:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,506
Активни 750
Страници 22,071
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Експерименти по екстремно образование

Или какво става, когато хвърлим децата в напълно неразбираемо училище
Телефонът звънна и стомахът ми се сви на топка. "Татко? Искам да си отида у дома", каза 8-годишната ми дъщеря Ардън. 2 часа по-рано я бях оставил заедно с брат й и сестра й в новото им училище в една олющена сграда някъде из гората от соцблокове по "Красноармейская" в Москва. На път за работа се молех да оцелеят до края на деня, но Ардън беше прекарала всички междучасия, плачейки в тоалетната. Накрая се стегнала, намерила учителя и със знаци му обяснила, че трябва да говори с мен. "Не разбирам... нищо", каза ми на мен. Опитах се да я успокоя, но нямах представа какво да правя.

Трите ми деца доскоро бяха най-обикновени изнежени американчета от Бруклин. Но когато станах кореспондент в Москва, решихме да ги потопим директно в живота в чужбина - без училища за чужденци, без уроци на английски. Нашите деца щяха да тръгнат на местно училище. Разбира се, те не знаеха и дума на руски и не можеха да намерят Русия на картата. Но бяха умни и устойчиви. Бяхме убедени, че ще се адаптират, ще научат езика и ще успеят да проникнат в културата на тази страна.

Фантазията за генийчетата полиглоти обаче бързо катастрофира в действителността. Даня (пети клас), Ардън (трети) и Емет (детска градина) бяха сред първите чужденци в "Новая гуманитарная школа". Всички часове бяха на руски. Нямаше превод, нито персонално внимание. И тъй, онази есенна утрин продължавах да се страхувам, че този културен експеримент



ще ги увреди завинаги



Въпреки че с жена ми взехме решението заедно, то се превърна в повод за разправии между нас. Виждахме, че децата са нещастни. Опитите да говорим с учителите удряха на камък - макар жена ми да учеше руски, почти не разбираше какво й казват.

Когато отидох да я прибера, Ардън светна - сякаш идвах да я спася. По пътя й обясних, че виждам колко й е трудно, но че ще е добре това да е последният път, в който си тръгва по-рано от училище. Не вярвах обаче, че ще бъде. Новая гуманитарния е частно училище с около 150 деца и малки класове - от самото начало смятахме, че голямо държавно училище ще е твърде непосилно. Гимназията предлагаше просветена и новаторска интерпретация на класическото съветско образование - с всичката строгост, но без задушаващия конформизъм. Естествено, бяхме наивни. И тук се усещаше образователната и социална традиция на Русия. Децата учат наизуст "Евгений Онегин" и започват с алгебрата от четвърти клас. Веднъж навършили 9, учениците подлежат на редовно изпитване и класни работи.



Всички оценки са лепнати на стената



пред всички погледи.

В онези първи месеци децата ни бяха объркани и изолирани. Даня се страхуваше от момента, в който ще попитат за домашното, защото невинаги знаеше дали е възложено такова. В часовете по граматика написаното на дъската й приличаше на йероглифи. Все си повтаряше мантрата "Нормално е да се чувствам като идиот. Ще ми трябва още време". Но се чувстваше измамена - бяхме й казали, че децата овладяват нови езици без усилие, а ето я нея - тъпата американка.

Ардън пък не искаше да става сутрин от леглото. Надявахме се поне Емет да се справи по-добре, защото беше само на пет и половина, когато се преместихме. Но една сутрин толкова беше объркал една проста задача, че отказал да я предаде на учителката.

Мъчех се да си повтарям, че децата ми преживяват същото, през което минават и милиони имигранти в САЩ. Когато за пръв път отидохме в Новая гуманитарная ни посрещна човек със стоманеносив облак от коса и зъби, чийто цвят и подредба подсказваха десетилетия пушене и грижи на съветската стоматология. Името му беше Василий Георгиевич Богин - основател и главен учител на гимназията. Богин прекара 45 минути с всяко дете, като им говореше на английски. На Даня даде алгебрична задача, която очевидно беше твърде трудна за нея. Направи фигура на риба с няколко клечки за зъби и накара Ардън да премести главата й на другата страна с 2-3 движения. Емет пък трябваше да разглоби и сглоби къщичка от кубчета. Изглежда го интересуваше как мислят, а не какво знаят. На децата им се стори много странен. Но



Богин беше решил да ги приеме



Още в началото им обещахме, че винаги можем да ги преместим в английско училище. Но колкото и да се тревожехме, те развиваха умения за приспособяване и оцеляване. Научиха се да искат допълнителни занимания след часовете. За да докажат, че не са глупави, полагаха особено старание в предметите, които не изискваха много руски - математиката например. Като не разбираха нещо, кимаха и се усмихваха. Запомняха непознатите думи и ги проверяваха тайно в речника.

Постепенно и тримата започнаха да говорят на руски, макар и с акцент и граматични грешки. "Все едно разплиташ някакъв код - всеки ден трябва да измислиш нещо ново да кажеш", обясняваше ми Даня. Сега дори часовете по руска литература не изглеждаха толкова страшни. В началото другите деца се присмиваха на грешките им, но Богин даде урок на класа на Емет - един час учителят по английски проведе цялото обучение на английски. "Ето така се чувства Емет всеки ден", обясни сетне на децата. Едно от тях толкова се изтормозило от неразбираемия урок, че избухнало в плач.

В крайна сметка заяждането престана и другите деца започнаха да се сприятеляват с нашите и да ги канят на рождени дни. А ние се успокоихме и започнахме да забелязваме, че гимназията всъщност е забележително място. Всеки клас имаше например т. нар. куратори - двама или трима учители, които надзираваха 10 до 15 деца във всеки клас. Те не водеха уроци, а наблюдаваха класовете, идентифицираха проблемите и водеха децата на занимания и обяд. Всъщност храненето беше три пъти - закуска, обяд и следобедна закуска. Децата оставаха в училището до 6 часа вечерта. Предметите бяха стандартни, като история и математика, но Богин добавяше и часове по антиманипулация - където децата се учеха да дешифрират търговски и политически послания. Преподаваше и задължителен предмет по мислене. Програмата му се основаваше на работата на съветския философ дисидент Георги Шчедровицки. Когато веднъж го попитах що за теория е неговата, Богин ми зададе въпрос: "Равно ли е 2+2 на 4? Не! Защото



когато имаш две котки



и два салама, какво се получава? 2 котки. Две капки вода плюс две капки вода колко е? Една капка вода."

Оттук теориите ставаха по-сложни. На практика обаче философията означаваше, че децата се заливат със задачи, които ги карат да мислят по-широко. Точно обратното на обичайната система на наизустяване. От тези загадки не се спасявахме и ние - на вечеря децата ни изпитваха с гатанки. "10 гарги са кацнали на една ограда - обяви един ден Ардън. - Изскача една котка и изяжда една гарга. Колко гарги остават?" Пробвах с 9. "Грешка! Нито една - доволно ме поправи Ардън. - Да не мислиш, че като изяде котката една гарга, другите ще останат да се мотаят на оградата?"

Богин имаше и друго нововъведение - всички часове се записваха на видео. Това не беше някаква отживелица от КГБ, а опит да се следи как учителите общуват с децата. Богин и другите учители понякога дискутираха над тези записи по цяла нощ, опитвайки се да подобрят методологията. С оценките и изпитванията не бяхме свикнали - училището в Бруклин гледаше да поддържа веруюто, че всички са победители. В Новая гуманитарния посланието бе съвсем различно - ученето е тежко, но трябва да успееш, трябва да имаш високи оценки.

Някак втората година се изтърколи, а след нея третата и четвъртата. Животът в гимназията стана съвсем нормален - Даня ходеше по сладкарници с Маша и Даша. Ардън беше отличничка по граматика, а щом ги оставях сутрин, ги чувах как започват да се разправят с другите деца. Вече не си превеждаха от английски на руски наум - правилните думи просто идваха. На онова табло на стената имената им започнаха да се изкачват все по-нагоре с повишаването на оценките. По улиците започнаха да ги вземат за русначета, а перфектното им владеене на езика и близостта с културата отваряха всякакви врати. Даня започна да чете на своя глава "Майсторът и Маргарита" в оригинал.

