Държавният департамент на САЩ въвежда значителни промени в програмите за обмен, съобщи АП, като се позовава на докладна записка, получена във вторник. Според агенцията те са свързани със съмнения, че популярните студентски бригади са били експлоатирани от безскрупулни брокери на труда и от мафията в сексиндустрията. Според докладната целта е реформите да намалят възможностите за злоупотреби.
Сред най-важните промени е забраната за работа в заводи, складове и цехове за пакетиране на морски храни, както и забраната за работа в развлекателната индустрия - особено предлагане на услуги като компаньонки, салони за масаж, стриптийз клубове, а също и работа в магазини за продажба на книги и видео за възрастни. От спонсорските организации в САЩ ще се изисква да проявяват особено внимание, когато става въпрос за позиции като портиери, домакинство и агенции за модели, които предлагат легитимна заетост, но в същото време се свързват с трафик на хора. Предвижда се и разпоредба, която няма да позволява приемането на участници в програмата по време на съкращения или за локаут на стачки.
Едно от изискванията, които ще бъдат въведени официално от този сезон - студентите да заминават с предварително осигурена работна оферта, се изпълнява от българските участници още от миналата година, обясниха за "Сега" от посредническата компания "Юзит калърс". Условията в договора и легитимността на работодателя в САЩ се проверяват от американски организации, оторизирани от Държавния департамент. Тези организации вече ще имат телефонен разговор с всеки участник поне веднъж месечно, за да са сигурни в нормалното протичане на програмата.
От "Юзит калърс" обясниха, че от м.г. България е включена в пилотен проект заедно с Русия, Молдова, Украйна, Беларус и Румъния и за тези държави са въведени новите правила, които тази година ще станат факт за останалите участници. Към момента обаче няма нито един български студент, работил в САЩ, който да е бил замесен в съмнителни дейности или да се е оплакал от лоши условия, подчертаха от "Юзит калърс". Според Румяна Сотирова от агенцията промените са положителни, тъй като студентите и особено родителите им ще са спокойни, че работата и компанията са напълно легални.
Промените в условията за летните бригади се обявяват в навечерието на посещението на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън в България, което е планирано за 5 февруари. Очаква се един от обсъжданите въпроси да бъде отпадането на визите за българи. Миналата година държавният секретар нареди цялостен преглед на програмата, след като разследване на АП откри, че условията на живот и работа на някои участници граничат с робството. Подробности за тазгодишната програма се очакват другия месец.
СТАТИСТИКА
Годишно в The Summer Work Travel program участват около 100 000 младежи от цял свят. България се споменава като най-активната участничка заедно с държави като Русия, Бразилия, Украйна, Тайланд, Ирландия, Перу, Молдова и Полша. През миналата година в SWT са участвали над 6500 български студенти.
хаха "студентски бригади"..
абе що не бригадирстват в Германия Франция..булгаристан?
да работиш като скот в макдоналдс на автомивки и да си пиколо в хотел= на бригада?!