:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,562
Активни 836
Страници 1,492
За един ден 1,302,066
Консулт

Сметките за парно, вода и ток са скрит риск при покупка на имот

Красимир Добрев
Купувам имот и се сетих, че може да има изостанали и неплатени големи сметки за вода, парно и други битови разходи. Кой и кога трябва да ги плати, как да се проверят, така че всичко да е изчистено?

Ф.Д. , София



Почти винаги при покупка на имот хората се притесняват (с пълно основание) предимно за това дали няма да бъдат измамени, дали купуват от собственик, дали няма тежести от рода на възбрана или ипотека, дали всичко с плащането и с нотариалния акт е наред. Залисани в тези проблеми, встрани остава един проблем, който на пръв поглед е маловажен, за това дали са покрити всички битови сметки за разходите по т.нар. "консумативи". Тук влизат сметките за ток, вода, телефон, парно, както и затова дали са платени всички такси и данъци по имота. А те може да се окажат със стотици и дори хиляди левове и да се превърнат в твърде неприятна изненада за новите собственици на имота.

Проблемът съществува предимно при т.нар. "стари" имоти - т.е. имоти, които са били вече собственост на някого, в които е живяно или пък поне са били годни за обитаване и са имали ток, вода, телефон и парно.

От момента на извършването на нотариалната сделка за покупко-продажба на имота, от нейното вписване и от сдобиването с нотариален акт от страна на купувача той става собственик и на задълженията.

Специално за данъците и такса смет трябва да се отбележат и още няколко правила. По закон задължение на новия собственик на имот е да декларира покупката пред данъчните в двумесечен срок. От този момент той става титуляр и вече негово задължение е да плаща местните данъци и такса смет. Ако например покупката става през април и продавачът е платил въпросните задължения само за първите три месеца (по закон те могат да се плащат на четири части), от този момент задължението е вече за купувача.

По същия начин стои и въпросът за разходите за т.нар. "консумативи" - вода, ток, парно, телефон. До момента на вписването на сделката всички задължения са за сметка на продавача - и към "Енергоснабдяване", и към "Топлофикация", и към БТК, и към ВиК. Всеки купувач - нов собственик на имота, може и да откаже да ги плати.Още повече, че партидите в съответните фирми доставчици на въпросните услуги са все още на името на продавача. Но този отказ определено ще се върне като бумеранг към купувача. Защото просто не може да се плащат новите задължения, без да се платят старите. А неплащането може да доведе до прекъсването на доставката на голяма част от тези услуги - телефон, ток, топла вода. А после проблемите са още по-големи - разкарване, плащане на допълнителни такси за включване и т.н.

За да се избегне всичко това, е хубаво още преди сключване на договора да се поиска от продавача да плати всички задължения до момента на сделката, както и да предаде бележките, които да удостоверяват, че това се е случило. Освен това е хубаво, и дори задължително, да се направи една обиколка на фирмите доставчици, при която купувачът да подаде съответните документи и да бъде вписан като титуляр на сметките, които ще се плащат в бъдеще.

Необходимо е да се знае, че ако все пак купувачи се натъкнат на неплатени с години например сметки за парно (които може да възлизат на стотици и дори хиляди левове), то те имат възможност да изпратят нотариална покана до продавача и да поискат той да ги покрие доброволно. Ако не го направи, купувачите имат право да заведат дело, включително и да поискат обезпечения на иск чрез запориране на сметки или пък възбрана на имот на продавача. Това със сигурност обаче ще отнеме много време, защото съдебните процеси, включително и за тези суми, се бавят много.





31
20365
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
10 Януари 2012 19:51
От момента на извършването на нотариалната сделка за покупко-продажба на имота, от нейното вписване и от сдобиването с нотариален акт от страна на купувача той става собственик и на задълженията.

В България не са ли чували, че задълженията се водят на лице, а не на имот??? Титулярът на сметката е този, който трябва да плати задълженията и това задължение не отпада с продажбата на имота. В "белите" държави когато се наема (купува) жилище наемателят (новият собственик) поема задълженията за ток, вода и др. от деня на наемане (купуване) на имота. Така той не може да стане заложник на недобросъвестни лица, т.е. неговият интерес е защитен от закона.
Кога българските закони ще се приведат в съответствие с европейските норми?
10 Януари 2012 20:01
Ц, Крю, не са чували или поне се правят, че не са, а и оглушките засега минават успешно.

Тук, ако продавачът на имота не си е платил сметките и купувачът откаже да ги плати вместо него, доставчикът просто спира тока / парното / водата и щеш - не щеш, прав - крив, плащаш пък после ти гониш михаля.
Щом си купил имот, богат си значи, да не очакваш съответния доставчик сам да си носи риска, че не си е свършил навреме работата.

Обаче формулировката на въпроса в "консулта" действително кърти всичко за къртене и издава един фин и крайно прецизен юридически изказ.
От момента на извършването на нотариалната сделка за покупко-продажба на имота, от нейното вписване и от сдобиването с нотариален акт от страна на купувача той става собственик и на задълженията.



Има и други хитове, но да не издребняваме.
10 Януари 2012 21:42
Кога българските закони ще се приведат в съответствие с европейските норми?

Кога ни се приведе стандартът в съответствие.

Рано или късно секи апартамент се сдобива със собственик, който иска да прехвърли всички сметки на свое име и тогава - ядец....преди 20 години живят в тоя апартамент един, който починал и неплатил 3 месеца вода, после апартаментът продаден, ама партидата за вода си останала на името на починалия, после след 15 години пак продаден ма новият собственик иска партидата да е на негово име. И в софийска вода викат - не става , плати ония сметки за три месеца на оня отпреди 15 години, които междувременно са станали 500 лева или духай супата и живей с партида на умрел.
10 Януари 2012 22:15
Но този отказ определено ще се върне като бумеранг към купувача. Защото просто не може да се плащат новите задължения, без да се платят старите.

А аз се чудя как в една европейска държава може да има такива идиотски закони, които да задължават един гражданин да плаща сметките на друг без дори да знае за тях...
10 Януари 2012 22:19
А може, може, в горния пример Софийска вода - занчи първия умрел, мтория си плащал 15 години текущите сметки, карал с партидата на умрелия и не платил трите месеца на умрелия.
И сега третият собственик - платено е сичко за последните 20 години, с изключение на ония 3 месеца отпреди 15 години...та...нищо не знаете вие, само си пишете.
10 Януари 2012 22:25
А, в България всичко може. Добросъвесния гражданин могат да го излъжат всякак, защото законодателят е решил, че "кьорав карти не играе" и го е постановил в закон.
10 Януари 2012 22:37
Освен това е хубаво, и дори задължително, да се направи една обиколка на фирмите доставчици, при която купувачът да подаде съответните документи и да бъде вписан като титуляр на сметките, които ще се плащат в бъдеще.


това би трябвало да е задължение на нотариуса! като по целия бел свет, ама нали требе да се открие наново топлата вода.
10 Януари 2012 23:09
Специално за парното, най-тлъстата сметка, ако продавачът ти даде абонатния си номер, одма се проверява по интернет за дължими сметки. Стига ти само да го знаеш. А абонатен номер не знам как се сменя, май не може, ако се води на същия собственик.
Аз щото там понякога закъснявам с плащането, а в E-pay не се появяват стари задължения, та го ползвам това нещо отвреме навреме да видя колко се е събрало.
Това е най-халтавата институция, токът ти го спират в края на гратисния срок - само 10 дни, за водата не знам, а парното можеш да си влаааачиш, а и лихвите едни страхотни - за месец просрочен трийсе стотинки.
10 Януари 2012 23:17
това би трябвало да е задължение на нотариуса! като по целия бел свет,

У нас нотариусът нема даже задължение да проверява чист ли е апартаментът от ипотеки и прочее. НЕМА такова задължение! Ти го караш да оди с ток и вода да се разправя.
10 Януари 2012 23:19
В България не са ли чували, че задълженията се водят на лице, а не на имот???

Ееееееехххх, не само при продажба, но при всякакъв вид сделки:

Ето един цитат от заявлението за прехвърляне на партидата за отопление при отдаване на помещение под наем:

Давам съгласието си да нося солидарна отговорност с наемателя за заплащане на дължимите
суми за консумираната в имота топлинна енергия.

Натисни тук
10 Януари 2012 23:32
Круела нещо се е натопорчила на тема имоти тия дни. Круела, по принцип харесвам постовете ти, но започваш да ставаш много досадна. Как е в белите държави не само ти знаеш, все пак не сме 1992 г. да ни разправяш приказки за далечни страни и да те гледаме в устата.
Защо си мислиш, че откриваш топлата вода? В България няма централизиран имотен регистър до ден днешен. Защо е така е дълга тема. Това значи, че като си в София и искаш да разбереш кой е собственика на нива край Мездра, трябва да ходиш да пускаш запитване в община Мездра; няма сайт, няма институция, която да ти даде тази информация централизирано. Това е положението.
Титулярът на сметката е този, който трябва да плати задълженията и това задължение не отпада с продажбата на имота.

А това е просто гениално. Не схващаш ли че като се продаде имота се сменя и титуляра на сметката, заедно със задължението по нея? Или си мислиш, че при всяка смяна на собственост ще ти откриват нова партида с нов титуляр във всяка от съответните институции? И че тези партиди няма да се окажат вързани към един и същ номер на електромер, водомер и т.н.? Ти вярно откриваш Америка тука, толкова просто било!
Решението е просто - купувачът иска бележки за платени консумативи, удостоверение за тежести и удостоверение за платени местни данъци от продавача и готово. Ако няма, купува имота на свой риск.
11 Януари 2012 00:04
Не схващаш ли че като се продаде имота се сменя и титуляра на сметката, заедно със задължението по нея? Или си мислиш, че при всяка смяна на собственост ще ти откриват нова партида с нов титуляр във всяка от съответните институции? И че тези партиди няма да се окажат вързани към един и същ номер на електромер, водомер и т.н.? Ти вярно откриваш Америка тука, толкова просто било!

Това, че в България го правят по този начин не следва, че и другаде е така. Какво значение има дали две партиди на две различни лица са свързани към един електромер? Техните задължения за плащане са за различен период от време, така че съответните служби би трябвало да търсят плащанията от съответното лице. Пък и какво пречи да се смени само името, а предишният длъжник да се търси по ЕГН?
В края на краищата не имотите потребяват електроенергия, вода и топлинна енергия, а хората. Аз разбирам, че на енергото им е все тая кой плаща, важното е да плати, но такъв закон сериозно ощетява добросъвестните граждани.
11 Януари 2012 01:46
Пиши на Плевнелиев.
11 Януари 2012 01:49
Какво значение има дали две партиди на две различни лица са свързани към един електромер?

И когато енергото пожелае да спре тока на този имот, на кое ЕГН ще го спре?
11 Януари 2012 01:50
Сериозно, Круела, не откриваш топлата вода. Както казах, решението е просто - удостоверение за тежести, платени данъци и т.н.
11 Януари 2012 03:24
При мене системата е друга.Купувам дом необходимо е адвокат.Неговата работа е да провери дали има и други собственици на този дом.Освен това дали върху собственика нема съдебни решения за дължими суми като неплатени сметки.Ако се окаже.че дължи на некого пари се изчислява колко с лихвите.След това при получаването на чека примерно $200, 000 се оказва, че дължи на банката $100, 000 +други $50, 000 на хора и сервизи.Удържат му тези $150, 000 и му дават само $50, 000.Обикновено това разследване го прави секретарката на адвоката.Адвоката само се подписва и прибира парите предварително.Дори негова работа е да ти намери банка и ти усигури заем от банката.Но това е Америка освен да дадеш чек на адвоката за услугата нищо друго не те интересува.А на този художник който нарисува Бг като кенеф требва да му се даде златен орден!
11 Януари 2012 07:38
Боже боже да се кръстиш лш да плачеш ли да се смееш ли?!?!?
Итози адвокат сигурно взема кинти за "консултации" и сигурно има нещстници дето му плащат.
Вестникът, намерете си по- грамотен консултант, за да не се излагате и да заблуждавате читателите, все пак различни хора ви четат, има и такива дето си разбират от работата. Тоя консултант една сделка с недвижим имот не е направил тръгнал да пише по вестниците ида ес излага.
Всичко написано от "консултанта" не е вярно. Всичко.
1. Данънък и такса счет трябва да са платени изцяло до момента на изповядване на сделката- иначе няма да получите данъчна оценка от общината и няма да има сделка.
2. Данъкът и таксата се плащат 2 пъти в годината, а не 4 пъти.
3. Всички консумативи преди сделката са на името на са на името на стария собственик и са негово задължение, а не на имота, по закон, не вървят автоматично с имота и НЕ СЕ тропосват автоматично на новия собственк.Това дори и в Топлофикация вече го научиха, само адвоката на в. Сега не. и т.н и т.н
И още има, но до тук с безплатната консултация...


Чак сега прочетох и вдъхновящия диалог между форумците по-горе.
Разбира се че Круела е права и точно така- консумативите са на собственика, ане на имота. Всеки собственик си има партида. Нов собственик нова паритда. Договорите за услуги се сключват с физическите лица, а не с имотите.
Другите форумци са откровено неграмотни по казуса и не знаят как стоят нещата в действителност.
За монополистите няма проблем да си съберат задълженията на потребителите, откакто има частни съдебни изпълнители. Сега става много бързо и всеки, който е попаднал в мрежата на частния съдебен изпълнител много бързо е платил или се се споразумял за разсрочено плащане.
И нито един доставчик на услуги не може да откаже да създаде нова партида на новия собственик ида го снабдява с ток, вода и парно с мотив, че има стари сметки за уреждане с някой друг.
Той си ги търси по съдебен ред от , този с когото има договор.
Не купувайте и не продавайте имот без да се посъветвате с мен
11 Януари 2012 09:18
Бе хубаво, обаче ред монополисти пробват да правят "тежест" от претенциите си.
С негласното "рамо" институциите, а дори и на съда.
Най-яркия пример са топловикационните дружества.
Държава на абсурдите
11 Януари 2012 10:22
Аланчо, ти правил ли си сделки, че така устремно пишеш?
Плащането на ток, вода и парно от предишния собственик е желателно, но не е задължително и трябва да си отваряш очите на 4, като купуваш апартамент, защото може и да не ги е платил, а после ти, ако искаш да си прехвърлиш партидата на твое име, трябва да платиш и тия сметки.
11 Януари 2012 10:27
Всички консумативи преди сделката са на името на са на името на стария собственик и са негово задължение, а не на имота, по закон, не вървят автоматично с имота и НЕ СЕ тропосват автоматично на новия собственк.Това дори и в Топлофикация вече го научиха, само адвоката на в. Сега не. и т.н и т.н

Ако наистина е така, в такъв случай горната "консултация" направо заблуждава хората.
11 Януари 2012 10:31
Плащането на ток, вода и парно от предишния собственик е желателно, но не е задължително и трябва да си отваряш очите на 4, като купуваш апартамент, защото може и да не ги е платил, а после ти, ако искаш да си прехвърлиш партидата на твое име, трябва да платиш и тия сметки

Добре, а как е по закон? Там тези всаимоотношения трябва да са стриктно регулирани.
11 Януари 2012 10:55
Ей така е по закон ! А др. адвокатин написал консултацията, не е лошо да потърси друго поприще за изява, по възможност далеч от правните казуси.
http://dnes.dir.bg/news/globa-kzk-eon-8264589
11 Януари 2012 11:42
моме кайле, пиша щото знам. Адвокатът написал горната стаия е пълен неграмотник. за твое сведение плащането на сметки от потребителя на услугата е задължително, а не е пожелателно, както ти се иска. ако беше така щеше да настане най- после такъв живот...
разбира се трябва да се изисква предишния собственик да си е изчистил задълженията към доставчиците, ако той обаче е в невъзможност да или е в съдебни дела с някой от тях, не етвоя работа да чакаш да му свърши сагата, та да купиш имота от него, ако имота не е възбранен.
Пак повтарям намирайте си грамотни специалисти.
За Круела: да откровено заблуждава статията на адвоката, бих посъветвал вестника да я свали.
11 Януари 2012 12:19
Ах, че се и засягаме.
И не ни давейте примери за субекти по търговския закон а за граждани.
Примерно ми е интересно в темата за снега дадения пример за какво говори? Злоупотреба с монополно положение или всичко е ОК?
Какъв е реда за откриване на партида в жилище за което някой монополист има претенции за неплатени сметки? Съдебен?
Какви изобщо са нормативните регулации за спиране пък и подаване на енергия.
Защото за ел. енергия си я спират, дори при надлежно възражение, а топлофикациите изобщо отказват да я спрат.

Доста гнило има в Дания
11 Януари 2012 12:34
Момко,
ако новият собственик иска да прехвърли партидата на свое име, плаща всички сметки на всички предишни собственици, иначе нема партида на свое име.
В тая тема посочих пример нагледен как нов собственик плаща сметките с лихвите на починал преди 15 години по-по-предишен собственик. Иначе не му прехвърлят партидата.
Това е ФАКТ от реалността!
11 Януари 2012 13:45
ако новият собственик иска да прехвърли партидата на свое име, плаща всички сметки на всички предишни собственици, иначе нема партида на свое име.

Би ли ми посочила законно основание за такова искане от страна на доставчика? Ако няма такова това е нарушение на закона и злоупотреба с монополно положение? В такъв случай даже не е необходимо новият собственик да води съдебно дело, достатъчно е да се свърже с организацията за защита на потребителите.
11 Януари 2012 14:08
Адвокат ли е писал текстчето??? Помислих че е начинаещ журналист от спортните среди. Юристите обикновено цитират нормативни документи, членове и алинеи които подкрепят твърденията им.
11 Януари 2012 17:17
Круела, не мога да ти посоча нормативен докимент, казвам ти как е.
А ако требе платиш чужди сметки 150 лева и да си прехвърлиш партидата, или да чакаш на коча да му паднат, щото си бил законово прав...то затова не се живее в тая държава, мани стандарта на живот...
11 Януари 2012 19:10
кайли и с неграмотни брокери на недвижими имоти също е пълно освен "юристи" като въпросния. за това плащат клиентите им, скъпо и прескъпо.
няма подобен филм за стотен и последен път повтарям, и аман от самодейци.
11 Януари 2012 20:16
***
11 Януари 2012 22:19
С други думи, макар авторът на статията да е пооплел туй онуй, заглавието е 100% наместо - отваряйте си очите на 4, щото ако предишните собственици не си платят битовите сметки до изповядването, най-вероятно вие ще ги плащате след това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД