Оформя се широк фронт срещу международното търговско споразумение АСТА. Вчера срещу него се обявиха сдруженията на интернет-доставчиците, работодатели и българските евродепутати от БСП и десницата.
"АСТА създава условия за полицейщина у нас", предупреди Светослав Димитров, изпълнителен директор на Сдружението на доставчиците на интернет у нас. По думите му споразумението прехвърля отговорността за защита на авторските права на доставчиците на интернет, което е в ущърб на бизнеса. Документът задължава фирмите да следят действията на клиентите си и да уведомяват притежателите на авторски права, когато има съмнения за нарушения. Според Димитров в сегашния си вид споразумението е обречено на неуспех. По думите му за подобен вид тотално следене са необходими стотици милиони евро инвестиции само в България.
От сдружението бяха категорични, че ACTA нарушава правата на крайния потребител. Дори най-простото теглене на музика и филми от торент сайтове би могло да бъде обект на преследване."Потребителят може да бъде санкциониран само на база съмнения, без доказателства и намеса на отговорните институции. С АСТА изчезва презумпцията за невинност", предупреди Димитров.
Българската стопанска камара също подкрепи интернет обществото в недоволството му срещу ACTA. "БСК поддържа модела на либерализация на интернет и винаги сме били за това", заяви шефът на камарата Божидар Данев.
И вчера министър Трайчо Трайков се оплете в обясненията, че България се е присъединила само по принцип към него и в хода на ратификацията страната може да изрази резерви към отделни точки. От опозицията веднага опровергаха това твърдение. "Нямаме информация да са изразени резерви от българска страна", заяви Янаки Стоилов от БСП. Самият Трайков пък не обясни какво има предвид и каква правна сила биха имали резервите, ако изобщо бъдат изразени.
Загадка остана и защо България подписва споразумение, което, както се оказа, има и санкциониращи клаузи, ако при нас то няма да доведе до никакви нормативни промени. Според Трайков ЕС и България имат висока защита на интелектуалната собственост и целта на документа е и другите страни да се придържат към същите високи стандарти, с каквито разполага ЕС. Новото споразумение не създавало нови изисквания нито за България, нито за ЕС. Накрая излезе, че България не се е ангажирала с нищо, тъй като подписът на страната ни под АСТА е със "симпатично мастило" и щял да изчезне, ако не се ратифицира от парламента. Министърът не успя да отговори дали ще бъдат наказвани гражданите за това, че гледат филми в мрежата или коментират конкретни стоки и услуги, и ще бъдат ли принуждавани интернет доставчиците да контролират клиентите си.
Следващата сряда министрите на икономиката Трайчо Трайков и на културата Вежди Рашидов ще бъдат изслушани от ресорните комиси в НС, където ще бъдат поканени и представители на неправителствения сектор.
Над 10 000 души са изразили готовност да се включат в протестите срещу АСТА, които ще се проведат на 11 февруари в 11 часа.
Няма фронт! Има широко недоволство и масов протест...
------------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек