:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,965
Активни 815
Страници 895
За един ден 1,302,066
Интервю

Земеделската земя измести златото като сигурна инвестиция

Трусовете, които сполетяха имотния пазар, и сривът в цените на жилищата не повлияха на цените на нивите, обяснява председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков
Борислав Петков
Борислав Петков е роден в Свищов. Завършил е аграрна икономика в Аграрния университет в Пловдив и право във Великотърновския университет. Изпълнителен директор е на "ОМЕГА Агроинвест" ЕАД. Петков е сред учредителите на Асоциацията на собствениците на земеделски земи, а сега е неин председател.



- Г-н Петков, на какво се дължи изненадващият ръст на сделките със земеделски земи през 2011 година?

- Пазарът на земеделска земя е изключително динамичен, защото той се оказа сегмент, който не се повлия от кризата. Хората разбраха, че това е стабилен актив с много добра доходност. Според мен земята измести златото като сигурност в инвестицията. Тя е сигурна от гледна точка на това, че се влага в дълготраен актив. Трусовете, които сполетяха имотния пазар, и сривът в цените на жилищата също не оказаха влияние върху пазара на ниви. Купуването на жилища или друг тип имоти е временна инвестиция, докато земята дава сигурност на хората и осигурява текуща доходност - под формата на рента или като обработка. Миналата година имаше много голяма разнородност на инвеститорите, като по-голямата част от тях инвестират, за да обработват земята. Има и такива, които влагат пари за по-добра доходност и с цел да запазят парите си по време на криза - това най-често са инвестиционни дружества. Има и друг тип купувачи - такива, които пренасочват парите си към сектора на земеделието, където виждат сигурност. Все пак обаче, като теглим чертата, се оказва, че повече от 65% от сделките със земя са на инвеститори, които обработват земята, или на арендатори, които я купуват със същата цел.

- Това означава ли, че и профилът на купувача е по-различен от преди няколко години?

- Да, определено. От две години насам земеделието е печеливш отрасъл и това даде сигурност на тези, които обработват земята, да инвестират в нея като актив. Съвсем естествено арендаторите гледат най-вече към собствените си землища, в които работят и сега. Най-често те се стремят към окрупняване, за да може бизнесът им да бъде по-ефективен. При инвеститорите ситуацията е по-различна. Те търсят райони, в които рентата е добра и би им възвърнала инвестицията за по-кратко време - това са землищата в Централна, Северна, Североизточна България, раздвижване има и в района на Стара Загора. Има предприемачи, които успяват да вървят една крачка напред, гледат дългосрочно и затова влагат парите си в райони с потенциал, към които сега няма кой знае какъв интерес. Идеята е тези земи да бъдат разработени и до година-две да възвърнат вложената инвестиция. Хасково е един добър пример за такъв недогледан район, който може да се превърне в новия Клондайк. Той ще развие потенциала си през следващите няколко години и в това няма никакво съмнение.

- Как стои въпросът с рентите?

- Ситуацията при рентите също е интересна. Те бележат ръст средно с около 23% спрямо предходната 2010 г. Обичайно рентата е около 8-9 % от пазарната цена на земята, като в района на Добрич наемът на декар може да достигне до 90 лв. В същото време от няколко години насам наблюдаваме тенденция производителите да гарантират своя бизнес чрез дългосрочното наемане на обработваеми площи. Това продължи и през 2011 година, като заявките за наемане на земя и наетата площ е с до 35 % повече спрямо 2010 година.

- Колко губи държавата от неправомерното обработване на земи, които са нейна собственост?

- Трудно ми е да кажа точна цифра и едва ли някой би могъл да го направи. Факт е обаче, че държавата и общините губят стотици милиони лева годишно от неправомерното обработване на ниви без сключени споразумения за ползване, тъй като не получават рента или наем. Много пари се губят и по друг показател. Според статистиката на Министерството на земеделието и храните обработваемата земя у нас, която се заявява за подпомагане на производителите, е около 36 млн. дка. Необработваемата е около 5 млн. дка, като често пъти към нея просто няма интерес от страна на арендаторите или пък самият район не е подходящ. Затова държавата трябва да намери начин да я направи по-атрактивна, защото това ще донесе приходи на хазната.

- Намери ли се решение на проблема с некоректните арендатори, за които до миналата година се твърдеше, че дължат милиони от забавени плащания?

- През 2011 г. има известно развитие по този въпрос. Само от арендаторите, които обработват земя на асоциацията без сключени договори, губим около 4-5 млн. лв. годишно, но това е значително по-малко в сравнение с предходни години. Финансовата криза и затрудненията не са чужди и на земеделския бизнес, така че нередовните плащания са донякъде обясними. Нашето решение е да търсим парите си по съдебен ред, като исковете към арендаторите, които не си плащат рентите, са над 1300. Освен с кризата те обясняват забавянето в плащанията си и с неполучаване на субсидии, недобро организиране на бизнеса. Има, разбира се, и такива, които просто са с такъв манталитет.

- Как гледате на идеята на земеделското министерство да се разпродават земи от държавния поземлен фонд и с тях да се плащат субсидии?

- Държавата има един-единствен начин да се разпорежда с държавния поземлен фонд и това е чрез търг с поименни компенсаторни бонове. Това е мениджърски подход - и аз, ако имах финансови затруднения и не можех да изпълня конкретни ангажименти, вероятно щях да прибегна към продажбата на активи. Сега фондът се управлява доста консервативно и държавата като че ли не съумява да изкара добър доход от земите, които притежава. В същото време има интерес от страна на чуждестранни компании, които в последните години все по-често обръщат поглед към България. Всяка инвестиция е добра, защото тя създава конкуренция, и последното китайско вложение в района на Видин също не прави изключение. У нас има много чуждестранни компании, които от години развиват бизнес и наемат персонал, но те сякаш остават по-встрани от вниманието на медиите. Интересът не е от сега, а от поне 6-7 години насам. За пример мога да дам датска инвестиция в сектора на земеделието в Провадия, която е за много повече декари от китайската и съответно за много по-голяма сума пари. Има и италиански предприемачи в Свиленград, които също са решили да вложат парите си у нас. Трябва да се говори за това, за да могат да се привличат все повече и повече нови играчи. От това ще спечели не само секторът, но и икономиката като цяло. Затова нито една чуждестранна инвестиция не бива да се пренебрегва.

Снимка: "Сега"
Последните две години бяха печеливши за земеделието. Рентата от декар в Добруджа достигна 90 лева за 2011 г.
9
5018
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
03 Януари 2012 21:22
Земеделската земя измести златото като сигурна инвестиция

и повече не прочетох...
04 Януари 2012 00:18
... и аз...
04 Януари 2012 05:59
И това, предполагам, ви е дошло вповече. Щото и на мен
04 Януари 2012 07:59
Ами четете бе, хора!
Земята е по-сигурна инвестиция от златото, защото ако златото е универсално средство за размяна, то земята е основно средство за производство на блага и при това ограничено и невъзпроизводимо.
С други думи, когато в резултат на "политики", "стратегии", "рейтинги", "ценностни системи", "цивилизационни избори" и т.н. оставаме все по-бедни и се изяждаме един друг по повод на това кой по-правилно обяснява въпроса с обедняването, сити ще се окажат онези, които обработват земица за да се изхранят, а тези, които обработват много земя и продават храна на пазара ще са новите богати.
04 Януари 2012 08:10
Тези, които обработват многото земя, бабо, никога не са били много богати. Богати са тези, които притежават многото земя. И понеже реален пазар на земя няма (изключвам плодородните почерноморски ниви, дето ги изкупиха, за да ги бетонират), и понеже се купува на безценица практически, и понеже едни мутри оказват натиска върху хората да си продават земята на безценица, и понеже това е мутрокапитализъм, земята е инвестиция за мутрокапиталистите, латифундистите, едрите собственици (както ти харесва), дето се пишат зеленчуко- и пр. производители, без да знаят от коя страна се държи мотиката (лично познавам един такъв "производител".
04 Януари 2012 09:11
Според мен земята измести златото като сигурност в инвестицията.
Най-после след 22 години стигнахте до този извод.Навярно сте наясно че ако имахме някакав друг ресурс досега да ни бяха прегазили
ЗЕМЯ не се печата
04 Януари 2012 09:13
Земята в САЩ се обработва от 3% от населението , а се притежава от 1%.
04 Януари 2012 09:25
Средно статистическото стопанство(мнозинството) в Германия притежава около 500-1000 декара , защо в България няма средно стопанство , а собственици с 20000, 50000 или 100000 декара ?
04 Януари 2012 10:09
защо в България няма средно стопанство

Щото България е мотора на Европа, най стабилната територия и ако много искат да се равняват по нея - най напред да си приведат заплатите и пенциите на нашето ниво, пък тогава ще мислим кво да ги прайм!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД