Депутатите от ГЕРБ имат намерение да завишат санкциите за държавата при неоснователен запор на имущество. Това се разбра на вчерашното заседание на парламентарната вътрешна комисия, на което бе обсъден новият Закон за отнемане на незаконно имущество. В сегашния си вид проектът предвижда да има санкции по Закона за отговорността на държавата за вреди, причинени на гражданите. От ГЕРБ обаче смятат, че текстът не е достатъчен, но все още няма яснота какви ще са допълнителните наказания.
Възможно е също така да се завиши сумата на разликата между доходи и имущество, която е праг за започване на процедура по отнемане. В момента тя е 250 000 лв. Според Михаил Миков от БСП този закон е поредният експеримент на мнозинството. Той упрекна управляващите, че се поддават на популистки натиск от страна на обществото, съчетан с настояване от страна на ЕС за необходимостта от подобен закон. Според Миков един от основните кусури на проекта е, че няма дефиниция за незаконно придобито имущество. И допълни, че предмет на този закон не е незаконно придобитото имущество, а законно придобитото, но закупено със средства със съмнителен произход. Миков бе категоричен, че българското наказателно право и към момента дава много възможности за конфискация, от които обаче прокуратурата не се възползва.
Зам.-шефът на НС Анастас Анастасов му възрази, че според Наказателния кодекс имущество се конфискува само когато дадено лице е осъдено, докато новият законопроект предвижда такава възможност и без да има присъда.
Представители на НАП пък се оплакаха, че има сериозен проблем с конфискацията, тъй като държавата често придобива пасиви, а не активи след такава процедура. Имотите често са обект на ипотека или пък заради съмнителната слава на предишните им собственици няма желаещи да ги закупят.
|
|