не им се плати. До средата на 2012 г. Ирландия трябва да върне на кредиторите 16 млрд. евро, Португалия - 32 млрд., Гърция - 67 млрд. евро. Нито една от тези страни не може да получи толкова от финансовите пазари, а опита ли се да продаде облигации, ще трябва да плаща за тях лихва в български размер: Гърция 15-16%, към 7-8% Ирландия и Португалия. Такива лихви те не могат да понесат. За да не завлекат цялата еврозона, трябва ЕФСФ (Европейският фонд за финансова стабилизация) да плати идващите падежи. На ЕФСФ страните от еврозоната досега са гарантирали 255 млрд. евро, т.е. достатъчно за трите вече бедстващи страни за една година. С новото увеличение от 185 млрд. фондът ще събере общо 440 млрд. евро, колкото да рефинансира и 215 млрд. евро испански дълг. Но целият ЕФСФ няма да стигне, ако в неплатежоспособност се окаже Италия - само нейните бъдещи годишни плащания са 465 млрд. евро. Два изхода има от дълговия батак и сме ги обсъждали тук. Кой ще ни спаси:



държавата или пазарът?



Иначе зададен, този въпрос гласи: как да се измъкнем - да затегнем коланите (да орежем доходи, пенсии, държавни и домашни разходи), или да отпуснем инфлацията (и ограбим влоговете на спестителите, оборотния капитал на фирмите и ликвидните резерви на банките). Аз лично на спасители не вярвам, най-малко пък на държавници еколози и спекулант-филантропи. Тръпки ме побиват от приказките на господата Сорос и Фишер за новото европейско суперминистерство на финансите, което да изземе от всички евродържави правото да емитират ценни книжа, за да ги спасява и преразпределя доходи на междудържавно ниво. Но познавам способността на пазара да се балансира и след катастрофални финансови бедствия. Вярвам в монетарната илюзия, не и на илюзията, че можем да съберем 1-2 дузини политици и бюрократи, да им дадем в ръчичките 1-2 трилиона евро, за да оправят мъдро и честно финансовите бардаци. Ако това стане,



ще е най-великата корупция



Представете си само хора, които не знаят дали догодина ще им трябват 115 или 440, или пък може би 795 млрд. евро за спасяване на еврото, дали загубите за отписване са 21% или 60%. Кой би им дал на такива умници трилион евро да ги харчат "за спасяване", т.е. за запушване на неведоми за ума им финансови дупки. Целият трилион за месеци ще потъне по сметки на споменатите филантроп-спекулант-спасители, част от него ще се просмуче в джобовете на държавник-социал-спасителите. И проблемите ще са пак същите, само набъбнали по сума. И пак ще се наложи буен инфлационен поток да се излее в авгиевите обори на държавните финанси, за да отмие дълговия тор. Има смисъл да се обуздае по всякакъв начин фискалната ламя - например като конституцията й забрани харчове за сметка на дефицит, да трупа нов дълг, авансово да облага утрешните поколения. Инфлационният изход от дълговата криза няма алтернатива, трябва да излети все от нечии сметки и джобове въздухът от балона на държавните дългове. Инфлацията може да се контролира в рамките на поносимите към 10% годишно. Не и държавните безумни, уж спасителни харчове. Печатарската машина можеш да спреш, но глупостта спирачки няма.
42
7683
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
16 Октомври 2011 19:17
Мда става ясно че никой си и нема понятие кво да прави. Което не е за учудване, щото така и никой не казва ясно защо се стигна до тук. На когото му се чете /около 30стр/, аргументиран опит за отговор на въпроса, кво е станало + отговори на въпроси и забележки Натиснете тук
16 Октомври 2011 19:42
Явно Хърсев ги разбира тия работи с потъването на пари по разни сметки..
16 Октомври 2011 19:53
Добре, че шаманите от некое африканско племе не могат да качат анализ за Щатите в интернет. Сигурно ще им се привиждат само препаски и назначен баш шаман...

Толкова и за анализ от Матушката на проблемите на Запада...
16 Октомври 2011 20:00
Хърсев, единна валута означава единно управление с адекватни и бързи решения. Затова мърморят спасителите. Иначе, нека всяко правителство да си издава облигации като отделните щати в Щатите. Няма проблем - пазар голям.
16 Октомври 2011 20:20
Безконтролното лапане на консуматорските демокрации, разцъфнали на основата на изчерпащите се евтини запаси от въглеводоридни горива, довежда до естествен финал.

Мъка ще е докато свикналите нашироко проумеят истината, че обедите ще стават все по-постни, и че всеки трябва да си понесе отговорността и да си плати сметката за безконтролно изпапаното.

Щото в противен случай на много народи ще им писне да плащат чужди обяди и ще превъртят с нясен резултат.
16 Октомври 2011 20:33
Тимка, това от наръчник на агитатора в тимурския отряд ли научи? ...
16 Октомври 2011 20:41
Tim

"I want it all, I want it now". Да, ама все някога се плаща. И то не с кредитна карта.
16 Октомври 2011 20:57
Никой нищо не знае и бъдещето е непредсказуемо, НО!
Пазарът знае!
Еден е пазарът и Хърсев е неговият пророк!


________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
16 Октомври 2011 21:27

Два изхода има от дълговия батак и сме ги обсъждали тук. Кой ще ни спаси:
- да затегнем коланите
- или да отпуснем инфлацията

Не мога да разбера защо (все) се пропуска и третия (напълно възможен) изход, а именно задължителните инвестиции за суми над определен (немалък!) размер и за сметка и риск на притежателите им??! Ама сигурно е защото някои хора все още вярват в чудеса и не им се иска да видят реалността. Е, нищо, явно има още малко време. А с времето текат и лихви, така че вероятно няма да чакаме осъзнаването още дълго.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

16 Октомври 2011 22:10
Има натрупани към 10 пъти повече виртуални пари, отколкото целия БВП на света, барабар с кухия продукт на Щатите от надути цени на услуги, софтуер и филми/музика.
Тия парички требва да се унищожат, щото заплашват самите устои на системата за управление на света. Поражда се мощно противопоставяне - управляващите срещу всички виртуални милиардери/милионери.
Аз лично, ако бех на мястото на управляващите, щях да натикам всички виртуални пари в един огромен балон - напр. злато. После ще включа "невидимата" ръка на пазара и ще му срина цената.
След това ще си взема 1 седмица отпуска, докато невярващите на очите си осъзнаят, че виртуалните им парички вече ги няма.
16 Октомври 2011 22:59
Ах, колко беше хубава беше инфлацията през 96. Нашите дългове изчезнаха, пък балъците пенсионери тем подобна спестителска сволоч издухаха супата
16 Октомври 2011 23:11
Стъпка1- "...суперминистерство на финансите, което да изземе от всички евродържави правото да емитират ценни книжа, за да ги спасява и преразпределя доходи на междудържавно ниво."
Стъпка2- Назначаване за шеф на това суперминистерство фамилията Родшилд.
Стъпка3- Приватизиране на министерството, защото "държавата е лош стопанин".
На мен ми звучи познато, а на вас?

Редактирано от - Maximus II на 16/10/2011 г/ 23:13:01

17 Октомври 2011 00:19
Нема как тия, дето назначават политиците, дето сега бабуват секи ката ден, как да оправят хаоса и пресушат блатото, в което светът затъва с ускорен темп, да им позволят на същите тия пионки да им дръпнат чергата под краката ... Демек, кукловодите да станат марионетки, а марионетките - кукловоди. НО: ако на последните не им се сложат все пак някакви юзди, да не лапат, както досега, сриването ще бъде тотално и фатално.
............................... .......................


Авторът е прав за доста неща, но не във всичко, което казва, защото именно разюзданият пазар и дерегулация (вследствие на "рейгънизъм", "татчеризъм" и всякакви други "-изми" от 30-на години насам) доведоха до надуването на огромния балон, който пред 3 г. се спука и повлече реалната икономика след себе си. А врачките като Сорос & компания трябва да бъдат горени, както е било в Средновековието (т.е., по мое време ).


Тънката червена линия сега е да се намери баланса между държавно регулиране и пазар, и историята познава такива периоди. Намирането му ще бъде трудно и с много жертви, най-вече от страна на милионите обикновените хора, които сега хем "духат супата", но нямат какво да ядат. И‌ дано това стане преди лодката съвсем да се е преобрънала, защото кренът става все по-остър с всеки изминат (и загубен от страна на бабуващите влъхви) ден ! Амин !!!

Редактирано от - Nostradamus на 17/10/2011 г/ 00:22:00

17 Октомври 2011 00:25
Първом 500-милионна Европа да натрупа 15 трилионен дълг, тогава ша умуваме!
17 Октомври 2011 00:44
Демек, драги Meat,


"Не бойте се, моряци, корабът потъва нормално !" ( - защото само Сорос & Co. имат спасителни лодки и пояси, другите пътници, както при Титаник, си отиват фира )

Редактирано от - Nostradamus на 17/10/2011 г/ 00:46:42

17 Октомври 2011 02:20
Тук има подробен анализ на предлаганото решение Натиснете тук. Това, което осъзнаваш на първо място е, че не е лесно да се повиши инфлацията. А положението е толкова критично, че трябва не малко, а голямо повишаване на инфлацията.
17 Октомври 2011 02:57
Само да вметна.
Колко трябваше да е инфлацията в еврозоната за да имахма редукция вместо нарастване на гръцкия дълг.
17 Октомври 2011 04:45
Даже е много просто в тая цяла олелия.Revolution му е майката! Тия гдето трябва да бъдат ометени се мъчат да оцелеят още малко. Недоволните които трябва да направят революцията нямат организация и интелектуален потенциал да я осъществят. Всичко що годе мислещи индивиди бяха привлечени в първата група. Вероятно това е проблема на човечеството.
17 Октомври 2011 06:20
kaily:"Еден е пазарът и Хърсев е неговият пророк!"

Лева ръка - десен джоб!...
17 Октомври 2011 06:51
Май Боко ще се окаже прав -
требва да се реже от незаслужените заплати и неотработените пенсии...
Или ДРУГОТО, дето го правят поробителите на САЩ -
печат до полуда и
от всекиго по МНОГО...
17 Октомври 2011 06:53
Представете си само хора, които не знаят дали догодина ще им трябват 115 или 440, или пък може би 795 млрд.
И всичките - алчни чиновници, разполагащи с информация за трилиони...
17 Октомври 2011 10:23
Хърсев
От бюрократи, технократи и цоциалисти може да се очаква само харчене на несъществуващи ресурси т.е. затъване в по голямо, по дълбоко и по лепкаво блато!
17 Октомври 2011 10:33
EBachev е прав, господарите купиха много от мислещите и способните и ги корумпираха. Този процес тече отдавна и сега който говори за морал изглежда остарял , смешен и "не-модерен".

Редактирано от - Maximus II на 17/10/2011 г/ 10:36:02

17 Октомври 2011 11:01
Що нападате златото , то ще реши проблема- 0, 003 грама /принимерно/ казвам грама а не хартийки струва една кокошка и проблемъг с инфлациягя се решава
17 Октомври 2011 11:16
Хърсев
От бюрократи, технократи и цоциалисти може да се очаква само харчене на несъществуващи ресурси т.е. затъване в по голямо, по дълбоко и по лепкаво блато
И този намесва социалистите за харченето. Защото му се е задръстила една мисла в главата, че левите харчели, а десните пестели.
Точно нашия опит не показва това.
1. По времето на соца тежестта падаше на производството, развитието на индустрията и т.н., а консумацията беше малка. Нали затова плачехте от соца. Ние натрупахме дълг през втората половина на 80-те, когато у нас започна да се говори за по-пазарна икономика.
2. Точно банките и пазара при капитализма стимулират консумацията пред производството. Ние наблюдаваме как десния Запад се деиндустриализира, а за сметка на това расте консумацията му.
3. Пестенето е майка на мизерията, пазарната идеология предполага консуматизъм.
17 Октомври 2011 11:57
Хърсев,
има хора, които знаят кога ще изчезне долара, кога еврото, кога ще настъпи краят на света...
Ама нито ти, нито аз... нито всичките наоколо го знаем.
И затова си чешем езиците, а знаещите правят каквото трябва да се прави.
И ти не си от тях защото през няколко месеца се обръщаш на 180 градуса.
17 Октомври 2011 12:30
Марксе прав си, ама никой не ще да признае, че това което стана всъщност нямаше варианти. Т.е. кредитите се раздаваха не щото банкерите са идиоти и не щото са алтуристи, а щото другояче не можеше. Просто ако няма печалби няма капитализъм. Това е. Убаво се говори за нулиране на дълговете, ама от тея дългове капиталистите си очакват съвсем реални печалби. У България номера мина, щото държавата имаше с какво да ги обезщети. Вярно че наще измислени капиталисти не знаеха какво да правят с заводите и земята които получиха, ама това е друга тема. Ама онея на запад? Кой и с какво ще се разплати с тях? Резана хартия на тех не можеш да пробуташ, а заводите и земята и така са си техни.
17 Октомври 2011 12:53
Просто ако няма печалби няма капитализъм.

RumenS - ако няма печалба, няма развитие, няма иновации - абе казано с думи прости няма икономика.
Mrx++ - при изкуствен пазар и производството е изкуствено, а може и да им смениш местата пак същата простотия ще се получи; няма да разбереш, така че няма какво да се хабя
17 Октомври 2011 12:57
Спасителю, спаси ни по-скоро от докторите на измислени науки. От скакалците, цунамитата и пазарната икономика сами ще се спасим...
17 Октомври 2011 13:04
Caravaggio - твоето желание е лесно изпълнимо!
Отиваш в Северна Корея или във Венецуела. Ще ти препоръчам Венецуела - поне жените са все още готини щото в Северна Корея са станали кожи и кости благодарение на плановата икономика
17 Октомври 2011 13:29
BOLGAR,



Натиснете тук

Натиснете тук
17 Октомври 2011 13:41
Инфлационният изход от дълговата криза няма алтернатива, трябва да излети все от нечии сметки и джобове въздухът от балона на държавните дългове.


Да, понеже така е най-лесно. А защо не се обсъжда вариантът с отписване на активи, които така или иначе вече са балонни? През 1929 г. кофите за боклук край Уолстрийт са били пълни с изхвърлени обезценени акции и облигации. Защо и сега да не стане така? Защото от това ще пострадат най-много банките, които се налапаха най-много с такива активи, а те както се оказа са "ту биг ту фейл".
От друга страна, инфлационният изход ще реши преди всичко въпросите на вътрешния дълг, който както се разбира не е най-големият проблем за затъналите в дългове страни. А и смятате ли че днес в Европа е възможно да се приложи хиперинфлация по подобие на тази във Ваймарска Германия? Ами нали тогава залповете на Аврора ще се сторят като камбанен звън на управляващите на запад, та място няма да могат да си намерят. Днес има протести, макар и вяли и без хиперинфлация, та представате ли си какво ще стане, ако на западняците им се опразнят банковите сметки? Пък и къде ще се приложи тази хиперинфлация - в Европа, в САЩ или и на двете места (в първите два случая насрещната страна губи, а в последния случай на практика няма смисъл от това упражнение)?
17 Октомври 2011 13:49
Много благодарности на Болгар за ценните съвети. Сетих се за един стар, неувяхващ виц: "Къде ли не съм бил? И в Северна Корея не съм бил, и във Венецуела не съм бил... Обаче, в Нещавени Опинци съм бил, и съм, пукнете се от яд!".
17 Октомври 2011 14:05
Г-н Хърсев, всеки знае да плюе, особено по разни "неясни" бизнес субекти с двойнствена природа. Виждам, че сте изучил това в Симеоново до съвършенство. И думичките ви са милиционерски - спекулант, мътна вода... г-н Хърсев, а защо вие нямате милиардите на Сорос? Защото за разлика от Сорос не сте спекулант, а честен партиен бизнесмен, нали?

Не стана ясно, обаче, какво предлагате ВИЕ на Европа? Някакъв план, идея? Или целта е да мрънкаме срещу "световната конспирация", "евреите", "сороситите", "толерастите" и да наблягаме на повечко червено-кафява пропаганда?

Някакси е твърде лесно да се критикува Сорос за логичната и последователна позиция по отношение на европейските облигации. На този фон трудно се критикува българското правителство, нали? Втори въпрос - "спасителите" ли вкараха европейския влак в глух коловоз, че ги обвинявате тях и се боите от тях? И все пак всичко това за подробности - кажете как Европа да излезе от коловоза, г-н Хърсев. Дайте акъл, моля.
17 Октомври 2011 16:14
Mrx++, колкото и да плачете по развития социализъм няма как да избягате от проблема с технологичното изоставане. Та дългове или не дългове - цяла България се хранеше със рога, копита, лютеница, сирене и "бял" хляб по време на социализЪма.

Е, не цяла България де, ама това са подробности. Да не надничаме много-много зад огледалото, че на Mrx++ ще му избият assert-ите.
17 Октомври 2011 17:14
Ние натрупахме дълг през втората половина на 80-те, когато у нас започна да се говори за по-пазарна икономика.


Западните банки вляха отровата на кредита - първоначално в организма на СССР, а след това и на останалите социалистически страни - още през 1960-те години. Само че не за стимулиране на потреблението, а за закупуване на западни технологии и консумативи. Това взаимно онождане се понрави както на соцлагера, така и на големите банки. Процесът се засили след 1971 г., когато САЩ се отказаха от златиня стандарт и печатницата заработи на пълни обороти. Така всички бяха доволни - западът пробутваше своите хартиики, а соцлагерът се снабдяваше с така желаната "западна валута" за осъществяване на внос "по второ направление".
Двадесет години по-късно България вече беше фалирала три пъти, от които СССР на два пъти ни измъкна от киреча. Горбачов отказа да го направи трети път. Та преди социализмът да падне като зряла круша вече се бяхме "набарбальокали" с доста кредити. Все едно е дали са били за закупуване на печки и хладилници или за промишлено оборудване - зависимисотта но соцлагера от западното кредитиране, наред със западните технологии, (идеологическите изкривявания са друга тема) стана една от причините за неговото рухване в края на 80-те.

Редактирано от - Rakita на 17/10/2011 г/ 17:16:37

17 Октомври 2011 18:14
Рокфелер и Ротшийлд си "мерят п...шките", а вие си чешите езиците! Сърос и & събират парсата!
19 Октомври 2011 10:12
За първи път се включвам, да питам: ОТКЪДЕ НАМИРАТЕ ТОЗИ НЕГАТИВИЗЪМ.
99% от коментарите са повърхностни да не кажа даже лекомислени и обиждащи.
Статията е добра.
Важно е какво ще направи всеки в ситуация на разстяща " инфлация".
Снижение на разходи -КАК
Преструктуриране на бизнес -КАК
и т.н Все пак ПОЗНАНИЕТО = ЗНАНИЕ +ОПИТ= текуща информация
Не разбирам защо не се ползва форума за споделяне на опит или знание.
19 Октомври 2011 13:33
Неправилно се включваш.
Не съди, за да не бъдеш съден.
Много неумело първият пост срещу цялата тукашна глутница, ами ако не беше виртуална?

________________________________ ____
*Оказа се, че демокрация и капитализъм не са тъждествени.
**Банки, спекуланти и корпорации - Трите кита, на които се дъЛжи настоящата криза.
19 Октомври 2011 22:23
kaily, Благодаря! Няма да се възползвам. Добронамереност, Тук и Сега са част от концепция и водещи принципи.
Демокрация - е самоосъзнаване за самоорганизиране.
Капитализъм - управление на капитал
И двете са пряко свързани с "човешкото действие"
Рационално или ирационално. Дълга тема.
Езика на изказ е нещо друго. Плъзгане по темата и лични напатки .... не го разбирам.
Банките-лихвата ; печалбата. Глобално и в същото време част от ествствения жизнен цикъл.


22 Октомври 2011 04:56
Да не забравяме, че хиперинфлацията дето я проповядват ни докара до просешка тояга. Заплатите никога не догониха хвърчащите цени в магазините.
22 Октомври 2011 05:04
Хиперинфлацията в Бразилия обаче е била доста по "културна" от нашата, тъй като банките им са опазили спестяванията на хората от стопяване някак си, според бразилските ми колеги. Требва да пращаме нашите властници на обмяна на опит при бразилската президентка с българска кръв.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД