:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,427
Активни 671
Страници 22,992
За един ден 1,302,066

Негласуващите обичат страната си

Отказът от право на вот не е задължително нещо лошо, в него има добри демократични знаци
Елена Кодинова
"Не искам нищо от държавата, само да ми пречи колкото може по-малко", казва един приятел, който не гласува. Това е накратко философията на най-голямата политическа сила в страната - тази, която не се интересува от избори. Става дума за една социална група, която разчита на собствените си сили. Точно тя много рядко пуска бюлетини.

Изследователите на изборните нагласи навсякъде по света отбелязват спад на броя на гласуващите. Намаляването им започва през 60-те и 70-те години на миналия век и не е задължително нещо лошо. Когато живееш в подредена страна, когато правилата в нея са по-големи от политическите сили, които се борят за управлението й, и коридорът ти за успех е чист, ти е все едно кой ще застане начело. Мобилизираш се само ако има заплаха за демокрацията. Само че случаят в България не точно такъв, макар част от обясненията да важат и за него.

На президентските избори през 1992 година според данни на ЦИК са гласували 75% от избирателите, през 1996 - 63%, през 2001 и 2006 - малко над 40%. Процентите при местните и парламентарните избори са по-високи, но се подчиняват на общите тенденции за спад. Тази година се очаква заради комбинацията от кметски и президентски избори да гласуват около 60% от избирателите. Само че социолозите отчитат, че за три четвърти от тях вотът ще е наказателен, т.е. те ще гласуват "против", а не "за". На практика те също няма да упражнят правото си да качат някого във властта, също както няма да го направят и тези, които ще си останат у дома в изборния ден. Така се оказва, че партията на негласуващите наброява повече от половината население на страната.



Как се стигна дотук?



В началото на 90-те години на миналия век надеждата за промяна в рамките на живота ни беше жива и имаше някаква наивна вяра, че съществуват политици романтици. След 22 години демокрация тези емоции вече са на изкуствено брюкселско дишане. Ако разчитаме на нещо, за да не се потъпкват правилата в страната, то е на рестрикциите на Европейския съюз. А това не зависи от нашия глас - разсъждава негласуващият и започва да му става все едно кой е начело на държавата, тъй като "всички са маскари".

Преди първите свободни избори на 10 юни 1990 г. получих много важен електорален урок от един дядо, когото с група състуденти срещнахме във влака. Не го разбрах веднага, но днес споменът не ми дава мира. Докато ние разпалено обсъждахме за кого ще гласуваме, дядото само ни слушаше и поклащаше глава. Изчака ни да млъкнем и каза: "Излишен ентусиазъм. Аз 45 години храня комунистите. Тамън ги нахраних, вие сега искате да сложите нови гладни хора начело, та да трябва да храня и тях. А не, благодаря!"

Тогава това ми се стори кощунствено и ретроградно, но днес все повече осъзнавам горчивата изстрадана мъдрост в думите на възрастния човек. Може би също като него е крайно време да изтрезнеем от десетоноемврийската романтика и да осъзнаем, че политиците са хора като всички останали. Че нито един порок не им е чужд, а властта има магическата способност да усилва и задълбочава недостатъците им. Който е бил алчен, когато не е бил в управлението, става трижди по-алчен, като влезе в него и т.н. И това изобщо не зависи в коя част на политическия спектър се намира. А ако приемем това за даденост - политиците все по-малко ще ни разочароват и отвращават от участие в демократичния процес. И ще сме все по-склонни да ги наказваме, а не насърчаваме. Защото отдавна е доказано, че демокрация има там, където избирателите имат инструменти да контролират и санкционират политиците си. А страните, в които преобладават безкритичният възторг и обожанието към лидерите, обикновено се наричат диктатури.

Погледнато от този ъгъл - отказът на избирателите у нас да упражняват правото си на глас също не е задължително нещо лошо. В него има разочарование и омерзение, да, но има и надежда, доста по-мъдра от тази през 1990 година, когато разчитахме на някакъв идеализъм във властта. Става ясно, че у нас се оформя една все по-голяма група хора, които имат всички положителни качества на граждани на нормална държава. Не се поддават на манипулации, не вярват сляпо на партизански лозунги, не чакат наготово от държавата, не овластяват измамници, не са безкритични към представителите си в управлението.



Отношенията им с тях не са по скалата "любов-омраза",



а съвсем прагматични, като между работодател и изпълнител на задача. Те все повече съвпадат с така мечтаната у нас средна класа, гръбнакът на всяка истинска демокрация. В нея влизат по-скоро млади хора и такива на средна възраст, образовани и космополитни, които сравняват всичко, което се случва у нас, с това, което става по-света. И отказват да участват в постановки и масовки. За съжаление, нито една политическа сила не е успяла да им изпрати интелигентно послание, което да ги спечели. Защото, улисани в усилията си да печелят все по-големи количества избиратели, партиите пропускат да наблегнат на качеството. И ако досега тези хора не са намерили представителство, то поне са се заявили като съществуващи, имат способността да объркват недемократични планове и със сигурност са открили наказателната си сила.

Те имат една странна особеност, която забелязват социолозите по целия свят - не гласуват, но пък са много по-склонни от останалите, гласуващите, да участват в граждански протести и неподчинения. Т.е. те са всеки ден в изборна ситуация и внимават какво се случва около тях, а не само веднъж на 4 или 5 години. Те са хората от екологичните шествия и флашмобове, които притискаха правителствата от последните десетина години да не унищожават природата в полза на едрия бизнес. Те са сред протестиращите против монополите, спекулативните цени и всички опити на властта не просто да си оближе пръстите, когато бърка в меда, а да открадне цялата каца. Засега се мобилизират само ако стане непоносимо и трябва някой да се перне през пръстите. Политическите сили ги ухажват неталантливо и все по-трудно успяват да яхнат гнева им. Струва ми се въпрос на време да си намерят представителство в управлението. Самият факт, че все още живеят в България, е оптимистичен. Вярно е, че са с единия крак извън страната и куфарите им винаги са стегнати, ако случайно стане наистина нетърпимо. Но са тук. Това е добрият знак.

Друг добър сигнал виждам в това, че гласуват по-малко, когато трябва да избират далечни и неефективни институции - като президент. А успяват да преодолеят омерзението си от политическото статукво, когато става въпрос са по-близки и засягащи ги власти - като местни и парламентарни.

А най-хубавото от всичко е, че



са отрекли държавата като нещо, на което да разчитат в нужда.



При това положение остава държавата да започне да разчита на тях, а това обръщане на посоката на нуждата е като че ли най-положителната промяна за всичките демократични години.

Така че нека не ги хокаме и нека спрем да ги обвиняваме за всички провали на политическите сили. Не те са виновни за купените гласове, а тези, които са участвали в незаконните транзакции. Имат право да се обаждат, когато не са доволни, нищо че не са гласували. Защото си плащат данъците, а това е всичко, което е необходимо, за да имат право на мнение. Става въпрос за техните пари. А провалът в привличането им на нечия страна е само на политиците. Те не са виновни, че ги карат да избират по-малкото зло, а не им предлагат нещо добро. Защото се оказва, че на тях разчитаме, когато се наложи да се протестира срещу посегателствата върху демокрацията.
Снимка: "Сега"
Хората не се интересуват от политическо говорене, ако то не е съпроводено с реални управленски действия.
103
5646
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
103
 Видими 
16 Октомври 2011 19:07
Позитивизмът в статията е като този във фразата - "до тук добре..."

Редактирано от - Old_BG на 16/10/2011 г/ 19:08:52

16 Октомври 2011 19:18
А най-хубавото от всичко е, че са отрекли държавата като нещо, на което да разчитат в нужда. При това положение остава държавата да започне да разчита на тях, ...
То пък една държава е СЕГА ? Хич не я виждам как ще разчита на мен! Каквото повикало - такова откликнало! Системата, сестро, системата е калпава заСЕГА! И кои от държавата могат да сменят системата?

16 Октомври 2011 19:40
Негласуващите обичат страната си
Че я обичат, обичат я. Работата е там, че негласуването се интерпретира от политическите измети и присъдружните им медии, както им уйдисва. Трябва да има опция в бюлетините, "против всички".
16 Октомври 2011 19:54
Трябва да има опция в бюлетините, "против всички".

Що, в Белгия има ли?
Още я карат без правителство..
16 Октомври 2011 20:01
Гласуването е право. Използването му е личен въпрос.
Подобна тъпня е да се укорява човек, че не купува яхта и не стимулира производтсвото им тук.
П.П. Аз ще гласувам. Имам едно на ум...
------------------------------- -----------------
Блогът на Генек

16 Октомври 2011 20:02
Не е в това дали ще има, или няма да има правителство, а какъв сигнал изпраща обществото към управляващите и как се разчита този сигнал. Демек, как функционира обратната връзка.
16 Октомври 2011 20:11
Аз ще гласувам. Имам едно на ум...

И аз!
Скакауец!
.
P.S. Hamel, последните 40 години(вече минах 60-те), относно т.нар. "обратна връзка", мога само да цитирам шопите - "Е те такова животно нема!"

Редактирано от - OLDMAD на 16/10/2011 г/ 20:16:46

16 Октомври 2011 20:14
Това ли е актуалната песня? Негласуващите ама много обичали страната си. Това е провокация. Бих казал гласувайте масово, че да им таковаме такованката. Със самия факт на гласуване ние ги легитимираме (онези). Масово негласуване е идеалният вариант, за жалост невъзможен. Но може би си струва да опитаме и това.
16 Октомври 2011 20:17
Трябва да има опция в бюлетините, "против всички".



Явно Не сте схванали идеята ми.
Вече няколко пъти го пиша:
Трябва да има опция няма за кого да гласувам.
За това вече няколко пъти си пия ракията и пропускам.
От протестния вот се възползват други боклуци.
16 Октомври 2011 20:24
- "Е те такова животно нема!"
Да де. И аз туй казвам.
16 Октомври 2011 20:28
Tъй като по-горе се спомена "Скакауец", хубаво е на всеки избори да се състезава една (например) Бирена партия или нещо подобно. Това е единствен шанс за някакъв протестен вот. Въвеждането на вот "против" е невъзможно, защото зависи от любимите депутати, а на тях никак не им се иска да го има.
В такъв случай остава успокоението: По-добре скакауец, отколкото мафиот.
16 Октомври 2011 20:33
Обаче и dabedabe има основание.
16 Октомври 2011 20:36
Ситуацията е уникална , и ако С. Витков имаше малко по-сериозни намерения и съвсем малко финансова помощ, в.т.число и екип, като нищо щеше да получи втори-трети резултат. Младите стихийно биха искали да гласуват за него като протест срещу демократичната безпътица, но това не е сигурен, организиран вот . И затова остава аутсайдер .
16 Октомври 2011 20:36
И аз май ще гласувам за "Скакауец" (на балотажа).
16 Октомври 2011 20:41
Не е смешно Zmeja, тъжно е.
Че за пореден път, партийните централи ше ни нагласят вота според указанията на кукловодите!
16 Октомври 2011 20:45
Никакви бирени партии. Никакво чуждопоклоничество! Само БРП ! Българска ракиена партия - къде-къде по-патриотично е партията да е кръстена на чисто българско питие, според последните проучвания на археолозите.
P.S. Има ли още Българско речно плаване? Ако няма, няма да има проблем и с абревиатурата.
16 Октомври 2011 20:53
Има ли още Българско речно плаване
Има дръжки! Изсякоха върбичките по брега на Дунав и се разбърка навигацията. Нали знаеш, как беше - "От тъз върба до оназ - малък напред, от оназ до другата - среден назад".
16 Октомври 2011 20:54
OLDMAD,
Че е тъжно, тъжно е. За съжаление отново ни прецакаха, а почти преполовихме периода, дето "демократите" ни пееха "45 години стигат". Да се готвиме за парламентарните отсега.
16 Октомври 2011 21:07
Има ли още Българско речно плаване? Ако няма, няма да има проблем и с абревиатурата.

Отдавна няма БРП. Партиите-фаворити му е.аха м....а своевременно.
16 Октомври 2011 21:08
Българска ракиена партия - къде-къде по-патриотично е партията да е кръстена на чисто българско питие, според последните проучвания на археолозите.

Златна ти уста, Змейо!
Не мисля, че има село без казан! Дори из Родопите!
Дамската секция ще я кръстим "Блага Ракия"! Старшата възраст може да отнесе едно "Двойно препечени". Регионалното деление не е проблем изобщо, Троянски, Поморийски и т.н. Ако ще се цепи партията, то ще е на секции "Кайсиева", "Сливовица", "Грозданка" и прочие по-редки видове!
Всеки опит за акциз или мито ще се счита за опит за влияние върху политическа сила и ще се пресича в зародиш!
Партиите - ментета ще се отсяват и по БДС, стандарт "Стара Планина".
Агитацията ще се води във всяка кръчма, хоремаг, магазин, дюкянче...
Историците ще се прославят с трактати върху юзчето, джибровите възможности и националните особености на селските общи казани!
Членската карта ще преставлява лично юзче с портрета на притежателя, а също и отпечатък от единия палец и домашния му адрес за доставка след партийни събирания.
Абе що се мотахме толкова досега!
16 Октомври 2011 21:15
Учете децата как да гласуват, че и те се правят на много умни, работите им са ясни уж.
16 Октомври 2011 21:18
Тъжното си е тъжно. Лошото е, че е безнадеждно и изборите са мръсен (кур) капан. Ако гласуваш легитимираш разбойници, ако не гласуваш, присвояват си гласа ти. И в двата случая не им дреме за тебе.. Почти няма противодействие. Единствено възможни са масово негласуване, както спомена dabedabe, , но то трябва да е организирано и смазващо – примерно 30% гласували. Тогава и глухите ще чуят, а дебилите ще признаят. Другото възможно е както сега масирано гласуване за хиподила-скакалец Витков. Жалко, че инициативен комитет не може да издигне натурално магаре за кандидат. При всички положения ще е по-везвредно от сегашната номенклатурна пасмина, задушаваща България.
16 Октомври 2011 21:20

курт капан
16 Октомври 2011 21:20
Учете децата как да гласуват, че и те се правят на много умни, работите им са ясни уж

Родителите са експерти по гласуването. Доказва го небивалия подем на БГ във всички области от 09.09.1944 досега.
16 Октомври 2011 21:24
"В началото на 90-те години на миналия век надеждата за промяна в рамките на живота ни беше жива и имаше някаква наивна вяра, че съществуват политици романтици. След 22 години демокрация тези емоции вече са на изкуствено брюкселско дишане. Ако разчитаме на нещо, за да не се потъпкват правилата в страната, то е на рестрикциите на Европейския съюз. А това не зависи от нашия глас - разсъждава негласуващият и започва да му става все едно кой е начело на държавата, тъй като "всички са маскари".


> Както каза един колега - "дотук добре !", авторке ...


Но: последвалият Ви оптимизъм не е в синхрон с реалностите у нас и затова звучи като онова познато: "А дано, ама надали !"... Защото т.нар. "представителна демокрация" престава да бъде такава - при 40% (около) активност и пълна отврат към гласуване от т.нар. средна гласа, ни управляват с някакви си 35 (средно) %-та от тези 40, което си е истинска мизерия от гл.т. на представителността на цялото население с право на глас... От което пък чудесно се възползва една малка група кучи синове, наричащи себе си "елит", а реално - най-откровена мафия.


