Купувам имот и се сетих, че може да има изостанали и неплатени големи сметки за вода, парно и други битови разходи. Кой и кога трябва да ги плати, как да се проверят, така че всичко да е изчистено?
Ф.Д. , София
Почти винаги при покупка на имот хората се притесняват (с пълно основание) предимно за това дали няма да бъдат измамени, дали купуват от собственик, дали няма тежести от рода на възбрана или ипотека, дали всичко с плащането и с нотариалния акт е наред. Залисани в тези проблеми, встрани остава един проблем, който на пръв поглед е маловажен, за това дали са покрити всички битови сметки за разходите по т.нар. "консумативи". Тук влизат сметките за ток, вода, телефон, парно, както и затова дали са платени всички такси и данъци по имота. А те може да се окажат със стотици и дори хиляди левове и да се превърнат в твърде неприятна изненада за новите собственици на имота.
Проблемът съществува предимно при т.нар. "стари" имоти - т.е. имоти, които са били вече собственост на някого, в които е живяно или пък поне са били годни за обитаване и са имали ток, вода, телефон и парно.
От момента на извършването на нотариалната сделка за покупко-продажба на имота, от нейното вписване и от сдобиването с нотариален акт от страна на купувача той става собственик и на задълженията.
Специално за данъците и такса смет трябва да се отбележат и още няколко правила. По закон задължение на новия собственик на имот е да декларира покупката пред данъчните в двумесечен срок. От този момент той става титуляр и вече негово задължение е да плаща местните данъци и такса смет. Ако например покупката става през април и продавачът е платил въпросните задължения само за първите три месеца (по закон те могат да се плащат на четири части), от този момент задължението е вече за купувача.
По същия начин стои и въпросът за разходите за т.нар. "консумативи" - вода, ток, парно, телефон. До момента на вписването на сделката всички задължения са за сметка на продавача - и към "Енергоснабдяване", и към "Топлофикация", и към БТК, и към ВиК. Всеки купувач - нов собственик на имота, може и да откаже да ги плати.Още повече, че партидите в съответните фирми доставчици на въпросните услуги са все още на името на продавача. Но този отказ определено ще се върне като бумеранг към купувача. Защото просто не може да се плащат новите задължения, без да се платят старите. А неплащането може да доведе до прекъсването на доставката на голяма част от тези услуги - телефон, ток, топла вода. А после проблемите са още по-големи - разкарване, плащане на допълнителни такси за включване и т.н.
За да се избегне всичко това, е хубаво още преди сключване на договора да се поиска от продавача да плати всички задължения до момента на сделката, както и да предаде бележките, които да удостоверяват, че това се е случило. Освен това е хубаво, и дори задължително, да се направи една обиколка на фирмите доставчици, при която купувачът да подаде съответните документи и да бъде вписан като титуляр на сметките, които ще се плащат в бъдеще.
Необходимо е да се знае, че ако все пак купувачи се натъкнат на неплатени с години например сметки за парно (които може да възлизат на стотици и дори хиляди левове), то те имат възможност да изпратят нотариална покана до продавача и да поискат той да ги покрие доброволно. Ако не го направи, купувачите имат право да заведат дело, включително и да поискат обезпечения на иск чрез запориране на сметки или пък възбрана на имот на продавача. Това със сигурност обаче ще отнеме много време, защото съдебните процеси, включително и за тези суми, се бавят много.
От момента на извършването на нотариалната сделка за покупко-продажба на имота, от нейното вписване и от сдобиването с нотариален акт от страна на купувача той става собственик и на задълженията.
В България не са ли чували, че задълженията се водят на лице, а не на имот??? Титулярът на сметката е този, който трябва да плати задълженията и това задължение не отпада с продажбата на имота. В "белите" държави когато се наема (купува) жилище наемателят (новият собственик) поема задълженията за ток, вода и др. от деня на наемане (купуване) на имота. Така той не може да стане заложник на недобросъвестни лица, т.е. неговият интерес е защитен от закона.
Кога българските закони ще се приведат в съответствие с европейските норми?