През март миналата година правителството, премиерът и вътрешният министър обявиха тържествено, че България е готова технически за влизане в Шенгенското пространство. И че единственият проблем за това страната ни да не е още там, е политически. И проблемът е в ината на една-две членки на ЕС.
Това трябваше да означава, че всичко по линия на границите и вътрешната сигурност е готово. Че не трябва нищо да се прави по тази тема, още по-малко пък да се харчат някакви пари. Каква обаче бе изненадата,
че заради Шенген в МВР бяха налети от март нататък още поне 30 млн. лв.
Критици на МВР твърдят, че сумата е много по-голяма. Но и 30 милиона изобщо не са малко.
Последният транш от 15 млн. лв. беше отпуснат от правителството само два дни преди Нова година. Тогава бе обявено, че парите трябвало да отидат, за да бъдат довършени започнатите дейности по договора за Шенген през новата 2012 г. Стана ясно, че огромната част от парите ще получи Министерството на вътрешните работи и то, за да оправя технически, а не политически или пък дипломатически критерии. От мотивите за правителственото решение стана ясно, че трябва да се довършат компютърните системи и инфраструктурни проекти, необходими за страна, която се явява външна граница на ЕС.
Най-голяма сума - 3 млн. лв. щели да отидат за обучение на 16 пилоти и 25 служители, обслужващи новите хеликоптери на МВР. За пункт за тяхното временно базиране на морската ни граница ще отидат 1.25 млн. лв. Най-много графи във финансовата обосновка за отпускане на парите са за софтуер, хардуер и за защита на системите на МВР за връзка със системите за граничен контрол на Шенген. Немалко пари трябва да отидат за довършване на граничния пункт Връшка чука. Там било необходимо да се асфалтира площ от 6.8 дка за близо 140 000 лв., а
срещу 4648 лв. ще се направи ремонт на тоалетна за лица,
на които е отказано влизането в страната. МВР си е поискало и ще получи извън бюджета си и 14 000 лв. за транспортиране по море от Румъния на граничния катер "Созопол".
Дори и това нямаше да бъде чак такава голяма изненада или пък скандална тема, ако в началото на лятото на миналата година не се дадоха допълнително пари пак за подобни неща. Всъщност точно тогава лъсна и цялата история, която очевидно набира скорост. И заради която съвсем скоро МВР и правителството ще трябва да обясняват защо са отпускани толкова много милиони, къде са отишли тези пари, кои фирми са участвали в поръчките и кои са спечелили - те са почти винаги едни и същи.
Защото по онова време от "Държавен вестник", а не от официално съобщение се разбра, че
правителството отпуска допълнителни 19 млн. лв.
за "финансирането на проекти, свързани с изпълнението на неотложни мерки за присъединяването на Република България към Шенгенското пространство". Това бе петото изменение на това постановление, като всяка едно от предхождащите също бе свързано с харчене на пари. От въпросното изменение обаче се разбра тогава, че няма да се харчат 11 666 500 лв., а цели 30 000 000 лв. Веднага след това се изреждаха 56 пункта, за които ще отидат въпросните 19 млн. лв. отгоре. Много от тях звучаха твърде общо, други показваха, че не сме още готови дори технически, а трети си бяха направо забавни и изобщо не можеше да се разбере каква е връзката им с Шенгенското им пространство. Много пари пак бяха излети в специализиран отряд за въздушно наблюдение (СОВН) със седалище в София. За ремонт на административна сграда на отряда и за доставка на обзавеждане бяха предвидени 150 000 лв. Още 3 млн. лв. отиваха за обучение на 16 пилоти и 25 души от инжeнерно-техническия състав. Звучи познато, нали? Защото същото го има и в отпусканите сега допълнително 15 млн. лв.
Друг 1 млн. лв. бе записан за доставка на резервни части, инструменти, наземно оборудване
и комплект аварийни поплавъци за хеликоптери,
430 000 лв. бяха предвидени за ремонт на сграден фонд в авиобаза Безмер-Ямбол, за настаняване на летателен и технически състав на СОВН плюс обзавеждане. Допълнителни 170 000 лв. се дадоха за обслужване на 8 граничнополицейски кораба, включително и за доставка на специални бои. 7 млн. лв. под различна форма бяха разпределени за информационни системи и софтуер. Така в постановлението бе записано, че 2 млн. лв. се отпускат за повишаване сигурността в резервния компютърно-комуникационен център (РККЦ) и надеждността на информационните технологии (ИТ). 2.6 млн. лв. се дадоха за осигуряване на допълнителен хардуер и софтуер за главния компютърно-комуникационен център (ГККЦ).
Обработката "на потоци от данни и документи, свързани с обекти на ШИС, съгласно Шенгенското споразумение" бе заложено да глътне 2.3 млн. лв.
Разписани по този най-общ начин, мерките определено пораждат и до момента много въпроси кои са фирмите, които ще получат парите за изпълнението им. Особено като се има предвид, че например се отпускаха 300 000 лв. за доставка и монтиране на електронни транспаранти за служебни автомобили, както и за стоппалки, бинокли за дневно виждане, щурмови палки и ленти за принудително спиране на МПС за граничнополицейски наряд (ГПН).
Пак
сред неотложните мерки бяха дори поставянето на 14 светофара -
10 на пункта Гюешево и 4 на Връшка чука. За тях правителството отпусна 10 000 лв. Направи още тогава впечатление, че много пари са отпуснати за пътища и маркировки, за знамена, за ремонт на стари или закупуване на нови бариери, за изграждане на тоалетни на различни гранични пунктове. Предимно те са за Гюешево, Връшка чука, Калотина и Малко Търново.
Неотложна мярка, без която вероятно няма да има влизане в Шенген, е "премахване на съществуваща скална маса и оформяне на скат под свлачището на товарното трасе "Влизащи в Република България товарни автомобили", изработване на проект и изграждане на подпорна стена на ГКПП-Калотина. За целта са дадени 240 000 лв.
Въпросните 30 милиона обаче изобщо не са всичко. Само за миналата година са били отпуснати като национално финансиране в европейски проекти още цели 56 млн. лв.
Толкова пари за технически разходи, при положение че никой няма забележки от технически характер към България във връзка с Шенген.
Един-два пъти да се даде за нещо неотложно, аварийно, може и да се намери някакво разбиране. А то поне пет пъти за някакви дейности по Шенген. Защото само през миналата година траншовете към МВР извън определения му от Народното събрание бюджет бяха и още няколко. И то за какво ли не. Така например бяха отпуснати 70 млн. лв. за "дишащи" униформи за полицаите. На няколко пъти бяха отпускани и милиони за погасяване на текущи задължения, основно към "ЛУКойл" или пък за оборудване на баретите. Тогава бюджетът на МВР за какво отива, след като се дава допълнително още поне 10 на сто? Досегашното харчене и особено раздаваните чрез обществени поръчки (обичайно секретни) милиони трябва да бъдат проверени лев по лев.