Безсилно пред тромавото правораздаване в България, Министерството на вътрешните работи се борело с организираната престъпност, като подавало информация на партньорски служби в други държави, за да хванат и осъдят българските престъпници, оплака се пак министър Цветан Цветанов.
"В доста случаи сме безсилни пред тромавото и бавно правораздаване,
затова подаваме изпреварваща информация на нашите партньори в Европа и в света. Така хора от престъпния контингент могат да бъдат задържани и съдени в други части на света, защото там те извършват същото, както в България", каза вицепремиерът в пореден опит да хвърли вината някъде на друго място. Той даде дори пример за българи, замесени в сводничество в Австрия. МВР подало информация на своите колеги, те ги арестували и след два месеца австрийски съд им дал 10 години затвор. Звучи прекрасно, но не е.
Поне по няколко причини. Първо, наказателното правораздаване навсякъде е бавно - във Франция, Германия, Испания, за Гърция, че и за Норвегия да не говорим. А пък в Италия правосъдието е със сигурност дори по-бавно и от българското. А на вътрешния министър му е навик да се оправдава със съда.
Това поведение минаваше, докато главен секретар на МВР беше Бойко Борисов, а пък Цветан Цветанов негов оперативен помощник. За кратко минаваше и докато Борисов беше пресен премиер, а пък Цветанов застана начело на МВР. Но тези хора от две години и половина имат пълната власт в държавата.
Още по-абсурдни са тези вайкания, след като ГЕРБ направи от сегашния състав на Висшия съдебен съвет кадрови послушник, който легализира избора на Цветанов и Борисов.
А не може да се нарекат по друг начин назначенията на Георги Колев за председател на Върховния административен съд (ВАС) и на Владимира Янева за шеф на Софийски градски съд. Това са двете най-възлови съдилища изобщо. ВАС е единственият съд, който може например да отмени правителствено решение, както и наредба, правилник, министерски акт. А пък в СГС са най-важните за държавата наказателни, граждански, търговски и всякакви други дела.
И на този фон начело на ВАС бе сложен човек, който е завършил школата в Симеоново, после е бил прокурор, а накрая наказателен съд. И изведнъж - шеф не на какво да е, а на най-висшия административен съд. Или пък Янева, която оглави СГС с общо четири години стаж, но пък е жена на съвипусник на Цветанов от военния филиал на ВИФ. Същият този съпруг по времето на ГЕРБ става зам.-шеф на Ръководство въздушно движение (РВД).
Така или иначе
управляващите бяха толкова твърди в прокарването на магистратските кандидатури,
че изобщо не ги интересуваха дори критиките на официален Брюксел. Нещо, което със сигурно ще им се връща тъпкано. Лошото е, че и на цялото общество. Защото едни от най-тежките забележки в последния мониторингов доклад бяха именно заради липсата на прозрачност при назначенията на съдебната власт. И бяха цитирани случаите Колев и Янева. Именно от такива критики в тези доклади тръгнаха и проблемите на Тройната коалиция с Брюксел. Разбира се, трябва да отбележим, че това, което дава смелост на Цветанов и Борисов да си правят каквото искат, е ситуацията в ЕС. И двамата разчитат на това, че забележките, които получават от Брюксел, са ритуални, но без последствия, тъй като България не е сред фундаменталните проблеми на съюза.
Именно тази ситуация - България е фискално дисциплинирана периферия на един тресящ се съюз, позволява на местната изпълнителна власт да си прави каквото иска. При това в рамките на умереното, ако я сравним например с крайно десния Орбан в Унгария.
При избора на съдебните инспектори управляващите ясно показаха, че изобщо нямат никакво намерение да се съобразяват с мнението на неправителствения сектор или пък с предупрежденията на Еврокомисията. Те избраха на практика без почти никакво обсъждане 10 членове на инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС). При това с незапомненото за този парламент мнозинство от повече от две трети от всички депутати, т.е. поне 160 души. Този избор беше изключително важен и наистина сериозен тест за настоящото управление, който определено те не издържаха.
Управляващите направиха напук, въпреки че говорителят на Еврокомисията Марк Грей на редовен брифинг в Брюксел обяви, че изборът на съдебните инспектори се наблюдава много отблизо и внимателно. Той коментира още и че проблемът е поставян както в мониторинговите доклади на комисията, така и в писмо до правосъдния министър Диана Ковачева, изпратено от главния секретар на ЕК Катрин Дейли (човекът, пряко отговарящ за мониторинговия механизъм). В него на новия правосъден министър се напомня, че комисията гледа на назначенията в съдебната власт като тест, от който ще стане ясно
дали кадровите решения се взимат на основата на прозрачност, обективност и преценка на
професионалните качества на кандидатите.
Грей обяви преди избора и че критиките около номинациите за съдебни инспектори са съществени. Че има "множество притеснения" за начина, по който е протекло изслушването на кандидатите. Че те се засилвали и от писмото на неправителствени организации, с което се настояваше за промяна в Закона за съдебната власт и спиране на "формалната и непрозрачна" процедура по избор на съдебни инспектори.
С документа Българският хелзинкски комитет, Българският институт за правни инициативи, Съюзът на съдиите, Центърът за либерални стратегии, Институтът за развитие на публичната среда, Програмата за развитие на съдебната система, "Програма Достъп до информация" се опитаха да предупредят, че ще стане голям скандал около процедурата за избор на инспектори в инспектората към ВСС. Те са изпратили писмото до главния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, председателя на парламента Цецка Цачева, премиера Бойко Борисов.
"За втори път през 2011 г. станахме свидетели на порочния начин, по който парламентът подхожда към назначенията на длъжности от определяща значимост за състоянието на съдебната система в България и възможността за реформирането й. След крайно непрозрачния начин, по който бе попълнена парламентарната квота във ВСС на 20 юли 2011 г., сега това се повтаря с избора на инспектори в инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), орган, който беше създаден и оповестен като крайъгълен камък на усилията за повишаване отчетността и ефективността на съдебната власт", написаха неправителствените организации.
В писмото се обявиха и
подозренията, че при този избор става въпрос за задкулисни договорки и скрити
обещания, както и за порочни политически влияния, които според тях имало опасност да се пренесат в съдебната власт. Според документа не става дума просто за отсъствие на демократична култура, а за последователно възпроизводство на модела, при който порочни политически влияния се прехвърлят в съдебната власт.
Часове преди избора на инспекторите Съюзът на съдиите предупреди, че изслушването на 12-те кандидати в правната парламентарна комисия е оставило впечатление за симулиране на публичност и прозрачност на мотивите за номинациите. Излъчването на кандидатите за инспектори се осъществило в последния момент, без дискусия, без да са ясни критериите и основанията на персоналните предложения, твърдяха още от съюза. Те подсказаха и че е някак смешно от всички 10 инспектори 7 да са прокурори, 1 следовател и да има само двама съдии, и то административни. И тези хора ще проверяват работата на граждански и наказателни съдии, без на практика изобщо да познават по същество работата им.
Въпреки всички протести парламентът изгласува за нула време съдебните инспектори. И така натри носа и на неправителствения сектор, и на Еврокомисията.
В същото време ВСС спретна пък кадрови водевил около смените в правосъдното министерство. Единият нов зам.-министър бе сложен за зам.-шеф на специализираната прокуратура с ясното съзнание, че може да отиде да работи там след години. Едната освободена зам.-министърка пък трябва да чака Маргарита Попова да стане вицепрезидент, за да заеме мястото й във Върховната касационна прокуратура. Другата напуснала зам.-министърка пък се върна във Върховния административен съд след гаф на ВСС. Кадровиците си позволиха да гласуват връщането й, въпреки че законът ясно казва, че съответните магистрати се възстановяват директно. На всичкото отгоре при излишното гласуване не получи достатъчно гласове.
Управляващото мнозинство ще се види в неприятна светлина още в доклада на Еврокомисията през февруари, но ще го вземе за сведение и ще продължи по същия начин. Брюксел отдавна не е толкова страховит за българските управляващи, след като се видя, че не е в състояние да се справи с далеч по-тежки случаи от нашия. В което за хората тук няма нищо хубаво, тъй като изчезна остенът, който ги ръчкаше за реформи.
Именно тази ситуация - България е фискално дисциплинирана периферия на един тресящ се съюз, позволява на местната изпълнителна власт да си прави каквото иска
Всъщност не.
пак се плъзгате по опасната но удобна плоскост "друг ми е виновен"
Това че галфоните, вифаджиите, бившите бухалкаджии, обикновените крадци и мошеници овладяват ключови позиции на всички нива в обществото, вкл и съда е заслуга...... на самото общество.
---
В момента ни управляват тъпанари, които налагат и прокарват други тъпанари - но за това не са виновни те.
Виновен е един напълно объркан погрешен светоглед, съвсем нефелна ценностна система, и въобще едно обществено объркване, които генерират огромно ниво на търпимост, а и разбиране към подобни издънки.
По света биха ги разкъсали, тук свиват рамене и търпят.
Ще отмине, какво толкова, те са народ, сбъркали са ще се научат, оставете ги да работят.......
Това е възприятието, това са оправданията.
Имаш ли тях - имаш и лица и събития като цветанов, като бойко, като цецка, като калина илиева, като владимира янева, като назначенията в РВД, като онзи шеф на СОС със 120те години стаж, като "ние не знаем кой купи булгартабак", или "ние не знаем Как се продаде кермиковци" .
Обществото търпи - обърканото е норма, нормалното напротив - то е антинародно прекаляване.
Естествено имаме и голямото оправдание - виновни са ДС, злите сили, световния заговор, криза, а напоследък чуждите инвеститори или ЕС
Дали е обикновена неподготвеност,
дали е просто простотия,
дали не са увреждания от онзи половин век "човек без качества -прост, но народ" , "какво че е пожарникар нали е наш".... е , не се наемам да кажа.
Не са виновни ЕС обаче,
това са си наши родни идиоти и практики, отгледани, толерирани и промотирани от нас.