Когато посочената от авторката група хора излезе МАСОВО И ТРАЙНО НА УЛИЦАТА, за да поиска сметка от престъпните управници, последните (може би !) ще бъдат принудени да се съобразят с исканията им и (пак може би, зависи от степента на тяхната наглост) биха влезли в цивилизованите рамки на зрелите демокрации, към които се стремим да се доближим, не само формално, а реално. Протестите (вчера и днес) по цял свят са един вид лакмус за зрелостта на обществата и за нетърпимостта им към криминалната политическа класа, самозабравила се от доста време... В този смисъл, някой има ли данни, колко хора излязоха на улиците у нас да протестират ?
16 Октомври 2011 21:26
Гласувате или не, иде денят, когато ще е все едно за кого гласувате или не гласувате...
16 Октомври 2011 21:32
Don, в превод на немски може и да е курт капан.

кур-капан -
подлост, особено гаден номер от засада
16 Октомври 2011 21:37
Казва се курт капан, трибуквеният такъв е разпространен по чатовете и сайтовете за запознанства
Оп, дон ме е изпреварил

Редактирано от - Асол на 16/10/2011 г/ 21:39:06

16 Октомври 2011 21:37
Maradona,
този речник е страхотен. Аз съм от тези, които гласуват чат-пат, щото Натиснете тук
16 Октомври 2011 21:38
Nostradamus,
Днес, когато целият свят излезе на протест, по ТВ-то додоха кратък репортаж и съобщиха, че в София са протестирали около 30 човека. Явно ние българите сме най-доволната нация.
Безразличието и отчаянието убива нацията. 400 лекари, половината с по 2-3 специалности напускат всяка година страната. Някои точно това искаха.
16 Октомври 2011 21:53

курт е вълк на турски, курт капан е "вълчи капан", капан, от който няма измъкване.
"кур капан" е сленг, често използван във форумите, но без определен смисъл.

В ред. Иначе съм съгласен с изводите на Maradona.

Редактирано от - Don на 16/10/2011 г/ 21:57:29

16 Октомври 2011 22:21
Марадона, има издигнато магаре -(снимка: натиснете тук) [/list]
17 Октомври 2011 00:01
"в София са протестирали около 30 човека".





Затова, Змей,


Още 100 г. няма да се оправи положението на територията, завладяна от Аспарух преди повече от 13 века... ! Явно отчаянието, безверието и песимизмът са стигнали до точката на тоталното втрещяване/вдъбяване на нацията, когато дори инстинктът за самосъхранение не сработва. Е те това е резултатът на 22 години мутризъм, чалга, и т.н. пълен отврат. Не си спомням, кой от редовно списващите тук автори (май Б. Ламбовски беше) написа "България = Катуница". Но тогава излязоха поне няколко стотин, бабарар с хората дошли от Пловдив, а после и в другите градове на страната. А днес - само мижави 30 (!) човека ...


Май не ни остава нищо друго, освен да кажем както онзи велик италианец:‌ "Надежда всяка тука оставете !..."
17 Октомври 2011 00:12
Резюмирано: По-добре е дълъг и дебел, хубаво е дебел и дълъг, но важното е да ИМА!
17 Октомври 2011 00:15
Абе как не разбирате, че и витков е джунджурия от курт капана? Всичко сочи към канала. Дъска оттук, дъска оттам.
17 Октомври 2011 00:27
Не прекалявайте с песимизма.
Да, неверието е страховито. И не са виновни за него хората, а онези, които многократно - и по всички възможни начини - ги излъгаха през тия 22 години.
Но точно затова появи ли се една-единствена искра истинска надежда, тя ще лумне неудържимо.
17 Октомври 2011 00:36
"Но точно затова появи ли се една-единствена искра истинска надежда, тя ще лумне неудържимо"


Хммм, дано само да не е в някой барутен погреб или оръжеен склад, че тогава наистина ще стане "зрелищно и феерично", ама само за тия, дето не са в него !
17 Октомври 2011 00:44

Да подчертая общото настроение.

Натиснете тук
17 Октомври 2011 00:50
вместо "против всички" като опция бих предложил "Никой" и ако "Никой" събере над 4% местата които му се полага остават незаети. И така цял мандат незаетите седалки ще напомнят на политиците , че и техният стол може да остане празен на следващите избори. Да си имат едно наум. А държавата пести от заплати и субсидии за партии.
17 Октомври 2011 01:44
Vote for Nobody! (снимка: натиснете тук)
17 Октомври 2011 05:08
По-добре е дълъг и дебел

Има и други сродни лафове:
"Пак ни се падна от трите най-дългият" (респ. и най-дебелият).
"Може да е малък, но за сметка на това е мек" (тоя ще ни подмине - винаги го е правил).

17 Октомври 2011 06:39
Perkele,
17 Октомври 2011 07:38
След като предизборната кампания не даде очакваните резултати сега остана единствено кампанията "Ако ще гласувате не за когото ние искаме, по-добре не гласувайте". След което самите агитатори отиват да гласуват.
17 Октомври 2011 07:55
Тук се е отворила голяма говорилня . Нито тези избори, нито следващите, нито по-следващите ще решат нещо. Така че всякакви идеи да "гласувате против всички" и т.н. са ала - бала. Просто машинката е направена така, че вие в БГ нямате полезен ход. Просто ситуацията ви е "Губиш или губиш". Друго положение няма.
17 Октомври 2011 09:00
A вие там след полумаймуната Джордж Уокър си ''избрахте'' получерната Чебурашка - Барак Хюсеин. Следващия път трябва да опитате с дебелана, която е мелез на афроамериканци, латино и мехикано, няколко италиански, ирландски и жабарски гена, гарнирани с десет капки еврейска кръв.
17 Октомври 2011 09:15
Защо ли предизборно се сетих за съдбата на Фокион и Демостен?
Фокион бил атински политически деец и пълководец, 45 пъти избиран за "стратег" и човек, известен със своите добродетели.
Веднъж Демостен казал на Фокион: "Внимавай! Атинианите ще те убият, ако се разгневят!" Фокинон се разсмял: "А тебе - ако се опомнят!"
През есента на 318 г.пр.н.е. след падането на Пирея, Фокион бил обвинен от атинианите в измяна и осъден на смърт.
След смъртта на Филип II Македонски Демостен поел водеща роля в бунта срещу новия цар Александър. Бунтът бил бързо потушен. Когато разбрал, че наместникът на Александър Велики Антипатър е изпратил хора да го арестуват, Демостен се самоубил.

Редактирано от - Zmeja на 17/10/2011 г/ 09:45:37

17 Октомври 2011 09:30
Наш скорбный труд не пропадет:

Из искры возгорится пламя,

И просвещенный наш народ

Сберется под святое знамя!

Боя се, драги Сократ-май, че скръбният труд на декабристите не просвети особено руския народ. Как говорил, с извинение, Ленин, "они страшно далеки от народа".

Да разбирам ли, че вие несъзнателно пренасяте върху българската налична интелигенция декабристка, и то саможертвена мисия? Интересна гледна точка, заслужава обсъждане.
17 Октомври 2011 09:34
Доколкото знам, Сократ не е бил царски офицер.
.
P.S. Пък и царчето ни беше в съюз със комуняките и ДПС, та хич не се връзва сравнението.

Редактирано от - OLDMAD на 17/10/2011 г/ 09:37:18

17 Октомври 2011 09:39
българската налична интелигенция декабристка, и то саможертвена мисия?
А каква друга мисия би могла да има? Просветителска в конформизъм?
17 Октомври 2011 09:45
Почитаеми Хамел, конформизмът е последното, което можете да ми вмените като убеждение и житейска практика. Интересувам се как г-н Сократ-май и вие виждате проповядването на нон-конформизма и промяната на Системата публично, гръмогласно, резултатно?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД