Чиновниците трябва банкет да дадат. Върховните съдии отмениха едно от завоевания на последните години - представителите на държавата в управителни и контролни органи на управление на държавните фирми да нямат право да вземат повече от две минимални заплати като възнаграждение. Това ограничение бе записано през 2003 г. от кабинета на Симеон Сакскобургготски в Правилника за реда за упражняване правата на държавно участие в капитала под силен обществен натиск и медийни разкрития за държавни чиновници, които участват в по няколко борда, взимат хиляди левове заплати, премии, ползват коли и други екстри. И всичко това се плаща от държавни фирми в не особено цветущо състояние.
Победата обаче се оказа кратка. Оказа се, че разпоредбата е атакувана в съда от абсолютно неизвестен човек. Не е ясно дали той е засегнат държавен чиновник или какъв друг интерес би могъл да има от отмяната на документа. Но Върховният административен съд (ВАС) уважи жалбата му. В решението си ВАС е извадил достатъчно солидни аргументи да отмени текста. Посочено е, че с ограничението е нарушена конституцията и е
"допусната дискриминация, основаваща се на служебно положение"
Според съда правителството е пренебрегнало обстоятелството, че за една и съща работа се полага еднакво възнаграждение и се носи еднаква отговорност. Аргумент за отмяната е открит дори в Международния пакт за икономически, социални и културни права. Там пише, че е задължително спазването на "правото на всяко лице да се ползва от справедливи и благоприятни условия на труд, които да му осигурят по-специално такова възнаграждение, което да обезпечи на всички работещи като минимум справедлива заплата и еднакво възнаграждение за равностойна работа". Дотук с правните мотиви. Да минем към последствията.
Очевидно е, че трябва навреме да се предотврати възможността чиновници да започнат пак да взимат колосални суми за това, че се водят в управителни, надзорни или контролни органи на управление в държавни фирми.
Преди приемането на отменените ограничителни разпоредби бяха извадени скандални данни какви суми са получавали от бордовете държавни служители. Някои си докарваха допълнителен доход от 20 000, 30 000 и дори 50 000 лв. годишно. При това от управите на няколко фирми. Дори се породи "притеснение" кога изобщо спят висшите държавни чиновници, след като освен ведомствата си надзираваха работата и на въпросните търговски дружества.
И точно тук идва проблемът. Държавният служител е в служебно правоотношение с длъжностна характеристика, в която определя какво работи в съответното ведомство. И тази работа изобщо не е малко. Напротив. И получава заплата от неколкостотин лева - обикновено повече от средната за страна. И изведнъж като някаква екстра му идва участието в борд на директорите. И започва да получава по няколко хиляди лева месечно. Повече от заплатата си от ведомството.
Е, чии интереси ще защитава чиновникът?
Дори само този абсурд стига, за да се прекрати тази практика. Очевиден конфликт на интереси има в това един чиновник хем да защитава интересите на държавата в съответното министерство, агенция и т. н., хем на търговския субект.
Едва ли и някой би хванал вяра на твърденията, че чиновникът може да е много полезен с участието си в управителен, надзорен или контролен орган на фирма, ако си върши съвестно задълженията и е достатъчно натоварен във ведомството. Това физически няма как да стане.
Но да приемем, че няма други подготвени хора освен въпросните чиновници и че те ще се дистанцират от възможното преплитане на интереси. Затова и бе приветстван опитът да се спре практиката с хилядарките от бордовете, като се предвиди всеки държавен служител, който е в управата на фирма, да не взема месечно възнаграждение повече от две минимални за страната заплати. Както и да не участва в повече от 1 борд, по изключение в два.
След решенията на ВАС това завоевание отпада. Защото сега по стар български обичай пак ще тръгне историята с многото пари, премиите, служебните коли, мобилните телефони. Затова ще е достойно сегашното управление бързо да вземе ново ограничително решение. Дано да се намерят неколцина кадърни юристи, които да го обосноват така, че да не бъде отменено от ВАС.
|
|