:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,962
Активни 918
Страници 1,892
За един ден 1,302,066

Черните пророци пресилено се упражняват върху българските банки

Няма полза от анализи шаблони, които не отчитат особеностите на икономиките
Калоян Стайков
Отново се задават трудни икономически времена за страните в Европа. Не закъсняха и предупрежденията, че последствията за България ще са сред най-тежките. Много анализатори отказват да признаят, че сбъркаха в преценките си за способността на страната да се приспособява към променящите се икономически реалности, и продължават да се упражняват с нови прогнози за крах.

Преди кризата от 2007-2008 г. редица външни икономисти прогнозираха срив заради огромния дефицит по текущата сметка на България, който достигна 25,2% от БВП през 2007 г. Това очевидно не се случи - дефицитът се сви и за 2011 г. дори се очаква излишък. След това слушахме как страните с валутни бордове - България, Естония и Литва, ще докарат Европейския съюз до криза заради фиксираните си валутни курсове. Не само че това не стана, ами в момента Естония осигурява средства за спасяването на грешните политики на Западна Европа.

Стремежът към ниски дефицити през 2010-2011 г. също беше критикуван като стъпка към пропастта по време на рецесия, но вече виждаме, че именно стабилните публични финанси са разликата между страните в дългова криза и останалите държави.



Сега на мушката на черните пророци са българските банки,



които в мнозинството си са собственост на европейски банки и в този смисъл се разглеждат като проводник при потенциална банкова криза в Западна Европа. Този канал на "зараза" за българската икономика и банкова система в частност обаче е силно пресилен.

Според анализ на инвестиционната банка Nomura сериозен риск би възникнал, ако се стигне до масови разпродажби на банкови активи в България. Ако има купувачи, това няма да представлява проблем за стабилността на системата, тъй като ще имаме смяна на собственици и евентуално консолидиране на банковия пазар. Ако пък не се появят купувачи, това ще понижи продажната цена на активите - при непроменено качеството, и това вероятно ще привлече инвеститори.

Към момента обаче такова развитие изглежда малко вероятно. Инвестициите в български банки са доходоносни и свързани с по-нисък риск благодарение на консервативната политика на БНБ и стабилността на банковата система в сравнение с останалите страни в региона. Възвращаемостта от капитала на местните банки и тази от активите им остават сред най-високите в ЕС - съответно 8% и 1.1% в сравнение със 17.1% и 1.4% в Чехия и 7% и 0.7% в Полша. Показателно е и отношението на гръцките банки към поделенията им в региона - EuroBank EFG продаде бизнеса си в Турция и се кани да направи същото в Полша, но запазва присъствието си в България.

Банките в България могат да усетят идващите проблеми по няколко линии. Възможно е да изпитат "глад" - заради изтегляне на средства от банки майки, труден достъп до външен кредитен ресурс, липса на вътрешен ресурс или пък заради паническо изтегляне на депозити.

През последните няколко години наистина се наблюдава отлив на средства, което става основно по линия на финансирането от кредитни институции, в т.ч. от банките майки. Това обаче върви ръка за ръка със свиване на кредитирането - заради консервативната политика на банките и предпазливостта при поемането на нови задължения от клиентите им. Така



в банките остава значителен ресурс, който не се използва и дори трупа загуби



- тъй като по него се дължат лихви. Не е изненадващо, че в тази ситуация българските банки с охота изплащат част от задълженията си, връщат заеми и депозити на своите майки и като цяло привлечените отвън средства от кредитни институции намаляват.

Същевременно по-високата несигурност в икономическата среда води до наплив на местни депозити - от домакинства и некредитни институции, който дори надвишава изтегления ресурс. С други думи, няма как да се твърди, че българските банки са обезкръвени, те имат достатъчно средства, които осигуряват тяхното функциониране.

Ако по някаква причина се стигне до паническо изтегляне на депозитите, системата ще рухне. Това е реален риск и несигурността пред бъдещето на еврозоната и на банките в нея е достатъчна причина да го материализира. Вероятността това да се случи остава малка, но я има и не бива да се пренебрегва.

Някои анализатори силно се тревожат от загубите на банките от обезценки - заради лоши инвестиции в ценни книжа и заради лоши кредити. Всъщност и в това отношение българските банки стоят сравнително добре на фона на европейската реалност. Консервативността на местните банки ги е предпазила от купуване в големи количества на държавни дългове на страните от еврозоната през последните години и сега остават незасегнати от обезценяването им или отписването на част от тези задължения. Към септември 2011 г. те държат книжа на правителства или централни банки на страни от ЕС за 870 млн. лв.

Най-често цитираният проблем в България е ръстът на лошите (необслужвани над 90 дни) кредити. Брутно те представляват 14,45% от всички кредити към септември 2011 г. Голяма част от тези задължения обаче вече са обезценени, а за друга са заделени провизии. Т.е. нетно лошите кредити представляват по-малко от 5% от всички кредити.

Банковата система в България няма и проблеми от валутно естество, тъй като масово кредитите се отпускат в левове и евро, а курсът между двете валути е фиксиран. Страни като Полша и Унгария например изпитаха сериозни затруднения при обслужването на отпуснати кредити в швейцарски франкове както заради обезценяването на местните валути, така и заради поскъпването на франка. Подобни промени не могат да доведат до проблем в България поради наличието на валутен борд.

Независимо от обезценките и заделянето на провизии банковата система в България продължава да е печеливша и за деветмесечието на 2011 г. дори показва, че се справя по-добре от предходната година. Същевременно тя е ликвидна и добре капитализирана, със значително превишение на собствения капитал над изискваните от БНБ и наредбите минимуми. Т.е. системата съдържа достатъчно буфери срещу евентуални загуби, което ще й позволи да поеме евентуални негативни шокове, без това да доведе до разтърсване на системата, необходимост от спасителни капиталови инжекции или национализиране.

26
4130
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
10 Януари 2012 21:01
много моля да се уточнява за института..
написаното се оценява винаги спрямо произхода на автора..
вслуча я стигнах само до първия ред..
10 Януари 2012 21:35
Ми аз па стигнах само до института по пазарна икономика
10 Януари 2012 22:05
EGATI, kaily,
Аз пък прочетох до самия край. Бъдете спокойни, ИПИ съобщава, че нашите банки са стабилни и много печеливши. ИПИ ни предупреждава да не слушаме лошите. И Хърсев в понеделник каза, че опасност от верижни фалити няма.
10 Януари 2012 23:25
ух
олекНами..
Банки банки туй е щатие за мен..ля ляя
10 Януари 2012 23:57
а зря не четете,
като по изключение статията не казва нищо ново или сензацонно - това го повтарят от БНБ от поне две години насам, в пълен асинхрон с "главния пицар" които мине не мине 6 месеца и се изцепва "вижте гърция, че ако не сме Ние (герб) ...." и увиснала във въздуха заплаха, с намигване към електоратя.
11 Януари 2012 03:09
Разбрахме, банките са ни бетон защото имаме борд.Пропуснал е да каже че борда може да се срине , но да не ставам "черен пророк"
11 Януари 2012 05:18
То аслъ заради борда сме на това дередже, ама на банките кво им пука?!?
11 Януари 2012 06:44
Добре е направил автора.
Хубаво е да се НАПОМНЯ.
КОЙ предвидил кризата и кой не.
Кой писал платен черен пиар и т.н.
Алчните писачи, обаче, ще продължат.
11 Януари 2012 08:36
Абе не знам кой черен и кой бял пророк, ама викайте "Да не дава господ" и толкоз, иначе това с познаването е като тотото
11 Януари 2012 09:12
Та какво казва това момче от сороската ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика" ?
Че банките ни били стабилни ?
Че в България има финансова стабилност ?
Нещо друго ? Нещо ново ?
Ами то това се чува откъдето и да се обърнеш. Всички все това говорят. И в медиите, и в кръчмите.
Значе не е важно това което казва фондационерът, важно е да казва нещо. Щото иначе ще го забравят. Снощи в "Референдум" старшият "икономист" липсваше. Затова днес са тук, да не напомнят за себе си, да знаем, че съществуват. А дали последното има смисъл, това е друг въпрос. Но е най-важният.
Те, фондационерите, особено неолиберастките, винаги ще ни напомнят за себе си като болен зъб. Поне докато не бъде изваден от ченето и хвърлен на боклука.
11 Януари 2012 09:19
БирникЪ
11 Януари 2012 09:28
Аман от тези икономистчета с жълто около устата от някакви фалшиви институтчета. Абе дайде един нормален икономист, а не продажници за жълти Соровски стотинки. Ние се стабилизирахме на ниво мизерия и те викат Ураааа.
11 Януари 2012 09:51
Банките в България са точно толкова стабилни, колкото и през 1995/96 г. Една ако повлече крак, ще фалират поне още няколко. Затова се крепят взамино, крепи ги тайно и явно и правителството, вероятно с мълчаливото съгласие на ЕК. Всички заедно крепят и цените на недвижимостите, защото ако тези цени се срутят ще тръгне лавинообразен процес на придобивания и фалити.
11 Януари 2012 10:58

Mrx++
2012-01-11 09:28:36
Та относно тоя ти цитат. Е те това няма как да стане. Да си чул/видял/чел някъде някой икономист да може да направи 3 последователни анализа които да са се сбъднали? Така преди нещо да се случи той да вземе и да ги публикува, три поредни които да се основават на факти и теории от икономиката? Всичко са едни общи приказки и разтягане на локуми. И масово икономистите не предвиждат събитията и да се взимат мерки, а вървят след тях и обясняват ЗАЩО са се случили. И имат претенции да ръководят. Е такъв филм няма, един шеф/ръководител които върви и решава проблемите вместо да ги предотвратява просто не е за тази работа и за този пост. Та относно икономиката толкова. Кризата започна когато икономистите си повярваха че тяхното е наука и почнаха да ръководят.
11 Януари 2012 10:59
Я, ИПИ с нова дзвезда! Този празнодумец старши ли е, или младши?
11 Януари 2012 11:01
Хе-хех.
Това колко несъкрушима и легендарна е банковата ни система съм го слушал и през 1996г.

Както бях чел в една книга/мисля че от Тошо Тошев, но не съм сигурен/, думите са за слушане, не за вярване...
11 Януари 2012 11:14
Ex, форумът пак се изпълни от пустословни андрешковци!

Що най-сетне не приемете, че българските банки се представят доста добре в кризите. Просто валутният борд отлично дисциплинира и БНБ, и правителствата, и банките - понеже налага усмирителна риза и не дава простор за "субективни" решения.
11 Януари 2012 11:25
Няколко неща:

1. Апокалиптични прогнози за България имаше и през 2009-та, когато една датска банка (Danske Bank) непрекъснато прогнозираше провал на валутния съвет, двуцифрен спад на България за 2009-та, и срив на банковата система. В момента Danske Bank разчита на държавна помощ, а България отчете спад от 5, 5%, по-малко от редица други, по-развити страни в ЕС.

2. Винаги отчитайте, че чуждите банки имат собствени интереси. В случая за пореден път най-вероятно имаме ситуация, когато банките с апокалиптични анализи са играли на пазара, очаквайки масова нестабилност в нашата банкова система, което съответно ще направи дългът, издаден от български банки много по-евтин. Професионалният термин е "търговия на късо", т.е. поемане на ангажимент за продажба на даден актив, без да го притежаваш, с идеята да го купиш когато наближи времето за изпълнение. Такива сделки се сключват, когато очакваш че цената на актива ще спадне.

3. Относно стабилността на банковата система - имайте предвид, че абсолютно всяка банка може да се срине, ако има масов отлив на депозити, независимо дали е криза, или икономиката върви добре. Няма банка, в която и да е страна, колкото да е голяма и стабилна, която да издържи едновременно изтегляне на депозитите на всичките си клиенти.

4. Лоши кредити - безспорно проблем, и не малък. Обаче, банковата регулация у нас е изключително консервативна. Ако сравните положението с Великобритания или САЩ, там човек може да се зачуди как изобщо издържат банките (както се вижда, някои не особено). У нас, провизиите (т.е. пари отделени за застраховка на рискови кредити) са доста високи. Както е написано в статията, когато се сложат всички провизии (които не могат да се ползват за друго по закон), чистата загуба всъщност е доста по-малка. Все пак, не е за пренебрегване, и риск действително. Все пак, банките у нас явно се справят, като вдигат таксите и комисионните си (не че го подкрепям, според мен това е лесният начин да се измъкнеш). Така дори и печалбите им от чисто банкова дейност да падат, общите им печалби растат. Направете си изводите сами дали това значи нестабилност или не.

5. Валутният съвет - също имаме презастраховане. По закон, парите в обръщение трябва да се покрити с чуждестранни резерви. У нас това покритие винаги е било над 150%, дори и в най-голямата криза, често около 160-170%, така че буфер има. Държа да напомня, и през 2009-та имаше апокалиптични прогнози за провал на валутния съвет, които не бяха дори близо да се сбъднат. Не виждам защо сега положението трябва да е по-различно - пак е зле, но не смятам, че е по-зле отпреди три години.

Разбира се, всеки си има право на мнение, но в случая човекът от ИПИ е прав, според мен.
11 Януари 2012 12:14
Бирник, "Снощи в "Референдум" старшият "икономист" липсваше." За сметка на това имаше пет гласовити клакьора на недоразумението Трайчо, които се надпреварваха повече от час да викат осанна на любимото правителство, че полагало трогателни грижи единствено за крупните компании, които били дошли от незнамкъдеси тук единствено за да ни оправят икономиката. Лиготията беше пълна!
11 Януари 2012 13:04
Горното матрялче май е отговор на това интервю: Натисни тук.
Иначе за Института по Псевдо Икономика вече е коментирано доста.
11 Януари 2012 13:30
През последните няколко години наистина се наблюдава отлив на средства, ... Това обаче върви ръка за ръка със свиване на кредитирането

Не отлив на средства а износ на парите ни навън... Ясно е че ще "върви ръка за ръка със свиване на кредитирането"
в банките остава значителен ресурс, който не се използва и дори трупа загуби

Този студентски бисер, за загубите дето трупал оня ми ти ресурс, ще остане завинаги в съкровищницата на форума. Ех, да имаше кой да ги събира....
11 Януари 2012 13:57
То наистина не си заслужава да се коментира опуса на този сладур. Срещу един многоцифрен хонорар и аз бих написал нещо такова. В древна Елада подобен тип хора са били наричани "софисти".
11 Януари 2012 15:25
в банките остава значителен ресурс, който не се използва и дори трупа загуби
-Горките банки живи да ги оплачеш
11 Януари 2012 15:25
Така ги учат, бе Данте, не е виновно момчето, не чете - знае само за гледната точка на университета... И други гледни точки, вероятно не съществуват за ума му. Така са циментирали всичко там... А след образоваанието трябва самообразование - да свериш вижданията на тези дето са ти наливали факти у главата, по тяхно усмотрение, дало са истинни и има ли други разбирания.... И да проумееш истинността на нещата а не да си останеш с истината на даскала от университета за цял живот. Е , дано младото попрочете и апокрифна литература а не само тая за ширпотреба - от учебника и телевизора и се самообразова ... дано....
11 Януари 2012 15:55
- местните банки, макар и с чужди собственици, не привличат ресурс от чужбина, финансират дейността си от депозити - поради тази причина лихвите ще останат високи, може и да се увеличат;
- банките се опитват да спазват златното правило "привличай дългосрочни депозити - давай краткосрочни кредити" за да предотвратят ликвидна криза; а по-скоро да запазят топлите си местенца;
- затова не кредитират реалната икономика (депозитите им са краткосрочни) и реват "няма читави проекти";
- депозитите няма как да станат по-дългосрочни = икономическата несигурност;
- тази "спестовност" на българина е по-скоро "отложено потребление" поради страха от утрешния ден - има една народна приказка за белите пари;
....
Така е, народът сам си избра управляващите, хубаво, ама защо СимДян трябваше да е финмин?
11 Януари 2012 18:14
Я де видим сега каква беше страховитата прогноза на Данске банк през 2009:

Натисни тук

е, нещо май познаха а?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД