ВИЗИТКА
Таня Буруджиева е завършила е социология. Доктор на науките, доцент, преподавател в Софийския университет. От 1999 г. ръководи Научно-изследователска лаборатория за изследване на политическото поведение към Философския факултет на СУ.
- Г-жо Буруджиева, каква политическа есен да очакваме?
- Най-важните сигнали, с които влизаме в политическата есен, идват от факта, че след 2001 г. българите осъзнаха, че могат да разиграват политиците. Ако 12 години политиците разиграваха обществото, то вече обществото разбра, че може да разиграва политиците.
- Как обществото разиграва политиците?
- Най-ясната еманация е случаят "Зрънкови". Но не са само те. Същото е с Комитета за защита на АЕЦ "Козлодуй", с кампанията срещу унищожаването на ракетите СС-23.
- Есента разиграването ще се засили, така ли?
- Да. Обществото вече осъзна, че може да налага на политиците дневен ред не само през социологическите централи, а чрез т.нар. групи за натиск. И това себеусещане за натиск ще нараства все повече. Проблемът е, че това действие в едно демократично общество е нещо много позитивно, но в едно общество като нашето, което не се характеризира с устойчиво функционираща демокрация, подобни признаци не са очевадно позитивни. Те могат да се изродят в недемократични позиции.
- До какво ще доведе това разиграване?
- Не знам, всичко може да стане. Във всеки случай подобно нещо не води до нищо конструктивно, защото нито от страна на гражданите, нито от страна на политиците има зрялост, не се очертава разумен диалог. Това е като сръднята между две деца: единият ще си иска куклите, другият - парцалките. Иначе естествено е, че ще има недоверие в институциите, когато не виждаш каква работа ти вършат. За мен по-опасно е странното доверие, което съществува към някои личности.
- Кои?
- Бойко Борисов. Това е ненормална ситуация, защото когато се занимаваме с политически рейтинги, трябва да се измерва доверие в политици. Борисов не е политик, той е професионалист. Но не може да се измерва рейтингът на обществените фигури с политическите фигури. Това са несъизмерими неща. Освен това има нещо нередно в цялата ситуация. В другите министерства няма ли секретари? Те нима не работят? Само това министерство ли няма министър, грубо казано. А дали някой по света си познава секретаря на МВР? Това е просто срамота. Това трябва да бъде един човек, който да си върши работата не през медиите и в медиите.
- Като заговорихме за високия рейтинг на Бойко Борисов, смятате ли, че са реални опасенията от залитания към твърдата ръка?
- Обикновено се казва, че в България няма място за твърда ръка. Но след като стават толкова много неща, които изненадват и не може да си ги обясним, то може и да може да има твърда ръка.
Заради това казвам, че идеята обществото да може да налага какво да се прави е опасна идея. Защото това може да доведе дотам обществото да реши, че ще махне тези политици и ще наложи някой друг, дори без избори. Това е все едно един първокласник да наложи на един учител какво да учи.
- Не е ли в това смисълът на гражданското общество, на демокрацията - обществото да може да оказва натиск върху политиците?
- Не, ние сме в представителната демокрация, а не в пряката. Не сме по времето на Древна Гърция, когато се събират всички граждани и налагат.
- Добре, все пак каква пиеса ще се играе на есенната политическа сцена?
- На първи план ще се предлагат законопроекти, ще си тече цялата история около присъединяването ни към НАТО, ще се вълнуваме за процеса в Либия и т.н. Но на втори план големият проблем ще е около властта. Всички политически партии имат сметка от скорошни избори, включително НДСВ.
- Защо?
- Да се върнем към 1999 г. по време на местните избори, когато се обсъждаше вариант дали да бъдат заедно с предсрочни парламентарни избори, поискани от самите управляващи. Ясно беше, че ако тогава бяха станали изборите, СДС щеше да управлява 6, а не 4 години. Същата е ситуацията с НДСВ. Ясно е, че те не могат да имат същото мнозинство, но биха могли или да запазят възможността да направят отново коалиция, или по-достойно да си отидат от властта.
- Коалиция с кого?
- Отново с ДПС и примерно с някой по-малък политически субект.
- А защо за СДС и БСП да са изгодни предсрочни избори?
--------
- Защото СДС продължава да е в сериозна криза. СДС в известен смисъл е в местната власт, и не е, тъй като мнозинството в местните им съвети се разби. В същото време организационните, партийните проблеми на СДС по места са тежки. Ако няма национални избори, те много ясно ще покажат своята оголеност в редица региони. Те биха могли да получат някъде по-добри позиции, някъде по-слаби. Ако местните избори се проведат заедно с националните, това ще е добре за СДС, защото може да вдигне националния рейтинг на синята партия.
-------
- Защо за БСП да е изгодно да се проведат заедно местните и парламентарните избори?
- Защото като национално представена партия БСП има по-висок рейтинг, но пък по места БСП ще има доста проблеми поради това, че има няколко мандата кметове.
- Значи основният въпрос, който ще тече следващите месеци, е да се правят ли заедно местни и парламентарни избори?
- Да, това ще е дебатът, който ще тече на втори план, защото много по-добре за всички партии би било да се съчетаят тези избори.
- Т.е. при сливане на изборите всеки може да се обяви за победител?
- Да, всеки може да извлече дивиденти. Един може да прехвърли от местен авторитет към национален, друг - да тушира местните си провали с национално представяне, трети - да си осигури по-широка примка около врата, която иначе се затяга много тежко.
- Но това са партийни дивиденти. Какви ще са дивидентите за обществото?
- Няма дивиденти за обществото.
- И каква е вероятността да се осъществи този сценарий?
- Точно толкова голяма, колкото голяма беше и 1999 г. Като не се осъществи, просто всички партии ще загубят. Но нито една от големите политически сили няма да си отвори устата и да каже - ние искаме тези предсрочни избори. ДПС е единствената партия, която може да проговори.
- Защо ДПС?
--------
- Защото само ДПС може да говори, само ДПС няма партийни проблеми, само ДПС е с ясна публична политическа позиция - то е във властта в коалиция с НДСВ. Това хората го знаят. А тази война, която води на два фронта СДС, като не може да си изясни НДСВ ли е по-големият проблем, или БСП ужасно обърква хората. Това заспиване на БСП, от което не можеш да разбереш във властта ли е, левица ли е, партия ли е или рокерска банда, също обърква хората. А в НДСВ не могат да съберат и членска маса даже. И само ДПС има достатъчното самочувствие да може да говори.
---------
- Може ли да очакваме до края на годината промени в кабинета?
- Не мисля. Напротив, ще започнат да увеличават администрацията. Може дори да се създадат още министерства. Идеята ще е да се привлекат хора от други партии.
- Кои?
- СДС, БСП... Не става въпрос за политически споразумения, а за кадри, които са експерти, за да се гарантира 4-годишния мандат.
- И да се натика опозицията в ъгъла?
- Тя няма да се натиква в ъгъла, а просто ще бъде захранвана донякъде, т.е. всеки ще има някакво влияние във властта.
|
|