След 5 години в Русия обаче стана време да се връщаме в Бруклин. Вече тийнейджърка, Даня беше раздвоена - привличаше я животът в Ню Йорк. Ардън и Емет обаче с удоволствие биха останали в Русия. "Не мога да си тръгна, не мога да остана", оплака ми се Ардън.
75
4615
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
75
 Видими 
16 Октомври 2011 21:21
Ами ... стават хора
16 Октомври 2011 21:33
Ах тези подрастващи
Натиснете тук
16 Октомври 2011 21:45
Пълна безсмислица тип "Жената днес".
16 Октомври 2011 21:59
Безсмислица, ако не ти опре до главата...
16 Октомври 2011 22:12
Дааа , авторът Клифърд Леви се мъчи неуспешно да докаже че и еврейчетата са умни колкото русначетата
16 Октомври 2011 23:15
"...и не можеха да намерят Русия на картата."
17 Октомври 2011 03:36
ами някой трябва да им я покаже все пак, поне веднъж
17 Октомври 2011 04:15
Да е България и Грузия да им я показваш къде е на картата, но Русия?
Трябва или да са слепи или да не са виждали географска карта.
Натиснете тук
17 Октомври 2011 05:25
най-обикновени изнежени американчета от Бруклин
17 Октомври 2011 06:37
Авторът е пропуснал да каже по КАКВА линия са му препоръчали училището.
17 Октомври 2011 06:50
Описаното е много вярно и всеки един опитал емигрантския живот ще се съгласи, че децата са лакмуса, който определя дали семейството е вече член на новата общност или му трябва още време. Това е то, другото са писаници на лаици...
17 Октомври 2011 07:40
Не е верно. Можеш да считаш че си член на новата страна когато започнеш да се бориш като член на една група туземци срещу друга група туземци.
17 Октомври 2011 08:14
"Великий и могучий" сделал свое дело.
За няколко години е сменил чипа на тези дечица.
Това само потвърждава моята теза, че имигрантите от Средна Азия не са страшни.
Ако държавата ги прекара през началното и средното образование за нула време ще "обрусеят".
17 Октомври 2011 08:18
Децата не могат да бъдат "лакмуса" дали семейството е станало член на новата общност ! На тях им липсват стотици задръжки , които действат при възрастните ! Децата много по-лесно се приспособяват и стават част от новата общност и ако нещо им пречи и ги забавя , то това е консерватизма на родителите !
Другото условие е страната , в която отиват да има опит в абсорбцията , в приобщаването на новите членове . Това означава обучението в детските градини , в училищата и извън тях така да е изградено , че да дава възможност максимално бързо да се научи езика и усвоят традициите .

Авторът е пропуснал да каже по КАКВА линия са му препоръчали училището.


Ами заинтересувал се е човекът коя организация , училище ще му осигури най-бързо и добро приобщаване на децата му към "новата общност" и ги е изпратил там - в училище със специална методология и традиции вероятно . Да не би във всички училища в Москва да работят по описания начин с децата ?

най-обикновени изнежени американчета от Бруклин


Няма значение дали са "изнежени американчета" , "вироглави русначета или българчета" или "диви африканчета" - винаги има един труден първоначален период на адаптация , приспособяване !
Той е труден но и бърз , когато в групата няма други американчета или русначета и по-лек но и по-бавен , когато има и други говорещи на техният език , защото веднага се оформят групи/ядра , в които децата говорят на родният си език и по-бавно възприемат и научават новият и по-бавно се приобщават .
*
Интересно в колко български училища се работи по методология , приобщаваща новодошлите от Молдова , Русия , Македония и др.
към българският език и традиции ?? И ако имаше такава методология , дали щеше да има български граждани от турски и цигански произход , които да не знаят български ??
17 Октомври 2011 10:20
"Равно ли е 2+2 на 4? Не! Защото когато имаш две котки и два салама, какво се получава? 2 котки. Две капки вода плюс две капки вода колко е? Една капка вода."


Дрън-дрън...
В математиката да събираш числа не означава да ги събираш физически или да ги съединяваш химически. Означава просто да ги преброиш заедно - имал си на едно място еди-колко си, на другото място еди-колко си - общо имаш еди колко си. Така че две капки вода плюс две капки вода са си четири капки вода.
Същото е и с гаргите. Кой е казал, че като питаме колко гарги са останали, имаме предвид да са останали на оградата?
Що се отнася до котките и саламите, там нещата малко се усложняват от това, че става въпрос за разнородни неща. Изглежда недопустимо да се събират. Но тава е само привидно. Винаги можем да ги разглеждаме като еднородни понятия. Т.е., можем да ги определим по един и същ начин. Например, ако в един магазин продават животни, а в друг - колбаси, и в първия има само две котки, пък във втория - само два салама, можем ли да кажем, че общо в двата магазина има четири стоки? Можем, разбира се, защо да не можем... И никой не ни кара да събираме котките и саламите на едно място...
Така че по този "предмет по мислене", май освен да се научиш да мислиш глупости, друго не се научава...
А пък това, че не можели да намерят Русия на картата, направо изби рибата...


Редактирано от - Енчо на 17/10/2011 г/ 10:23:04

17 Октомври 2011 10:42
Децата са имали своя житейски шанс. Ако учеха в Бруклин досега на картата щяха да търсят Украйна нейде из Океания.
В училището на жена ми дойдоха две сестрички в 5 и 7-ми кл.с интересна биография. Дедите им са таврически българи, преселили се в Узбекистан. По време на разпада на СССР родителите им търсят късмета си в Москва. След 10 години решават да се върнат в историческата си родина.
По някакви странни правила на тъпата ни образователна система ги връщат в 4 и 6-ти клас /понеже Русия не била член на ЕС/. В началото изпитват шок от разюзданото поведение на връстниците си. В момента по матматика и английски са поне 3 години пред съучениците си. Втори чужд език - руски редовно печелят национални и международни олимпиади.
До тук добре.. Само че постепенно влизат в коловозите на нашата сурова действителност - развалят си дисциплината, учат по-малко. ..родителите им мислят за връщне в Москва...

Редактирано от - Bacho Кольо на 17/10/2011 г/ 10:46:33

17 Октомври 2011 11:31
Преподаваше и задължителен предмет по мислене. Програмата му се основаваше на работата на съветския философ дисидент Георги Шчедровицки. Когато веднъж го попитах що за теория е неговата, Богин ми зададе въпрос: "Равно ли е 2+2 на 4? Не!

Енчооо , Енчо ! Човекът ти говори за "предмет по мислене" - не за математика ! Ама ти дето не мислиш , ами и не четеш !
Народът е казал: "Капка по капка - вир ! " , ама за тебе е много капки вода ! Никога ли не си учил да събираш квадрати с триъгълници и "кръгчета"(окръжности) ? Ами така децата научават троичната система ! А единици и нули ? Там какво се получава по твоите сметки ? Или двоична система за тебе не съществува ? Изложи се чичковото !
17 Октомври 2011 11:45
Енчооо , Енчо ! Човекът ти говори за "предмет по мислене" - не за математика ! Ама ти дето не мислиш , ами и не четеш !


Хехехе...

Въпросът, който задава т.нар. преподавател по мислене е: "Равно ли е 2+2 на 4?"
Питай първия срещнат второкласник, да ти обясни, че това е въпрос от аритметиката, която е част от математиката...
И дали ще събираш капки вода, гарги или салами - винаги 2+2=4.
Или според теб, това равенство е валидно само в часовете по математика, така ли? И ако попиташ колко е 2 плюс 2 в часа по пеене, например, отговорът трябва да е друг...

Щото, в часа по мислене ни се казва - не, 2 плюс 2 не е равно на 4.
И колко е тогава?
Кажи, Чоки...

Редактирано от - Енчо на 17/10/2011 г/ 11:55:55

17 Октомври 2011 12:43
Съветската школа създаде и възпита много мислещи хора и те се разпръснаха по целия свят, защото явно светът ги е търсил! Попитайте хората (Манрико например), които са се готвили за олимпиади по математика, физика... какво са ползвали. Учебниците в природо-математическите ВУЗ-ове бяха в голямата си част руски или преведени на руски западни монографии. Сега вече не съм в този коловоз. След време пак ще вляза заедно с внуците. Дано и тогава да има прекрасни учебни помагала, като тия, с които си служехме ние и децата ни! Още пазим и ползваме преведени от руски детски книжки с прекрасни илюстрации: "Приключенията на Буратино", "На малките - за звездите и планетите", както и в оригинал "Учебное рисование", "Приключения Карандаша и Самоделкина"...
А ето и още нещо интересно: Натиснете тук
Мисля, че няма нужда от коментар.

Редактирано от - читатель на 17/10/2011 г/ 12:46:27

17 Октомври 2011 13:00
В часа по мислене 2+2 може да е различно от 4 взависимост от това КАКВО "събираш" - 2 вълка + 2 овце ще е равно на 2 вълка и малко кокали и кожа например .
По пеене 2 ноти свързани с лиезон(ако не се лъжа) се пеят като една , а могат да се свържат и повече , или пишеш 2-3 , 4 ноти - пееш една !
Като събереш 2 човека(мъж и жена във възпроизводителна възраст) , можеш да "получиш" семейство от 3-4 и повече човека или 1+1= 3-4 - и повече !
Зависи от "събираемите" ! В математиката събираш числа , в часа по мислене можеш да събираш каквото ти е угодно - например много ветрове и да получиш една буря !
******
Упссс , лъжа се , легато или легатура май се казваше

Редактирано от - Чок觧 на 17/10/2011 г/ 13:16:34

17 Октомври 2011 13:25
Пак ще ти кажа, Чоки - въпросът, който задава т.нар. преподавател по мислене е: "Равно ли е 2+2 на 4?" Поне така пише в статията.
Преподавателят не пита за вълци, гарги, ноти или нещо друго, а пита за "2", "2" и "4", които в случая представляват само числа. Така зададен въпросът има едно-единствено значение - числото 2 плюс числото 2, равно ли е на числото 4? И според преподавятеля, не е равно. Обаче не казва на какво е равно, тогава.
Щото, ако е толкова мислещ, би трябвало да е помислил преди да зададе въпроса на децата - щом 2 плюс 2 не е равно на 4, значи е равно на нещо друго... Ако това друго е число - кое е то? А ако не е число - какво е тогава?
Мислещият преподавател хем задава на децата един чисто математически въпрос, хем пък им опонира, като му дадат математически отговор.
Много оригинално, няма що...

17 Октомври 2011 14:09
Винаги са ми били смешни такива уж "логични" главоблъсканици. Дразнещото е, че много хора напират да обясняват, че така се тренирало "мислене".


Две котки плюс два салама. Лелее, колко оригинално.
17 Октомври 2011 14:13
Или като онова с гаргите. Има 10 гарги на клона, гръмваш едната, колко са останали? Като ще се правим на интересни, да си го кажем направо: зависи от гледната точка. Останали са 9 гарги (живи). Или пък са останали 0 (на клона). Или пък гаргите са си пак 10, ама една е умряла.


За любителите на тези работи ето малко задачки: Натиснете тук
17 Октомври 2011 14:18
Перкеле, познаваш ли преводачката: На полица стояли детски книжки. Притичало куче, и взело една книжка...
Става като "А Незнайко пък бил гладен и погълнал катлон хладен". И това беше официален превод.
17 Октомври 2011 14:28
Леко с математиката и аритметиката, че това е една мног неразбираема част от науката.
Само за отбелязване - нормалното е да знаеш в какво бройна система работиш, а след това да смяташ. Това е основното с което сега създават комплекси на отличниците от училищата, когато ги приемат във ВУЗ - материалът по учебен план е в 3 и 4 клас. Затова съм съгласен с всички, които казват, че може да се мисли за отговор само ако се знае какво събираме и каква е системата за оценка на резултата. Даже и философското разсъждение е в тази насока (на времето ми го обясняваха самоче с 1+1=2).
17 Октомври 2011 14:36
Това, че човекът се е оказал достатъчно тъп да подложи децата си на такова мъчение, не означава, че има право да се оплаква от това, тъй като вината си е изцяло негова. Не може да се очаква за всяко дете на чужденец персонален преводач, който освен всичко друго да му носи чантата и да му бърше дупето в тоалетната. Искам да попитам как така детето на мои познати, които живеят в UK, без проблеми се социализира с местните хлапета и сега говори точно толкова добре английски, колкото и родния си български, а детето на един кореспондент да не може и да не иска? Ами като не иска, самолета и обратно, заедно с мама, това е положението. Или обучение в англоговорящо училище, разбира се, с коренно друго обкръжение.


17 Октомври 2011 14:55
Само за отбелязване - нормалното е да знаеш в какво бройна система работиш, а след това да смяташ.


Доста отдавна съм ги учил бройните системи, но доколкото си спомням, и в осмичната, и в шестнайсетичната - 2 плюс 2 все е равно на 4.
В двоичната пък, изразът 2+2=4 няма смисъл, щото там символите са само 0 и 1.
Така или иначе, 2 круши плюс 2 круши са си 4 круши, и в каква система и с какви символи ще изразяваш това равенство, няма никакво значение...
17 Октомври 2011 15:08
познаваш ли преводачката

бе това за котлона ми е много познато, май като дете много ме беше озадачило
17 Октомври 2011 17:07
Това, че човекът се е оказал достатъчно тъп да подложи децата си на такова мъчение, не означава, че има право да се оплаква от това, тъй като вината си е изцяло негова.
- той не се оплаква, той се хвали. Не вина, а заслуга. Не тъп, а умен. Децата ще са му благодарни, като спечелят с цяла обиколка преднина конкурсите за работа в ЦРУ, NSA, Държавния департамент... Или преведат на английски Бродски, Довлатов, слово за войната на Игор...
17 Октомври 2011 17:08
статията е много готина. относно спора на енчо и чоки, аз съм на страната на чоки. енчо не вижда гората от дърветата.
17 Октомври 2011 17:13
.
17 Октомври 2011 17:18
от там се обуват, нали?
ха-ха-ха
17 Октомври 2011 17:34
.
17 Октомври 2011 17:52
Какво сте заяли Енчо като симидче! При него гората не е първа производна на дърветата и това си е!
Бачо Кольо, и аз плаша моите деца, че ако не учат, ще си ги пратя обратно в България да видят колко са назад с материала! Добре, че има обаче руската методика и при това в занимателен вид - което детенце е минало през руското съботно училище, няма проблеми с математиката, само с математичките!
17 Октомври 2011 17:55
не съм математик
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
17 Октомври 2011 17:55
.
17 Октомври 2011 18:04
.
17 Октомври 2011 18:04

Просто са си спестили пари, давайки ги на училище с руски, а не с английски.
17 Октомври 2011 19:09
Или преведат на английски Бродски, Довлатов, слово за войната на Игор...
Или да станат адвокати на руснаци-бандити и всякакви нуждаещи се от правни защита или представяне, или пък психолози-шринкове на руснаци-алкохолици. И двете професии са доходоносни, защото броят на гореизборените е практически неограничен. Ако човек обича свободната професия, разбира се.

Редактирано от - Nickolas на 17/10/2011 г/ 19:11:36

17 Октомври 2011 19:20
"Или преведат на английски Бродски, Довлатов, слово за войната на Игор..."


Цитатът е от г-н Лустриран, не фрустриран.


Почитаеми господине, Бродски и Довлатов като американски граждани са превеждани преизобилно на английски. А "Слово о полку Игоревом" - лично от Vladimir Nabokov, The Song of Igor's Campaign: An Epic of the 12th Century (1960).
17 Октомври 2011 19:23
"абсолютно точен и абсолютно безполезен"- такива са математическите отговори, вярно! Много ме развесели Спайдър! благодаря за което
17 Октомври 2011 19:43
Doris, Одисеята пак я преведоха на английски... преди седмица излезе....
17 Октомври 2011 19:46
Само мен ли ме подразни изключително високомерния тон на разказвача?
17 Октомври 2011 19:52
Да.
17 Октомври 2011 19:55
Слово о полку Игореве
17 Октомври 2011 19:58
Винаги ме е забавлявало американското високомерие, особено предвид ниското ниво на средното им образование. Според мен руснаците са в пъти по-добри от тях. Вместо да се прави на жертва господина е трябвало да омекоти удара и да наеме частен учител по руски език докато децата настигнат съучениците си. Обаче вместо това господинът маниерничи и се фука в 80% от съдържанието на статията.
17 Октомври 2011 20:44
Аранита, ами човекът искал да каже "Моите гарджета са най-хубави!", но баща му не го бил дал в българско училище, та така. Кой родител не се гордее с децата си!
17 Октомври 2011 20:50
Съвършено прав сте, уважаеми Правописец Храбър. Благодаря сърдечно!


Ама не мисля навреме... Ей тъй на човек неволно хвърля дезинформация в мрежата като невинно камичЕ; а много-много човеци струпват грамада до грамада... След години и векове потомците си бият чутурите в струпляците. Трябва да мислим И за това и да имаме чувство за отговорност всеки миг, с всеки постинг.


Така мисля. Отново благодаря!

Редактирано от - Дорис на 17/10/2011 г/ 20:53:15

17 Октомври 2011 21:04
Струпляк. И са струпа Цекова струпляка. Не е лошо.
17 Октомври 2011 21:22
Благодаря за палчето, почитаеми г-н Лустриран, не фрустриран. Бихте ли превели възторгналата ви фраза на английски?


Любознателна съм. Моля!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД