В началото на седмицата руският президент Владимир Путин сюрпризира европейците с радикалното искане да отпаднат визите за руските граждани, пътуващи в шенгенското пространство. То бе формулирано в контекста на проблема с Калиниградския анклав - след приемането на Полша и Литва в ЕС руските граждани, живеещи в своеобразния руски остров, намиращ се между тези две държави, ще трябва да си вадят шенгенски визи, за да пътуват до Русия. Абсурдно, разбира се. И Русия е в правото си да иска не само частично, но и цялостно решение на проблема за всички свои граждани.
Полският президент Квашневски веднага подкрепи искането на Путин. Това не е изненадващо, защото Варшава има значителна икономическа изгода от безвизовите контакти с Русия и прави всичко възможно да не създава препятствия в тази сфера. Макар че е далеч пред нас по пътя към ЕС, Варшава постъпи много по-гъвкаво и все още не е въвела визи за руснаците. Това ще стане от юли 2003 г., 6 месеца преди влизането на Полша в ЕС. София също не беше длъжна да въвежда визи за руснаците до членството си в Евросъюза, но предишният кабинет се престара пред Брюксел. Всяко връщане назад сега ще се изтълкува зле.
Декларацията на Путин обаче е отличен повод България да компенсира поне отчасти негативите, които натрупа пред Москва, за несръчно и обидно поведение на правителството на Иван Костов по темата за визите. Българските управляващи - независимо дали това ще е президентът или премиерът, биха могли да последват примера на Квашневски и също да подкрепят Путин в тази насока. Удобен повод за това е предстоящото посещение на Георги Първанов в Москва, което е натоварено с много очаквания за подобряване на отношенията между двете страни.
За руснаците визите за България са по-скоро морален проблем - те приемат въвеждането им като обида, като пренебрежение към всичко, което са направили за страната ни - особено по време на руско-турската война от 1878-79 г. Неслучайно руският президент ще посети нашата страна догодина именно за тържествата за 3 март. Затова един подобен морален жест със сигурност ще бъде приет позитивно в Москва.
Жестът няма да ни скара с ЕС, макар че ще се появят доста спекулации в тази насока. Изваждането на дадена страна от черния визов списък става при ясни условия - когато тя отговори на изискванията на Евросъюза. А кога това ще стане, зависи изцяло и само от Русия.
|
|