Сигурно от памтивека хлапетата се забавляват с игра, наречена "Топло и студено". Правилата са прости: предварително избран предмет бива скриван, а търсещият го се ориентира от напътствията на другарите си - когато го доближи, става "топло", когато тръгне в грешна посока, е "студено".
С аналогична игра в последните десетина години се весели столичното дружество "Топлофикация", което обаче е нагодило регламента по свой, особено гротесков начин. Предварително избраният предмет е един и същ всяка година - топлинната енергия, която всяка пролет бива добре скривана. Само че когато наесен клиентите започнат търсенето, колкото повече се приближават до необходимостта от топлина, толкова повече наоколо застудява. В определени моменти става направо ледено, благодарение на техния "партньор".
Според сега действащите правила "Топлофикация София" ЕАД е длъжно да има
готовност за предоставяне на топлинна енергия от 1 октомври до 30 април,
но самото подаване подлежи на някои условности. Основното изискване е "средната денонощна температура на външния въздух в три последователни дни да е по-ниска от +12°С". Но има и второ условие - дългосрочната прогноза "за следващите 7-10 дни" да предвижда застудяване.
Сами по себе си двете изисквания звучат логично, но свързани в зависимост, стават парадоксални, защото теоретично двете неща може да не се случат едновременно през целия зимен период. Какво се случва, ако средната денонощна температура в два поредни дни е под 12 градуса, но на третия се качи до 13 - броенето започва отначало ли?! Или пък ако първото изискване е налице, но дългосрочната прогноза предвижда затопляне през следващата седмица!?
Може да е трагикомично, но точно това се случва за поредна година в София. През последната седмица времето застудя рязко и над 400 000 столични домакинства, обречени да си играят с "Топлофикация", останаха на студено. Разбира се, от дружеството си умиват ръцете с възможността топлоподаването да бъде включено "предварително", стига за това да има решение на етажната собственост в зъзнещия блок. Процедурата обаче е достатъчно тромава, за да няма почти никакъв смисъл от нея - докато общото събрание на собствениците вземе решение и домоуправителят заведе искането в "Топлофикация", а оттам сколасат да пратят техник, съхранената в апартаментите топлина от лятото е безвъзвратно загубена и отоплението на сградата трябва да започне от нула.
Въпросът е защо енергийното дружество постъпва по този начин. И единственият адекватен отговор се крие в неговия монопол. Има, разбира се, и някои забавни хипотези, че "Топлофикация" си партнира изгодно със здравната каса и/или електроразпределителните дружества. Но това му партньорство не може да е много печелившо, понеже крайният потребител със сигурност би предпочел да плаща за парно, отколкото за лекарства и ток.
Като евентуално решение на този проблем може
да бъде въведено задължително включване на абонатните станции,
например на 1 октомври. Независимо какви са среднодневните, среднонощните и средномесечните температури, заложени в синоптичната прогноза за следващото полугодие. Така всеки абонат ще може сам да прецени кога му е студено и просто да завърти кранчето, прикрепено към всеки радиатор в неговия дом. Та нали точно затова бе въведено това "удобство" - всеки сам да контролира стайната температура! Който иска, може да стои на студено и цяла зима. Но когато е необходимо, всеки ще може да пусне топлото и да поддържа атмосферата още от началото на отоплителния сезон.
И след като монополистът "Топлофикация" не благоволява да предприеме логичната дори откъм маркетинг стъпка, то тя трябва да му бъде наложена насила. Такива правомощия има само държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която определено няма да открие топлата вода, ако предприеме такъв ход. В Германия, например, потребителите получават достъп до услугата "отопление" целогодишно.
Абсурдното в случая е, че такава промяна може да бъде възпрепятствана от самите потребители, част от които априори са убедени, че "Топлофикация" ги мами. Мнозина от тях в отчаянието си предпочитат зиме да спят с пуловери, вълнени чорапи и наполеонки, само и само да не дадат и стотинка на омразния злодей. А това, естествено, се отразява и на доволните абонати, които са изрядни в отношенията си с доставчика, но в края на сезона също преглъщат горчилка от факта, че трябва да покрият и разликите, разпределени поравно сред коректни и некоректни ползватели.
Изводът все пак е само един - "Топлофикация" наистина ще вземе парите на всички, затова нека поне на всички им е топло. По възможност винаги, когато това е необходимо.