:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,586
Активни 421
Страници 8,429
За един ден 1,302,066

Юлий Павлов: Процентите на БСП растат, но никой няма желание за избори

"Калчев и Паскалев далеч не са от най-неуспешните министри - те общо взето добре се справят с работата си"
Снимка: Велислав Николов
Юлий Павлов е директор на Центъра за анализи и маркетинг. Занимава се с изследване на общественото мнение и анализи на политическата ситуация. Ексдепутат на СДС.



- Г-н Павлов, какви промени очаквате в политически план през предстоящия сезон?

- За разлика от доста други анализатори, аз, общо взето, не очаквам съществени промени. Очаквам да се запази статуквото. Очаквам да се запази управляващата коалиция. Поне до Прага не очаквам никакви промени в кабинета, а след това промените вероятно ще бъдат по-скоро козметични.

- Може ли да се стигне до преструктуриране на политическото пространство?

- В краткосрочен план мисля, че не е възможно. До следващата пролет, а дори и до местните избори, едва ли може да има и опити за преструктуриране. Не че няма желание в определени среди на БСП, а може би и на ДПС. Просто не мисля, че разполагат с ресурс да го направят. За да стане такова преструктуриране, е необходимо мнозинство, което да гласува недоверие на сегашното правителство. Не вярвам СДС да участва в подобен сценарий - значи още на този етап трябва да бъде отцепена една немалка част от парламентарната група на НДСВ. Това е първото условие, което според мен не е реалистично на този етап. Второто условие са тези минимум 52-ма души от НДСВ, необходими за свалянето на сегашния кабинет и за излъчването на нов - заедно с БСП и ДПС. Но не смятам, че и подобно обединение е възможно.

- Това значи, че управляващата коалиция е стабилна?

- Не. Значи, че няма алтернатива. Нито в парламента, а още по-малко в общественото съзнание. В общественото съзнание Симеон Сакскобургготски практически е един от малкото политици с положителен рейтинг.

- Никакво желание за избори ли не виждате?

- Не. Нито в политическите сили, нито в обществото. Не повече от 20% от хората биха искали да има предсрочни избори. Поне 60% от българите категорично не желаят да има предсрочни избори. Те по-скоро биха искали промени в съществуващия кабинет, но пак начело със Симеон Сакскобургготски.

- Как си обяснявате това: от една страна няма желание за избори, а от друга има белези на обществено недоволство от властта - протести, стачки, блокади и т.н.?

- Реално подобрение на живота не настъпи. Хората са зле икономически и недоволството от това ще расте, ако нещо не се промени. Но това недоволство не означава непременно желание за нови избори и смени в кабинета. На хората са ясни възможностите на останалите политически сили. Другите партии са минали през управлението и спомена от тяхното управление е жив.

- Не се вижда алтернатива, така ли?

- Да, хората не виждат алтернатива сред другите партии. В същото време те виждат нещо различно в това управление. Виждат, че то действа мудно, не се справя с доста проблеми, а същевременно имат усещането, че то не е така корумпирано, както предните управления на БСП и СДС.

- Резултатите от срещата в Прага биха ли променили отношението към властта?

- Не, не очаквам. Смятах, че може да има капан от свръхочакванията за събитията след Прага. Моето твърдо убеждение е, че ние добре се представяме и ще получим покана за членство в НАТО. Притеснявах се, че ще се създадат свръхочаквания - колко много ще се подобрят нещата в страната, след като получим поканата. А пък нещата в България няма да се подобрят. Но така или иначе такива свръхочаквания не бяха създадени. В този смисъл обществото е реалистично настроено.

Срещата в Прага не е от приоритетния дневен ред на обществото. Да, тя е изключително важна за държавата, най-важната задача е, но за мнозинството хора приоритетно е да напълнят хладилниците си.

- Очаквате ли някакво раздвижване в дясното политическо пространство? Някакви опити за коалиране?

- Трудно ми е да кажа отсега, но се надявам някаква степен на сближаване, някакви обединения да се получат до местните избори догодина. Надявам се, но не мога да бъда сигурен. В крайна сметка - доста е силно нежеланието на СДС да възприеме реалностите и да търси обединение с други центристки и дясноцентристки формации.

СДС първо трябва да си реши вътрешните проблеми. Забелязваме, че под повърхността там има доста сериозни противоречия между новото и старото ръководство. СДС като че не може да приеме, че вече не е определяща политическа сила. А трябва да осъзнае, че без обединение на центристките и дясноцентристките сили е невъзможно да се противопостави на лявата вълна.

- Каква съдба ще имат по-малките десни партии, ако не се коалират?

- Те трябва задължително да си потърсят подходящи коалиционни партньори. Ние сме доста далеч от изборна ситуация, но ако сега се проведат избори, по наши данни за БСП биха гласували 17-18%, за НДСВ - 12-13%, за СДС - около 8-9%, за ДПС - 4-5%, за Свободните демократи - около 3%. Всички останали са под 1%. Значи всички останали трябва да потърсят подходящ коалиционен партньор. Нито самостоятелно, нито заедно останалите партии нямат възможност да минат 4-процентната бариера, освен ако не се коалират с някоя от първите 5 партии.

- Споменахте "лява вълна" - какво точно имате предвид?

- Малко пресилено е вероятно да говоря за лява вълна, но е факт, че БСП е единствената политическа сила, която в момента би получила повече гласове, отколкото на изборите през юни миналата година. Отнесени спрямо всички избиратели, гласовете на БСП през миналата година отговаряха на около 13%. Сега са 17-18%.

- Защо се увеличават процентите им?

- Нормално е за бедна държава. Когато хората са бедни, те олевяват. Не е нормално спадът да продължава при СДС. От 13.6% реално получени гласове през 2001-а те са спаднали до 8,5%. Значи 1/3 от гласувалите за СДС миналата година сега няма да гласуват за синята партия. Независимо от разочарованието си от НДСВ, доста от бившите седесари, гласували за царя, сега не се връщат към СДС. Защото там продължават вътрешните противоречия, образът на партията е все така неизяснен. Имаше надежди, че с избора на Надежда нещата много ще се променят. Но те не се промениха, продължиха да се движат по наклонената плоскост.

- Как БСП успява да извлече дивиденти от факта, че хем има свои представители във властта, хем се самоопределя като опозиция?

- БСП не извлича чак толкова много дивиденти от тази ситуация. БСП е най-малкото зло за известна част от избирателите. Аз лично не споделям мнението, че тази разкрачена позиция на БСП - хем в управлението, хем в опозиция, е негативна за социалистите. Във фокус групи съм наблюдавал, че БСП трупа повече негативи от опозиционните си изяви. Така е, защото доста хора биха желали партиите да обединят усилията си за изкарването на страната от кризата. Те не одобряват поведението на СДС и БСП, които, недоволни от това, че са загубили изборите, всъщност пречат на управляващите. За не малка част от хората това поведение носи повече негативи, отколкото участието на двамата министри в управлението. Между другото - тези двама министри: Калчев и Паскалев, далеч не са от най-неуспешните министри, те общо взето добре се справят с работата си.
1319
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД