:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,746
Активни 690
Страници 23,311
За един ден 1,302,066
Равносметка

Държавата може би много иска, ама не може да управлява добре фирмите си

Въпреки "помощта" на министри и чиновници енергетиката остава "златна кокошка" за бюджета. Останалите са касичка за всякакви политически прищявки
Снимка: Юлиян Савчев
Едва онзи ден ресорният министър на БДЖ Ивайло Московски разбра, че дружеството е във фалит. Железничарите периодично му напомняха, плашейки със стачки.
Софийското летище се сдоби с филиал в Балчик, а "ТЕЦ Марица-изток 2" - с футболен отбор. БДЖ е във фалит не от вчера, но за първи път цяло правителство признава това, а списъкът на държавните предприятия окъся, защото "Булгартабак" вече е 100% частен холдинг. Това са важни и любопитни новини от последните месеци. Но какво се случва през 2011 г. с най-големите фирми, в които държавата има еднолично или значително участие, най-пълно и най-обективно разкриват техните финансови отчети. Отчетите за първото полугодие вече са готови и показват, че държавата има противоречиви и спорни успехи като собственик на фирми и като регулатор на техните пазари и финанси.



Българският енергиен холдинг е безспорен отличник и любимец



на управляващите. Има защо. БЕХ е титан - обединява "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, ЕСО, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". Като цяло приходите на холдинга са се удвоили за година - скочили са със 127.317 млн. лв. до 224.096 млн. лв. Печалбата на БЕХ за първото полугодие на т.г. е почти 220 млн. лв., при 93 млн. лв. за същия период на предната година, показва финансовият отчет.

Възходът на приходите идва от високите дивиденти, които са изплатили на холдинга неговите дъщерни дружества. Това е хубаво, обаче се натрапва въпросът какво точно прави БЕХ и защо печалбите на НЕК и "Булгаргаз" трябва да пълнят касата на холдинга, вместо да влизат директно в бюджета. БЕХ се роди през септември 2008 г. по решение на кабинета "Станишев" с предмет на дейност "придобиване, управление, оценка и продажба на участия в търговски дружества, осъществяващи стопанска дейност в областите на производство, добива, преноса, транзита, съхранението, управлението, разпределението, продажбата и изкупуването на природен газ, електрическа енергия, топлоенергия, въглища, както и всякакви видове енергия и суровини за производството". ГЕРБ имаше намерение да закрие ненужната "шапка" в енергетиката, но като взе властта, кой знае защо размисли. До ден днешен БЕХ не е свършила нищо съществено по предмета си - придобиване, управление, оценка и продажба на участия в дружества.

В отчета за полугодието пише, че приходите на холдинга от услуги са намалели - например в частта "наеми за отдаване на част от административната сграда". Спадът е със 152 000 лв. спрямо шестмесечието на 2010 г. В същото време оперативните разходи са пораснали с 367 000 лв. до близо 93 млн. лв. - защото БЕХ е поел стопанисването на почивната база на "Булгартрансгаз". В перото "други приходи" пък има увеличение с 32 000 лв. Прирастът се дължи на обезщетение, платено от "Булгартрансгаз" за ползване на Учебно-възстановителен център "Република" в Златни пясъци, който е почивна база на БЕХ.

От отчета на БЕХ се разбира, че дъщерната му "ТЕЦ Марица-изток 2" се е озорила с изплащането на дивидента за 2009 г. - 26 млн. лева, и затова сумата е преоформена като кредит, отпуснат от фирмата майка. Лихвата е по роднински ниска - под 3%, а срокът на заема е половин година. Интересно е, че същата сума - 26 млн. лева, е дивидентът, който БЕХ дължи на своя едноличен собственик - държавата (бюджета) - за финансовата 2010 г.

На фона на отличното финансово здраве на БЕХ "ТЕЦ Марица-изток 2" трупа кредит след кредит. Потъналото в борчове държавно дружество наскоро "осинови" футболистите на "Берое" и по нареждане на премиера Борисов трябва да се грижи за издръжката на отбора. Топлоцентралата има дългосрочни заеми на обща стойност от 226 млн. евро от JBIC (Японската банка за международно сътрудничество) и УниКредит Булбанк. Тя отчита печалба от 8.5 млн. лева за полугодието, но преди година резултатът е бил двойно по-висок.



Отчетите илюстрират и грешки на растежа в държавната политика



Оказва се, че през първите 6 месеца на 2011 г. Електроенергийният системен оператор(ЕСО), който стопанисва националната ел. мрежа, е постигнал 40% ръст на приходите и 1300% ръст на печалбата! На какво се дължат тези колосални успехи? На лоши сметки, които издават безхаберието на държавата.

През 2009 г. ЕСО е губещо предприятие - финансите му са на червено с близо 43 млн. лв. През 2010 г. с благословията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране таксите, които операторът събира за пренос на ток, скачат с 37%. Увеличава се и износът на ел. енергия. Така за 2010 г. ЕСО бързо излиза на печалба - 77 млн. лева. А само за първите 6 месеца на 2011 г. печалбата на държавното дружество вече надхвърля 91 млн. лева. Но както е известно, печалбата за един често е загуба за друг. Вероятно клиентите на ЕСО, които ползват мрежата и плащат за лукса, са пропищели от високите такси. През юни т.г. ДКЕВР реши да поправи тарифата. Така в рамките на 2 години таксите на ЕСО за пренос се разходиха от 6.39 лв. за мегаватчас до 8.89 и после обратно до 6.99 лева.

Вероятно в следващия отчет на оператора печалбата му няма да е толкова забележителна, а със сигурност енергийните фирми, които ползват услугите на ЕСО, ще са подобрили своите финансови резултати.

НЕК определено е сред успешните държавни предприятия. През първо полугодие на т.г. ел. компанията отчита ръст от 65.4% в износа на ток, спрямо първото полугодие на т.г. Расте и брутното потребление на ел. енергия в страната - с 5.5%. Печалбата за периода обаче е 49.4 млн. лв. - с 26.8 млн. лв. по-ниска от първото полугодие на 2010 г. Защо при ръст на обемите НЕК свива печалбата си? Отговорът отново е някъде по етажите на ДКЕВР. Заради ценовата политика, следвана от държавния регулатор, тарифите, по които НЕК купува тока, растат по-бързо и по-често от тарифите, по които компанията продава. Ето защо разходите на НЕК са се увеличили със 142 641 000 лв. - както заради покупката на повече ел. енергия, така и заради по-високите цени на тази енергия. Расте сериозно и перото "други разходи" - от 2. 688 млн. лв. за 2010 г. до 10.333 млн. лв. за първите 6 месеца на 2011 г. Енергийни експерти уточниха пред "Сега", че става въпрос за казуси, при които вятърните паркове или соларните паркове са присъединени към енергийната мрежа на страната, но произведеният от тях ток не е изкупен. "Зеленият" ток е много скъп и изкупуването му изостава, когато има предостатъчно производство на "конвенционална" ел. енергия.

АЕЦ "Козлодуй" е другият енергиен гигант, който може да се похвали със солиден ръст на печалбата - със 70% до 106 млн. лв. за първото полугодие. Обяснението е в растящото потребление на ток вътре и извън страната.

За сметка на това "Булгаргаз" продължава поредна година да излиза на червено. Големите неволи на газовия гигант са свързани с огромните му трудно събираеми вземания от топлофикационните дружества към "Булгаргаз". В момента сумата им е над 100 млн. лв. От тях лъвският пай - 70 млн. лв., са задълженията на столичното парно. "Булгаргаз" не може да се справи с най-големия си длъжник, а не се и опитва. В същото време поиска фалит на "Топлофикация Шумен" заради 18 млн. лв. борч. Дружеството е завършило 2010 г. със загуба от 37 млн. лева.



Съдбата на държавното "Летище София" ЕАД е трудна за прогнозиране,



защото наскоро кабинетът му вмени да се погрижи за военното летище в Балчик. Лично премиерът Борисов нареди на северното Черноморие да се появи нов аеропорт, който да дублира и замества варненския. Когато балчишкото летище заработи като гражданско, най-доволни ще са собствениците на близките голф комплекси и многозвездни хотелски палати - като "Трейшън клифс" и "Блек сий рама" край Каварна на бизнесмените Красимир Гергов, Георг Цветански, Кънчо Стойчев, Андрей Райчев.

Финансовите отчети показват, че и преди да започне да инвестира в Балчик, "Летище София" EАД топи печалбата си, а освен това има да погасява два големи заема - към Европейската инвестиционна банка (68 532 283 лв.) и към Кувейтския фонд (16 715 364 лв.) заради строителството на Терминал 2. Заемите трябва да се погасят до 2017 г., а вноските на година са около 15 млн. лева, или горе-долу колкото цялата годишна печалба на дружеството. След данъчно облагане за първото полугодие на т.г. печалбата на предприятието е 5.25 млн. лв. - с 2.4 млн. лв. по-малко от отчетената за същия период на 2010 г. Има и спад в продажбите - с 592 000 лв. Намалението се оправдава със засилената конкуренция в наземното обслужване след влизането на нови оператори - гръцката "Голдеър хендлинг България" и швейцарската "Суиспорт България". Удари срещу приходите на столичното летище са спрените полети на авиокомпания AEGEAN AIRLINES и разреденият график на ALITALIA и AIR FRANCE. Свиват се и приходите от наеми, тъй като според законова поправка от средата на 2010 г. 50% от наемите трябва да постъпват в държавния бюджет.

За да улесни вливането на балчишкото летище в столичното, държавата реши да се откаже от дивидента си. Става дума за около 12 млн. лв., с които софийското държавно предприятие ще трябва да подготви за експлоатация новото си крайморско поделение. Планира се за същата цел да бъдат осигурени още 28 млн. лева - от кредити.

"Булгартабак холдинг" вече е напълно частна собственост, но до средата на годината държавата все още бе мажоритарен акционер. Отчетът към 30 юни показва, че печалбата на компанията спада спрямо миналата година. Вижда се още, че новият акционер "БТ Инвест", който плати 100 млн. лева за 70% от акциите, е заварил 58 млн. лв. по сметките на предприятието.



Чистата печалба на "Булгартабак холдинг" за полугодието се е свила с 57.3%



до 3.2 млн. лв. спрямо същото време на 2010 г. Като причина за влошаването е посочен скокът на разходите заради курсови разлики - със забележителните 501.69% до 6.75 млн. лв. Разноските за реклама също са повече. С 793 000 лв. са се увеличили харчовете за изкупуване на тютюн. А възнагражденията, изплатени от БТ холдинга, са пораснали с 2 млн. лв. до 36.5 млн. лева.

Месеци преди раздържавяването си компанията е взела дългосрочен банков заем за 6 708 000 лв. Новият мажоритарен собственик "БТ Инвест" бе зарадван с 58 409 784.76 лв., "изостанали" по сметките на холдинга. Обяснението е, че парите са нужни за плащане на цигарени акцизи и за изкупуване на тютюн.

От отчета се разбира, че "Булгартабак" вече не е основен играч на родния пазар на тютюн. През миналата година холдингът е изкупил 6127 тона български тютюн при реколта 38 500 тона. През 2009 и 2008 г. в страната са произведени съответно 48 000 и 36 000 тона, от които БТ е купил 4000 и 3500 тона.

Износът на цигари от "Булгартабак" расте и през първото полугодие на 2010 г. е с 29.5% повече отреди година. Силни пазари са Близкият изток и Китай. Холдингът превзема и по-нови пазари - продава цигари в Полша, Израел, Туркменистан, Молдова, а също и безмитните магазини на Хърватска.

Цял свят вече разбра, че холдингът



БДЖ лети на експресен влак към гара "фалит"



Проблемите на Българските държавни железници придобиха международни измерения, след като финансовият министър Дянков съобщи за зарязани в Сърбия български вагони, а Германия си поиска обратно мотрисите "Дезиро", защото БДЖ не си плаща заема от немската банка KfW, с който са купени. Кредитът е в размер на 156.5 млн. евро - за 25 дизелови мотриси на "Сименс" и за изграждане на хале за тях във Варна. Той е договорен през 2005 г. за срок от 5 години. За 2010 г. БДЖ е трябвало да плати 33 млн. лв. погасителна вноска, но и във финансовия отчет се вижда, че това не е направено.

Всъщност заемите към немската банка са два. Към 31 август т. г. нашите железници дължат по тях съответно 245 млн. лв. и 70 млн. лв. Преди месец кредиторът KfW е уведомил БДЖ, че вече търси купувач на мотрисите. Това директно означава, че холдингът може да загуби половината си най-нови влакове.

Според отчета за първите 6 месеца на т.г. "Холдинг БДЖ" финишира със загуба от 11. 457 млн. лв. Загубата за същия период на 2010 г. е била дори по-голяма - 30.398 млн. лв. Така поне по документи дружество смалява отрицателния си финансов резултат. Лош признак е обаче, че приходите от продажби за 6-те месеца на 2011 г. спрямо същия период на 2010 г. са спаднали с близо 9 милиона до 106. 557 млн. лева.

В отчета на холдинга има дълъг списък от доставчици, на които БДЖ е длъжник. Прави впечатление, че железницата увеличава борчовете си единствено към "ЛУКойл България". За първото шестмесечие на т.г. задълженията на БДЖ към фирмата, управлявана от Валентин Златев, са нараснали с 4.2 млн. лв. до 10.073 млн. лв.

Холдингът е намалил със скромните 597 000 лв. борча си към Национална компания "Железопътна инфраструктура" до 51.891 млн. лв. Затова пък има значително свиване на задълженията си към чужди жп администрации - от 35.5 млн. до 1.4 млн. лв. Задълженията на дружеството към "Еврометал" ООД на пернишкия бизнесмен и президентски спонсор Людмил Стойков са спаднали с 843 000 лв. до 7.9 млн. лв., а към "Трансимпекс" са почти изчистени - погасени са 8.8 млн. лв. и остават 577 000 лв. През 2005 г. БДЖ повери ремонта на повечето си електрически локомотиви на смесено дружество с "Трансимпекс" - "БДЖ - Трансимпекс". "Трансимпекс" се свързва с бизнесмена Васил Божков.

Финансовите резултати на предприятията и зигзагите им през годините потвърждават отдавна известния извод - държавата като принципал е сръчна и гъвкава като слон в стъкларски магазин. Тя по-често пречи на бизнеса и се проваля в опитите си да провежда ценови и други политики чрез фирмите, в които е единствен или водещ собственик. Защо тогава се натиска да играе толкова голяма роля в икономиката? Просто защото на държавните фирми все още се гледа като на сигурен източник на доходи за приближени на властта фирми и политически функционери. И нито едно правителство не е събрало желание, кураж и воля да прекрати порочната практика.
Снимка: Архив "Сега"
Печалбите на АЕЦ "Козлодуй" със сигурност щяха да са по-големи, ако държавата се месеше по-малко или поне по-адекватно в цените и пазарите на енергийния бранш.
Снимка: Михаела Катеринска
Макар и летище София да е потънало в дългове - по прищявка на премиера Бойко Борисов то ще издържа и авиационната порта за голф туризма у нас - летище Балчик.
23
4105
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
16 Октомври 2011 20:28
Герберастите така ще ни закопаят...
16 Октомври 2011 20:42
Извинети, не разбрах - ЧЕЗ да не би да е частна компания?
16 Октомври 2011 22:34
Айдее, пак мантрата "държавата е лош собственик"! Готви се окончателното ликвидиране на БДЖ, като част от демонтирането на Българската държава.
17 Октомври 2011 00:06
"Държавата е лош стопанин", казват частниците и медиите им- ама защото им пречи да правят лесни и бързи(и "мръсни", "сиви" печалби!
Проблемът е, че Държавата може да си позволи и само 1% чиста за "джоба на държавата"(след оданъчаване и заделяне за реинвестиране, иновации и прочие) Печалба на държавните фирми, а частникът 1% не го "устройва"- той иска 20-50-10 и т.н- %-и! Да, но при 1% Печалба държавните фирми могат да си позволят по-ниски цени от тези на частниците- което е "пагубно" за частниците и "частните" им интереси! Та, затуй, те всички в един глас повтарят, че "Държавата е лош стопанин"! Но пък нямат нищо против, например, Държавата да ЗАДЪЛЖАВА за застраховка "Гражданска отговорност", но да няма държавна застрахователрна компания за тази застраховка- и тя да се сключва само с частните застрахователни дружества! Което, при задължителността на тази застраховка, си е баш ДЪРЖАВНА ПОМОЩ за частниците-застрахователи! Нали!
Държавата била "лош стопанин"?! А тази световна финансова и икономическа криза от държавни фирми и корпорации ли тръгна(не!) или тъкмо от частни(частници "добри стопани" ли?!)! А не фалират(да!) ли и не банкрутират(да!) ли ежедневно по Света хиляди ЧАСТНИ фирми на "добри стопани"-частници?!
Аман от Манипулации!!!
17 Октомври 2011 00:35
Сия статуя е прекалено кратичка, за да си изработим мнение....
17 Октомври 2011 00:51
Не се гневете, а приемете спокойно присъдата на "Чикагските момчета", възпитаниците на Майкъл Фридмън, чиито представител е и Дянков. Нямате избор! Така както нямаше избор и Чили, и Аржетина, Великобритания
и още камара други държави! Не искате либерална икономика!? Ще ви пратим с изтребителите - препоръчано!
17 Октомври 2011 04:01
Освен пощи, армия и полиция всичко друго трябва да е частно. Пощите и те може да са частни ама карай. Компаните се притежават от пенсионни фондове и всеки е доволен, както е в нормалните държави
17 Октомври 2011 04:31
БДЖ, подобно на армия, полиция и пр. държавни организации има раздут до немай къде си щат съставен от шуреи, баджанаци, братовчеди и пр. хрантутници.
В миналото БДЖ-то едвам издяваше при все това, че само 10% от българските домакинства имаха собствен автомобил. Най-голям потребител пък бе Кремиковци, който също десетилетия бе на държавни дотации. Изобщо, за да има Железници трябва да има индустрия в подем. Такава липсва. Затова правителството трябва да дотира. Друг начин няма. В почти всички развити страни железниците се дотират.
Виж Гърция. Там някои от железничарите взимаха по $60 хил., три пъти повече от средното, а се пенсионираха на 50г. Те затова страната фалира.
17 Октомври 2011 06:55
Просто не е възможно практически да просперира едно предприятие, визирам БДЖ, в което товарите за последните 22 год са намалели с 70 %, а персонала с 7%- кой ще ги храни.Виж частника няма спиране, няма кафета, няма чакане по 2 часа на гарите, зелен семафор и само напред.Къде отиват парите на БДЖ.Всеки вагон пълен с товар от София до Бургас е около 1000 лв., една композиция от 40 вагона е 40000лв.Днес минават 6- 7 композиции....Явно и там се отделят средства за незнайно какви разходи.Защо не ги обединят като едно време. едно БДЖ, няма 29 дирекции и всеки да дърпа чергата към него, прехвърляне на средства от една канцилария в друга или така е по- добре за някои.Когато всичко отива в една каса контрола ще е по ефективен.НО БЕЗ БДЖ СТРАНАТА НЕ МОЖЕ.
17 Октомври 2011 07:28
Държавата може да е "лош стопанин", а може и да е "добър стопанин". Всичко зависи от хората, които управляват тази държава, защото те управляват и държавните предприятия.
След 1989г. мнението на всички правителства съвпада с това на автора на статията. Как тогава да стопанисват добре предприятията, ако те самите смятат, че държавата е лош стопанин???
За управлението на всяка голяма фирма трябва план. Още повече за цялата икономика на държавата. Това е което липсва на държавните предприятия, а вероятно и на цялата Българска икономика.
Работата в пълен хаос, без план, не е довела никого до добър край. А ако си мислите, че големите международни корпорации не планират работата си - дълбоко се лъжете.
17 Октомври 2011 09:47
Освен пощи, армия и полиция всичко друго трябва да е частно.

К9, извинявам се, ама ти какво образование имаш? Питам сериозно!
Защото това, което си написъл и просто смешно! Ще ти обясня много кратко защо не си прав: Тъй като законите на капитализма са много прости и движещата сила на икономиката е печалбата, какво правим с тези нейни отрасли, които не са атрактивни за инвестиции? И втори въпрос, какво правим със социалните услуги за населението - здравеопазване, образование, пенсионни фондове и т.н.?
Стига с тая мантра "държавата е лош стопанин". Това е идеологема, предназначена да организира разграбването на богатствата на държавата! Нима държавната фирма "ЧЕЗ" е по-лош стопанин от частната "ИВиЕн"!? Нима Южна Корея е пропаднала с 80% държавна икономика? Или Норвегия!?
Лоши стопани са некадърните управници и пладнешките разбойници, които идват и под формата на приватицация изнасят богатството на народа!
БДЖ беше умишлено водена към фалит от лобитата на частнтите автомобилни превозвачи. И когато автобусните превози нямат конкуренция се стига до парадокса, че за дадена дестинация цената на два автобусни билета да е равна на разходите на двама души, които пътуват с автомобил. Т.е. ако се качат четирима в една кола стигат по-бързо и два пъти по-евтино отколкото с автобус! За какви печалби всъщност става въпрос, сещате ли се?
17 Октомври 2011 13:32
Потъналото в борчове държавно дружество наскоро "осинови" футболистите на "Берое" и по нареждане на премиера Борисов трябва да се грижи за издръжката на отбора.
А що? ако беше частна или като стане частна - може
17 Октомври 2011 14:20
Айде пак държавата била лош собственик!
А, бе, аланкоолу, кои са най-проспериращите държави в момента? Групата БРИК, където процъфтява държавният капитализъм.
И за пореден път ще дам примера с Франция - пета в света по БВП, един от световните лидери в култура, наука, технологии и т.н. Там около 30% от икономиката е държавна. Към нея се числят:
- ж.п. транспортът (световен лидер),
- целият добив и разпределение на ел. енергия (Electricité de France е собственик на всички атомни централи, произвеждащи 80% от ел. енергията, а също и на водните централи; компанията е монополист (чрез отделила се поради регулации на ЕС от нея държавна фирма) и в дистрибуцията с 95% в отрасъла; притежава мощности в редица европейски страни, в Южна Америка, Африка и Азия)
- Air France (която глътна холандската KLM и е най-голямата европейска авиокомпания, трета в света) е с 54% държ. участие
- Рено (до 1999 г. изцяло държавна, после частично приватизирана на борсата, сега държавата владее около 20%)
- френският дял (доскоро най-големият) в производството на EADS, произвеждащ самолетите Airbus, хеликоптери (Eurocopter), военна авиация (Eurofighter), ракетите "Ариана" и свързаните с тях космически дейности;
- BNP Paribas (най-голямата банка в света с активи за $ 3, 1 трилиона), в която най-големите акционери са френската държава (27%), белгийската държава (12%), застрахователната компания „AXA Group” (5, 4%), около 100 000 дребни акционери и т.н.
- АРЕВА – лидер в областта на ядрените технологии (78, 9% държавно участие)
- френският дял (най-големият) в проекта ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) в Кадараш (Югоизточна Франция) - технологията на бъдещето за производство на ел. енергия
- френският дял в Големия адронен колайдер (един от най-значимите)
И т.н., и т.н.
17 Октомври 2011 14:42
Ааа, не така!
'Ма Туткалчев, е бива ли с рогите напреж бе?!
Току що уплашихте всичките му там... сорофчета, изтъкнати ИПИ либерастки и т.н. "макро-микро-пазарни" спецялисти, че и пр. Манерки без шаяк.
В резултат - нанайки Конструктивен диалог на Тема - "Е ли Държавата Стопанин, или да разпродаваме гьотере каквото е останало!"
.
P.S. Срещу съответната комисионна разбира се!
Не бесспокой ся, и за теб ше има!

Редактирано от - OLDMAD на 17/10/2011 г/ 14:44:27

17 Октомври 2011 15:18
rokosovski, няма да те питам какво образование имаш, да не стане грешка ще ти говоря само с примери, без абстракции. Та БДЖ и сега си го има и е реална конкуренция на автобусите, хем е субсидирано, що не се возят с него? Аз се осигурявам здравно допълнително в частна компания и съм получил от нея около 30 пъти повече услуги (сметнато в пари) срещу по-малка вноска от тая, която плащам на НЗОК. Иначе, то е ясно, че лоши стопани са некадърниците и крадците, а не държавата или частникът по принцип, ама примерите ти издишат отвсякъде. На българската държава определено не ѝ се получава нищо, та от колкото повече неща стои по-далече, толкова по-добре.
17 Октомври 2011 15:34
Аз викам да приватизираме и министерския съвет...официално де. То и сега изпълнява повече частни, отколкото държавни функции. Поредното е желанието да се фалира БДЖ за да се подари на някой специален, който като добър самарянин да "спаси" държавата от губещото предприятие и след месец-два да почне...да печели. И тогава някой ще каже- "Ето, нали ви казах, че частното върви"...
Римейк от края на 90-те и наачалото на века...
Ако министрите(включително министър-председателя) се чустват негодни/неспособни/неуки/глупав и да се справят с едно държавно предприятие да си взимат шапките и да минат през правоъгълния отвор на стената на мин.съвет наречен врата...
17 Октомври 2011 15:43
К9:
"Освен пощи, армия и полиция всичко друго трябва да е частно. Пощите и те може да са частни ама карай. Компаните се притежават от пенсионни фондове и всеки е доволен, както е в нормалните държави "

Позволи ми ама хич да не съм съгласен с теб. Последните икономически събития по цял свят доказват несъстоятелността на твята теза.
Не може да оставиш обществения капитал в частни ръце и да разчиташ на пазара и съвестта на милионера да регулира всичко.
Ще кажеш- трябва да има регулиране и тук да се намесва държавата.
Аз питам- какво от това, че опандизиха Мадоф!? Какво от това, че водят разследване срещу почти целия Уолстрийт (проформа де)? Да не би кризата да свърши!?
А за пенсионните фондове дума да не отваряме, че пожар ще стане...
17 Октомври 2011 16:07
Туткалчев,
Ти го чакаш да се роди, а аз думам: умряло е. Що е то?
- Патриотизмът на дяда владика.

Тъй е писал Ботев, пък аз се сещам за патриотизма на наште "държавници"!
17 Октомври 2011 17:04
Хикса,
машинен инженер съм, докторатът ми е "национална сигурност" (по-дълго е наименоването, но толкова ти стига)
Та БДЖ и сега си го има и е реална конкуренция на автобусите, хем е субсидирано, що не се возят с него?

Нека да знам повече от тебе, колко депутати има в сегашния праламент изпратени там именно от големи автомобилни транспортни фирми, а?
Не може автобусите да конкурират в България успешно железниците, най-малкото защото през зимата при обилни снеговалежи, вероятността да стигнат там докъдето са тръгнали е минимална. Плюс това ако един автобус спазва ограниченията по ЗДП в никакъв случай не пътува по-бързо отколкото влака. Да не говорим за контейнерните преози от пристанищата към вътрешността, за възможността чрез закон да се забрани през лятото тировете да се движат по магистралите, а пък през зимата не им е изгодно и т.н. и т.н.

Аз се осигурявам здравно допълнително в частна компания и съм получил от нея около 30 пъти повече услуги (сметнато в пари) срещу по-малка вноска от тая, която плащам на НЗОК.

ТИ се осигурявай калкото искаш, където искаш... тук става въпрос за тези които не могат и за това, че преки потърпевши от световната криза бяха на първо място пенсионните и здравните фондове за лековерните скандинавски и исландски овце.

На българската държава определено не ѝ се получава нищо, та от колкото повече неща стои по-далече, толкова по-добре.

Много си в грешка! На алчните олигарски и чуждестранни шмекери и спекуланти им е изгодно да се съсипва всичко, за да го изкупят за смешни пари. Да не давам примери. То нали Кремиковци беше частно, що накрая потъна!?
Чети момче история. Финансовите спекуланти ала Сорос и сие нямат интерес да има работеща икономика. При нея в най-добрия случай се движиш в рамките на 2-10 % печелаба. Докато при приватизаторсокото разграбване летиш на 100 - 200 %. Ясно ли ти е за какви кинти става въпрос? А?
17 Октомври 2011 18:51
В училище учихме че най-евтин транспорт е водния после е железопътния, автомобилния е по-къп и се ползва където няма жп такъв.По тази причина единствения начин да се печели от авто транспорт е да се скапе железопътния. Има логика.
17 Октомври 2011 21:19
единствения начин да се печели от авто транспорт е да се скапе железопътния. Има логика.

А добро утро! Освен това в автотранспорта нямаш сериозни инвестиции. Държавата ти строи така или инъче пътища, остава само да си купиш 5-6 бракувани автобуса или комиона и си в бизнеса. При този контрол на безопасността и спазването на нормативните документи, си е направо рай за безогледните печалбари. Пък и накрая като предадеш за скрап автобуса си възстановяваш първоначалната инвестиция!
18 Октомври 2011 01:05
Беше ирония. Често пътувам с влак и от години виждам как се разрушават малките гари, разглобяват се перонните коловози, демонтира се цялата ЖП мрежа малко по малко. Както правят и Български Пощи и с всичко което прави една територия държава. Поръчката е от Америка и се изпълнява методично вече 22 години. Успоредно върви промиването на мозъци че сами сме си виновни, за нищо не ставаме защото сме балканци, мързеливи завистливи и прости. Но истината е че никой не ни пита. Вие защо мислите тук направиха 4 американски бази?
18 Октомври 2011 05:54
rokosovski, радвам се, че си съгласен с мен!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД