:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,528
Активни 822
Страници 458
За един ден 1,302,066
парадокс

Дания е извън еврозоната, но ще трябва да я спасява

Бъдещият фискален съюз създава проблеми на Хеле Торнинг-Шмид и във вътрешната политика, и като председател на ЕС
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Премиерът Хеле Торнинг Шмит прави новогодишно обръщение към сънародниците си в резиденцията в Мариенборг.
Дания пое шестмесечното ротационно председателство на ЕС на 1 януари и така даде старт на поредната тежка година за еврозоната и за единната европейска валута.

Като всички останали страни, председателствали съюза, и Дания има списък със задачи, но кризата предопределя, че най-належащата задача ще е политическа - да се гарантира, че страните от еврозоната и тези извън нея няма да се разделят. Макар че да не си част от еврозоната означава, че политически вече си на опашката. Датският премиер Хеле Торнинг-Шмид, една от малкото левоцентристки политически лидери в Европейския съюз, усети много точно какво означава това при първото си участие в Европейски съвет през декември м.г.

Когато говореше за това колко е важно 27-те да останат заедно, френският президент Никола Саркози възрази остро: "Вие сте "външни", малки и сте нови. Нямаме нужда от вашето мнение." Поне така го цитира "Файненшъл таймс".

Избликът на Саркози бе на същия този съвет, чиито резултати правят задачата за Торнинг-Шмид още по-трудна.

В края на дългата и нервна вечер на въпросното заседание 17-те страни от еврозоната обявиха, че ще прокарат затягане на фискалната дисциплина чрез междуправителствено споразумение. Девет страни извън еврото, сред които и Дания, обещаха евентуално също да се присъединят, докато Великобритания със сигурност не участва.

Следващите седмици ще бъдат доминирани от усилията да се изковат всички детайли на въпросното споразумение. А то създава проблеми пред самия Копенхаген, който иска да се осигури, че съдържанието му няма да предизвика насрочване на референдум.

От вътрешнополитическа гледна точка това ще е сериозно изпитание за Торнинг-Шмид, чието коалиционно правителство се подкрепя от евроскептична лява партия, която е против споразумението и настоява то да бъде подложено на референдум.

Също като Полша - още една страна извън еврозоната, чието председателство на ЕС завърши в края на 2011 г., и Дания се очаква да посвети много време и усилия за концентриране върху всекидневните проблеми и задачи, въпреки че кризата в еврозоната ще продължи да притиска страните за още извънредни срещи на върха, заседания и вземане на трудни решения.

Една сериозна тема, по която Копенхаген ще трябва да се потруди, за да извиси глас, който да бъде чут на фона на битката с кризата в еврозоната - следващата бюджетна рамка на ЕС (2014-2020).

Бюджетните преговори в ЕС по традиция са доста сприхави и конфликтни. А трудният икономически климат обещава преговорите през тази година да са още по-тежки от обичайното.

Дания ще бъде начело на ЕС и в момент, когато започне да се прилагат и новите регламенти за икономическо управление в съюза. 6-те нови регламента, които чувствително увеличават контрола на Брюксел върху националните бюджети и въведоха от средата на декември новия т.нар.Европейски семестър за всички страни членки. Мартенският Европейски съвет ще е първият тест за новата система, когато страните ще трябва да чуят и приемат препоръките на Еврокомисията за разходната част от бюджетите си.

Друго събитие, което ще се случи по време на датското председателство на ЕС, са президентските избори във Франция през април. Опитът сочи, че когато големи европейски страни са пред избори, неудобните от вътрешнополитическа гледна точка въпроси се изтласкват от европейския дневен ред и мястото им заемат псевдопроблеми, които биха подпомогнали позициите на титуляра.
5
3562
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
04 Януари 2012 06:50
Една идея се носи из въздуха напоследък - понеже е добре да имаме стабилна валута (което не е същото като да сме в борд, за който винаги е имало и има риск да падне) и понеже влизането ни в еврозоната се очертава проблематично (хем не ни искат, хем ако ни пуснат ще искат да платим част от натрупаните от по-богати от нас дългове) то дали не е добре да въведем едностранно швейцарския франк като национална валута? Може да се помисли и за йената, но все пак географията си е география, а Япония е далеч, та затова швейцарския франк си е по-добрата алтернатива. Ако не го направим ни чакат дълги години на високи лихви, несигурност и пр. неприятни, труднопоносими и бавно убиващи ни "нещица". И накрая, когато все пак агонията на лева свърши и ни "вземат" в еврозоната, (както казах) ни чакат едни солени плащания на дългове, които не ние сме изяли и изпили. Т.е. очертават се едни 10-15-20 години ходене по мъките. Отново! Нещо, което можем да си спестим с проява на малко смелост и характер. Пита се само - имаме ли ги?
04 Януари 2012 12:04
Швейцарският франк е силно надценен, което ше утежни износа ни. За японската йена - Япония не е онази Япония от детството ни...Паундът - падна след отказа на Ю.К.... Остава...остава BGN, май. Щото, той не е в агония, както си мислят малообразованите. Инфлацията е нормална, обменя се свободно за евро, долар, йена, даже ръбъл и юан. Е, който е разбирач, отива и си сменя авоарите с йени. Или с юани. Щото левът е КОНВЕРТИРУЕМ, ако някой е спал и не знае. А ние, по-семплите, ще си гудим левовете дето си требе.
04 Януари 2012 20:58
[size=2]"...обменя се свободно за евро, долар, йена, даже ръбъл и юан."[/size=2]

1 EUR = 1.95583 BGN

Да свободно, но по фиксирания курс на валутния борд.
Бордът и само бордът възпира алчната пасмина, наричаща се "българска политическа класа" да се възползва от възможността да провежда "независима монетарна политика". Разбирай - да печата банкноти, при което някои са информирани с предимство и са винаги една крачка пред останалите. Това сме го играли вече през първите седем на прехода. Даже имаше един шеф на БНБ - проф.Вълчев, който винаги преди пропадане на лева, заминаваше в задгранична командировка - съвпадение някакво
Така че Дънди, или си много млад (непомнещ), или много наивен, за да си помислиш да върнем това право на управляващата ни шайка (без значение цвят в случая).
Всъщност да - има едно единствено правителство преди валутния борд, което не допусна тези игри - кабинетът "Фил Кенеди", но пък затова и толко си изкара мандата - спретнаха му "боянски ливади", "сини мравки"... и скоропостижно се оттегли в полза на "здравите сили".
07 Януари 2012 16:39
Някои късогледи хора изглежда не виждат, че лева не може да не е в агония ако икономиката и държавата ни са. Левът не съществува сам за себе си и сам за себе си няма смисъл. Смисълът се определя от хората, които го ползват. А фактът, че лихвите в банките за лев и евро (а и за швейцарски франк) са различни говори, че далеч не е едно и също да сме в борд към някоя валута или да оперираме директно с нея. Който не го вижда това значи просто има слабо зрение. В пряк и преносен смисъл.

Разбира се, най-добре би било да приемем еврото, но понеже не ни дават, или ако ни дават искат много висока "такса вход", то швейцарския франк е следващият ни най-добър избор. Избор, с който можем да останем дълги години докато евронеразбориите, за които нямаме никаква вина, не се оправят. Що се отнася до оскъпяването на износа ни... темата е широка, но има достатъчно други фактори, които пък го поевтиняват. Дотолкова, че сме най-евтината нация и държава в Европа.
07 Януари 2012 17:50
Докато има борд - левът е евро и еврото е лев Франкът е убежище за миришещи пари , затова не носи лихви. Даже се и плаща понякога да имаш авоари във франкове... /-лихва/ .Франкът не може да бъде валутата ни , защото зад него не стои икономика , както зад еврото... Що се отнася до Дания , има резон да помага на еврозоната , защото датчаните са едни от най-големите бенифициенти на евро-пари. Тия мостове през северно море струват много милиарди , и сериозна част от тях идват от Брюксел.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД