:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,164
Активни 935
Страници 2,094
За един ден 1,302,066
Тенденции

Който играе с властта - печели, който не играе - не печели

И тази власт смята, че най-добрият начин да се пребори с корупцията е, като й се поддаде
------------
Властта много обича да мечтае и да обещава прекрасни изпълними (като намаляване на бюрокрацията) и неизпълними неща (като финал на кризата). В края на всяка година обаче идва изтрезняването и се прави равносметка на реалните действия. Затова и резултатите в повечето случаи са мрачни и обезкуражаващи. Така стана и тази година, когато членовете на Българската стопанска камара дадоха своето мнение за бизнес климата през последните 12 месеца и илюстрираха с конкретни примери разочарованието си.

Стане ли въпрос за справяне с незаконни практики, сладкодумието на властта е пословично. Но и безплодно. Присъдата на бизнеса е ясна - всеки втори работодател смята, че през последната година престъпността, корупцията и сивата икономика са превзели нови територии. Макар сделките "под масата" да са широко разпространени, най-драматично е положението при обществените поръчки. Корупцията при тях се е увеличила от 66 на 75% за една година. "Който е близък до властта, той печели процедурите независимо на какво ниво - общинско или централно", обобщи Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК.

Интересното е, че въпреки че трябва да се борят с корупцията и по презумпция, и под натиска на ЕК, управляващите упорито отказват да предприемат и минимални смислени стъпки - например да създадат публичен регистър на всички спонсори на институциите. Чрез него лесно ще може да се види как именно дарителите на държавните институции печелят най-често обществени поръчки. Макар част от местната власт да поддържа подобни списъци, никой не знае кои и какви точно са спонсорите на министерствата. Притиснато от общественото възмущение и под зоркия поглед на Брюксел, МВР бе принудено да направи регистър на дарителите си, но там се влиза само по желание, което на практика го прави неефективен. А само преди седмици вътрешното ведомство демонстративно заобиколи и тези разпоредби - приемайки сграда от "ЛУКойл" с посредничеството на бургаската община. Другите ведомства пък съвсем са се снишили. При тях информацията за спонсорите, кой знае защо, се смята за "лични данни", които не могат да бъдат оповестявани в медиите. За сравнение - в другите страни в ЕС може да се намери най-подробна информация за всеки дарен лев. Оттам могат да се вземат и много добри практики за превенция - примерно в Германия специална комисия проверява кой и защо дарява и дали това няма да се сметне за морално укоримо.

Сянката на корупцията покрива най-плътно обществените поръчки в строителството и енергетиката. Според Сашо Дончев, председател на УС на БСК, картели командват търговете и цените в тези два сектора. Той илюстрира думите си с пример. През 2011 г. ЕВН открива 36-мегаватов електропровод. Проектът е струвал 5.4 млн. лева. Три години по-рано НЕК е възложила изграждането на идентична подстанция (със средства от ЕС), но на двойно по-висока цена - 11 млн. лв. "От подобни примери се добива представа докъде е стигнал размерът на корупцията у нас", казва Дончев. В строителството също има емблематични примери - Околовръстното шосе в София е един от тях. За три години от него са изградени едва 3.5 км, като непрекъснато се намират причини за оскъпяване.

С високо ниво на корупция, според българските предприемачи, са също здравеопазването (63%), съдебната система (60%), МВР и КАТ (56%).

Бизнесът е силно притеснен и от феномена "кражба на цяла фирма" - било чрез натиск за продажба, било чрез фалшификация на документи, било чрез "лобистки нормативен акт", който забранява на дадена компания да упражнява дейността си и така дава пазара на друга. И ако първите два начина са извън закона, то последният е възможен само с активното участие на законодателната власт.

Малките и средни предприятия буквално са смазани от административния натиск. Според 68% от компаниите бюрократичното бреме се е увеличило през последната година. У нас непрекъснато се въвеждат нови такси, размерите им се определят произволно и нямат нищо общо с реалните разходи. Сред последните примери са ваденето на лиценз за тържище, ако предприятието реши да продава в базата си собствена продукция; изискването за лиценз за охрана, ако фирмата не ползва услугите на охранителна компания, а сама си е назначила хора, и др. "Непрекъснатото генериране на ограничения и забрани притиска бизнеса и го кара да работи все по-неефективно, като губи време и ресурс за отговор на такива административни произволи", смятат от БСК.

Честата смяна на правилата също е колосален проблем. От идването на власт на ГЕРБ са приети или променени 170 закона и 1600 нормативни акта. Ефектът от това за обществото е неясен, тъй като никой не прави оценка на икономическото въздействие от тях. Затова е и честа практика един нормативен акт да бъде кардинално преправян седмици след като е приет. Или пък в него да са записани най-общи формулировки, които да оставят на чиновниците широко поле за тълкувание и изнудване. Непрекъснатото обновяване на законодателството стресира българските компании и стъписва чуждестранните. Това е и едно от обясненията за срива на задграничните инвестиции - от 17 млрд. лв. на 1 млрд. лв. за последните четири години. Сериозните инвеститори работят с ясни дългосрочни планове и не са склонни да се съобразяват с капризите на един или друг министър, депутат или чиновник.

Въпреки старанието на властта да внуши колко добре се справя с кризата, бизнесът явно не мисли така. Според проучването на БСК две трети от предприемачите у нас смятат, че мерките на управляващите за овладяване на рецесията са неуспешни. Песимизмът започва да се превръща в перманентно състояние на българския бизнесмен. 71% от предприемачите очакват задълбочаване на кризата през 2012 г. Това до голяма степен обяснява плановете за масови съкращения, които си прави всеки трети работодател. Един от пет пък възнамерява да намали заплатите на служителите си. В бизнес плановете си за 2012 г. фирмите ще заложат по-скоро на търсене на нови пазари, отколкото на опити за привличане на инвестиции или увеличаване на производството. 70% от участниците в анкетата не възнамеряват да работят по европроекти, защото не могат да осигурят задължителното собствено участие във финансирането.

Диагноза "влошаване" си поставят около 50% от българските предприятия през 2011 г. При 70% намаляват продажбите, а 66% отчитат свиване на производството. Добро е положението единствено на фирмите, които разчитат на външни пазари и нямат проблеми с експорта. Такива са например предприятията за преработка на метали. На една четвърт от компаниите се е наложило да преструктурират банковите си кредити. 11% са признали, че имат просрочени задължения към финансови институции. 37% от компаниите избягват банковите заеми заради високите лихви.

За следващата година БСК очаква ръстът на икономиката в страната да е между 0 и 1% заради липсата на инвестиции и на нови работни места - двата основни показателя за здравето на една икономика. Това е далеч под предвидения от правителството ръст от 2.9%. И може би е по-реалистичен, тъй като се базира на прогноза на хора, които работят в икономиката, а не жонглират просто с цифри.

 ---------------
26
4301
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
20 Декември 2011 20:13
Да, ще има раздиране на ризи и жулене на колене пред амбразурата под тази статия... така ги усещам работите...
20 Декември 2011 21:20
Уважаема Деница Р., БиБи защо сте го вкарали в графа "МС, министерства, ведомства"?
Трябаше да е отделно!
С тез 54% неодобрение, направо сте му съдрали тениската на "Футболер" намбър Уно!
20 Декември 2011 21:29
Бизнесът фалира ? Чуждестранните инвестиции паднали от 17 млрд на 1 млрд ? Само така, браво Бойко - да вият червените прашки !!

21 Декември 2011 01:57
Те и неграмотните цигани от Столипиново определиха много точно управлението на Борисов и неговия разбеснял се шев- “Малката пица“, когото никой в България не е избирал. А като гледам изявите и на новоизбрания президент, вече си мисля, че такъв тъпашки тандем не е познат в цялата ни история. Много сладко говори Борисов за картофите и за филията с мас, но фактите от двегодишното му управление са убийствено негативни. На първо място, абсолютната безпомощност пред износа на капитали от многобройните чужди“ инвестиции“ , продажбата на нови печеливши държавни активи и галопиращата безработица, която съсипва и без това окаяния ни бюджет, една спирала към разрухата, която се прикрива с примитивни и дебилни обяснения.
21 Декември 2011 06:55
***
21 Декември 2011 07:40
Хора, какви са тези страсти около някакви прашки?!
Става дума за сериозни неща!
Спартак е напълно прав
Статията е повече информационна, отколкото аналитична. А вие реагирате като шопа при вида на жирафа: "Е те такова животно нема!"
Или не сте се сблъсквали с правила, които са безумни? Може би смятате, че таксите и лицензите не са форма на скрит данък? Сетих се! Най-вероятно не се занимавате с бизнес, а с политика, която е особен вид бизнес, постоянно променящ правилата в своя полза......
21 Декември 2011 09:36
***Да ти напомня това за едни апартаменти, за едни флашки, за ускъпяването на "Люлин" и "Тракия", за поръчката на "Южната дъга" и .....Дерзай в .
21 Декември 2011 09:45
Обичам миризмата на напалм рано сутрин.
И воят на червени прашки по Коледа.
21 Декември 2011 09:56
Точно така е. Все по-голяма бюрокрация и все по-голям песимизъм. Аз лично губя надежда, че нещата с бюрокрацията ще тръгнат към по-добро.
21 Декември 2011 10:13
Това управление започна като компромис и ще завърши като тотален компромат за съжаление. Бизнесът не е съставен от червени прашки и най добре знае, че в такава ненормална обстановка е по-добре да спреш отколкото да работиш напусто. Решението на проблема най-вероятно ще дойде от самосебе си но това "самосебе си" е равносилно на жесток колапс на икономиката, спад в потреблението, недостиг в бюджета и засилване на демографската криза. Ако този сценарий се сбъдне, не дай боже, днешния ни хал ще ни изглежда като живот в шведски социализъм. Хубавото на управляващата клика е че иска някакси да промени нещата, лошото е – че няма потенциала да го направи. Къде им е визията за просперитет, къде им са разчетите, къде им са обосновките, моделите, сценариите и т.н? Вместо комплексни реформи – кълват промени "на парче", пречупени през призмата на нечии (разбирай "собствени" интереси. Дано да не се наложи да ги гоним с камъни като Жан Виденов...
21 Декември 2011 10:23
СЕГА, от мненията (то пък едни мнения) на Страйки и Воцльо разбрахме какъв е интереса на УСА, а именно "на всяка цена да се подкрепя управлението на ГЕРБ, като всяко недоволство се насочва по линията комунизъм-антикомунизъм". Явно ГЕРБ и ББ им харесват, явно министрите на ББ им харесват, и явно същите провеждат политика угодна на УСА...
Проблемът е, че въпросното проучване показва че гореизброените управляващи НЕ СЕ СПРАВЯТ С УПРАВЛЕНИЕТО на България. Това ние живеещите тук, както и участвалите в проучването (между другото), го забелязваме далеч по-добре от презокеанските ни форумни колеги - еничарчета (или пък дори наемничета на департаментска заплата срещу здраво тролене). Съвсем нормално е нашите разбирания и интереси по въпроса да се разминават сериозно, но за нас (живеещите в България) тяхното мнение е без значение. Нищо лично.
По интересно е че под тази статия липсват мненията на дежурните МЕСТНИ защитници на герберската "управленска мисъл", но то няма какво да се каже много... и а указанята от централата сигурно се бавят...
21 Декември 2011 10:33
Колкото нашите мнения имат значение за Вас - толкова и Вашите имат значение за управлението на ГЕРБ.
21 Декември 2011 10:37
Макар сделките "под масата" да са широко разпространени, най-драматично е положението при обществените поръчки. Корупцията при тях се е увеличила от 66 на 75% за една година.


60% казват, че се искат масово подкупи и има яко корупция. И колко и какви сигнали са подали въпросните бизнесмени? Уведомили ли са медиите, прокуратурата обществото за случаите, когато им искат подкуп?

Ей такива неща. Не са виновни САМО И ЕДИНСТВЕНО администрацията и правителството - трябват две страни за да стане тази работа.

А журналистиката къде е? Ако 75% от всички обществени поръчки са с корупция трябва всеки ден по 5-10 такива репортажи да има във всяка медия.КЪДЕ СПЯТ ЖУРНАЛИСТИТЕ?

П.С. А и да не забравяме и историята на Българската Стопанска Камара - основана преди 1985та. Ето например биографията на Божидар Данев:
Натисни тук
След завръщането си в България, през 1980 г. постъпва на работа в Българската индустриална стопанска асоциация (БИСА, днес - БСК) като експерт в направление “Икономически анализи”. Последователно заема длъжностите старши експерт, ръководител направление, директор.

А и на текущия й председател на Управителния съвет Сашо Дончев:
Натисни тук
Завършил е Държавната академия за нефт и газ „И. М. Губкин” – Москва, специалност „Строителство на магистрални газопроводи”, и Университета за национално и световно стопанство – София, специалност „Външнотърговски отношения”.

От 1978 до 1990 г. работи в „Газстроймонтаж”, последователно като технически ръководител, проектант, началник отдел „Транзитен газопровод Русия – Турция” и директор на Строително-монтажно управление по изграждането на магистралния газопровод „Тула-Москва-Киев”.

През 1991 г., заедно с няколко свои колеги, създава „Овергаз” ООД.


Мили родни, ааа комунистически, картинки
21 Декември 2011 11:03
Към Воцко и Абадалчо: Вий да не сте герберуги ?!
P.S. Герберуга не е обида, това е ГМО от червен гербер и синя теменуга.
21 Декември 2011 11:12
Никакъв ГЕРБЕР не съм. Не съм гласувал за тях, няма и да гласувам. Обаче много се дразня на:
- ИМА СУПЕР МНОГО КОРУПЦИЯ, ПОСТОЯННО НИ ИСКАТ ПОДКУПИ, ВСИЧКИ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ СА НАГЛАСЕНИ С КОРУПЦИЯ!!!!! АМАГАД
- Колко сигнала подадохте?
- ЪЪЪъъъъъъ!??!?!

А да ми се обяснява "бизнес" асоциация с корени в дълбокия комунизъм от преди 1980та, какво чуство има за корумпираността в България, а шефът и да е шеф на Овъргаз, собственикът на в-к Сега, - не мерси.
21 Декември 2011 11:24
Абадабчо, съгласен съм донякъде с теб, но и авторката е права, че трябва да има прозрачност за дарителите на министерства и др. институции, които възлагат обществени поръчки.
За корупцията трябва да се говори конкретно с факти. Заслужава внимание посоченото от Сашо Дончев, а не биографията му...
21 Декември 2011 11:28
Който играе с властта - печели, който не играе - не печели

Някои форумци искат да спечелят, други имат достатъчно и не ги засяга... Аз ще пусна тотофиш.
21 Декември 2011 11:47
независим
Съгласен съм. Но подобни проучвания, както и аналогичното на Транспарънси - Corruption PERCEPTION Index - измерват какво "чувстват" питаните. И когато всички "чувстват", че корупцията се увеличава и има адски много корупция, а в същото време никой не е подал нито един сигнал, светват червените лампички за надеждността на самото изследване. И понеже това е правено само за членовете на БСК и имайки предвид историята на БСК - съмненията се засилват. Всичките им сестри са курви и постоянно ни предлагат секс услуги, но не можем да посочим нито една конкретно.

И други по-брутални неща казва авторката - за непредвидимостта на правилата на играта - огромния брой промени на законите. Това е ужасно. И т.н. и т.н. простотии бол.
21 Декември 2011 11:51
Колкото нашите мнения имат значение за Вас - толкова и Вашите имат значение за управлението на ГЕРБ.

Воцка, не се заблуждавай от резултатите на президентските избори! ГЕРБ губят сили и най-лошото е че това става не в процеса на смислени и полезни (за бъдещето) реформи, а просто в процеса на "управление" на държавата в своя полза, което не остава незабелязано...
21 Декември 2011 12:04
Абадабчо, драги, на кой свят живееш? Кои са тези бизнесмени самоубийци (на бизнеса си) дето ще тръгнат да подават сигнали? И пред кой? Българският съд!?! Да чакаш справедливост от български съд е като да чакаш от умрял писмо... може и да получиш де...
А да ти убият бизнеса е повече от лесно - малко данъчни проверки, малко ревизии, малко проверки за изпълнение на хилядите безумни (повтарям безумни и безмозъчни) изисквания по трудовото, здравното, административното и пр. и пр. законодателство, малко актове (ако си нямаш работа и имаш бол пари - ходи да ги обжалваш пред българският съд), малко запори, малко отказани поръчки от послушни фирми, пълно отрязване от всякаква възможност за спечелване на публични търгове, малко синдикална дейност, малко натиск от застрахователи и кредитори... и всичко това е в рамките на ЗАКОНА... Умираш прав. Затова си кротуват и чакат. Така ще преживеят и това "управление"...
Колкото до медиите и журналистите, коя беше казал "Нахранете журналистите!"? Журналистите са нахранени и никой от тях не иска да "гладува", или в по бруталният случай "да усети винкела", а пък ако има някоя безумно честен и смел - остава въпроса "Къде да публикува?" Вероятно само във Фейсбук би успял...
21 Декември 2011 12:15
Абе сигурно е така, ама това не обяснява абсолютната липса на сигнали. Все пак говорим за доста висок процент над 70% от обществените поръчки са корумпирани. Това е страшно много, човек очаква поне 5-10 сигналчета да има на година за държавата. А колко има и колко са от БСК? Защо БСК не направят едно допитване колко от тяхните членове са подали сигнали и какви сигнали са подали? И ако отговорът е НУЛА за всички членове на БСК, това не е ли някак си притеснително, особено като се заявява, че по-често от всеки втори му се иска подкуп?

Това са все резонни въпроси.
21 Декември 2011 12:34
Прочее БСК, както и всички други бизнес организации, а и не само те, могат да заемат проактивна позиция, а не "оли мали отвсякъде ни искат подкупи, оправете хавата, за да можем ние да съществуваме!! мрън мрън", и да искат от членовете си да подават сигнали, все пак щом са загубили търг заради корупция трябва да се разбере. Ако пък спечелилия и загубилия от търга са и двамата от една организация и загубилия не се обажда, какво значи това - толерират корупцията. Ами тогава да не се оплакват.

Те също са част от проблема, а не само администрацията, правителството, Бибитко, Дянков и другите главни злодеи.
21 Декември 2011 16:23
Абадабчо, никой не казва че бизнеса не е част от проблема наречен корупция. Бизнеса е част от проблема. И така е по цял свят. Проблемът идва от тези които създават правилата. Проблема идва от това, че тези които създават правилата ИЗКЛЮЧВАТ възможността за съществуването и просперитета на какъвто и да е бизнес извън този които си (им) плаща за да съществува... плащането може да е под една или друга форма, но е задължително! Е това е проблема, а бизнеса риве не защото е толкова против корупцията, а защото (в общият случай) НЕ ИСКА ДА ПЛАЩА.
21 Декември 2011 16:24
Който играе с властта – печели, ...

Да, това и Ицето го е разбрал, ”който играй – пичели”.

„Честата смяна на правилата също е колосален проблем.”

Това е основният проблем!! А приетите правила са неграмотно изработени и неработни.В България, до сега, само това се прави от Законодателя, който е постоянна сбирщина от тъпи лобисти на криминализирани и интелектуално импотентни партийни ръководства на големите партии.Тези т.н. народни представители за които народът е последна грижа, не стават за нищо друго освен за различни лобита и покриване на личен интерес.Ръководствата на тези партии определят кои техни представители да станат представители на „целия народ”. А „носещите” партии са подкрепяни безотговорно от доказалия се напълно дезориентиран и доверчив български избирател, съдействащ за формиране на подавляващо неграмотно присъствие в Парламента на партийните отрепки.Защото само отрепките са избирани от ръководствата.Така се управлява лесно.А така ще е, докато обществото търпи закони, осигураващи формирането на Парламент само от партийни членове.Липсата на грамотни отговорни хора в законодателното тяло е необходимото и достатъчно условие да се ПРОВАЛЯТ всички останали институции, определящи държавата като такава.Като БСК, която се занимава с ролята на значението и обявява непрекъснато някакъв променящ се /има динамика/ фалшив процент на икономическо развитие, който след това не успяват да доказват по телевизионни дебати.Къде е това икономическо развитие?Тия „стопански” чиновници имат ли въобше представа колко е вредна ролята им заради заблуждение и манипулация?Същите безотговорни чиновници са и ръководителите на БЛС.С.Станишев приказваше за отлично подготвените кадри на правителството му, а търсеше чуждестранни консултанти за подготовка на елементарна документация, необходима за усвояване на европейски фондове.И плащаше луди пари за това.Като гледате интелектуалния статус на сегашното правителство как мислите се работи по въпроса.Такова безотговорно поведение на парламент, правителство и професионални структури е причина България да няма националноотговорни доктрини, концепции и дори идеи за управление и развитие, на каквото и да е.Резултатът за държавата е постоянен СРАМ – на вътрешно и международно ниво.Понякога ме дразни любезно прикриваното цинично злорадство на разни чуждестранни ръководители и представители на страни от ЕС, от САЩ, от други места, които ни хвалят какви успехи постигаме, особено в „икономическото си развитие”, докато сме направо жалки?!Но после се сещам, че те са длъжни външно да уважават Парламента ни, държавният ни глава и правителството, които са функция главно на „глас народен - глас Божи”. Заслужаваме си ги. Всичките.И чуждестранните представители ни уважават подобаващо.
21 Декември 2011 21:43
Нема кво да го усукваме : Тече процес на преразпределение на икономическата власт. Американците показаха на БоБо как да дръпне черджето изпод краченцата на лукановите куфарни бизнесменчета. И Той в момента това и прави. Затуй е целият писък до околоземна орбита.
22 Декември 2011 11:53
„Американците показаха на БоБо как да дръпне черджето изпод краченцата на лукановите куфарни бизнесменчета.”

Блажени са верующите.Тази мутра отдавна е на черджето и няма да му се позволи да го издърпа и от себе си.Много е удобен обаче за масовото опростачване, за което всъщност е подготвян и въведен.И е дори избран.Абсолютно съответстващ е за целта и както се оказа напълно импонира на масата.Такива „кадри” дори тук трудно се намират и са зорко пазени, а и народната любов го закриля.Комбиниран продукт, хибрид на новота време, не само американски, също като въведения цар-партиен секретар, който го оповести.Въобще не е отчислен от другите редици и е манипулиран по схемата за комбинирано колониално влияние.Също като парт.секретар-цар.Само му е казано да повтаря старите мантри още от началото на 90-те години на миналия век – най-гадните вербувани за „промените” т.н. „комунисти” и кадрови ДС играчи, за които членството в партия /без значение коя/ е служебно задължение по заповед , които викаха на всички възможни частни събирания, форуми и трибуни, като инфилтранти:„Ето до къде докараха България комунистите”.А точно те бяха най-стръвните скрито участващи в „докарването”. Навербуваха си с държавното крадене и доста млади кариеристи, които сега вече са на възраст за установяване в публичното политическо пространство, богати са с изработеното им богатство и този Боко един от тях.Няма да пипне, а и не е пипал нищо защото ще му светят маслото.Няма да пипне споменатите с куфарчетата защото са му съотборници.Всички „тези” могат да бъдат пипнати здраво само след смяна на политическата система, но обществото ни явно още не става за истинска промяна.Явно е също, че театъра за наивници още си има публика. Свят широк, а тук е и по-широк.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД