:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,627
Активни 506
Страници 18,470
За един ден 1,302,066
Дисекция

Ще си отреже ли МВР опашката?

Сълзливите признания, че бивши и настоящи полицаи помагат на бандитите, никого не трогват. Трябват драконовски мерки срещу корупцията
Снимка: Емил Иванов
--------------

Май 1993 г. 6 души от специализирания отряд за борба с тероризма са арестувани край Капитан Андреево. Те са стреляли по стопанина на барче в хотел до граничния пункт, след като са се скарали. Барманът пътувал с колата си и успял да се измъкне. Свиленградската полиция задържа баретите. По време на стрелбата те са се водели в отпуск. Командир на отряда е подп. Красимир Петров, сега генерал и шеф на РДВР-Бургас. "Изпратих подп. Петров да разследва случая. Там е голяма каша, но за разкриването им имаме и ние принос", казва тогава вътрешният министър Виктор Михайлов. След това делото срещу баретите е прекратено. Част от тях демонстративно напускат с аргумента, че ръководството на отряда и на МВР не ги е защитило. И до днес не е ясно какво точно се е случило край Капитан Андреево.

------------

9 години по-късно част от напусналите през 1993 г. барети са отново арестувани. МВР и прокуратурата ги обвиняват, че са "фабрика за убийства". Ако тези твърдения се окажат истина и ако доказателствата издържат в съда, ще станем свидетели на най-мащабните разкрития за българския престъпен свят през последните години. Но това е само едната страна на проблема, която тепърва ще трябва да бъде разнищвана и анализирана.

Другата страна е, че



за първи път МВР наруши професионалната омерта



за настоящите и бившите си служители, занимаващи се с "тъмен" бизнес. Само наивници могат да смятат, че през всичките години вътрешното ведомство и неговите спецслужби не са били наясно с какво се занимава немалка част от хората им, включително и въпросните барети. Повечето от бившите кадри на МВР са здраво свързани със системата, дори след като я напуснат. Често те стават извънщатни сътрудници - уж за да помагат в борбата срещу бандитите. Колко са ефективни в тази си дейност, е трудно да се прецени. Но е факт, че този статут им дава правото безпрепятствено да се сдобиват с оръжие и да си правят каквото поискат, използвайки служебните си карти и старите си връзки. И най-вече - да се чувстват напълно защитени както от ръководствата на МВР, така и от бившите си колеги. Срастването е толкова силно, че постепенно се заговори, че бивш полицай няма, за "полицейска мафия", за "посредници" и "брокери" за различни услуги - от КАТ, през гранична полиция, та чак до специалните служби.

Същото важи с пълна сила и за някои настоящи служители на МВР. Още с идването си на власт и вътрешният министър Георги Петканов, и главният секретар на МВР Бойко Борисов направиха изявления, от които ясно се разбра, че системата е прогнила.

Ген. Борисов примерно обяви, че във "всяка банда има полицай", че в 90% от рекета за откраднати коли е замесен човек на МВР, че къртици издънват операциите. Само преди няколко дни Петканов каза, че полицаи, следователи и прокурори косвено или пряко подпомагат бандитите. Че нивото на корупция в някои служби е твърде високо и даде пример с гранична полиция.

Всъщност



Борисов и Петканов не откриват топлата вода.



Подобни изявления правеха всички висши ръководители на МВР - Йордан Соколов, Виктор Михайлов, Любомир Начев, покойният Николай Добрев, Богомил Бонев и Емануил Йорданов. Думите на Петканов например буквално повтарят изказвания на Начев, който преди 7 години обяви, че корупцията по граничните пунктове и в КАТ е мащабна.

И днес всеки шофьор може да сподели от личен опит какво се случва, когато те спре КАТ.

Публична тайна е, че част от контрабандните канали се движат, обслужват и дори охраняват от странна смесица бивши и настоящи служители на МВР. Иначе нямаше да просъществуват толкова дълго. Същото се отнася за незаконния трафик на хора. Разкритията преди 3 месеца, че един от големите канали за прехвърляне на хора към Западна Европа се е ръководел от главния експерт в отдел "Кадри" на МВР Александър Ведър, само доказаха това.

Публична тайна е и че през всичките тези години много шефове на служби си тръгнаха от МВР с папки, дискети, ксерокопия от разработки, които се използват за нелоялна конкуренция, изнудване, търговия с информация на черния пазар.

Немалко сегашни служители на МВР играят на същия пазар. Стотици шефовете на фирми, които по един или друг начин са попадали в полезрението на МВР и на специалните му служби, могат да бъдат полезни за изясняване на истинската ситуация с корупцията в системата на вътрешното ведомство. Например



да разкажат за паралелния бизнес на куп полицаи,



които по едно време даже забравяха да си вземат заплатите от МВР. След операция, при която бяха уволнени няколко десетки подобни хора, "частниците" вече редовно се подреждат пред касите. Просто и тази мярка беше временна.

Както нищо не излезе от декларациите за имущественото състояние, които въведе вътрешният министър Бонев и които в МВР се попълват всяка година. Направените проверки показаха, че имотите и колите просто се водят на подставени лица или на приятели.

Приносът на Георги Петканов бе, че в началото на тази година създаде специална структура в НСБОП за "борба с корупцията в МВР и в държавната и местната администрация", както и вътрешноведомствен координационен съвет за борба с корупцията. Този съвет се оглавява от зам. министър Румен Стоилов, наблюдава се лично от Петканов и се ръководи оперативно от главния секретар. Преди няколко дни бе отчетено, че само за първите 6 месеца на годината заради корупция са санкционирани 113 служители на МВР. От тях 1 е държавен служител, 63-ма са офицерите и 49 са сержанти. По дисциплинарен ред са уволнени 26 души, 20 са преназначени на други длъжности, 19 са пратени на психологически изследвания за пригодност. Съветът обяви още, че на прокуратурата са предадени материали за нарушения на 40 служители и са арестувани 8 души. Изводът на ръководството на МВР бе, че създаденият механизъм за предотвратяване и разкриване на корупцията сред служителите на МВР действа ефективно на всички нива.

Цифрите звучат обнадеждаващо. На МВР-началниците обаче вероятно им е е ясно, че са постигнали твърде малко в борбата с корупцията. Защото хората пак се страхуват да подават сигнали срещу служители от МВР. Защото си съществува порочната система, при която и малкото оплаквания отиват директно в проверявания. Защото катаджиите не са спрели да прибират рушвети, гранични полицаи - да пропускат незаконно хора и крадени коли, в изнудването на собственици им продължават да участват хора от МВР и т.н.



Ръководството не бива да се самозаблуждава,



че само със "създадения механизъм" ще се справи с корупцията във вътрешното министерство. Едва ли 10 души звено в НСБОП и още толкова в инспектората са достатъчни. За да си "отреже МВР опашката", трябват драконовски мерки. Може би е нужно да бъдат въведени отдели за вътрешни разследвания в структурите на МВР, да бъдат върнати страховитите преди 1989 г. "деветки", да се приложат други забравени или авангардни идеи.

Навсякъде по света бившите и настоящи хора от полицията и спецслужбите разполагат с най-изтънчените възможности да помагат на престъпниците. И когато няма кой да им попречи, самата държава се превръща в най-голямата силова групировка.
1281
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД