Резките движения не са присъщи на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Затова, когато на третата година от кметуването си обяви старт на административна реформа, закономерно предизвика интереса у публиката. Щом пушилката се разнесе обаче, от реформата останаха само 26 понижени началници и 100 000 лв. икономии от заплати за тази година.
Стъпката е в правилна посока - закриват се 6 дирекции, които се дублираха помежду си. Например, най-сетне ще се съберат чиновниците, които следят дали една сграда е законно построена, и тези, които преди това й дават разрешителните книжа за строеж. Няма да има една дирекция по транспортна логистика и друга - по транспорт. Само че началото е твърде плахо. Крайната цел на реформата е да се спестят 15 млн. лв. Ако Фандъкова смята да я гони с по 100 000 лв. на година, ще трябва да векува на този пост.
Да, предвиждат се втора и трета стъпка, но чак догодина,
която всъщност е четвъртата от управлението на този кмет. Вторият етап от реформата ще засегне районните администрации, а третият - общинските предприятия. Няма данни колко души работят в районните кметства. Но и там абсурдите не са малко. През годините администрациите са се разраствали по различен начин. В "Младост" имат 8 отдела, в "Надежда" - 10. В София няма само една ромска махала, но само "Слатина" разполага със зам.-кмет по проблемите на ромската общност. В "Изгрев" съществува отдел "Отбранително-мобилизационна подготовка и управление при кризи" с 9 чиновници. Те най-вероятно работят изключително много, защото във функциите на отдела е записано, че "изготвя военновременния план на района". Вероятно ако има война, тя ще се случва само в община "Изгрев".
Засега обаче в Столичната община никой не говори за истинско преустройство. Реформа би било не просто да се сливат и разместват отдели, а да се намалят 24-те районни администрации. Столицата няма нужда от толкова много кметства, които поддържат ненужни щатни бройки, а в същото време не разполагат с достатъчен ресурс, който се отпуска централно. Реформа би било драстично да се намали бюрокрацията в тях, за да не чакат гражданите една преписка да извърви пътя между два съседни кабинета един месец. Реформа би било да се приватизират фирмите, които извършват нехарактерни за общината дейности. Реформа би било да се врътне кранчето на потоците пари, които се източват от фирми с нищо и никакви приходи, като "Озеленяване" и "Екоравновесие". Реформа би било да се съберат трите транспортни фирми в едно, за да се намали администрацията, а да се увеличат собствените им приходи.
"Трябва да търсим резерви в това да намалим времето за обработка на документите. Защото колкото повече звена комуникират помежду си, толкова по-бавно реагират. Особено ако имат сходни дейности", обясни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов.
Т.е. най-накрая и в столичната администрация узряха за идеята,
че различните дирекции, отдели и секции трябва да си говорят помежду си. Предстои да видим дали оставащите след "реформата" 92-ма началници и техните 921 служители на "Московска" 33 ще намерят общ език помежду си (цялата общинска администрация с районните кметства и общинските фирми надхвърля 1900 души).
От общината смятат, че като оптимизират работата, разходите сами ще намалеят. Защо на кмета Фандъкова й трябваха три години да се реши на такава "радикална стъпка", е въпрос, на който тя самата отговаря с типичното си "не искахме да избързваме". Така полека-лека се работи в общината с незаконните билбордове (конкурсите за външна реклама се точат от 2009 г. насам), с незаконните кафенета и лавки. Те трябваше да се махнат в началото на лятото на 2011 г., но и досега няма резултати от проверката, която Фандъкова трябваше да направи. От това небързане, естествено, ощетен е общинският бюджет, в който приходите от реклама и наеми на общинско имущество са с 23 млн. лв. по-малко от предвидените.
|
|